Polska jednak przystąpi do testów systemu tzw. certyfikatów covidowych

Od poniedziałku poszczególne kraje UE testują system informatyczny, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie. Testy mają trwać dwa tygodnie. Polska – o czym pisaliśmy w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej” – nie uczestniczy w testach. Ale jak się dowiedzieliśmy – tuż po naszej publikacji – do konsorcjum tworzącego unijny system nadeszło zgłoszenie naszego kraju o gotowości do integracji.

Aktualizacja: 13.05.2021 06:23 Publikacja: 12.05.2021 18:39

KE chce, by paszporty covidowe weszły w życie jak najszybciej i umożliwiły swobodne podróże

KE chce, by paszporty covidowe weszły w życie jak najszybciej i umożliwiły swobodne podróże

Foto: AFP, Saeed Khan

– Spełniamy wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazaliśmy wszystkie informacje i certyfikaty. Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE – mówi nam nieoficjalnie urzędnik z Kancelarii Premiera.

Wchodzimy do gry

Zielone zaświadczenia cyfrowe – jak UE nazywa tzw. paszporty covidowe – mają pozwolić od wakacji swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią. Tworzony przez konsorcjum SAP i T-Systems centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo – np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze ono dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Według „Rzeczpospolitej" komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca.

Tyle że każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować – od mechanizmów generujących kody QR oraz ich udostępnienie obywatelom, przez przygotowanie aplikacji weryfikującej kody QR i integracje z rozwiązaniem europejskim udostępniającym dane do weryfikacji (Digital Green Certificate Gateway). Dopiero kiedy to jest gotowe, państwo członkowskie może zgłosić się do konsorcjum, które buduje centralny system dla Komisji Europejskiej w celu przeprowadzenia integracji i gotowości. Jak zapewniło nas Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i zgłosiła gotowość 12 maja.

Jakie szczepionki?

Teraz konsorcjum budujące system będzie badało, czy polskie rozwiązania są kompatybilne z certyfikatami wystawianymi przez inne kraje i czy działa ich wzajemna weryfikacja. – Realizacja tej fazy testów i zgłoszenie Polski zostało zaplanowane na 20 maja – wyjaśnia nam resort zdrowia.

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. Nadal nie są znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią.

Kod w aplikacji

Polacy oraz zaszczepieni w Polsce cudzoziemcy już otrzymują zaświadczenie o szczepieniu w aplikacji mObywatel – jest to funkcjonujący od kilku lat cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Obecnie można mieć w nim cyfrowe prawo jazdy czy legitymację szkolną oraz e-receptę. Kod QR z potwierdzeniem szczepienia wystawiany jest po otrzymaniu pełnej dawki (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson tylko jednej) – wprowadza ją pracownik przychodni.

Polski rząd na razie nie wydał decyzji, czy ten dokument będzie mógł być wykorzystywany także w kraju do odblokowania imprez sportowych i koncertów.

– Zakładam, że paszporty covidowe zachęcą Polaków do szczepień, by zdobyć odporność populacyjną na poziomie co najmniej 75 proc. – mówi poseł PiS Bolesław Piecha.

Dotychczas (co najmniej jedną dawką) zaszczepiło się ponad 40 proc. dorosłych Polaków, zachorowało – oficjalnie – ponad 2,8 mln osób.

Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami