Marihuana na receptę. Ministerstwo Zdrowia rozważa ograniczenia

Po zmianach nie będzie możliwe wystawienie recepty na konopie ani w receptomacie, ani podczas teleporady. Obowiązkowe będzie wcześniejsze, osobiste zbadanie pacjenta przez lekarza.

Publikacja: 28.09.2024 16:14

Marihuana na receptę. Ministerstwo Zdrowia rozważa ograniczenia

apteka, noc, zdrowie, pacjent, choroba, NFZ, leki,

Foto: Adobe Stock

Zmiany w zasadach wystawiania recept na marihuanę leczniczą mają wyeliminować stosowanie tej substancji w celach pozamedycznych. Ograniczone ma być zdalne, w tym telefoniczne, wystawianie recept na leki psychotropowe i substancje psychoaktywne, m.in. fentanyl. Jest to odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej, która wskazuje, że należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania z uwagi na rosnącą w zatrważającym tempie liczbę sprzedawanych wyrobów na bazie konopi. Potwierdzają to dane Centrum e-Zdrowia, publicznej jednostki zarządzającej systemami elektronicznymi w opiece zdrowotnej. Tylko w I kw. 2024 r. pacjenci zrealizowali już 115 tys. recept na marihuanę medyczną na łącznie ponad tonę suszu konopnego. Dla porównania w całym 2023 roku takich recept było 313 tys., a sprzedaż przekroczyła 2,5 tony. Z kolei w 2019 roku zrealizowano 4 tys. recept, a łączna sprzedaż wyniosła wtedy zaledwie 26 kg.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach