Ruszył program in vitro. Komu państwo zafunduje leczenie niepłodności?

1 czerwca wystartował program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa. Pary, które nie mogą doczekać się dziecka, skorzystają z sześciu procedur wspomaganego rozrodu.

Publikacja: 01.06.2024 10:23

Ruszył program in vitro. Komu państwo zafunduje leczenie niepłodności?

Foto: Adobe Stock

dgk

- To jest najbardziej nowoczesny program finansowany ze środków publicznych w Europie i najbardziej hojny. Przeznaczyliśmy na niego 2,5 mld zł, czyli 500 mln zł rocznie. Zależy nam na tym, aby mogły z niego skorzystać wszystkie pary, które tego potrzebują  — powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna na konferencji prasowej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jak poinformowała minister zdrowia, program będzie realizowało 58 ośrodków - ich listę MZ publikuje pod adresem file:///C:/Users/Administrator/Downloads/Og%C5%82oszenie_o_wynikach_konkursu_ofert%20.pdf. Program jest przewidziany na 5 lat, ale będzie przedłużany.  

Kto może liczyć na in vitro na koszt państwa

Program obejmie pary ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu, będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Na sfinansowanie zapłodnienia in vitro mogą liczyć także pary, które już mają zamrożone zarodki w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Na rządowe wsparcie mogą liczyć kobiety do 42. roku życia, jeśli skorzystają z własnych komórek jajowych, albo do 45. r.ż. - w przypadku korzystania z komórek dawców. Dla mężczyzn granica wieku to 55 lat.

Program obejmować ma sześć indywidulanych procedur wspomaganego rozrodu, w tym:

  • do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia
  • do dwóch cykli zapłodnienia oocytami od dawczyń - z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu
  • do sześciu cykli z dawstwem zarodków.

Nowością w programie in vitro jest onkopłodność - kobiety i mężczyźni, którzy muszą poddać się leczeniu onkologicznemu powodującemu czasami niepłodność – będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość. Program umożliwia zamrożenie komórek, z których będzie można skorzystać  po zakończeniu terapii onkologicznej. Izabela Leszczyna zapewniła o pełnym dofinansowanie procedur pobrania, mrożenia i przechowywania komórek rozrodczych. Limity wieku w tym przypadku to 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn.

Czytaj więcej

Po 8 latach wraca finansowanie in vitro w Polsce. Resort przedstawił szczegóły
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?