Andrzej Lepper nie żyje

Andrzej Lepper: Według policji były wicepremier i minister rolnictwa popełnił samobójstwo

Publikacja: 06.08.2011 01:38

Andrzej Lepper wkroczył do wielkiej polityki z protestów i blokad. Na zdjęciu zatrzymany po demonstr

Andrzej Lepper wkroczył do wielkiej polityki z protestów i blokad. Na zdjęciu zatrzymany po demonstracji przed Sejmem w 1993 r.

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Andrzej Lepper został znaleziony martwy w piątek w warszawskim biurze partii. Jak poinformował Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze otrzymali informację o śmierci byłego wicepremiera po godzinie 16 od członka jego rodziny.

– Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo przez powieszenie – informuje policja. W poniedziałek ma zostać wszczęte prokuratorskie śledztwo. Zostanie też przeprowadzona sekcja zwłok.

– To olbrzymia tragedia. Wprost nie można w to uwierzyć. Dzień wcześniej rozmawiałem z Andrzejem, umawialiśmy się na jutro – mówi jeden z najbliższych współpracowników Leppera Janusz Maksymiuk.

– Trzeba dokładnie zbadać okoliczności jego śmierci, a nie z góry zakładać, że to było samobójstwo – oburza się była posłanka Samoobrony Danuta Hojarska.

– Andrzej Lepper został zaszczuty – twierdzi była posłanka Renata Beger. – Media i politycy doprowadzili do jego śmierci. Przez wiele lat znosił ataki na siebie, bezzasadne i niesłuszne.

Osobiste kłopoty

Większość osób znających Leppera podkreśla jednak, że miał liczne problemy osobiste i mógł znajdować się w depresji.

– Nie chcę za wiele mówić o prywatnych sprawach Andrzeja, ale było widać, że jest w pewnej depresji – opowiada „Rz" Wojciech Mojzesowicz, były polityk Samoobrony, a ostatnio PJN, który widział się z Lepperem przed kilkoma miesiącami. – Z jednej strony tragiczny stan zdrowia syna, o którego bardzo się martwił, z drugiej problemy z seksaferą i oczekiwanie na wyrok w tej sprawie – wylicza.

Lepper sam miał też kłopoty zdrowotne, poważnie chorował na serce.

Szczyt i upadek

– Ludzie tacy jak on często stwarzają wrażenie, że są silni psychicznie, że ataki, problemy, nieszczęścia po nich spływają, a w rzeczywistości w ich duszy toczy się robak smutku, samotności i bezradności – mówi „Rz" były premier Józef Oleksy. Zaznacza, że go rozumie, bo sam też czuł się zaszczuwany. – To człowiek, który wzniósł się na szczyty polityki o własnych siłach. Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza sobie samemu. Bywał zadziorny, pewny siebie, a przede wszystkim niepokorny. I tym drażnił elity – podkreśla.

– Był bez wątpienia człowiekiem, któremu naprawdę zależało na sprawach rolników – zauważa Marek Jurek, który jako marszałek Sejmu miał okazję współpracować z Lepperem.

– Jego śmierć to straszna tragedia. Jestem bardzo poruszony. Chyba jedynym komentarzem może być tu modlitwa.

Andrzej Lepper w polityce zaistniał na początku lat 90. W 1992 r. stanął na czele Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona" powstałego z Wojewódzkiego Komitetu Samoobrony Rolników. W tym samym roku założył partię polityczną Samoobrona. Jako jej lider zasłynął organizując głośne protesty polegające m.in. na blokowaniu dróg i wysypywaniu zboża na tory.

Sam szczycił się tym, że wytoczono mu ponad 140 procesów. Jeden z pierwszych po tym, gdy z członkami swojego związku w 1994 r. wychłostał dzierżawcę gospodarstwa rolnego. Nie przebierał też w słowach. Wicepremiera w rządzie AWS – UW Janusza Tomaszewskiego nazwał „bandytą z Pabianic", a prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego „największym nierobem w Polsce". Jednak politykiem, którego atakował najczęściej, był wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Hasło „Balcerowicz musi odejść" stało się jego znakiem rozpoznawczym tak jak biało-czerwone krawaty, które nosili członkowie jego ugrupowania.

W 2001 r. Samoobrona weszła do Sejmu, a Lepper został na kilka tygodni wicemarszałkiem. Partia zasłynęła m.in. blokowaniem sejmowej mównicy. Lepper oskarżał z niej polityków PO i SLD o korupcję, za co wytoczyli mu procesy.

Kontrowersje wzbudzało także jego poparcie dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Lepper wielokrotnie jeździł na Białoruś.

Lider Samoobrony czterokrotnie startował w wyborach prezydenckich. Najlepszy wynik uzyskał w 2005 r.,  kiedy głosowało na niego ponad 2 miliony ludzi (zdobył 15 proc. głosów) i zajął trzecie miejsce. To głównie za sprawą jego poparcia Lech Kaczyński pokonał w II turze wyborów Donalda Tuska.

Po wyborach parlamentarnych w tym samym roku Lepper osiągnął swoje największe sukcesy. Dzięki poparciu PiS został wicemarszałkiem Sejmu, a jego partia wraz z LPR podpisała z partią Jarosława Kaczyńskiego tzw. pakt stabilizacyjny. Po wejściu Samoobrony do koalicji został wicepremierem oraz ministrem rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (później w rządzie Jarosława Kaczyńskiego). Koalicja była burzliwa. Lepper odchodził z rządu, by ponownie do niego wrócić.

W 2006 r. wybuchła seksafera. Była działaczka partii Aneta Krawczyk oskarżyła go o molestowanie seksualne. W 2010 r. sąd skazał go nieprawomocnie  na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Sąd Apelacyjny uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Lepper został zdymisjonowany w 2007 r. po wybuchu afery gruntowej, w którą miał być zamieszany.

W efekcie rozpadu koalicji odbyły się w 2007 r. przedterminowe wybory, po których Samoobrona nie dostała się do Sejmu. W 2010 r. startował w wyborach prezydenckich. Poparło go niecałe 1,3 proc. wyborców.

Cytaty

—oprac. trzmiel

Polityczna kariera Andrzeja Leppera

—tyc

Andrzej Lepper został znaleziony martwy w piątek w warszawskim biurze partii. Jak poinformował Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze otrzymali informację o śmierci byłego wicepremiera po godzinie 16 od członka jego rodziny.

– Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo przez powieszenie – informuje policja. W poniedziałek ma zostać wszczęte prokuratorskie śledztwo. Zostanie też przeprowadzona sekcja zwłok.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!