Obywatel wystąpił z wnioskiem do komendanta komisariatu policji o przekazanie mu dokumentów wytworzonych przez policję, związanych z prowadzonym w jego przypadku postępowaniem w sprawie o wykroczenie. Chciał otrzymać kserokopie wszystkich dokumentów.
Jego zdaniem akta sprawy prowadzonej przez policję, bez względu na ich rodzaj i charakter, czyli wszelkie notatki urzędowe funkcjonariuszy policji, protokoły z przesłuchań świadków, oraz pisma urzędowe wychodzące i wpływające do komisariatu posiadają walor informacji publicznej.
Policja odmówiła przekazania żądanych dokumentów, bowiem uznała, że sprawa o wykroczenie jest sprawą o charakterze indywidualnym i nie ma charakteru publicznego, a więc w tym przypadku dokumenty nie mogą być udostępnione w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2001 r. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.).
Komendant komisariatu policji argumentował, że na podstawie art. 38 § 1 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848 ze zm.) w związku z art. 156 § 1-4 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 ze zm.), w przypadku spraw o wykroczenie zapoznanie się z aktami możliwe jest dopiero na etapie sprawy sądowej. W tego rodzaju sprawach wyłączono bowiem z recepcji przepisy o udostępnianiu akt w postępowaniu przygotowawczym (art. 156 § 5 K.p.k.) – wskazywał komendant.
Wszelkie pisma urzędowe wychodzące z komisariatu policji i wpływające do niego w związku z prowadzoną sprawą o wykroczenie posiadają walor informacji publicznej - orzekł WSA