Reklama
Rozwiń

Rząd płaci za neosędziów po 10 tysięcy euro. ETPCz skreślił polskie skargi

Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił skreślić z listy spraw skargi 22 polskich obywateli na rozpatrywanie ich spraw w Sądzie Najwyższym przez tzw. neosędziów. Polski rząd zawarł lub zobowiązał się zawrzeć z tymi osobami ugody, na mocy których wypłaci im odszkodowania.

Publikacja: 11.11.2024 15:46

Rząd płaci za neosędziów po 10 tysięcy euro. ETPCz skreślił polskie skargi

Foto: Adobe Stock

Sprawy cywilne lub karne z udziałem wnioskodawców – Polaków mieszkających w kraju i za granicą -  rozstrzygane były przez składy Sądu Najwyższego z udziałem neosędziów. Zdaniem skarżących naruszyło to ich prawo do rozpatrzenia sprawy przez „niezależny i bezstronny sąd ustanowiony ustawą” (artykułu 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). 

Polski rząd bierze na siebie winę poprzedników i płaci odszkodowania

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął sprawy do rozpatrzenia, bo stwierdził, że naruszenia miały bardzo poważny charakter – dotykały istoty prawa do sprawiedliwego procesu. Jednak w 2024 r. do ETPCz wpływać zaczęły oświadczenia o ugodzie polubownej podpisane przez przedstawicieli rządu polskiego oraz skarżących. Na ich mocy skarżący zgodzili się zrzec wszelkich dalszych roszczeń wobec Polski w zakresie  faktów stanowiących podstawę ich wniosków. W zamian rząd zobowiązał się zapłacić każdemu z wnioskodawców 10 000 euro na pokrycie wszelkich szkód majątkowych i niemajątkowych, a także pokryć koszty i wydatki po przeliczeniu ich złotówki według kursu obowiązującego w dniu zapłaty. Wszystkie te należności mają być wolne od wszelkich podatków. Na zapłatę rząd ma trzy miesiące od daty powiadomienia o decyzji podjętej przez Trybunał w Strasburgu ws. wykreślenia skarg. Gdyby rząd zwlekał z zapłatą, wnioskodawcom należeć się będą odsetki do dnia zapłaty ustalone według stawki równej krańcowej stopie pożyczkowej Europejskiego Banku Centralnego w okresie zwłoki powiększonej o trzy punkty procentowe. Zapłata będzie stanowić ostateczne rozstrzygnięcie spraw.

Czytaj więcej

Neosędzia SN nie chce orzekać. Akta sprawy przekazał prezesowi Izby

Takie ugody rządowi udało się zawrzeć w 20 sprawach, co ETPCz ujawnił 7 listopada. Jedynie w sprawach Dudek i Lazur nie udało się dojść do porozumienia. W czerwcu 2024 r. rząd zaproponował jednostronną deklarację uznającą m.in. że doszło do naruszenie Artykułu 6 Konwencji dotyczącego prawa do niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowiony przez prawo i zaoferował zadośćuczynienie za wyrządzoną szkodę. Zwrócił się do Trybunału o skreślenie skarg , ale skarżący nie chcieli się na to zgodzić.

Trybunał przyjął do wiadomości ich argumentację, że decyzja o skreśleniu ich wniosków uniemożliwiłaby im ponowne otwarcie spraw przed sądami krajowymi. Zauważył jednak, że w przypadku wyroku skazującego pana Dariusza Lazura w sprawie karnej, który został podtrzymany przez Sąd Najwyższy, art. 540 § 3  Kodeksu postępowania karnego dopuszcza wznowienie postępowania przed sądami polskimi, jeżeli „potrzeba taka wynika z orzeczenia (rozstrzygnięcia)  organu międzynarodowego działającego na podstawie umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez RP".

Czytaj więcej

Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy

Jeżeli chodzi o sprawę cywilną pana Henryka Dudka, Trybunał ustalił, że w polskim prawie nie przewidziano równoważnej procedury, która wyraźnie regulowałaby możliwość ubiegania się o wznowienie postępowania cywilnego po orzeczeniu organu międzynarodowego. Jednak w ocenie ETPCz, to państwo-strona Konwencji decyduje, "w jaki sposób najlepiej wdrożyć orzeczenie Trybunału, nie naruszając nadmiernie zasad res judicata lub pewności prawa w sporach cywilnych, w szczególności gdy takie spory dotyczą osób trzecich, których własne uzasadnione interesy muszą być chronione". Z drugiej strony, w ocenie Trybunału, skarżący nie udowodnił, iż wydanie w jego sprawie innego niż wyrok orzeczenia,  postawiłoby go w niekorzystnej sytuacji w zakresie możliwości ubiegania się o wznowienie postępowania cywilnego.

Z tych powodów, a także biorąc pod uwagę deklarowaną przez rząd kwotę odszkodowania, Trybunał uznał, że dalsze rozpatrywanie obu skarg w sprawach Dudek i Lazur nie jest już uzasadnione, a decyzja o skreśleniu ich nie narusza praw człowieka.rozp 

700 kolejnych skarg na orzeczenia neosędziów czeka w Strasburgu

Tym samym Trybunał podjął decyzję o skreśleniu 22 spraw z listy na podstawie art. 39 Konwencji.  To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jak informują służby prasowe ETPCz, w aktach Trybunału znajduje się jeszcze około 700 spraw przeciwko Polsce, które dotyczą  naruszenia chronionego  Europejską Konwencją Praw Człowieka prawa do niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy ustawy.

Sprawy cywilne lub karne z udziałem wnioskodawców – Polaków mieszkających w kraju i za granicą -  rozstrzygane były przez składy Sądu Najwyższego z udziałem neosędziów. Zdaniem skarżących naruszyło to ich prawo do rozpatrzenia sprawy przez „niezależny i bezstronny sąd ustanowiony ustawą” (artykułu 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). 

Polski rząd bierze na siebie winę poprzedników i płaci odszkodowania

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku