Reklama
Rozwiń

Uproszczenia transgranicznych spraw rodzinnych

Szersze uznawanie zagranicznych dokumentów i łączenie wątków rodzinnego sporu, by ułatwić jego rozstrzyganie – to przewiduje nowela, która wchodzi właśnie w życie.

Publikacja: 20.03.2023 02:00

Uproszczenia transgranicznych spraw rodzinnych

Foto: Adobe Stock

Kwestie te reguluje unijne rozporządzenie 2019/1111 w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach odpowiedzialności rodzicielskiej oraz uprowadzenia dziecka za granicę. Bezpośrednio obowiązuje także w Polsce, a nowela ma ułatwić jego stosowanie zwłaszcza przez polskie sądy.

To już trzecia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego od uchwalonej w 2018 r. ustawy przekazującej te sprawy, w szczególności uprowadzeń dzieci, 11 sądom okręgowym, a w drugiej instancji warszawskiemu Sądowi Apelacyjnemu. Chodziło o to, aby te trudne prawniczo i po ludzku spory rozpatrywali dodatkowo przeszkoleni sędziowie, a orzeczenia zapadały w poszczególnych instancjach w ciągu sześciu tygodni.

Czytaj więcej

Transgraniczne sprawy rodzinne mają zostać odformalizowane

Wchodząca w życie ustawa rozszerza kompetencje tych sądów na sprawy alimentów oraz kontaktów z dziećmi i opieki nad nimi, jeśli są związane z inny sporami transgranicznymi w Unii. Rozszerza też system automatycznej wykonalności orzeczeń w sprawie kontaktów z dziećmi i odpowiedzialności rodzicielskiej.

Będzie też możliwość odmowy uznania zagranicznego dokumentu urzędowego, gdyby był oczywiście sprzeczny z porządkiem publicznym państwa, gdzie ma być uznany, biorąc pod uwagę dobro dziecka. Chodzi tu np. o polskie wyroki rozwodowe, orzeczenia o kontaktach z dzieckiem czy zarządzenia powrotu dziecka do państwa jego zwykłego pobytu (gdyż te przepisy działają w dwie strony), a także urzędowe czy notarialne z krajów, w których np. dopuszczalne są rozwody w formie porozumienia.

Kolejna zmiana nawiązuje do wymogów konwencji o prawach dziecka, gdy prowadzone jest postępowanie w sprawie umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, a ono ma bliski związek z innym państwem UE. Nowe regulacje umożliwią przekazywanie wzajemnie informacji między MS, MSZ i właściwym konsulem RP o prowadzonych w innych państwach postępowaniach dotyczących dziecka, które ma bliskie związki z Polską, aby było możliwe przedstawienie organom innego państwa osób spokrewnionych z dzieckiem, które gotowe są do sprawowania nad nim opieki.

Te sprawy, zwłaszcza o kontakty rodzica z dzieckiem, nie mówiąc o najtrudniejszych: porwaniach rodzicielskich, bywają bardzo bolesne dla dziecka, rodziców, a nawet szerszej rodziny. Ważne jest więc też tempo ich rozpatrywania.

Podstawa prawna: ustawa z 26 stycznia 2023 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego, DzU z 2 marca 2023 r., poz. 403.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku