Sprzedali cudze auto, muszą zwrócić zapłatę? Jest wyrok SN

Tylko w niektórych wypadkach kupujący samochód nie od jego właściciela nabywa go na własność. Sprzedając z kolei takie auto, trzeba liczyć się z koniecznością zwrotu zapłaty.

Publikacja: 19.12.2024 19:46

Sprzedali cudze auto, muszą zwrócić zapłatę? Jest wyrok SN

Foto: Adobe Stock

To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego dotyczącego nierzadkiej sytuacji obracania skradzionym czy przywłaszczonym autem.

Nabył przywłaszczone auto, zażądał zwrotu pieniędzy 

Jak ustaliły łódzkie sądy (okręgowy i apelacyjny) dość luksusowy samochód został bezprawnie przywłaszczony i znalazł się następnie w posiadaniu spółki leasingowej, która sprzedała go właścicielowi warsztatu. Ten ostatni nabył go – jako pośrednik – dla swego klienta, za ok. 130 tys. zł. Rok po tej sprzedaży policja zatrzymała ten samochód i zwróciła belgijskiemu właścicielowi. Okazało się, że to auto było poszukiwane od roku, co więcej, figurowało we właściwym systemie jako poszukiwane.

W tej sytuacji nabywca tego auta pozwał spółkę, od której go kupił, domagając się zwrotu zapłaconej ceny. Sąd apelacyjny zasądził mu żądaną kwotę. Pozwana spółka nie dała jednak za wygraną i w skardze kasacyjnej do Sądu Najwyższego zarzuciła, że SA niewłaściwie zastosował art. 169 § 2 kodeksu cywilnego, uznając, że nie nabyła ona skutecznie tego pojazdu, a dokładniej nie stała się jego właścicielem.

W ocenie pozwanej spółki w tej sprawie powinien mieć zastosowanie art. 169 § 1 k.c., który stanowi, że jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzenia rzeczą ruchomą zbywa ją i wydaje nabywcy, to ten ostatni uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działał w złej wierze. A tego nie można zarzuci spółce, więc nic nie jest winna powodowi.

Sąd Najwyższy o sprzedaży nieswojego auta. „Trzeba było sprawdzić status samochodu”

Sąd Najwyższy nie uwzględnił tej argumentacji, wskazując, że w art. 169 § 1 k.c. chodzi wyłącznie o rzeczy powierzone, a nie utracone, zatem przesłanką jego zastosowania jest powierzenie rzeczy przez właściciela rozumiane jako dobrowolne wyzbycie się władztwa nad nią. Natomiast rzeczy, których właściciel nie powierzył dobrowolnie osobie władającej nią, są traktowane jako zgubione, skradzione lub w inny sposób utracone przez właściciela. Nabycie ich własności normuje art. 169 § 2 k.c. Zgodnie z tym przepisem, gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem trzech lat od chwili zgubienia, skradzenia lub utraty, to nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu.

Sąd Apelacyjny wyraźnie wskazał, że auto było poszukiwane jako przywłaszczone przez poprzedniego właściciela. Co więcej, figurowało we właściwym systemie jako poszukiwane. Pozwana spółka nie zweryfikowała statusu samochodu, choć jako zajmująca się działalnością gospodarczą miała szczególny obowiązek to zrobić. Dobra wiara może owszem polegać na błędnym, ale w danych okolicznościach usprawiedliwionym przekonaniu posiadacza, że przysługuje mu prawo do rzeczy. W złej wierze jest zaś ten, który wie albo powinien wiedzieć, że prawo własności nie przysługuje jemu, lecz innej osobie.

Czytaj więcej

Złodzieje nie chcą kraść elektryków. Na tej liście Tesla jest na ostatnim miejscu

SN: brak weryfikacji samochodu to przejaw niewłaściwej staranności

Niedochowanie przez pozwanego należytej staranności w zakresie właściwej weryfikacji pojazdu stanowiło przejaw niewłaściwej staranności profesjonalisty, osoby zawodowo trudniącej się działalnością gospodarczą w tym zakresie.

– Trafnie zatem sąd apelacyjny wyjaśnił, że wydanie przez sprzedawcę rzeczy wadliwej stanowi niewątpliwie nienależyte wykonanie zobowiązania, i odpowiada on za szkodę wynikłą z nienależytego wykonania umowy – wskazał w konkluzji wyroku sędzia Tomasz Szanciło.

Sygnatura akt I CSK 2620/24

To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego dotyczącego nierzadkiej sytuacji obracania skradzionym czy przywłaszczonym autem.

Nabył przywłaszczone auto, zażądał zwrotu pieniędzy 

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Dotacja dla PiS. Prof. Piotrowski: PKW wyszła poza swoje uprawnienia
Nieruchomości
Poświadczenie spadku u notariusza bez biegania do sądu. Plany resortu sprawiedliwości
Praca, Emerytury i renty
Emerytury i renty jeszcze przed świętami? Wiadomo, kto je otrzyma
Edukacja i wychowanie
Spór o religię w szkołach się zaognia. Prawnicy: Kościół ma związane ręce
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10