CPK odcina się prezydentowi Andrzejowi Dudzie: „To nieprawda!”

W sierpniu CPK podpisała umowę na projekt Centrum Kontroli Operacji Lotniczych, trwają prace nad projektem lotniska pod Baranowem, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego.

Publikacja: 19.09.2024 21:57

Prezydent RP Andrzej Duda w drugim dniu Krynica Forum 2024

Prezydent RP Andrzej Duda w drugim dniu Krynica Forum 2024

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Nie ma odpływu pracowników ani zwłoki z przekazaniem papierów wartościowych na inwestycję – spółka Centralny Port Komunikacyjny zdementowała w czwartek wieczorem wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas forum gospodarczego w Krynicy zaatakował rząd Donalda Tuska. Zasugerował m.in. celowe hamowanie strategicznych dla kraju inwestycji. Według Dudy, rząd miałby działać tak, by inwestycja nie doszła do skutku. – Komu to ma służyć? – pytał w wystąpieniu na Krynica Forum 2024.

Czytaj więcej

Wraca temat CPK. W środę złożenie podpisów pod ustawą

Sprawa realizacji CPK przez nowy rząd wciąż pozostaje celem ataków PiS, którego pierwotne plany dotyczące budowy lotniska i linii szybkiej kolei zostały mocno zmodyfikowane i częściowo zredukowane. Powodem miało być dostosowanie przedsięwzięcia do realnych potrzeb i możliwości, a także urealnienia terminów jego realizacji. Opozycja uważa jednak, że celem tych działań ma być w rzeczywistości skasowanie inwestycji.

CPK. 20 umów wartych pół miliarda złotych

Spółka zaprzecza. – Program CPK jest konsekwentnie realizowany, a prace nad programem nigdy nie zostały przerwane – zapewnia. W czwartkowym komunikacie poinformowała, że od stycznia zawarła umowy z ponad 20 firmami, a łączna wartość kontraktów przekracza pół miliarda złotych.

– Nieprawda, że od stycznia trwa odpływ kadr ze spółki CPK na poziomie 20-30 osób miesięcznie. W rzeczywistości od stycznia do sierpnia ze spółki odeszło łącznie 87 osób, a w tym samym okresie zatrudnione zostały 42 osoby – poinformowała CPK odpowiadając na zarzuty prezydenta. Jak dodała, taka fluktuacja ma wynikać z naturalnych potrzeb spółki i w żaden sposób nie zagraża ciągłości jej funkcjonowania, a tym bardziej jakości realizowanych przez nią projektów.

Czytaj więcej

Paweł Rożyński: „Niemieckie CPK”, czyli kulą w płot

Nieprawdą ma być także wypowiedź Dudy, że minister finansów zwleka z przekazaniem skarbowych papierów wartościowych na realizację CPK. Według spółki, pieniądze z Programu Wieloletniego CPK etap I na lata 2021-2023 zostały wstrzymane jeszcze w czwartym kwartale 2023 roku. Spółka w ubiegłym roku miała być dokapitalizowana kwota 7 mld zł, ale dostała tylko 3,7 mld zł, a cięć dokonano jeszcze przez zmianami na stanowisku rządowego pełnomocnika oraz w składzie zarządu CPK. Natomiast jeszcze w tym roku mają do spółki trafić pierwsze środki w ramach Programu Wieloletniego etap II na lata 2024-2030.

Projektują wieżę kontrolną lotniska CPK

W sierpniu podpisana została umowa na projekt Centrum Kontroli Operacji Lotniczych, zaawansowane są prace nad projektem budowlanym lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego. Przygotowywana jest dokumentacja m.in. dla dróg startowych, dróg kołowania i płyt postojowych. Trwa projektowanie obiektów wspierających, m.in. wieży kontroli ruchu lotniczego. prowadzone są rozmowy  dotyczące systemu obsługi bagażu.

W przypadku komponentu kolejowego CPK, do przodu ma się posuwać pierwszy etap realizacji tzw. igreka - ok. 480-kilometrowej linii kolejowej, która połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. W lipcu ogłoszony został przetarg na budowę tunelu Kolej Dużych Prędkości w Łodzi, natomiast w ostatnim miesiącu zostały także zatwierdzone warianty inwestorskie dla dwóch linii o łącznej długości ok. 300 km: od węzła CPK przez Płock do Włocławka oraz linii Ostrołęka – Łomża – Pisz – Giżycko.

Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał
Transport
Ryanair pokłócił się z lotniskiem w Belgradzie. W tle spór z Vinci