Projekcje poprzedzą, nagrywane w warszawskim Teatrze Capitol, 25-minutowe wprowadzenia Stanisława Janickiego, historyka kina i scenarzysty, autora popularnego w latach 1967 – 1989 programu TVP „W starym kinie”.
Pierwsze odcinki poświęcone zostaną Jadwidze Smosarskiej (1898 – 1971) i filmom z jej udziałem. W gazetowych plebiscytach z lat 30. kilkakrotnie zdobywała tytuł „Królowej polskiego ekranu”. Zachwycano się wówczas jej niepospolitą urodą, wdziękiem i osobistym urokiem.
„Zasadniczy ton jej gry, tęsknota i smętne spojrzenie – pisali w I tomie „Historii filmu polskiego” Władysław Banaszkiewicz i Wiesław Witczak – odpowiadały gustom publiczności. Od Smosarskiej oczekiwano jednak nie tyle gry, ile obecności na ekranie, czarowania wdziękiem, młodością, pozą, uśmiechem, łzami”.
W komedii „Czy Lucyna to dziewczyna?” (1934) Juliusza Gardana przebiera się za mężczyznę – asystenta człowieka, w którym się zakochała, a który wcześniej nie zwracał na nią uwagi. W kolejnej komedii – „Jadzia” (1936) Mieczysława Krawicza była sprzedawczynią w rodzinnym sklepie sportowym, rywalizującą z przystojnym młodzieńcem, synem właściciela konkurencyjnej firmy (na zdjęciu). Dla odmiany w melodramacie „Skłamałam” (1937) zagrała uczciwą dziewczynę zmuszoną przez podstępnego kochanka do nierządu.
Czy Lucyna to dziewczyna?