Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Holandii oświadczyła, że wsparcie militarne dla Ukrainy, jeśli chodzi o broń konwencjonalną, nie powinno mieć żadnych ograniczeń.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana we wtorek.
Cudzoziemcy nie chcą przesiedlać się do Rosji
W 2023 roku tylko 50 obywateli Białorusi zdecydowało się na przeprowadzkę do Rosji
Czytaj więcej
Ukraińcy, Białorusini, Gruzini i mieszkańcy państw bałtyckich nie chcą przeprowadzać się do Rosji. Dzisiaj decydują się na to przeważnie obywatele państw Azji Centralnej.
103 obrońców elektrowni w Czarnobylu nadal w niewoli
W rosyjskiej niewoli nadal przebywa 103 żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy zapewniali ochronę elektrowni jądrowej w Czarnobylu i zostali schwytani przez siły rosyjskie. Przypomniała o tym żona jednego z żołnierzy schwytanych w elektrowni atomowej w Czarnobylu Natalia Kusznariowa. „20 marca 2022 r. podczas rotacji pracowników Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu z niewoli zwolniono 10 żołnierzy – 9 kobiet i 1 mężczyzna. Do chwili obecnej, dzięki ogromnym wysiłkom naszego kraju, do domu wróciło 75 żołnierzy, ale 103 obrońców elektrowni jądrowej w Czarnobylu nadal znajduje się w rosyjskiej niewoli” – powiedziała.
Rosjanie ostrzelali region sumski
W poniedziałek rosyjskie siły przeprowadziły 14 ostrzałów ośmiu gmin na granicy obwodu sumskiego – poinformowały służby prasowe OVA. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 14 ostrzałów przygranicznych terenów i osad obwodu sumskiego. Odnotowano 59 eksplozji – od moździerzy, artylerii, dronów kamikadze FPV oraz zrzutu VOG z bezzałogowego statku powietrznego” – opisują.
Po ataku dronów do rzeki wyciekło 3 tys. ton produktów naftowych
W wyniku uderzenia rosyjskich dronów w skład ropy w Charkowie do środowiska przedostało się około 3 tys. ton produktów naftowych. „Według wstępnych danych do środowiska przedostało się około 3000 ton produktów... Specjaliści Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w obwodzie charkowskim natychmiast pobrali próbki wody w 9 obiektach na terenie miasta Charkowa i obwodu, w rzece Udy. Próbki przekazano do badań Ukraińskiemu Instytutowi Badawczemu Problemów Środowiskowych w celu określenia stopnia zanieczyszczenia i obecności substancji szkodliwych” – poinformowały służby prasowe Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Rosjanie próbują szturmować Bohdanówkę
Wojska rosyjskie stały się bardziej aktywne w kierunku Bachmutu - próbują szturmować Bohdanówkę. W kierunku Łymana Siły Zbrojne Ukrainy zneutralizowały 138 osób, a w kierunku Bachmutu – 78 osób. Poinformował o tym na antenie ogólnopolskiego teletonu „Jedini Nowini” Ilja Jewłasz, szef służby prasowej OSU „Chortycja”. Według niego w kierunku Bachmutu Rosjanie intensyfikują działania szczególnie w pobliżu Bohdanówki. Pod osłoną dronów i artylerii próbują tam przejść do ofensywy w małych grupach szturmowych. Yevlash dodał, że Rosjanie nie używają obecnie ciężkiego sprzętu ze względu na warunki pogodowe.
Rosjanie uderzyli na Kijów rakietą Cyrkon
Rosjanie uderzyli 7 lutego na Kijów rakietą 3M22 „Cyrkon” – poinformował Miejski Zarząd Wojskowy Kijowa. Przeciwokrętowy hipersoniczny pocisk manewrujący 3M22 „Cyrkon” został wprowadzony do użycia w styczniu 2023 roku, jednak – jak zauważają wojskowi – rakieta ta nadal nie jest produkowana masowo. Ma następujące cechy: zasięg - 600-1500 km, prędkość do 8-9 Mach, masa głowicy około 300-400 kg, długość 8-10 m. Przeznaczona jest do zwalczania okrętów nawodnych wyposażonych w systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. „Cyrkon” jest wystrzeliwany z uniwersalnych pionowych wyrzutni 3C-14 na okrętach wojennych, łodziach podwodnych i mobilnych wyrzutniach rakiet.
Szefowie rządów Polski i Niemiec chcą zwiększenia pomocy dla Ukrainy
Zwiększenie wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie zapowiedzieli dziś: premier Polski Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. – Władimir Putin musi zobaczyć i zobaczy, że nie będzie czegoś takiego jak „zmęczenie Ukrainą” w Europie – powiedział premier Polski Donald Tusk. – Nie odpuścimy Ukrainy – zapewnił.
Czytaj więcej
W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy chcemy osiągnąć dużo większe zdolności obrony powietrznej oraz produkcyjne jeśli chodzi o amunicję – zapowiedzieli na wspólnej konferencji premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca do produkcji systemów walki elektronicznej
Jak zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, każdy na Ukrainie, kto potrafi wyprodukować skuteczne systemy walki elektronicznej, zasługuje na pełne wsparcie państwa na wszystkich poziomach. „Jak zwykle dzisiaj w dowództwie złożono raport o wyposażeniu wszystkich naszych jednostek: pocisków, dronów, systemów walki elektronicznej. Każdy na Ukrainie, kto potrafi wyprodukować skuteczne systemy walki elektronicznej, zasługuje na pełne wsparcie państwa na wszystkich poziomach: a na poziomie centralnym – ze strony rządu i w każdym regionie, w którym jest taki potencjał. Jestem wdzięczny wszystkim przedstawicielom, w szczególności władz lokalnych i każdemu ukraińskiemu przedsiębiorcy, wszystkim ukraińskim deweloperom, którzy rozwijają tego typu systemy produkcyjne” – podkreślił Zełenski.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: w ciągu dnia doszło do 63 starć
Na froncie doszło dziś do 63 starć bojowych pomiędzy Siłami Obronnymi Ukrainy a żołnierzami rosyjskimi. „Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna. W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. W sumie nieprzyjaciel przeprowadził 5 ataków rakietowych, 71 ataków z powietrza i oddał 45 ataków ogniowych salwą rakietową na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych ranni są wśród ludności cywilnej. Zniszczono i uszkodzono wieżowce i budynki prywatne, a także inną infrastrukturę cywilną” – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraina wzmocni mobilne grupy strażackie
Wzmacniamy nasze mobilne zespoły strażackie i zwiększymy liczbę takich grup – zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przesłaniu wideo. „Są one jednym z fundamentów naszej obrony przed rosyjskim terrorem i jestem wdzięczny wszystkim, którzy służą, szkolą i pomagają mobilnym drużynom strażackim” – dodał.
Trzy ostrzały artyleryjskie i 18 ataków dronami w rejonie Nikopola
W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili w rejonie Nikopola trzy ostrzały artyleryjskie i 18 ataków dronami kamikaze. Ucierpiało centrum dzielnicy i trzy gminy. Poinformował o tym szef Dniepropietrowska OVA Siergiej Łysak. „Niezwykle stresujący dzień w obwodzie Nikopolskim. Atak za atakiem... 18 ataków dronów kamikadze. I jeszcze trzy pociski artyleryjskie. Centrum powiatu, gminy wiejskie Marganiecka, Mirivska i Pokrowska ucierpiały z powodu działań rosyjskich terrorystów” – napisał Łysak.
Rząd Austrii zerwie umowę z Gazpromem
Władze Austrii chcą uniezależnić kraj od rosyjskiego surowca, który wciąż importują. Zapowiedziały zerwanie obowiązującej do 2040 r. umowy z Gazpromem. Firmy austriackie nie będą mogły kupować rosyjskiego gazu.
Czytaj więcej
Władze Austrii chcą uniezależnić kraj od rosyjskiego surowca, który wciąż importują. Zapowiedziały zerwanie obowiązującej do 2040 r. umowy z Gazpromem. Firmy austriackie nie będą mogły kupować rosyjskiego gazu.
Pierwszy ośrodek werbunkowy armii ukraińskiej na Ukrainie
We Lwowie otwarto pierwszy na Ukrainie Ośrodek Poboru Do Armii Ukraińskiej. Można ta, uzyskać najświeższe informacje o wolnych stanowiskach, porozmawiać z przedstawicielami brygady i wybrać stanowisko. „Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Radą Miejską Lwowa rozpoczęło pilotażowy projekt rekrutacji do armii ukraińskiej we Lwowie. Od dziś w centrum można uzyskać wszelkie istotne informacje o wolnych stanowiskach w armii, porozmawiać z brygadą przedstawicieli i wybierz wymarzony zawód w wojsku” – oznajmiło Ministerstwo Obrony w komunikatorze Telegram.
Komisja Europejska szuka dobrych rozwiązań przy transporcie ukraińskich produktów rolnych
Komisja Europejska szuka rozwiązań, które pomogą unikać konfliktów dotyczących przewozu ukraińskich produktów rolnych przez polską granicę – powiedział oficjalny przedstawiciel KE Olof Gill. „Nasze oficjalne stanowisko jest takie, że szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zapewnić Ukrainie maksymalne możliwe wsparcie, przy jednoczesnej ochronie najbardziej wrażliwych sektorów UE. Dotyczy to zwłaszcza naszych producentów rolno-spożywczych” – powiedział Gill na odprawie w Brukseli.
Mer Lwowa przeprasza za "prorosyjskich prowokatorów"
Andrij Sadowy przeprosił za słowa o polskich rolnikach
Czytaj więcej
Mer Lwowa Andrij Sadowy "prorosyjskimi prowokatorami" nazwał polskich rolników prowadzących protest na granicy z Ukrainą. - Jeżeli kogoś obraziłem, to przepraszam - powiedział w rozmowie z Polsat News.
Straty wynikające ze zniszczeń ukraińskiej infrastruktury w wyniku działań wojennych osiągnęły wartość 155 mld dolarów
Wyliczenia takie przedstawiła Kijowska Szkoła Ekonomii w raporcie „Rosja zapłaci”.
Dmytro Kułeba: Niszczenie ukraińskiego zboża na polskiej granicy jest niedopuszczalne
„Niszczenie ukraińskiego zboża na polskiej granicy jest niedopuszczalne. Każdy rolnik powinien wiedzieć ile ciężkiej pracy potrzeba, aby wyrosło zboże, zwłaszcza w czasie wojny. Dla dobra przyjaznych relacji Polski z Ukrainą, sprawcy takiej prowokacji muszą być pociągnięci do odpowiedzialności” - napisał w serwisie X szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.
W Mołdawii, w miejscu rozbicia się drona-kamikadze Shahed, znaleziono głowicę bojową
Zawierającą 50 kg materiałów wybuchowych głowicę bojową drona znaleziono w miejscu, gdzie w niedzielę, przy granicy Mołdawii z Ukrainą, znaleziono szczątku drona-kamikadze — podaje serwis NewsMaker.
W rejonie kropywnyckim rozległa się eksplozje
Eksplozja rozległa się w czasie obowiązywania alarmu powietrznego — informuje gubernator obwodu kirowohradzkiego, Andrij Rajkowicz.
Rosja: 22-letni mieszkaniec Omska skazany na 16 lat więzienia za zdradę i sabotaż linii kolejowej
22-latek został uznany winnym przez sąd wojskowy również współpracy z Legionem „Wolność Rosji”, który walczy na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii. Skazano go z artykułu mówiącego o udziale w organizacji terrorystycznej.
Ukraińska armia podaje, że w rejonie Awdijiwki front przesuwa się w obu kierunkach
Informację taką przekazał rzecznik ukraińskiego zgrupowania walczącego na „tawryjskim” odcinku frontu (południowym i południowo-wschodnim), Dmytro Łychowa. Podkreślał on, że choć Rosjanie starają się okrążyć Awdijiwkę i odciąć ją od odstaw to „linia kontaktu (frontu)„ przesuwa się w tym rejonie ”w obu kierunkach" ze względu na działania prowadzone przez Ukraińców.
Premier Estonii: Słowa Donalda Trumpa pobudką dla niektórych sojuszników z NATO
Zdaniem Kai Kallas "UE powinna wysłać jasny sygnał niezależnie od tego, kto będzie kierować następną administracją amerykańską (...), że jesteśmy na tyle silni, aby móc się wzajemnie bronić (...)”. Premier Estonii dodała, że słowa Trumpa sugerującego, że nie broniłby państw NATO, które wydają zbyt mało na obronność, powinny być "pobudką dla niektórych sojuszników z NATO, którzy nie robią wystarczająco wiele".
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy apeluje o wdzięczność dla żołnierzy
„Bez ich odwagi Ukraina nie byłaby w stanie stawiać oporu” - podkreśla ukraiński Sztab Generalny.
Donald Tusk dziękuje Francji za wsparcie dla Ukrainy
- Bardzo dziękuję Francji za pełne zaangażowanie na rzecz Ukrainy, Kijowa, w konfrontacji z agresywną Rosją. Mówimy tutaj nie tylko o moralnym, ale też geopolitycznym obowiązku wsparcia Ukrainy, ale też o naszym bezpieczeństwie — mówił w czasie wizyty w Paryżu polski premier.
Czytaj więcej
- Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi - mówił w czasie konferencji prasowej przed rozmowami z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem w Paryżu, premier Donald Tusk.
Proatlantycki kurs Finlandii niepodważalny po wyborach prezydenckich
Obaj główni kandydaci na prezydenta to wielcy zwolennicy NATO. Pewne różnice jednak ciągle są.
Czytaj więcej
— Byłem zawsze wielkim zwolennikiem członkostwa Finlandii w NATO, niestety przegrałem — powiedział „Rzeczpospolitej” Alexander Stubb jesienią 2018 roku. Teraz świętuje zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Finlandii, która jest już w Sojuszu.
Wagony zamiast okopów. „Car-pociąg” elementem „linii Surowikina”
Rosyjskie siły rosyjskie w okupowanej części obwodu donieckiego zbudowały 30-kilometrową barierę z wagonów kolejowych. Analitycy głowią się, w jakim celu. art39820551
Czytaj więcej
Armia Putina zebrała „car-pociąg” na bezpośrednim zapleczu swej linii obrony
Dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu pojawiły się nad Morzem Norweskim
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że bombowce Tu-95MS odbyły lot nad neutralnymi wodami Mórz Barentsa i Norweskiego. Bombowcom Tu-95MS towarzyszyły myśliwce Su-35S.
Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 570 samolotów, 265 śmigłowców, 12 229 bezzałogowych statków powietrznych, 464 zestawy przeciwlotnicze, 14 964 czołgi i pojazdy opancerzone, 1 218 wyrzutni rakiet, 8 020 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 18 499 jednostek sprzętu specjalnego.
W bazie sił powietrznych w Syrii Rosjanie uczą się obsługi irańskich dronów-kamikadze
Takie informacje podaje ukraiński wywiad wojskowy.
Czytaj więcej
Ukraiński wywiad wojskowy podał, że rosyjscy żołnierze uczą się obsługi irańskich dronów-kamikadze Shahed-136 w bazie Szajrat w Syrii.
Andrij Sadowy nazywa działania polskich rolników "podłością"
Według mera Lwowa, wysypanie ukraińskiego zboża z kilku ciężarówek przez polskich rolników to "hańba".
Czytaj więcej
Mer Lwowa Andrij Sadowy nazwał polskich rolników prowadzących protest na granicy z Ukrainą "prorosyjskimi prowokatorami".
W Charkowie ugaszono skład paliw, który płonął od ataku Rosji, do którego doszło w nocy z 9 na 10 lutego
Informacje takie przekazuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Gazprom chce doprowadzić do bankructwa holenderskiej firmy
Rosyjskie sądy dostały od Kremla uprawnienia do ogłaszania upadłości zachodnich koncernów mających „ścisłe powiązania” z Rosją.
Czytaj więcej
Rosyjskie sądy dostały od Kremla uprawnienia do ogłaszania upadłości zachodnich koncernów mających „ścisłe powiązania” z Rosją. I to nie tylko ich rosyjskich spółek, ale i zagranicznych centrali. Gazprom już z tego skorzystał: pozwał swojego długoletniego partnera biznesowego - holenderską firmę Gasunie.
Nowe informacje o stratach Rosjan na "tawryjskim" odcinku frontu
Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania „Tawria” walczącego na południu i południowym-wschodzie Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie stracili na południu 449 żołnierzy i 27 jednostek sprzętu wojskowego — w tym pięć czołgów, 18 bojowych wozów piechoty i dwa zestawy artyleryjskie. Ponadto Ukraińcy mieli strącić 122 wrogie drony.
Na Morzu Czarnym są już trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Łącznie na ich pokładach mają znajdować się 24 pociski Kalibr — podaje strona ukraińska.
Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji
Wcześniej dekrety zatwierdziła Rada Najwyższa Ukrainy. Stan wojenny będzie obowiązywać na Ukrainie co najmniej do 13 maja.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Myśliwce F-16 mogą strącać drony i pociski manewrujące
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że myśliwce F-16 „mają radary i broń”, które pozwalają na strącanie takich celów jak drony czy rakiety manewrujące, ale „wszystko to musi być wypracowane w praktyce”. Ukraina w 2024 roku ma otrzymać myśliwce F-16 od zachodnich sojuszników — m.in. Holandii i Danii. Ukraińcy piloci już szkolą się z obsługi tych myśliwców — szkolenie takie trwa co najmniej kilka miesięcy.
Josep Borrell: NATO nie może być sojuszem uzależnionym od humoru prezydenta USA
W ten sposób Borrell skomentował wypowiedź Donalda Trumpa na wiecu w Karolinie Południowej.
W wyniku ataku na Pawłograd ponad 53 tys. gospodarstw domowych i 7 kopalni pozbawionych dostaw prądu
Informacje takie przekazało Ministerstwo Energii Ukrainy. W momencie ataku w kopalniach w rejonie Pawłogradu pod ziemią znajdowało się ok. tysiąca pracowników — wynika z komunikatu. Obecnie kopalnie korzystają z zasilania awaryjnego, górnicy pozostają pod ziemią.
Straż Graniczna: Od 9 do 11 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 61,6 tys. osób
W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 62,7 tys. osób.
Rosyjska Flota Pacyfiku ćwiczyła atak na pozorowany cel w Zatoce Piotra Wielkiego
Załoga rosyjskiego kutra rakietowego R-261 z Floty Pacyfiku, uczestniczącego w ćwiczeniach na wodach Zatoki Piotra Wielkiego, brał udział w ataku na pozorowany cel imitujący okręt wroga. Załoga kutra R-261 najpierw wykryła okręt desantowy „wroga” w kierunku którego wystrzeliła dwa pociski przeciwokrętowe 3M80 Moskit.
Słowa Trumpa o "Rosji, która ma robić co chce" z państwem NATO nie wydającym 2 proc. PKB na obronność krytykowane przez część republikanów
Nikki Haley, rywalka Trumpa w prawyborach nadal walcząca z nim o nominację stwierdziła, że „ostatnia rzecz, której chcemy, to być po jednej stronie z Rosją”.
Czytaj więcej
Niektórzy politycy Partii Republikańskiej krytykują Donalda Trumpa za podważenie artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego w czasie wiecu w Karolinie Południowej.
W nocy Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie charkowskim przy użyciu zestawów S-300
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że w wyniku ostrzału wsi Lipce zniszczony został budynek mieszkalny.
W ubiegłym tygodniu nad Ukrainą zestrzelono 98 ze 134 dronów-kamikadze i śmigłowiec Ka-52
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Kwaśniewski uważa, że Ameryka nawet pod rządami Donalda Trump, przyjedzie z pomocą Polsce w przypadku ataku Rosji
- Nie ma wątpliwości, tak długo jak NATO istnieje, działa, jak długo obowiązuje artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego i tak długo jak mamy obecność amerykańską w Polsce. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Rosjanie atakują Polskę, a żołnierze amerykańscy pakują się i wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych — mówił były prezydent.
Czytaj więcej
Donald Trump jest politykiem nieprzewidywalnym, myśli o polityce w sposób biznesowo-transakcyjny. Polityka też z tego się składa, ale nie może wyłącznie z tego się składać - mówił w rozmowie z Radiem Zet były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.
Pożar na terenie obiektu infrastruktury na południu Ukrainy po ataku dronów
Do pożaru miało dojść w wyniku upadku szczątków drona na otwartej przestrzeni w obiekcie infrastruktury — podaje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 395 990 żołnierzy, 6 416 czołgów, 11 977 pojazdów opancerzonych, 9 481 zestawów artyleryjskich, 981 wyrzutni rakiet, 666 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 325 śmigłowców, 7 302 bezzałogowe statki powietrzne, 1 882 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 599 pojazdów (w tym cystern) i 1 514 jednostek sprzętu specjalnego.
Broń atomowa w Polsce? Gen. Jarosław Kraszewski: Realny scenariusz
- Posiadanie takiego arsenału uważam za wyzwanie kilku lat. Mam nadzieję, że do tego dojdzie — mówił w RMF FM były dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN.
Czytaj więcej
Posiadanie takiego arsenału uważam za wyzwanie kilku lat. - mówił w rozmowie z RMF FM były dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN, gen. Jarosław Kraszewski, pytany o to czy w Polsce mogłaby pojawić się broń atomowa.
100 potyczek na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 100 potyczek. Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 110 ataków powietrznych i 95 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich żołnierzy i terenów zamieszkanych.
Ekspert: Gen. Ołeksander Syrski będzie potrzebował nowych zasobów ludzkich. Nawet do utrzymania obecnej linii obrony.
Zarówno Zełenski, tak i Załużny rozumieją to, że obecny stan stagnacji nie może trwać zbyt długo. Kością niezgody było m.in. to, że Załużny nazwał liczbę nowych żołnierzy, których potrzebował do osiągnięcia wyznaczonych mu celów. Chodziło o mobilizację 400–500 tys. żołnierzy. I otrzymał odmowę - mówi Ołeksij Melnyk, ekspert kijowskiego Centrum Razumkowa.
Czytaj więcej
Jeżeli pozwolimy Rosjanom przedrzeć się przez linię frontu, nie wiadomo, gdzie zatrzymają się ich czołgi – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, ekspert kijowskiego Centrum Razumkowa.
Co najmniej od jesieni ubiegłego roku żołnierze znad Dniepru zajadle atakują najemników Grupy Wagnera w Sudanie
Ci zaś ze wszystkich sił wspierają Siły Szybkiego Reagowania. Mimo śmierci swego szefa Prigożyna i znacznej demoralizacji jego imperium medialno-wojskowego aż 90 proc. broni Sił Szybkiego Reagowania pochodzi z Rosji.
Czytaj więcej
Moskwa cały czas próbuje opanować kolejne kraje Czarnego Kontynentu, wykorzystując zasoby Grupy Wagnera, której właściciel Jewgienij Prigożyn został zabity na rozkaz Kremla.
W nocy nad Ukrainą strącono pocisk Ch-59 i 14 dronów-kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych informuje, że Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 17 dronów-kamikadze Shahed-136/131, pocisku manewrującego Ch-59 i pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300.
W ciągu doby obwód sumski został ostrzelany 26 razy
Na terenie obwodu sumskiego — jak podaje sumska obwodowa administracja wojskowa — w ciągu 24 godzin doszło do 153 eksplozji.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 718. dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Ukraina ma nowego dowódcę wojsk lądowych
Nowym dowódcą wojsk lądowych, w miejsce gen. Ołeksandra Syrskiego, który został głównodowodzącym sił zbrojnych, został gen. Ołeksandr Pawliuk.
Wołodymyr Zełenski: Od początku roku strąciliśmy 359 dronów-kamikadze
Prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu podkreślał, że „skuteczność obrońców nieba, działanie systemów walki elektronicznej i wsparcie od każdego z partnerów Ukrainy w formowaniu tarczy powietrznej dosłownie ratuje życie” Ukraińców. - Pracujemy nad zwiększeniem skuteczności mobilnych grup ogniowych i zapewnienie kolejnym obwodom Ukrainy zestawów do walki elektronicznej. To jeden z priorytetów w tym roku — powiedział Zełenski.
W nocy ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych ostrzegało przed atakiem dronów
Drony miały pojawić się nad zachodnimi obwodami Ukrainy — chmielnickim, kirowohradzkim i winnickim.
Ukraińscy funkcjonariusze straży granicznej, w obwodzie donieckim, zerwali i podarli rosyjską flagę
Jak informuje ukraińska Straż Graniczna Rosjanie za pomocą flagi „oznaczali terytorium uważane za swoje”.
Premier Estonii: Wojna będzie trwała długo
- Wojna trwa. Nie powinniśmy wpaść w zastawione na nas pułapki. Błędem jest wierzyć, że wojna może być wygrana szybko. Rosja przygotowuje się na długi okres wojny. Minie dużo czasu, zanim Rosja zda sobie sprawę, że nie może wygrać. Jest też druga pułapka, wiara w to, że pokój można wynegocjować. Jeśli zaakceptujemy zabór ziemi, zaspokoimy pragnienia Rosji. To nieprawda, że nagle zapanuje (wtedy) pokój — powiedziała Kaja Kallas w rozmowie z austriackim „Der Standard”.
Szef Pentagonu hospitalizowany, przekazał obowiązki zastępczyni
Lloyd Austin przekazał swoje obowiązki zastępczyni, Kathleen Hicks, w związku z hospitalizacją - wynika z komunikatu Departamentu Obrony USA. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że Austin trafił do szpitala w związku z objawami "wskazującymi na niewydolność pęcherza".
Czytaj więcej
Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, został hospitalizowany po raz drugi w ciągu ostatnich tygodni. Austin przekazał swoje obowiązki zastępczyni, Kathleen Hicks.
RB ONZ zbierze się 12 lutego na wniosek Rosji
Rosja zażądała posiedzenia RB ONZ w rocznicę podpisania tzw. porozumień mińskich — poinformował pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Poliański. „Rankiem 12 lutego, w rocznicę przyjęcia mińskiego pakietu, zażądaliśmy spotkania RB ONZ, by przypomnieć naszym kolegom, jaką historyczna szansa na pokojowe rozwiązanie wewnętrznego ukraińskiego kryzysu została zmarnowana przez kijowski reżim i jego sponsorów” - napisał Poliański w serwisie Telegram. Poliański dodał, że przedmiotem debaty w czasie posiedzenia RB ONZ ma być też to „jak, w wyniku działań zachodnich członków RB, Rada nie zdołała zrealizować jednego ze swoich najważniejszych zadań - przeciwdziałania kryzysom i konfliktom”.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 718. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 718. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dwa tygodnie przed drugą rocznicą wybuchu wojny prezydent Wołodymyr Zełenski dokonał zmian w najwyższych władzach Sił Zbrojnych Ukrainy.