Aktualizacja: 06.11.2024 00:50 Publikacja: 12.02.2024 13:06
Alexander Stubb wygrał wybory w Finlandii stosunkiem głosów 51,6 proc. do 48,4 proc.
Foto: EMMI KORHONEN / LEHTIKUVA / AFP
Polityk w swoich poglądach na bezpieczeństwo transatlantyckie jest stały — zawsze w był zwolennikiem silnego sojuszu z USA. To przez lata nie przebijało się jednak w zapatrzonej w neutralność Finlandii, obawiającej się prowokowania wielkiego sąsiada — Rosji. Sytuacja jednak się zmieniła i po agresji Rosji na Ukrainę znakomita większość Finów (podobnie zresztą jak Szwedów) zapragnęła ochronnego parasola NATO. W kwietniu 2023 roku Finlandia weszła do Sojuszu.
Teraz nad samym Sojuszem zbierają się chmury, po tym jak Donald Trump zasugerował, że nie będzie bronił sojuszników. Ale i to było tematem naszej rozmowy ze Stubbem w październiku 2018 roku. — Zawsze wiedzieliśmy, jaki jest kurs w polityce zagranicznej administracji Clintona, Busha, czy Obamy. Teraz nie wiemy. USA były zawsze filarem i gwarantem bezpieczeństwa dla Europy, teraz nie możemy tego być pewni na 100 proc. Dlatego musimy brać więcej odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo. Ale nie odrywać się od NATO. (…) Chcę zaangażowania USA w Europie, ale jednocześnie sądzę, że musimy też więcej robić sami — powiedział wtedy Stubb. Było to w czasach prezydentury Donalda Trumpa, który — tak mówią aktualne sondaże — ma ogromne szanse, żeby wrócić do Białego Domu.
- Artykuł 29, ustęp drugi Ustawy o partiach politycznych stwierdza wyraźnie, że partiom wypłaca się w ratach subwencję cztery razy do roku. Taka rata powinna być nam zgodnie z prawem wypłacona - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że "nie ma prawomocnych decyzji, które mogłyby podważyć tę zasadę", a mimo to "minister finansów podjął najwyraźniej decyzję, że pieniądze nie zostaną wypłacone".
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Andrzej Dybczyński, były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz zdradził Wirtualnej Polsce kulisy swego odwołania. Podczas rozmowy z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem miał usłyszeć od niego pogróżki "zniszczenia wizerunku w mediach tak, że nigdzie nie znajdzie już pracy". Polityk miał też namawiać go do zrzeczenia się odprawy.
- Mówienie, że po zwycięstwie Donalda Trumpa rząd Donalda Tuska powinien podać się do dymisji, to jest myślenie o Polsce, jak o kraju peryferyjnym. To nierozsądne, gdy takie wypowiedzi padają z ust znaczących polskich polityków - mówi w programie "Rzecz o polityce" współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg.
Nie ma jeszcze żadnych informacji, kto kandyduje na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Porannej Rozmowie w RMF FM poseł PiS, były minister edukacji Przemysław Czarnek.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Czy wybory w USA zmienią polską politykę? Jak nigdy zmiana lub kontynuacja nad Potomakiem jest wpisywana w bieżącą sytuację w Polsce. Również w kontekście „naszej” kampanii prezydenckiej w 2025 roku.
Unia Europejska ma nadzieję na wygraną Kamali Harris. Nawet jeśli nie we wszystkich sprawach się z nią zgadza.
Znany historyk, niemcoznawca stanie na czele Instytutu Pileckiego.
W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyczący działań na rzecz klimatu. Wspólnota jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania – ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku – oceniono.
Korea Południowa i Unia Europejska we wspólnym oświadczeniu potępiły dostawy północnokoreańskiej broni do Rosji i zażądały wycofania żołnierzy Korei Północnej z Rosji.
Na dworcach kolejowych, w terminalach cargo oraz w pociągach rozpoczęły się testy urządzenia, które wykrywa nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych.
Dostęp do zamówień europejskich dla wykonawców z krajów trzecich jest ogromny, a w drugą stronę to zupełnie nie działa – mówi Mirella Lechna-Marchewka, wspólniczka zarządzająca w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Europa jest coraz bardziej osamotniona w produkcji obronnej. I musi działać – piszą eksperci.
Niezależnie od tego, kto 20 stycznia 2025 r. wygłosi w Waszyngtonie prezydencką przysięgę, wizja polityki handlowej USA będzie oparta na ochronie amerykańskich producentów. Dla UE to oznacza konieczność sprostania konkurencji i z Chin, i z USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas