Aktualizacja: 25.11.2024 01:11 Publikacja: 12.02.2024 13:06
Alexander Stubb wygrał wybory w Finlandii stosunkiem głosów 51,6 proc. do 48,4 proc.
Foto: EMMI KORHONEN / LEHTIKUVA / AFP
Polityk w swoich poglądach na bezpieczeństwo transatlantyckie jest stały — zawsze w był zwolennikiem silnego sojuszu z USA. To przez lata nie przebijało się jednak w zapatrzonej w neutralność Finlandii, obawiającej się prowokowania wielkiego sąsiada — Rosji. Sytuacja jednak się zmieniła i po agresji Rosji na Ukrainę znakomita większość Finów (podobnie zresztą jak Szwedów) zapragnęła ochronnego parasola NATO. W kwietniu 2023 roku Finlandia weszła do Sojuszu.
Teraz nad samym Sojuszem zbierają się chmury, po tym jak Donald Trump zasugerował, że nie będzie bronił sojuszników. Ale i to było tematem naszej rozmowy ze Stubbem w październiku 2018 roku. — Zawsze wiedzieliśmy, jaki jest kurs w polityce zagranicznej administracji Clintona, Busha, czy Obamy. Teraz nie wiemy. USA były zawsze filarem i gwarantem bezpieczeństwa dla Europy, teraz nie możemy tego być pewni na 100 proc. Dlatego musimy brać więcej odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo. Ale nie odrywać się od NATO. (…) Chcę zaangażowania USA w Europie, ale jednocześnie sądzę, że musimy też więcej robić sami — powiedział wtedy Stubb. Było to w czasach prezydentury Donalda Trumpa, który — tak mówią aktualne sondaże — ma ogromne szanse, żeby wrócić do Białego Domu.
W pewnym sensie to „ostatni taniec” Kaczyńskiego. Ale jeśli KO zakłada, że wygraną ma w kieszeni, może zdziwić się jak Andrzej Wajda w sztabie Bronisława Komorowskiego. „Bezpartyjny” kandydat PiS dr Karol Nawrocki jest nie do zlekceważenia.
W Krakowie ogłoszono decyzję PiS dotyczącą poparcia kandydata na prezydenta. W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wesprze szefa IPN Karola Nawrockiego.
Lider Nowej Lewicy, Robert Biedroń, zapowiedział, że Lewica wkrótce przedstawi swoją kandydatkę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył polityk, wystawiony zostanie "czarny koń".
Choć PiS i Konfederacja mogłyby razem uzyskać większość w Sejmie, ich elektoraty różnie postrzegają perspektywę wspólnych rządów - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już w zasadzie przesądzone. W niedzielę 24 listopada prezes IPN dr Karol Nawrocki zostanie zaprezentowany jako kandydat na prezydenta - ale nie samej partii PiS, tylko "szerszego ruchu patriotycznego".
Po tym, jak w ostatni czwartek Rosja zaatakowała Dniepr eksperymentalną rakietą Oreszkin, we wtorek dojdzie do nadzwyczajnych rozmów między Ukrainą i NATO.
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Po raz pierwszy od 25 lat Parlament Europejski nie odrzucił żadnego z kandydatów na komisarzy. To wcale jednak nie jest oznaką zgody między partiami europejskiego głównego nurtu.
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej — dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas