Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że Ukraina nie może pozwolić Rosji odzyskać inicjatywy na polu walki.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii: Działania Rosji prowadzą do osiągnięcia poziomu wyniszczenia jej armii prawie z pierwszej wojny światowej
- Jeśli 97 proc. rosyjskiej armii jest teraz zaangażowane w Ukrainie, przy bardzo, bardzo wysokim wskaźniku wyniszczenia i potencjalnie zmniejszonej o 40 proc. skuteczności bojowej, a prawie dwie trzecie ich czołgów jest zniszczonych lub uszkodzonych, to ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwa Europy – powiedział Ben Wallace
Czytaj więcej
Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w środę BBC, że Rosja nie była w stanie zgromadzić ani jednej siły, która mogłaby „przebić się” przez ukraińską obronę.
Prigożyn twierdzi, że Rosja okrąży Bachmut w marcu-kwietniu
Jewgienij Prigożyn, założyciel rosyjskiej Grupy Wagnera, powiedział 15 lutego, że Bachmut może zostać otoczony w marcu lub kwietniu.
- Sukces Rosji w otaczaniu miasta częściowo zależy od ilości zachodniego uzbrojenia dostarczonego Ukrainie - twierdzi Prigożyn.
Ministerstwo Obrony Niemiec zamówiło dla Ukrainy amunicję do systemów obrony powietrznej Gepard
Ukraina twierdzi, że w ciągu ostatnich 24 godzin „wyeliminowała” 690 rosyjskich żołnierzy
W codziennej aktualizacji rosyjskich strat ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że od początku wojny zginęło łącznie 139 770 żołnierzy wroga.
Stwierdzono też, że w ciągu ostatnich 24 godzin „wyeliminowanych” zostało 690 rosyjskich żołnierzy.
Eksplozje w obwodzie połtawskim
Użytkownicy Telegrama informują o wybuchach, słyszanych w okolicach Połtawy. Pojawiły się tez doniesienia o działaniu obrony powietrznej i nalocie irańskich dronów Shahed. Nie ma na razie oficjalnych komunikatów władz w tej sprawie.
Rośnie liczba ofiar ostrzału bloku w Pokrowsku
Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału bloku mieszkalnego w Pokrowsku w obwodzie donieckim.
Obrażenia odniosło 11 osób.
Czternaścioro mieszkańców ostrzelanego bloku zdecydowało się na ewakuację.
Była żona Putina pozbywa się rezydencji
Sprzedaż jest motywowana „strachem przed objęciem sankcjami UE”.
Czytaj więcej
Ludmiła Oczeretna sprzedaje nieruchomości w ekskluzywnym kompleksie mieszkalnym w hiszpańskiej Marbelli, jednym z najdroższych śródziemnomorskich kurortów.
Niemcy krytykują Szwajcarię
Niemcy krytykują szwajcarski zakaz wywozu amunicji dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Niemiecki wicekanclerz Robert Habeck skrytykował Szwajcarię za odmowę dostarczenia amunicji do niemieckich działek przeciwlotniczych Gepard używanych przez Ukrainę do odparcia rosyjskiej inwazji.
Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie
W pięciu ukraińskich obwodach: zaporoskim, dnipropietrowskim, połtawskim, charkowskim i donieckim ogłoszono alarm powietrzny. Stale obowiązuje on także w obwodzie ługańskim i na Krymie.
Raport International Institute for Strategic Studies o wpływie wojny na europejskie armie
Według twórców raportu Rosja straciła 50 procent czołgów T-72B3 i T-72B3M oraz wiele czołgów T-80, a te pojazdy należą do najnowocześniejszych w Rosji.
Czytaj więcej
Analiza brytyjskiego think tanku IISS na temat światowych zasobów wojskowych pokazuje drastyczne straty rosyjskich sił zbrojnych. Oraz to, który kraj azjatycki dostarcza najwięcej broni do Europy.
Polska oferuje maksymalne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa NATO
Jak wspomniał w środę prezydent Andrzej Duda, wydatki na wojsko w tym roku przekroczą 4 proc. produktu krajowego brutto, co jest wynikiem imponującym: dwa razy wyższym od celu NATO na poziomie 2 proc. PKB, do tej pory zresztą niewypełnianego przez wiele krajów sojuszu.
Czytaj więcej
Polska chce od NATO nowych planów bezpieczeństwa na wypadek inwazji Rosji. Zaapelował o to w Brukseli Andrzej Duda.
Rosja wydłuża okresy międzyobsługowe oraz terminy dotychczasowego dopuszczenia do lotów
Tym samym rosyjskie linie lotnicze będą mogły korzystać z samolotów z zaległym serwisem. Firmy takie jak Boeing i Airbus odmawiają przeprowadzania konserwacji od początku wojny.
Rosja "reedukuje" ukraińskie dzieci
Raport został przygotowany przez Laboratorium Badań Humanitarnych Uniwersytetu Yale w ramach projektu wspieranego przez Departament Stanu, który badał naruszenia praw człowieka i zbrodnie wojenne.
Czytaj więcej
Rosja przetrzymuje co najmniej 6000 ukraińskich dzieci – a prawdopodobnie o wiele więcej – w obozach na kontrolowanym Krymie i w samej Rosji, których głównym celem wydaje się być reedukacja polityczna. Takie informacje znajdują się w opublikowanym we wtorek raporcie, o którym pisze Reuters.
Bank centralny zarządza ukraińskimi pieniędzmi ze schronu w centrum Kijowa
Bank centralny Ukrainy musiał znaleźć sobie bezpieczne miejsce w kraju, w którym toczy się wojna i często podejmować decyzje z podziemnych schronów.
Czytaj więcej
Elwira Nabiulina, szefowa banku centralnego Rosji, zarządza ze spokojem finansami państwa. Ale znacznie trudniejszą rolę mają bankierzy ukraińscy, których rola drastycznie się zmieniła.
Znany jest termin wystąpienia prezydenta Bidena w Polsce
Informację podała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Czytaj więcej
Oczekiwane przemówienie Joe Bidena, które prezydent USA ma wygłosić podczas pobytu w Polsce, odbędzie się we wtorek 21 lutego - poinformowała ambasada USA w Warszawie.
Maliar: Rosja nieustannie atakuje pozycje ukraińskie na wschodzie kraju
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar poinformowała, że Rosja przeprowadza ciągłe ataki w niektórych częściach wschodniej Ukrainy.
Maliar powiedziała, że sytuacja jest napięta i staje się „trudna” dla ukraińskich żołnierzy. Dodała jednak, że ukraińskie oddziały trzymają się, a niektóre jednostki rosyjskie ponoszą ogromne straty.
Wieś w obwodzie charkowskim zmienia nazwę na cześć gen. Załużnego
Wieś, która ma nieco ponad 1200 mieszkańców, leży około 40 km na południowy zachód od stolicy regionu, Charkowa.
Regionalne władze zdecydowały, że wieś o nazwie Watutine – pochodzącej od sowieckiego generała, który dowodził operacjami Armii Czerwonej w Ukrainie podczas II wojny światowej - przyjmie nazwę od nazwiska głównego dowódcy sił zbrojnych, Walerija Załużnego i będzie się nazywać Załużne.
Dania i Holandia nie przekażą leopardów Ukrainie
Rządy Holandii i Danii ogłosiły, że wbrew zapowiedziom kraje te nie dostarczą czołgów Leopard-2 - poinformował niemiecki "Welt".
Holenderski premier Mark Rutte powiedział, że jedynymi czołgami, jakie jego kraj mógłby teoretycznie dostarczyć, było 18 czołgów Leopard-2 wydzierżawionych od Niemiec.
Duński rząd, który posiada 44 czołgi w swoim arsenale, zdecydował, że nie będzie uczestniczył w "koalicji czołgów".
Jednak zarówno Holandia, jak i Dania przeznaczyły środki finansowe na odnowienie 100 czołgów Leopard-1 w niemieckich magazynach.
Gen. Skrzypczak: Nie ma możliwości, by Putin użył broni atomowej
Wspierające go Pekin i Delhi mu na to nie pozwolą - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
Trzeba zmienić filozofię dostaw wojskowych dla Ukrainy i przekazywać jej broń nie do obrony, ale do natarcia - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Sześć rosyjskich balonów nad Kijowem
Większość z nich została zestrzelona przez ukraińskie siły obrony powietrznej.
Szwajcaria wprowadziła pułap cenowy na rosyjskie produkty naftowe
To potężne uderzenie w finanse wojenne Kremla, bowiem to właśnie w Szwajcarii zarejestrowany jest największy handlarz rosyjskimi surowcami energetycznymi i produktami naftowymi - spółka Glencore.
Czytaj więcej
Szwajcaria dołączyła dziś do państw, które wprowadziły pułap cenowy na rosyjskie produkty naftowe. Zacznie obowiązywać dziś 15 lutego od godziny 18.00.
Minister obrony Ukrainy zostaje na stanowisku
Przyszłość Reznikowa stała pod znakiem zapytania w ostatnich tygodniach po tym, jak wysoki rangą parlamentarzysta z partii Zełenskiego zapowiedział, że na stanowisku ministra obrony zajdzie zmiana.
Czytaj więcej
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, którego przyszłość polityczna była przedmiotem intensywnych spekulacji, powiedział w środę, że prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił go o pozostanie na obecnym stanowisku.
Wojna zapełniła hotele w 2022
Branża hotelowa może zaliczyć poprzedni rok do udanych. W pierwszych sześciu miesiącach roku na skutek wojny w Ukrainie pokoje były zapełnione, a zarządzający nimi obawiali się pustek w okresie przed sezonem.
Czytaj więcej
W 2022 r. wojna zapełniła hotele. W tym roku cała nadzieja w biznesie, który wraca do konferencji, w tym także wyjazdowych. Ale nie tylko.
Ukraińcy zestrzelili na wschodzie kraju rosyjski śmigłowiec Ka-52
Ukraińskie wojsko zniszczyło na kierunku wschodnik kolejny rosyjski śmigłowiec szturmowo-rozpoznawczy - poinformowało na Facebooku biuro prasowe Sił Zbrojnych Ukrainy. „Dzisiaj na froncie wschodnim obrońcy Ukrainy zniszczyli wrogi śmigłowiec szturmowo-rozpoznawczy Ka-52” – czytamy w komunikacie.
Największy prywatny bank Rosji zostanie odłączony od SWIFT
W X pakiecie sankcji znajdą się cztery rosyjskie banki, które zostaną odłączone od globalnego systemu przelewów międzynarodowych.
Czytaj więcej
W X pakiecie sankcji znajdą się cztery rosyjskie banki, które zostaną odłączone od globalnego systemu przelewów międzynarodowych. Wśród nich jest największy prywatny bank Rosji.
Jedna trzecia Ukraińców spośród tych, którzy przed wojną mieli pracę, jest obecnie bezrobotna.
Ta dynamika utrzymuje się od kilku miesięcy. Około 10 proc. Ukraińców twierdzi, że straciło prawie wszystkie swoje dochody. Większość Ukraińców zgłasza częściową utratę dochodów - powiedział Ołeksij Antipowycz, szef Ratingowej Grupy Socjologicznej,
Ponadto, według Antipowycza, jest pewna część obywateli, która kiedyś wynosiła 2 proc., a teraz wynosi 6proc., którzy twierdzą, że ich dochody wzrosły wraz z rozpoczęciem wojny.
Rosja nielegalnie przetrzymuje na Krymie 181 ukraińskich więźniów politycznych
Federacja Rosyjska nielegalnie przetrzymuje na Krymie 181 ukraińskich więźniów politycznych, w tym 116 Tatarów krymskich.
„Represje i ściganie karne naszych obywateli na okupowanym Krymie stają się coraz bardziej brutalne… Według informacji posiadanych przez przedstawicielstwo Federacja Rosyjska przetrzymuje nielegalnie 181 więźniów politycznych, w tym 116 Tatarów krymskich.
Z ogólnej liczby nielegalnie przetrzymywanych osób 40 przebywa w areszcie śledczym w oczekiwaniu na „wyrok”, 123 otrzymało już „wyrok” i przebywa w więzieniu, 18 jest bez statusu” – czytamy w raporcie przedstawicielstwa prezydenta Zełenskiego na Krymie.
Ławrow: Nasi wrogowie muszą przyznać, że próby izolacji Rosji się nie powiodły
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił o nowej koncepcji rosyjskiej polityki zagranicznej na forum Dumy Państwowej.
Czytaj więcej
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow odniósł się do nowej koncepcji polityki zagranicznej Rosji.
Z wizytą na Ukrainie przebywa premier Szwecji, Ulf Kristersson
"Ukraina i Szwecja stoją ramię w ramię w obronie ludzkości, wolności i Europy. Razem będziemy zwycięscy" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Przydacz: Biden wystąpi w Warszawie z przesłaniem dla świata
Prezydencki minister cytował wypowiedź rzecznika Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, Johna Kirby'ego, który mówił, że Biden ma "podziękować Polsce za to, jak Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy".
Czytaj więcej
- Prezydent Joe Biden, jak słyszymy z ust amerykańskich partnerów, chce także wystąpić z pewnego rodzaju przesłaniem do Polaków, do Polski - mówił o zaplanowanej na 20-22 lutego wizycie prezydenta USA w Polsce szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, Marcin Przydacz.
W obwodzie kijowskim wykryto wrogi cel powietrzny
Aktywna jest obrona przeciwlotnicza i lotnictwo.
W ciągu doby Rosjanie stracili w rejonie Bachmutu 119 żołnierzy
119 rosyjskich żołnierzy miało zostać zabitych, a 163 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w czasie walk w rejonie Bachmutu - poinformował płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. W rejonie Bachmutu miało dojść w ciągu doby do 25 potyczek. Płk Czerewaty zaznaczył też, że miasto nie jest zablokowane, a dziennikarze, wolontariusze i inne osoby mogą się do niego dostać, jeśli istnieje taka konieczność.
Polska przystąpiła do inicjatywy budowy wspólnych, NATO-wskich magazynów uzbrojenia
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, brał udział w dwudniowym szczycie ministrów obrony NATO w Brukseli. Mówiąc o przebiegu spotkań drugiego dnia obrad Błaszczak stwierdził, że "uczestniczył w podpisaniu kilku inicjatyw NATO-wskich".
Czytaj więcej
- Polska posiada zbyt mało myśliwców nowoczesnych, by mogła uczestniczyć w programie (przekazywania ich Ukrainie) - mówił w Brukseli wicepremier i szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.
Jedna ofiara śmiertelna ostrzału Pokrowska przez Rosjan
W wyniku ostrzału rakietowego Pokrowska, miasta w obwodzie donieckim, do którego doszło w środę rano, zginęła jedna osoba - poinformowała lokalna policja. Wcześniej informowano o 12 rannych w wyniku trafienia rosyjskiej rakiety w blok mieszkalny. Policja informuje, że pod gruzami budynku nadal mogą znajdować się ludzie.
Wallace: Nie można nauczyć się latać w tydzień
Minister obrony Wielkiej Brytanii sceptycznie odniósł się do kwestii ewentualnego przekazania Ukrainie myśliwców.
Czytaj więcej
W czasie wojny nie wyślemy na Ukrainę 200 członków personelu RAF - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii, który wypowiadał się na temat ewentualnego przekazania Ukrainie myśliwców.
W Kijowie aktywna była obrona przeciwlotnicza
Wcześniej w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku z pojawieniem się niezidentyfikowanego obiektu latającego.
Sekretarz generalny NATO: Produkcja amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm rośnie
- Widzieliśmy duże potrzeby Ukrainy, dlatego zareagowaliśmy kilka miesięcy temu. Produkcja idzie w górę, sojusznicy produkują więcej, aby być w stanie dalej wspierać Ukrainę - mówił w Brukseli Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Produkcja amunicji artyleryjskiej 155 mm w tej chwili rośnie - mówił w Brukseli sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, po zakończeniu dwudniowego szczytu z udziałem ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Rosyjscy dentyści maja problem przez sankcje
Dentystom w Rosji brakuje wszystkiego - od plomb do wierteł.
Czytaj więcej
Rosyjscy dentyści i pacjenci zostali odcięcie od zagranicznych materiałów, sprzętu i leków. A byli całkowicie zależni od importu. Teraz brakuje wypełnień, wierteł, środków znieczulających i wielu innych medykamentów. Rosyjski i chińskich zamienników jest za mało i są niskiej jakości.
Stoltenberg: Sojusznicy uzgodnili potrzebę pracy z przemysłem obronnym, aby zwiększyć zdolności produkcji amunicji
- Jesteśmy gotowi do rewizji celów jeśli chodzi o zapasy amunicji - mówił po dwudniowym szczycie ministrów obrony państw NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.
Badanie: Domy 2 proc. Ukraińców zostały kompletnie zniszczone
Z kolei 6 proc. Ukraińców deklaruje, że ich domy zostały uszkodzone - wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną Rating na grupie ok. 2 tys. respondentów. Domy kolejnych 2 proc. Ukraińców zostały zniszczone, ale zdołano je już odbudować.
Liczba rannych w wyniku ostrzału Pokrowska w obwodzie donieckim wzrosła do 12
Pokrowsk został ostrzelany rankiem, 15 lutego. Rosjanie trafili w blok mieszkalny, niszcząc jego dwa górne piętra.
Rosyjskie służby twierdzą, że sabotażysta z Ukrainy został zrekrutowany w Bydgoszczy
Mężczyzna, urodzony w 1977 roku, miał być "zrekrutowany przez SBU na terytorium Polski, w Bydgoszczy przy bezpośrednim udziale polskich służb specjalnych". Do Rosji miał zostać przerzucony przy współdziałaniu służb specjalnych Łotwy.
Czytaj więcej
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu obywatela Ukrainy, współpracownika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, który miał zostać zwerbowany przez SBU w Bydgoszczy przy współpracy polskich służb specjalnych.
Co trzeci Ukrainiec, który miał pracę przed wojną, dziś jest bezrobotny
Dane takie przekazał Ołeksij Antypowicz, dyrektor Grupy Socjologicznej Rating, która przeprowadziła badanie na ten temat na grupie ok. 2 tys. respondentów. Ze słów Antypowicza wynika też, że obecnie 6 proc. Ukraińców deklaruje, iż obecnie zarabia więcej niż przed wojną.
Miedwiediew kpi z szefa unijnej dyplomacji: Talleyrand bije brawo z góry
"Tak, to jedyny sposób w jaki prawdziwy dyplomata powinien się zachowywać! To szef dyplomacji UE jak nikt inny nie powinien powtarzać, że Rosja jest wiecznym wrogiem Europy i wzywać do wojny do zwycięskiego końca (końca Ukrainy, oczywiście!). Brawo, Talleyrand oklaskuje z góry" - pisze Dmitrij Miedwiediew nawiązując do byłego architekta francuskiej polityki zagranicznej na przełomie XVIII i XIX wieku i w pierwszej połowie XIX wieku.
Czytaj więcej
"Skąd oni się wszyscy biorą?" - pisze o szefowej KE i szefie unijnej dyplomacji na swoim kanale w serwisie Telegram były prezydent i premier Rosji, obecnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew.
Gen. Bieniek: Zgromadzenie dużej ilości sił powietrznych blisko Ukrainy niepokojące
Generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji, powiedział, że niepokoi go zgromadzenie przez Rosjan "dużej ilości sił powietrznych blisko Ukrainy, na lotniskach, które graniczą z polem walki".
Czytaj więcej
- Niepokoi mnie gromadzenie przez Rosjan dużej ilości sił powietrznych blisko Ukrainy. Obawiam się, że mogą przygotowywać się do naprawdę olbrzymiego uderzenia - powiedział w rozmowie z TVN24 generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji.
Czwarty dzień z rzędu system energetyczny Ukrainy pracuje z zerowym deficytem
Informację podał ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Zaznaczył, że w związku z remontami infrastruktury w obwodzie odeskim możliwe są stabilizacyjne przerwy w dostawach energii elektrycznej, z powodu ostrzału prądu może też brakować we wschodniej części obwodu charkowskiego.
Borrell: Państwa UE przekazały Ukrainie pomoc militarną o wartości 12 mld euro
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska i państwa członkowskie udzieliły Ukrainie wsparcia militarnego o wartości 12 mld euro - mówił na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Dodał, że "jeżeli przestaniemy pomagać Ukrainie" to "będzie zwycięstwo Rosji".
Ukraińska armia może otrzymać z Łotwy auta skonfiskowane za jazdę po pijanemu
Konfiskowane na Łotwie za jazdę po pijanemu samochody mają trafiać nie na licytację, lecz zostać przekazane ukraińskim siłom zbrojnym.
Czytaj więcej
Rząd Łotwy zdecydował, że pojazdy skonfiskowane kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu (powyżej 1,5 promila) będą konfiskowane i mogą trafić do ukraińskiej armii. Do tej pory w ramach kary auta wystawienie były na aukcji.
Szefowa KE o 10. pakiecie sankcji
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że dziesiąty pakiet sankcji unijnych na Rosję będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro.
Szefowa KE oświadczyła też, że po raz pierwszy UE zaproponuje nałożenie sankcji na podmioty irańskie, w tym te powiązane z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej.
Von der Leyen mówiła, że jednym z celów jest osłabienie rosyjskiej machiny wojennej.
Savola: Lepiej, gdyby Szwecja i Finlandia wspólnie dołączyły do NATO
- Byłoby lepiej dla Finlandii i Szwecji, gdyby oba te kraje stały się członkami NATO tak szybko, jak to możliwe - powiedział przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli szef fińskiego resortu Mikko Savola. Dodał, że taki scenariusz byłby też lepszy dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że ważniejsze od tego, by oba państwa dołączyły w tym samym momencie jest to, by stały się członkami Sojuszu tak szybko, jak to możliwe.
Akcesję Szwecji i Finlandii do NATO ratyfikowały wszystkie państwa należące do Sojuszu, poza Węgrami i Turcją.
Doniesienia o ostrzale w obwodzie chersońskim
Administracja obwodu chersońskiego podała, że we wtorek wojska rosyjskie przeprowadziły 38 ostrzałów w regionie, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne.
Od początku wojny zginęło 461 nieletnich
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 461 nieletnich, a 923 zostało rannych. Z komunikatu nie wynika, by w ciągu ostatniej doby przybyło ofiar wojny wśród osób poniżej 18 roku życia.
Doniesienia o ostrzale Kupiańska
Rano miasto Kupiańsk znów znalazło się pod ostrzałem. Uszkodzone zostały trzy budynki mieszkalne i gospodarcze. Doszło do pożarów. Nie było ofiar w ludziach - podał szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,835 mln osób
14 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 16,8 tys. osób, a od 24 lutego - 7,967 mln osób.
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 139,7 tys. żołnierzy, 3290 czołgów, 6507 pojazdów opancerzonych, 2303 zestawy artyleryjskie, 466 wyrzutni rakiet, 236 zestawów przeciwlotniczych, 298 samolotów, 286 śmigłowców, 2011 bezzałogowych statków powietrznych, 857 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5161 pojazdów (w tym cystern) i 219 jednostek sprzętu specjalnego.
Jedna osoba zginęła w obwodzie donieckim
We wtorek w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - podał szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko.
Przyspieszone posiedzenie Rady Federacji
Posiedzenie izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji, odbędzie się 22 lutego, tydzień wcześniej, niż planowano - poinformowała agencja Interfax, powołując się na członka jeden z komisji. Wiaczesław Timczenko powiedział, że przesunięcie obrad jest niezbędne, ponieważ "konieczne będzie uchwalenie ustaw, które wejdą w życie 1 marca". Według niego, ustawy dotyczą dalszego wdrażania przepisów Federacji Rosyjskiej na "terytoriach nowych podmiotów FR", czyli na nielegalnie włączonych do Rosji terenach Ukrainy, w tym takich, których wojska rosyjskie nie kontrolują.
Rosjanie przygotowują urzędników do administrowania terenami okupowanymi
Powołując się na Centrum Narodowego Oporu ukraińska agencja Ukrinform podaje, że na zajętych przez siebie terenach Rosjanie nie znaleźli wystarczającej liczby urzędników skłonnych do kolaboracji, dlatego Kreml rozpoczął szkolenie 6000 osób, które mają pracować w administracji terenowej tych regionów.
Prefabrykowany most z Francji w obwodzie czernihowskim
W miejscowości Staryi Bilous w obwodzie czernihowskim oddano do użytku most z prefabrykatów, przekazany przez Francję. Konstrukcja ma długość 42 m, mogą się po niej poruszać pojazdy o masie do 18 ton.
Plany UE w ramach najnowszego pakietu sankcji
W ramach najnowszego pakietu sankcji na Rosję Unia Europejska jest gotowa zmusić banki do przekazywania informacji o aktywach rosyjskiego banku centralnego - wynika z projektu zapisów, do którego dotarła agencja Bloomberg.
Sprawa dostaw broni do Ukrainy wywołuje coraz większe kontrowersje w Szwajcarii
Wielu polityków broni neutralności kraju jak niepodległości. Z sondaży wynika jednak, że 55 proc. obywateli nie widzi przeszkód w pomocy militarnej Ukrainie. Na polityków naciska też szwajcarski przemysł zbrojeniowy. W mediach pojawiają się tytuły w rodzaju: „Szwajcaria w pułapce neutralności”. Internetowy portal Watson nazywa neutralność Szwajcarii „kulą u nogi”.
Czytaj więcej
Od dwustu lat Berno trzymało się z dala od konfliktów zbrojnych. Obecna wojna zmusza do przemyślenia tej polityki.
Ukraińscy ratownicy uratowali kobietę uwięzioną pod gruzami w Turcji
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował w swoim wieczornym wystąpieniu, że grupa ukraińskich ratowników w Turcji dziewiątego dnia po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południową Turcję i północną Syrię, wydobyła spod gruzów żywą kobietę.
„New York Times”: W ciągu dwóch lat ilość wytwarzanych na terenie USA pocisków ma zwiększyć się pięciokrotnie
Pentagon najwyraźniej zakłada, że tak ogromna produkcja będzie nadal w 2025 roku Ukraińcom potrzebna.
Czytaj więcej
U progu pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji zebrani w Brukseli ministrowie obrony NATO nie ogłosili nowych spektakularnych inicjatyw wojskowego wsparcia Ukrainy.
Od 1 marca część uchodźców z Ukrainy będzie musiała pokrywać połowę kosztów zamieszkania i wyżywienia
Chodzi o osoby mieszkające w opłacanych przez rząd ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, a które przebywają już w Polsce co najmniej 120 dni.
Czytaj więcej
MSWiA musi doprecyzować przepisy, jak hotelarze czy gminy od 1 marca mają egzekwować od uciekinierów z Ukrainy należność za pobyt – alarmują samorządy.
Rosja chce powtórzyć to, co pozwoliło jej wygrać z Napoleonem i Hitlerem: wojnę na wycieńczenie
– Wbrew temu, co się słyszy, Putin nie jest zainteresowany pokojowymi negocjacjami – mówi William Burns, szef CIA.
Czytaj więcej
USA nie dadzą Ukraińcom środków do decydującego natarcia w obawie, że Rosja odpowie bronią jądrową. A Putin długo nie straci wiary w wygraną.
W ciągu doby Ukraińcy ostrzelali sześć rosyjskich składów amunicji
Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w ciągu ostatniej doby na osiem zgrupowań żołnierzy i sprzętu rosyjskiej armii. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały dwa zgrupowania rosyjskiej armii i sześć składów amunicji.
Władze Wielkiej Brytanii poinformowały o śmierci swojego obywatela na Ukrainie
Rzecznik brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty poinformował, że brytyjskie władze udzielają wsparcia rodzinie obywatela Wielkiej Brytanii, który zginął na Ukrainie. Londyn nie podaje żadnych szczegółów dotyczących okoliczności śmierci Brytyjczyka podkreślając, że jego rodzina prosi o uszanowanie jej prywatności.
Jewgienij Prigożyn twierdzi, że Rosjanie w najbliższym czasie nie zajmą Bachmutu
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera ocenił, że Rosjanie nie będą w stanie w najbliższym czasie zdobyć Bachmutu. We wpisie w serwisie Telegram Prigożyn przekonuje, że Ukraińcy wzmacniają front na tym odcinku przerzucając tam do 500 nowych żołnierzy dziennie.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wzywa sojuszników, by przyspieszyli dostawy pomocy wojskowej na Ukrainę w czasie, gdy w Brukseli spotykają się ministrowie obrony państw NATO, a w Donbasie Rosjanie intensyfikują swoje działania, co wskazuje na rozpoczynanie przez nich nowej ofensywy.
Zełenski: W Donbasie trwa walka o każdy metr ukraińskiej ziemi
- Sytuacja na froncie, zwłaszcza w obwodach donieckim i ługańskim, pozostaje skrajnie trudna. To dosłownie walka o każdy metr ukraińskiej ziemi. Musimy zrozumieć znaczenie tych walk. Każdy metr wygrany tam to obrona całego kraju. Każdy dzień, w którym nasi bohaterowie utrzymają się w Bachmucie, Wuhłedarze, Marijince i innych miastach w Donbasie oznacza ograniczenie rosyjskiej agresji na tygodnie. To tam ma miejsce (...) niszczenie rosyjskiego potencjału. Wszystko, co wróg straci w Donbasie, nie będzie mogło być odtworzone. I jest to dokładnie ten potencjał rosyjskiej agresji, którym przywództwo państwa terrorystycznego spodziewało się zniszczyć naszą całą Ukrainę - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W okupowanym przez Rosjan Mariupolu ludzie wciąż ustawiają się w długich kolejkach po jedzenie
"Mariupol. Luty 2023. Mróz. Setki osób stoją godzinami w kolejkach, by dostać ciepłe jedzenie. Codzienne życie w czasach okupacji" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola.
Amerykańskie dowództwo informuje o rosyjskich samolotach wojskowych w pobliżu Alaski
Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) poinformowało, że 13 lutego w rejonie Alaski pojawiły się cztery rosyjskie samoloty wojskowe - bombowiec strategiczny Tu-95MS i eskortujące go myśliwce. Samoloty te wleciały w strefę identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ) Alaski, ale nie znalazły się w amerykańskiej ani kanadyjskiej przestrzeni powietrznej.
Czytaj więcej
Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) Regionu Alaski wyśledziło i przechwyciło cztery rosyjskie samoloty operujące w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski (ADIZ). Do zdarzenia doszło w poniedziałek 13 lutego br.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o przełamaniu ukraińskiej obrony w obwodzie ługańskim
Ministerstwo Obrony Rosji w wydanym komunikacie informuje, że rosyjskie jednostki zmechanizowane z Centralnego Okręgu Wojskowego dokonały przełamania ukraińskiej obrony w obwodzie ługańskim. Nie wskazuje przy tym dokładnego miejsca przełamania frontu pisząc jedynie, że doszło do niego "w obszarze zalesionym". "W czasie ofensywy (...) ukraińskie jednostki wycofały się na odległość do 3 km od poprzednio zajmowanych linii. Przełamanie (...) nie mogło zostać powstrzymane nawet na drugiej linii obrony wroga" - czytamy w komunikacie. Resort obrony Rosji twierdzi, że Ukraińcy "wycofywali się w pośpiechu, nie mając czasu na zabranie sprzętu".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W dniach 14-15 lutego w Brukseli odbywa się szczyt ministrów obrony państw NATO, poświęcony m.in. wsparciu dla walczącej z Rosją Ukrainy.