Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że Rosjanie przełamali ukraińską obronę w obwodzie ługańskim.
Koniec wtorkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy od środowego poranka.
Wielka Brytania uczci minutą ciszy rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Brytyjski rząd ogłosił, że w piątek 24 lutego na Wyspach obchodzona będzie narodowa minuta ciszy, której celem będzie upamiętnienie pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Zbliżając się do rocznicy barbarzyńskiej i przerażającej inwazji Rosji na Ukrainę, jako naród składamy hołd niesamowitej odwadze i odporności narodu ukraińskiego. Atak Rosji po raz kolejny sprowadził wojnę i zniszczenie na nasz kontynent, zmusił miliony ludzi do opuszczenia domów i zniszczył rodziny na całej Ukrainie. Jestem niesamowicie dumny z reakcji Wielkiej Brytanii, w ciągu tego i ostatniego roku społeczeństwo Wielkiej Brytanii wykazało się prawdziwą hojnością ducha i niezachwianą wiarą w wolność – powiedział premier Rishi Sunak.
Ogólnokrajowa minuta ciszy w Wielkiej Brytanii będzie miała miejsce 24 lutego w południe czasu polskiego. Sunak ma uczcić rocznicę wybuchu wojny na Downing Street.
Rosyjski reżim gromadzi w skarbcu drogocenne metale
Góry kruszców rosnące w podziemiach Kremla, mają dać reżimowi rosyjskiemu poduszkę bezpieczeństwa, w wypadku całkowitego odcięcia od zachodnich walut. Na razie diamenty z Rosji nie są objęte sankcjami. Złoto jest już nimi objęte w części krajów, m.in. w Japonii i Unii.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim z ograniczonym dostępem do najważniejszych światowych walut, gromadzi w skarbcu drogocenne metale i kamienie szlachetne.
Zełenski: W Donbasie walki o każdy metr ukraińskiej ziemi
- Widzimy, że Kreml próbuje wycisnąć z Rosji cały możliwy potencjał agresji. Oni się spieszą. Bo wiedzą, że świat jest jeszcze silniejszy, ale potrzebuje czasu, żeby zebrać siły. Dlatego szybkość jest bardzo ważna. Szybkość we wszystkim. W podejmowaniu decyzji. W wykonaniu decyzji. W dostawach - przekonywał prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu. - Szybkość ratuje ludzkie życie, szybkość przywraca bezpieczeństwo - podkreślał, dziękując wszystkim sojusznikom Ukrainy „którzy rozumieją, że szybkość jest ważna”. Przyznał też, że „sytuacja na liniach frontu, zwłaszcza w obwodzie donieckim i ługańskim, pozostaje niezwykle trudna”. - To dosłownie walki o każdy metr ukraińskiej ziemi - tłumaczył.
- Musimy zrozumieć znaczenie tych bitew. Każdy wygrany tam metr to ochrona całego naszego państwa. Każdy dzień, który nasi bohaterowie przeżyli w Bachmucie, Wuhłedarze, Marjince i innych miastach i społecznościach Donbasu, to opóźnienie rosyjskiej agresji o tydzień. To tam dokonuje się bezprecedensowa destrukcja rosyjskiego potencjału. Tego, co wróg straci w naszym Donbasie, nie będzie w stanie odbudować - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Reznikow spotkał się z minister obrony Belgii. Rozmawiali o rozminowywaniu
Podczas spotkania ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa z jego belgijską odpowiedniczką Ludivine Dedonder rozmawiano o zacieśnianiu współpracy obu krajów w zakresie rozminowywania. Informując na Facebooku o tym spotkaniu szef ukraińskiego MON podkreślił, że Belgia ma duże doświadczenie w temacie, o którym dyskutowano. Podziękował też rządowi i całemu narodowi Belgii za wsparcie wojskowe i humanitarne.
Federacja Rosyjska czy Federacja Moskiewska? Petycja zebrała wymaganą liczbę podpisów
W tym tygodniu liczba podpisów pod elektroniczną petycją o zmianę nazwy Rosji przekroczyła 25 tys. Zgodnie z prawem oznacza to, że prezydent Ukrainy musi się do niej w jakiś sposób odnieść. Obecny status formalny petycji to „oczekująca na rozpatrzenie”.
Czytaj więcej
Liczba podpisów pod petycją z żądaniem zmiany nazwy Rosji na Moskwę i Federacji Rosyjskiej na Federację Moskiewską przekroczyła wymagane 25 tys. Oznacza to, że prezydent Wołodymyr Zełenski musi się do niej odnieść.
W Mołdawii może dojść do dywersji z udziałem ludzi z doświadczeniem wojskowym?
O takim planie Rosji dotyczącym przewrotu państwowego mówiła w poniedziałek mołdawska prezydent Maia Sandu. Stwierdziła, że plan Kremla zakłada wykorzystanie obywateli Rosji, Białorusi, Serbii i Czarnogóry.
Czytaj więcej
W Kiszyniowie mówi się o rosyjskich planach przewrotu państwowego. Sprzyja temu panujący w kraju kryzys gospodarczy i polityczny.
Bortniczuk: Bojkot jest najsilniejszą z kart, którą posiadamy w talii
Szef resortu sportu i turystyki przekonywał, że udaje się utrzymywać jedność zawiązanej rok temu „koalicji ministrów sportu cywilizowanego świata”.
Czytaj więcej
Jest jeszcze jest czas na to, by bardziej miękkimi narzędziami zmotywować MKOI do autorefleksji - mówił we wtorek minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
Lloyd Austin: Samoloty z Polski dla Kijowa? USA nigdy nie przeszkadzały w przekazywaniu czegokolwiek
Szef Pentagonu podkreślił we wtorek, że dostarczanie broni Ukrainie jest suwerenną decyzją każdego kraju i jest podejmowane wyłącznie przez władze państwowe. - Zdecydowanie nie jest to coś, co możemy lub będziemy dyktować - zapewnił gen. Lloyd Austin.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że Stany Zjednoczone nie przeszkadzały ani nie powstrzymały Polski przed przekazaniem Ukrainie myśliwców, poczynając od MiG-ów-29 w pierwszej połowie ubiegłego roku.
Rosyjskie samoloty w pobliżu Alaski. USA: To regularne
Wśród przechwyconych w poniedziałek samolotów był strategiczny bombowiec Tu-95 i wielozadaniowy myśliwiec Su-35.
Czytaj więcej
Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) Regionu Alaski wyśledziło i przechwyciło cztery rosyjskie samoloty operujące w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski (ADIZ). Do zdarzenia doszło w poniedziałek 13 lutego br.
Kanadyjczycy wezwani do natychmiastowego opuszczenia Rosji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady zaleciło swoim obywatelom natychmiastowe opuszczenie terytorium Rosji. „Jeśli jesteś w Rosji, powinieneś ją opuścić, dopóki transport komercyjny jest jeszcze dostępny. Jeśli zostaniesz w Rosji, zachowuj się dyskretnie” - apeluje resort dyplomacji w opublikowanym komunikacie. Departament wezwał Kanadyjczyków do „unikania wszelkich podróży do Rosji ze względu na skutki konfliktu zbrojnego z Ukrainą, w tym częściową mobilizację, ograniczenie transakcji finansowych i coraz mniejszą listę lotów”.
Brytyjski rząd: Na Ukrainie zmarł obywatel Wielkiej Brytanii
- Wspieramy rodzinę obywatela Wielkiej Brytanii, który zmarł na Ukrainie i jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami - powiedział we wtorek rzecznik brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty. To kolejny Brytyjczyk, który stracił życie na Ukrainie. W styczniu dwóch brytyjskich pracowników humanitarnych zginęło podczas próby ewakuacji we wschodniej Ukrainie. 47-letni Andrew Bagshaw i 28-letni Christopher Parry zaginęli w pobliżu miasta Sołedar w Doniecku.
Reznikow rozmawiał ze Stoltenbergiem i omówił współpracę z NATO
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o systemowej współpracy Ukrainy z Sojuszem. O spotkaniu Reznikow poinformował na swoim Facebooku. Podczas spotkania szef ukraińskiego MON podziękował Stoltenbergowi za jego konsekwentne stanowisko we wspieraniu Ukrainy. Jak zauważył Reznikow, Rosja jest obecnie oficjalnie uznawana za najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla krajów NATO.
„Żołnierze ukraińscy chronią dziś na polu bitwy całą Europę. Podziwia ich cały świat! Ukraina de facto przystąpiła do NATO w zeszłym roku. Robię wszystko, aby doszło do tego de iure” – dodał szef resortu obrony.
Szmyhal: Ukraina tworzy zapasy ropy naftowej i produktów naftowych
Ukraińska Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy, która przewiduje tworzenie zapasów ropy naftowej i produktów ropopochodnych na wypadek sytuacji kryzysowej - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Denys Szmyhal.
- W przypadku sytuacji kryzysowej będziemy dysponować zapasami w rezerwach, które wyniosą co najmniej 61 dni krajowej konsumpcji. To pozwoli przedsiębiorcom, obywatelom i całemu krajowi spokojnie stawić czoła wszelkim wyzwaniom w sektorze paliwowym - tłumaczył założenia projektu szef rządu.
Ukraińcy pokazali, jak zniszczyli rosyjski system walki elektronicznej Palantin
Żołnierze Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyli system walki radioelektronicznej Palantin - poinformowało na Facebooku biuro prasowe Wojsk Lądowych. Opublikowało też nagranie z ataku. System Palantin przeznaczony jest przede wszystkim do wykrywania i zakłócania komunikacji radiowej przeciwnika oraz elektronicznych systemów wywiadowczych na obszarze o szerokości 1000 km.
Rosjanie ostrzelali stację pogotowia ratunkowego w Berysławiu
W obwodzie chersońskim armia rosyjska ostrzeliwała dziś drugą placówkę medyczną - stację pogotowia ratunkowego w Berysławiu. Lekko ranny został kierowca karetki - poinformowała chersońska administracja. Zniszczeniu uległy tereny stacji, uszkodzone zostały również samochody.
Zełenski spotkał się z szefową MSZ Kanady
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o potrzebach obronnych swojego kraju z przebywającą w Kijowie minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly. „Podczas spotkania (...) Joly mówiła o priorytetowych potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy. Szczegółowo omówiono dalszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Wsparcie Kanady dla ukraińskiej armii jest nieocenione w w tych trudnych dla nas czasach” - napisał na swoim Facebooku Zełenski. Wyraził też wdzięczność kanadyjskiemu rządowi i całemu narodowi za ciepły stosunek do Ukraińców i ogromną pomoc.
Szmyhal: Dochody Rosatomu wzrosły o 17 proc. Ukraina nalega na sankcje
Dochody Rosatomu wzrosły w ubiegłym roku o 17 proc., dlatego Ukraina nalega na sankcje, bo każdy dolar, który trafia do rosyjskiego budżetu, to krew Ukraińców - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas posiedzenia rządu. Podkreślił, że dla Ukrainy ważne jest, aby presja sankcji na najeźdźców wzrosła, a Rosja musi zapłacić wysoką cenę za swoje zbrodnie wojenne. - Główne źródła finansowania wojny muszą zostać zamknięte. Przede wszystkim dotyczy to rosyjskiej ropy i energii jądrowej. Niestety, wróg nadal czerpie z tego korzyści - tłumaczył szef ukraińskiego rządu.
Sekretarz Austin: Nie mam wiadomości o myśliwcach dla Ukrainy
Gen. Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, oświadczył we wtorek, że „nie ma dziś żadnych wiadomości dotyczących potencjalnych dostaw myśliwców na Ukrainę”. Dodał też, że NATO spodziewa, iż Ukraina na wiosnę przeprowadzi ofensywę.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział we wtorek, po spotkaniu ministrów obrony krajów NATO, że spodziewa się, iż Ukraina przeprowadzi wiosną ofensywę przeciwko Rosji.
Przekazane Ukrainie przez Kanadę leopardy są już w Polsce
Czołgi Leopard 2, które Kanada przekazuje Ukrainie, są już w Polsce, a kanadyjscy instruktorzy rozpoczęli szkolenie ukraińskich czołgistów - poinformowała we wtorek kanadyjska minister obrony Anita Anand przed spotkaniem ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli. - Wcześniej zapowiadaliśmy, że do Polski zostaną wysłane cztery czołgi. I to już się stało. Te czołgi są już w Polsce - tłumaczyła. Według niej do Polski przyjechało też 25 kanadyjskich instruktorów, którzy rozpoczęli już szkolenie ukraińskiej armii z obsługi czołgów Leopard 2A4.
Podolak: To znacznie skróci czas trwania wojny
„Wojna na pewno ma swoje prawdziwe zakończenie. Aby to przyspieszyć, konieczne jest przyjęcie takich stanowisk: mniej biurokracji i niezdecydowania politycznego, więcej matematyki – bardziej specyficzna broń na ten etap wojny oraz szybsze dostawy i logistyka” - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, oceniając, że „to znacznie skróci czas trwania wojny”.
Norwegia wyśle na Ukrainę 8 czołgów Leopard 2
Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 i do czterech pojazdów wsparcia, poinformowało we wtorek norweskie Ministerstwo Obrony. „Pakiet czołgów” obejmie także amunicję i części zamienne.
USA nie dostarczą Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, bo mają ich zbyt mało
Takie informacje przekazuje "Politico", powołując się na swoje źródła. Stany Zjednoczone miały przekazać Ukrainie, że nie przekażą jej pocisków ATACMS o zasięgu do 300 km, ponieważ wówczas pocisków tego typu mogłoby pozostać zbyt mało w amerykańskich magazynach.
Prigożyn w nagraniu z kokpitu samolotu wyzywał Zełenskiego na pojedynek. Ukraińcy zestrzelili ten samolot
Założyciel Grupy Wagnera potwierdził, że siły ukraińskie zaatakowały maszynę, na pokładzie której wykonał nagranie.
Czytaj więcej
Rosyjski bombowiec Su-24, z kokpitu którego założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn wzywał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na pojedynek powietrzny, został trafiony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Estonia wzywa partnerów z NATO, by dostarczyć Ukrainie pomoc wojskową o wartości 100 mld euro
Minister obrony Estonii, Hanno Pevkur mówił dziennikarzom przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli, że jego kraj chciałby przekonać partnerów do przekazania Ukrainie w 2023 roku pomocy wojskowej o wartości ok. 100 mld euro. - To powinien być nasz cel - dodał.
Rosjanie ostrzelali stację pogotowia w obwodzie chersońskim
Rosjanie ostrzelali stację pogotowia w Berysławiu, raniąc kierowcę jednej z karetek pogotowia - informuje chersońska administracja obwodowa. To druga placówka medyczna ostrzelana w obwodzie chersońskim ostrzelana przez Rosjan w ciągu doby.
Norweski wywiad: Po raz pierwszy od 30 lat Rosja wysłała na wody Morza Bałtyckiego okręty z bronią atomową
"Kluczowa część potencjału nuklearnego znajduje się na pokładach okrętów podwodnych i nawodnych Floty Północnej" - informuje norweski wywiad.
Czytaj więcej
Rośnie znaczenie rosyjskich środków "odstraszania" nuklearnego na wodach Arktyki i dalekiej północy - informuje Norweska Służba Wywiadu w swoim dorocznym raporcie.
Dla Putina ułożono specjalne tory kolejowe i zbudowano specjalne dworce przy jego rezydencjach
Nad jeziorem Wałdaj znajduje się on w pobliżu wioski Dołgije Brody, najbliższej rezydencji. Tory dla prezydenckiego pociągu wyremontowano w 2019 roku. – Tam, gdzie jeździ Putin wszystko naprawili. Tam, gdzie nie jeździ niczego nie ruszali – wyjaśnił miejscowy kolejarz.
Czytaj więcej
Podczas przygotowań do ataku Ukrainę rosyjski przywódca zaczął poruszać się po kraju opancerzonym pociągiem, zamiast samolotem. Ze strachu.
Dwa ataki rakietowe na cele w obwodzie donieckim
W obwodzie donieckim Kramatorsk i Konstantynówka były obiektami rosyjskich ataków rakietowych - informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. W wyniku ataków ranna została jedna osoba. Rosjanie uszkodzili budynek, w którym znajduje się Centrum Wydawania Pomocy Humanitarnej i placówkę medyczną.
Mołdawia, ze względów bezpieczeństwa, zamknęła przestrzeń powietrzną nad krajem
Do godziny 16 przestrzeń powietrzna nad Mołdawią będzie zamknięta z przyczyn bezpieczeństwa - informuje agencja Interfax, powołując się na informacje uzyskane na lotnisku w Kiszyniowie.
Czytaj więcej
Mołdawia tymczasowo zamknęła przestrzeń powietrzną nad krajem - poinformowały linie lotnicze Air Moldova. Ok. 14 pojawiła się informacja, że po godzinie przestrzeń powietrzną nad Mołdawią otwarto.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną w obwodzie chersońskim
Informacje na ten temat przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram chersońska administracja obwodowa. W momencie, gdy placówka została ostrzelana, w środku znajdowali się lekarze i pacjenci. Z informacji przekazanych przez chersońską administrację wynika, że nikt nie został poszkodowany.
Po doniesieniach o rosyjskich planach przewrotu w Mołdawii mecz Sheriff Tyraspol - Partizan Belgrad bez kibiców
Wcześniej władze Mołdawii nie wpuściły do kraju grupy kibiców z Serbii, którzy przybyli do Mołdawii. Mołdawska Straż Graniczna poinformowała, że "grupie obcokrajowców odmówiono prawa wjazdu do kraju w związku z nieścisłościami w kwestii warunków uzyskania takiego prawa".
Czytaj więcej
Mołdawska Federacja Piłkarska poinformowała, że decyzją władz Mołdawii mecz Ligi Konferencji Europy pomiędzy Szeriffem Tyraspol, klubem z separatystycznego Naddniestrza a serbskim Partizanem Belgrad zostanie rozegrany bez kibiców.
Walki w Donbasie. Brytyjski wywiad ocenia sytuację na froncie
"Obecny obraz operacyjny sugeruje, że siły rosyjskie otrzymują rozkazy natarcia w większości sektorów" - twierdzi brytyjski wywiad.
Czytaj więcej
Prowadzące wojnę z Ukrainą wojska rosyjskie chcą ponownie zająć tereny, z których zostały wyparte na jesieni 2022 r. - podaje brytyjski wywiad.
Te unijne kraje najchętniej wydają Rosjanom wizy Schengen
Są lojalne wobec Rosji, nie ma tam kolejek i botów, więc najłatwiej Rosjanom dostać wizy Schengen. Tak kremlowski reżim ocenia Węgry, Grecję i Włochy.
Czytaj więcej
Są lojalne wobec Rosji, nie ma tam kolejek i botów, więc najłatwiej Rosjanom dostać wizy Schengen. Tak kremlowski reżim ocenia Węgry, Grecję i Włochy.
Austin: Dostarczymy Ukrainie obiecaną pomoc
Dziś w Brukseli rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. Głównym tematem rozmów będzie wsparcie dla Ukrainy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że międzynarodowa grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy będzie wspierać walkę Kijowa o wolność "na długim dystansie".
- Wspólnie i pilnie ponownie dostarczymy wsparcie, które obiecaliśmy Ukrainy - zadeklarował Austin przed spotkaniem w Brukseli. Sekretarz obrony wymienił państwa, które pomagają Ukrainie. Stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin uważa, iż może "przeczekać" państwa NATO, aż te zniechęcą się w kwestii wspierania Ukrainy. - Ale po roku (od rozpoczęcia przez Rosję inwazji - red.) jesteśmy zjednoczeni jak nigdy - mówił Austin.
Jak wygląda sytuacja na froncie na Ukrainie? Aktualna mapa
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało mapę pokazującą aktualny przebieg frontu na Ukrainie. Na mapie zaznaczono rosyjskie kierunki natarcia - w obwodach donieckim i ługańskim.
Amunicja do dział Gepard. Niemcy wznowią produkcję
Niemcy podpisały kontrakt z firmą Rheinmetall na wznowienie produkcji amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard, przeznaczonej dla Ukrainy - przekazał w Brukseli minister obrony Niemiec Boris Pistorius dodając, że produkcja zostanie uruchomiona "szybko".
Gen. Polko: Rosja do tej pory raczej nie odgrażała się. Teraz prowokuje i pokrzykuje
Jak ocenił w Programie Trzecim Polskiego Radia gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, rosyjskie myśliwce przy granicy z Polską to przede wszystkim prowokacja. - Być może była przerwa, gdy zapomnieliśmy o prowokacjach rosyjskich, które miały miejsce i to nie tylko na kierunku polskim. To była prowokacja, sprawdzenie czujności a może i zadania szpiegowskie, które są realizowane przez stronę rosyjską - powiedział.
Czytaj więcej
Jak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, rosyjskie myśliwce przy granicy z Polską to przede wszystkim prowokacja. - Pokazuje to, że mimo iż wojna toczy się na Ukrainie, to my także jesteśmy celem, który jest przez Rosję sprawdzany i testowany - dodał.
Rzeczniczka MSZ Rosji: Amerykańscy neoliberałowie eksterminują naród ukraiński
Według dziennika "Washington Post", przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena twierdzą, iż ostatnie pakiety pomocy wojskowej z USA i od zachodnich sojuszników Ukrainy mogą być najlepszą szansą dla Kijowa, by ten znacząco zmienił przebieg wojny. Cytowany przez gazetę jeden z przedstawicieli amerykańskiej administracji powiedział, że Waszyngton będzie sygnalizował ukraińskim władzom, iż USA "nie mogą robić wszystkiego przez cały czas".
Do artykułu w "Washington Post" odniosła się rzecznika MSZ Rosji Maria Zacharowa. Według niej, słowa o naciskach na Kijów w sprawie zmiany przebiegu walk to "wojna Zachodu z Rosją do ostatniego Ukraińca". "Amerykańscy neoliberałowie zniszczyli Ukrainę i eksterminują naród ukraiński" - napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji - państwa, którego wojska od 356 dni prowadzą inwazję na Ukrainę.
Biały Dom wypuszcza na rynek ropę z rezerw
Administracja Joe Bidena nie ma zamiaru dopuścić do spadku podaży ropy i wzrostu cen wywołanej przez decyzję Kremla o graniczeniu wydobycia. Na rynek trafi 26 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych USA.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena nie ma zamiaru dopuścić do spadku podaży ropy i wzrostu cen wywołanej przez decyzję Kremla o graniczeniu wydobycia. Na rynek trafi 26 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych USA.
W obwodzie lwowskim Rosjanie zniszczyli niemal wszystkie podstacje energetyczne
Informacje takie przekazał w rozmowie z RBC-Ukraina mer Lwowa, Andrij Sadowy.
Litwa może mieć "problemy logistyczne" z wprowadzeniem języka polskiego do szkół
W litewskich szkołach ok. 70 proc. uczniów wybiera język rosyjski, jako drugi język obcy. Jednakże od momentu wybuchu wojny na Ukrainie niektórzy litewscy politycy zaczęli sygnalizować, że jest to problem.
Czytaj więcej
Premier Litwy, Ingrida Šimonytė, oświadczyła niedawno, że chciałaby, aby uczniowie na Litwie uczyli się języka polskiego, zamiast języka rosyjskiego jako obcego języka. Serwis lrt.lt pisze jednak, że plan ten może napotkać na "problemy logistyczne".
Sellin: W obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej Polska okazała się krajem kluczowym
Jak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i poseł PiS Jarosław Sellin, „w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej Polska okazała się krajem kluczowym, i ze względu na swoje położenie terytorialne, i ze względu na determinację państwa polskiego, rządzących Polską, w rozstrzygnięciu tego konfliktu na korzyść Ukrainy i na niekorzyść Rosji”. - To jest w interesie całego Zachodu, nie zawsze wszyscy na Zachodzie to rozumieją, ale Amerykanie akurat to rozumieją - zaznaczył.
Czytaj więcej
- Nikt sobie nie przypomina takiej sytuacji w ostatnich latach, by do konkretnego kraju prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdżał dwa razy przed upływem roku, a tak się zdarza w przypadku Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i poseł PiS Jarosław Sellin.
Mieszkańcy Krymu wyjeżdżają z miejscowości, gdzie Rosjanie tworzą składy amunicji
Informacje takie podaje na swoim profilu na Facebooku biuro prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. Jak pisze biuro z miejscowości, w których powstają składy amunicji, wyjeżdżają całe rodziny.
Zacharowa: Nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Mołdawii i innych krajów świata
MSZ Rosji odrzuciło jako bezpodstawne zarzuty Kiszyniowa dotyczące "rosyjskich planów destabilizacji sytuacji w Mołdawii". Zdaniem rzeczniczki royjskiego resortu spraw zagranicznych, Marii Zacharowej, ukraińskie władze próbują wciągnąć Mołdawię "w twardą konfrontację z Rosją".
Czytaj więcej
Zarzuty Kiszyniowa o istnieniu "rosyjskiego planu destabilizacji sytuacji w Mołdawii" są bezpodstawne – oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Siły Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) nie pojawią się na Ukrainie
Nie ma decyzji o udziale sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.) - powiedział Anatolij Sidorow, stojący na czele połączonego dowództwa ODKB. - Nie ma takiej potrzeby na tym etapie - dodał.
Dwóch mieszkańców obwodu chersońskiego skazanych za organizowanie pseudoreferendum
Na pięć lat więzienia skazano dwóch mieszkańców obwodu chersońskiego, którzy weszli w skład nielegalnej komisji wyborczej i organizowali pseudoreferendum ws. wejścia w skład Federacji Rosyjskiej w okupowanych przez Rosję częściach obwodu chersońskiego.
Sekretarz generalny NATO: Trwają konsultacje ws. systemów uzbrojenia, które mają być dostarczane na Ukrainie
Jens Stoltenberg mówił o tym w kontekście ukraińskich próśb o dostarczenie Ukrainie zachodnich samolotów wielozadaniowych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 9,815 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,3 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę wyjechało z Polski 18,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 7,951 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie prawdopodobnie otrzymali rozkazy ataku na większości odcinków frontu w Donbasie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie pisze, że Grupa Wagnera odniosła ograniczone sukcesy w rejonie Bachmutu, a rosyjskie jednostki próbują atakować w obwodzie ługańskim. Jednocześnie brytyjski resort obrony podkreśla, że Rosjanie "nie zgromadzili wystarczających sił ofensywnych, by na którymkolwiek kierunku" osiągnąć znaczące wyniki.
Administracja Bidena chce, by Kongres poparł przekazanie Ukrainie 10 mld dolarów bezpośredniej pomocy
W przyszłym tygodniu USA mają też ogłosić nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy oraz nowe sankcje wobec Rosji.
Czytaj więcej
"Stany Zjednoczone ostrzegają Ukrainę, że zbliża się kluczowy moment wojny" - pisze "Washington Post".
Alarm powietrzny na całej Ukrainie
Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 54 razy w ciągu doby
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram chersońska rada obwodowa. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne. Pociski spadły na tory kolejowe i budynki mieszkalne.
Japonia planuje do marca przyszłego roku zakontraktować dostawy pocisków manewrujących Tomahawk z USA
Informację taką przekazał japoński minister obrony, Yasukazu Hamada. Według japońskich mediów Tokio ma zamiar zakupić do 500 takich pocisków w związku z gwałtowną rozbudową potencjału obronnego. Japonia podjęła decyzję o rozbudowie Sił Samoobrony w związku z coraz bardziej asertywną polityką Chin i wybuchem wojny na Ukrainie.
Cena pszenicy na światowych rynkach najwyższa od 23 listopada
13 lutego za buszel pszenicy trzeba było zapłacić 8,0075 dol. Wzrost cen pszenicy ma mieć związek z obawami o intensyfikację walk na Ukrainie.
W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginął jeden cywil
Informację taką podał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 139 080 żołnierzy, 3 286 czołgów, 6 500 pojazdów opancerzonych, 2 299 zestawów artyleryjskich, 466 wyrzutni rakiet, 234 zestawy przeciwlotnicze, 298 samolotów, 286 śmigłowców, 2 011 bezzałogowe statki powietrzne, 857 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 155 pojazdów (w tym cystern), 218 jednostek sprzętu specjalnego.
ISW: Putin chwali żołnierzy piechoty morskiej mimo informacji o ciężkich stratach pod Wuhłedarem
"Putin prawdopodobnie celowo wzmacnia skrajnie optymistyczny obraz sytuacji na froncie w Wuhłedarze prezentowany przez rosyjskie ministerstwo obrony, aby podtrzymać narrację (...) o ofensywie w obwodzie donieckim. Putin także powstrzymuje się od wzięcia strony krytycznych pod adresem resortu obrony blogerów wojskowych oskarżających Ministerstwo Obrony i dowództwo armii o to, iż nie wyciągają wniosków z poprzednich błędów (...)" - czytamy w analizie think tanku z USA.
Czytaj więcej
Rosyjski prezydent Władimir Putin nadal publicznie zapewnia o zaufaniu do rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w czasie gdy rosyjska armia ponosi katastrofalne straty w rejonie Wuhłedaru, w obwodzie donieckim - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA, w swojej najnowszej analizie.
ONZ: Co najmniej 7 199 ofiar cywilnych wojny na Ukrainie
Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ podało, że od 24 lutego 2022 roku do 12 lutego 2023 roku na Ukrainie potwierdzono śmierć 7 199 cywilów w wyniku działań wojennych, rannych w wyniku działań wojennych zostało 11 756 cywilów.
Argentyna jest "planem B" Putina i jego otoczenia?
W grudniu zeszłego roku Abbas Galiamow, rosyjski politolog i były autor przemówień Putina, powołując się na własne źródła, twierdził, że na Kremlu pracują nad poszukiwaniem miejsc na wypadek ewakuacji z Rosji Putina i jego otoczenia. Operacja, jak twierdzi, ma nieoficjalną nazwę „Arka Noego” i chodzi o Argentynę lub Wenezuelę.
Czytaj więcej
Paszport argentyński pozwala podróżować m.in. do UE. Tysiące Rosjan próbują go zdobyć. Najbogatsi jednak jadą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Polscy konserwatorzy nie przerwali odnawiania Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce mimo wybuchu wojny
Kilka dni temu w Ukrainie odbyła się tzw. komisja konserwatorska z udziałem przedstawicieli Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Instytutu Polonika, który jest instytucją zarządzającą programem ministra kultury „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.
Czytaj więcej
Pomimo wojny nie zostały przerwane prace konserwatorskie nad perłą Wołynia.
Kwestie finansowe są problemem jeśli chodzi o szybkie przyjęcie Ukrainy do UE
Ukraina to 40 mln hektarów ziem ornych, dwa razy więcej niż obecna największa potęga rolna UE – Francja. Na razie Paryż zgarnia z polityki rolnej 9 mld euro dotacji rocznie. Czy Ukraina miałaby ich dostawać dwa razy więcej? Albo Francja podzielić się tym, co dostaje? To i tak byłaby kropla w morzu inwestycji koniecznych do odbudowy kraju. Na ten cel w b. NRD, obszarze pięciokrotnie mniejszym od Ukrainy, Berlin wydał 1,5 biliona euro. To był warunek sukcesu landów wschodnich w ramach jednolitego rynku - pisze w "Rzeczpospolitej" dziennikarz działu świat, Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Zełenski widzi kraj we Wspólnocie za dwa–trzy lata. Ale jeśli ten scenariusz się nie spełni, zawiedzeni Ukraińcy mogą jak Turcy odwrócić się od Zachodu.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono dwa rosyjskie samoloty
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o zestrzeleniu rosyjskich samolotów Su-24 i Su-25.
Ukraińska armia umacnia pozycje obronne w Bachmucie i zamyka miasto dla wszystkich, którzy nie pełnią funkcji wojskowych
Bachmut od miesięcy jest celem rosyjskich ataków - jego zdobycie ma umożliwić Rosjanom rozwinięcie ofensywy w obwodzie donieckim. Byłaby to też pierwsza, istotna rosyjska zdobycz na Ukrainie od lipca 2022 roku.
Czytaj więcej
- Miasto, przedmieścia miasta, (...) cały rejon Bachmutu i Konstantynówki są pod szalonym, chaotycznym ostrzałem - mówi o sytuacji w rejonie Bachmutu Wołodymyr Nazarenko, zastępca dowódcy ukraińskiego batalionu "Wolność".
Wiosną w USA wydana zostanie antologia wierszy ukraińskich poetów "W godzinę wojny: Wiersze z Ukrainy"
Antologię ma opublikować wiosną wydawnictwo Arrowsmith Press. Sporządziła ją amerykańska poetka, Carolyn Forche oraz amerykańsko-ukraiński poeta, Ilya Kaminsky.
Ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii szkolą m.in. instruktorzy wojskowi z Finlandii
W Brukseli rozpoczyna się dziś dwudniowy szczyt ministrów obrony państw NATO
Jednym z tematów rozmów będzie dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Zełenski: Ukraińska dyplomacja ma dotrzeć do wszystkich części świata
- Ukraińska dyplomacja ma jasne zadanie: dotrzeć do wszystkich części świata, gdzie nasze stanowisko nie jest właściwie reprezentowane, aby uczynić Ukrainę i ukraińskie interesy zrozumiałymi dla wszystkich tych krajów i narodów, z którymi nie mamy jeszcze stabilnych więzi. To dotyczy kierunku azjatyckiego, a także afrykańskiego i Ameryki Łacińskiej - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Władimir Putin weźmie udział w dorocznym spotkaniu rosyjskich sędziów
Putin połączy się z sędziami za pośrednictwem wideołącza. Spotkanie sędziów sądów powszechnych, wojskowych i arbitrażowych będzie poświęcone podsumowaniu prac sądów w Rosji w 2022 roku, a także ustaleniu priorytetów na nadchodzący rok - podaje Kreml.
Pożar serwisu samochodowego w północnej części Moskwy
Ogień objął powierzchnię ok. 1 500 m2. Walka z pożarem jest utrudniona ze względu na dużą liczbę opon samochodowych, a także smarów i sprzętu technicznego w budynku - podaje Interfax. Z pożarem walczy 173 strażaków i 51 jednostek sprzętu gaśniczego.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosyjski resort obrony twierdzi, że Rosjanie przełamują ukraińskie linie obronne.