Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wicepremier Ukrainy apeluje, by wszyscy cywile, którzy przebywają jeszcze w Bachmucie, jak najszybciej opuścili miasto.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Nuland: USA myślą, jakiej broni Ukraina może potrzebować w przyszłości
Podsekretarz Stanu ds. Politycznych Victoria Nuland zabrała głos podczas wirtualnej dyskusji zorganizowanej przez Carnegie Endowment for International Peace.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone mają na uwadze nie tylko broń, którą teraz zapewnią Ukrainie na polu bitwy, ale także tę, której Ukraińcy będą potrzebować do dalszego odstraszania Rosji po zakończeniu wojny - powiedziała podsekretarz Stanu ds. Politycznych Victoria Nuland
Prezydent Duda chce podjąć działania mające na celu "wzmocnienie bezpieczeństwa Polski"
Duda podkreślił, że w Polska liczy na wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, nie tylko pod względem liczby żołnierzy, ale także pod kątem zwiększenia infrastruktury militarnej.
Czytaj więcej
Mamy nadzieję na wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, nie tylko pod względem liczby żołnierzy, ale także infrastruktury militarnej - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
Komisarz ds. Praw Dziecka zdała Putinowi relację z realizacji programu "reedukacji" dzieci z Ukrainy
Putin upoważnił urzędniczkę do zastosowania nieokreślonych „dodatkowych środków” w celu identyfikacji dzieci, które nie mają opieki rodzicielskiej w czterech regionach Ukrainy, rzekomo zaanektowanych przez Rosję.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek z Marią Lwową-Biełową, odpowiedzialna za rządowy plan relokacji, reedukacji, a czasami szkolenia wojskowego lub przymusowej adopcji ukraińskich dzieci.
Narody UE wierzą, że Ukraina wygra wojnę
Francja wysyła na Ukrainę pierwszą partię kołowych pojazdów opancerzonych
„Czternaście pojazdów opancerzonych AMX-10RC wyjechało do Ukrainy zgodnie z obietnicą ministra obrony, który wcześniej chciał dostarczyć Ukrainie ten sprzęt w ciągu dwóch miesięcy”, pisze Forces Operations, powołując się na własne źródła.
Zaznacza się, że te 14 jednostek sprzętu to dopiero pierwsza partia i wkrótce na front trafią kolejne pojazdy.
Najemnicy z Grupy Wagnera żądają od Moskwy dostaw amunicji
- Każdego dnia wykonujemy złożone zadania i zapewniamy osłonę naszym grupom szturmowym. W tej chwili jesteśmy całkowicie odcięci od dostaw amunicji – powiedział jeden z najemników w filmie opublikowanym na Telegramie
Czytaj więcej
Najemnicy z prywatnej Grupy Wagnera opublikowali w czwartek wideo, w którym apelują do rosyjskiego ministerstwa obrony o więcej amunicji do walki z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.
W Petersburgu znaleziono ciało wysokiej urzędniczki departamentu finansowego Ministerstwa Obrony
W Petersburgu znaleziono zwłoki 58-letniej Mariny Jankiny, szefowej działu wsparcia finansowego Ministerstwa Obrony Rosji dla Zachodniego Okręgu Wojskowego.
Czytaj więcej
W Sankt Petersburgu znaleziono ciało szefowej departamentu finansowego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.
Europosłowie wzywają do przekazania myśliwców Ukrainie
Europarlamentarzyści „potwierdzają swoje poparcie dla udzielania Ukrainie pomocy wojskowej tak długo, jak to konieczne, i wzywają do poważnego rozważenia dostarczenia zachodnich myśliwców i helikopterów, odpowiednich systemów rakietowych oraz znacznego zwiększenia dostaw amunicji do Kijowa” – czytamy w przyjętej dziś rezolucji.
Czytaj więcej
„Ukraina musi nie tylko być w stanie się obronić, ale także odzyskać pełną kontrolę nad całym swoim uznanym międzynarodowo terytorium" - czytamy w przyjętej dziś przez Parlament Europejski rezolucji.
Kijów znacjonalizował majątek oligarchy, który krytykował wojnę Putina
Ukraina zajęła majątek objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski o równowartości ponad 1,2 miliarda zł. Wcześniej część majątku bogacza w Rosji o wartości 1 mld dol. zajął reżim na Kremlu. Nie spodobały się tam antywojenne wypowiedzi oligarchy
Czytaj więcej
Ukraina znacjonalizowała majątek objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski o równowartości ponad 1,2 miliarda zł. Wcześniej część majątku bogacza w Rosji o wartości 1 mld dol. zajął reżim na Kremlu. Nie spodobały się tam antywojenne wypowiedzi oligarchy.
Łotwa pozwala na przekazanie armii Ukrainy samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom
Dziś łotewska Saeima przyjęła w ostatnim czytaniu poprawki do ustawy. Decyzję o przekazaniu samochodów w każdym przypadku podejmie Rada Ministrów.
Zełenski wyklucza oddanie jakiegokolwiek terytorium Rosji w ramach porozumienia pokojowego
Wołodomyr Zełenski po raz kolejny odrzucił sugestie, że Ukraina mogłaby zgodzić się na zachowanie przez Rosję kontroli nad jakimkolwiek terytorium jego kraju w ramach jakiegokolwiek porozumienia pokojowego.
- Wybraliśmy tę drogę. Chcemy gwarancji bezpieczeństwa. Wszelkie kompromisy terytorialne osłabiłyby nas jako państwo - powiedział Zełenski.
Premier Japonii zaprosił prezydenta Zełenskiego do udziału w szczycie G7
Premier Japonii Fumio Kishida zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do udziału w szczycie "Wielkiej Siódemki" w formie wideopołączenia, informuje japońska agencja Kyodo, powołując się na źródła w rządzie.
„Podczas spotkania przywódcy G-7 mają potwierdzić swoją jedność w potępieniu agresji Rosji na sąsiedzką Ukrainę” – czytamy w komunikacie.
Na planowanym szczycie online kraje G7 prawdopodobnie potwierdzą współpracę we wspieraniu Ukrainy i potępią Rosję.
Pięć osób zginęło w Bachmucie
Pięcioro cywilów zginęło, 9 zostało rannych w wyniku ostrzału Bachmutu przez artylerię i wyrzutnie Grad.
Rosyjska rakieta uderzyła w auto wolontariuszy. CNN publikuje nagranie
Rosyjski samolot znów w pobliżu Alaski
Dzień wcześniej dwa myśliwce NORAD F-16 przechwyciły TU-95 i SU-35, które już wleciały do strefy identyfikacji obrony powietrzne na Alasce, pozostając poza amerykańską przestrzenią powietrzną.
Czytaj więcej
Amerykańskie myśliwce po raz drugi w ciągu 2 dni przechwyciły rosyjski samolot w pobliżu Alaski. Rosyjskie maszyny nie wleciały ani w amerykańską, ani w kanadyjską przestrzeń powietrzną.
Ukraina znacjonalizowała fabryki rosyjskiego oligarchy
Ukraina znacjonalizowała fabryki objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski o łącznej wartości ponad 10 mld hrywien.
Według materiałów SB, "Naczelny Sąd Antykorupcyjny uwzględnił powództwo Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie przejścia na własność państwową Ukrainy przedsiębiorstw należących do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski” – czytamy w komunikacie Służby bezpieczeństwa Ukrainy.
Decyzja sądu dotyczy Mikołajowskich Zakładów Tlenku Glinu, a także spółek górniczych „Kamieniołom Kwarcytów Głuchów”, „Kamieniołom Chust” i „Kamieniołom Żeżeliw”.
Ustalono, że należący do najbliższego kręgu kierownictwa wojskowego i politycznego Federacji Rosyjskiej Deripaska zarządzał przedsiębiorstwami poprzez kontrolowane struktury handlowe w różnych regionach Ukrainy.
W ten sposób rosyjski oligarcha próbował ukryć swój związek z ukraińskimi aktywami.
Minister obrony Ukrainy optymistą po spotkaniu z przedstawicielami NATO
- Wracamy do domu. Mamy dużo pracy – powiedział Reznikow.
Czytaj więcej
Najważniejsze jest to, że wzmacniana jest "pancerna pięść", która za kilka miesięcy będzie w stanie rozwiązywać problemy zgodnie z planem Naczelnego Wodza - przekazał po spotkaniu z przedstawicielami NATO minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Premier Szmyhal rozmawiał z ambasadorami G7
Premier przedstawił m.in. plany odbudowy różnych sektorów ukraińskiej gospodarki oraz o potrzebie rozminowania terytorium kraju.
Lider brytyjskiej Partii Pracy Sir Keir Starmer z wizytą w Kijowie
Przybycie lidera Partii Pracy do Kijowa ma miejsce nieco ponad tydzień po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył niespodziewaną podróż do Londynu, aby spotkać się z premierem Rishim Sunakiem i królem Karolem.
Latem donoszono, że Starmer zwrócił się do prezydenta Ukrainy z możliwością wizyty jako lider opozycji.
Przywódca Partii Pracy chce zacieśnić swoje stosunki z ukraińskim rządem. Wcześniej brytyjski polityk był na polskiej granicy i odwiedził wojska w Estonii, gdzie potwierdził „niezachwiane” zaangażowanie Partii Pracy w NATO.
UE nie nałoży sankcji na rosyjski sektor nuklearny
W swoim kolejnym, 10. pakiecie sankcji, Komisja Europejska zrezygnowała z planów obciążenia nimi rosyjskiego sektora nuklearnego lub jego przedstawicieli.
Czytaj więcej
W 10. pakiecie sankcji na Federację Rosyjską, Komisja Europejska zrezygnowała z planów obciążenia nimi rosyjskiego sektora nuklearnego lub jego przedstawicieli.
Ukraina i Rosja przeprowadziły wymianę jeńców
Strony wymieniły po 101 jeńców.
Czytaj więcej
W czwartek doszło do kolejnej wymiany jeńców wojennych z Rosją. Do ojczyzny wróciło 100 ukraińskich żołnierzy i jeden cywil. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o powrocie 101 swoich żołnierzy.
W ciągu dwóch tygodni Rosja straciła pod Wuhłedarem 71 jednostek bojowych
Rozmowy na Downing Street
Spotkanie premiera Wielkiej Brytanii z prezydentem Andrzejem Dudą ma miejsce po tym, jak rząd w Londynie ogłosił rozszerzenie Sky Sabre w Polsce – systemu rakietowego, który po raz pierwszy został rozmieszczony w tym kraju w zeszłym roku, aby „chronić przestrzeń powietrzną Polski przed dalszą agresją Rosji”.
Czytaj więcej
Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał w Londynie z premierem Rishim Sunakiem o bezpieczeństwie, w tym bezpieczeństwie energetycznym oraz dalszym wsparciu Ukrainy.
Mieszkańcy rosyjskiej stolicy nawołują do pokoju
Komunikaty są ledwo widoczne, ale wszechobecne w całej Moskwie – nabazgrane na drogowskazach, jako graffiti na ścianach lub w formie naklejek na rurach kanalizacyjnych.
Czytaj więcej
Mimo gróźb wyroków wieloletniego więzienia, mieszkańcy stolicy Rosji znajdują subtelne sposoby wyrażania zaniepokojenia i sprzeciwu wobec trwającej rok inwazji Kremla na Ukrainę.
Kanclerz Olaf Scholz w marcu jedzie do Waszyngtonu
Prezydent USA Joe Biden będzie gościł kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Waszyngtonie 3 marca na rozmowach dotyczących Ukrainy - poinformował Biały Dom.
W rocznicę brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę przywódcy omówią nasze bieżące wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy, nałożenia kosztów na Rosję za jej agresję i wzmocnienia bezpieczeństwa transatlantyckiego” – napisano w oświadczeniu Białego Domu.
Spotkanie odbędzie się kilka dni po pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24lutego 2022.
Robotnicy firmy energetycznej ranni w wyniku ostrzału
Sześciu robotników remontowych ukraińskiej firmy energetycznej zostało rannych w środę w rosyjskich nalotach na miasto Wowczańsk w obwodzie charkowskim - poinformowały władze regionalne.
"Poszkodowani to specjaliści, którzy prowadzili prace naprawcze linii komunikacyjnych” – przekazał szef administracji wojskowej obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow w poście w Telegramie. „Uszkodzony został również budynek jednego z przedsiębiorstw i prywatny dom”.
Rosja wyprodukuje sobie Viagrę
Firma Viatris, która produkuje Viagrę, a jest spin-offem Pfizera, poinformowała rosyjski rząd już w zeszłym roku, że zaprzestanie sprzedaży w Rosji leku w postaci tabletek.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało w środę, że podjęło kroki w celu rozpoczęcia krajowej produkcji generycznych postaci Viagry, leku na zaburzenia erekcji, po wstrzymaniu dostaw przez amerykańskiego producenta.
Izrael solidarny z Ukrainą
Nie wspominając o Rosji, Cohen powiedział, że Izrael pozostaje „mocno solidarny z narodem Ukrainy” i wspiera jej suwerenność i integralność terytorialną.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen zapowiedział, że Izrael wesprze ukraińską inicjatywę pokojową w ONZ i pomoże zabezpieczyć do 200 mln dolarów na projekty związane z opieką zdrowotną i infrastrukturę
W Mołdawii, przy granicy z Ukrainą, znaleziono szczątki rakiety
To czwarty raz od listopada gdy - na terytorium Mołdawii - znaleziono szczątki rakiety po rosyjskim ataku rakietowym na cele na Ukrainie.
Czytaj więcej
Patrol policyjny znalazł szczątki rakiety w północnej Mołdawii, po tym jak w nocy Rosja dokonała ataku rakietowego na cele na Ukrainie.
Polski generał stanie na czele Eurokorpusu
Gen. Jarosław Gromadziński zostanie nowym dowódcą Eurokorpusu - wielonarodowej struktury wojskowej szybkiego reagowania, utworzonej w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju, na potrzeby Unii Europejskiej i NATO. Gen. Gromadziński stanie na czele Eurokorpusu w czerwcu.
Rosyjskie rezerwy walutowe zmniejszyły się w ciągu tygodnia o 12 mld dolarów
Według stanu na 10 lutego poziom rezerw walutowych Banku Rosji wynosił 589 mld dolarów. Tydzień wcześniej było to 601 mld dolarów.
Zdaniem najwyższego rangą generała z USA wojna na Ukrainie rozstrzygnie się przy stole negocjacyjnym
Gen. Mark Milley uważa, że żadna ze stron nie jest w stanie zrealizować swoich celów środkami wojskowymi.
Czytaj więcej
Stojący na czele amerykańskiego Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, gen. Mark Milley stwierdził w rozmowie z "Financial Times", że Rosja nie jest w stanie osiągnąć swoich celów na Ukrainie środkami militarnymi. Gen. Milley uważa, że to samo dotyczy Ukrainy.
Andrzej Duda w Londynie spotyka się z premierem Rishim Sunakiem
Duda dotarł na Downing Street 10, gdzie znajduje się siedziba brytyjskiego premiera.
Na Ukrainie powstaje jednostka specjalna złożona z Polaków
Na Ukrainie działają już Rosyjski Korpus Ochotniczy oraz Białoruski Korpus Ochotniczy. Teraz w Kijowie powstaje podlegająca ukraińskiemu resortowi obrony jednostka specjalna złożona z Polaków - podał Onet.
Czytaj więcej
W Kijowie ogłoszono formowanie się podległej Ministerstwu Obrony Ukrainy jednostki specjalnej złożonej z Polaków - podał Onet. Grupa może działać pod nazwą "Polski Legion Ochotniczy" i wykonywać zadania rozpoznawcze i dywersyjne.
Kreml: Putin będzie rozmawiał z Łukaszenką o pogłębieniu integracji Rosji i Białorusi
W czasie spotkania w Moskwie, do którego dojdzie 17 lutego, prezydent Rosji, Władimir Putin będzie rozmawiał z przywódcą Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką, o "dalszym rozwoju rosyjsko-białoruskiego partnerstwa strategicznego i sojuszu, a także współpracy w zakresie intergacji w ramach Państwa Związkowego" - głosi komunikat Kremla.
Norwegia przekaże Ukrainie wsparcie warte 75 mld koron (6,85 mld euro)
Norweski parlament zatwierdził przekazanie Ukrainie 75 mld koron norweskich na wsparcie militarne i humanitarne, co uczyni Norwegię jednym z największych darczyńców Ukrainy. Co roku Norwegia ma przekazywać Ukrainie 15 mld koron. W 2023 roku połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na pomoc wojskową a reszta na pomoc humanitarną. Wołodymyr Zełenski, łącząc się z norweskim parlamentem za pomocą wideołącza podziękował parlamentarzystom z Oslo za "historyczny wkład" w pomoc Ukrainie.
Patruszew: USA i Zachód doprowadziły do konfliktu między bratnimi narodami Rosji i Ukrainy
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji mówił też, że Zachód od 2014 roku przygotowywał Ukrainę do wojny z Rosją, przekształcając ją w "antyrosyjski, zmilitaryzowany kraj, całkowicie podległy interesom NATO".
Czytaj więcej
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew przekonywał w Czelabińsku, że mieszkańcy Ukrainy umierają z winy Zachodu.
Do Monachium, na 59. Konferencję Bezpieczeństwa, przybyła wiceprezydent USA
Kamala Harris spotka się w Monachium m.in. z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem, prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem oraz premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem. Harris spotka się też z premierami Szwecji i Finlandii, Ulfem Kristerssonem i Sanną Marin, z którymi będzie rozmawiać o ich wnioskach ws. przystąpienia do NATO. Konferencja w Monachium rozpocznie się 17 lutego.
Resort obrony Rosji podał nowe dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego armia Ukrainy miała stracić 385 samolotów, 209 śmigłowców, 3 152 bezzałogowe statki powietrzne, 404 zestawy przeciwlotnicze, 7 891 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 024 wyrzutnie rakiet, 4 111 zestawów artyleryjskich i 8 407 innych pojazdów - wyliczał gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji.
Aktor znany z "Gry o Tron" przyjechał do Kijowa
Jack Gleason, który w "Grze o Tron" wcielił się w postać Joffreya Baratheona, przywiózł do Kijowa półciężarówkę dla sił zbrojnych Ukrainy.
Łukaszenko proponuje Bidenowi, że wyśle do niego samolot, który przywiezie prezydenta USA do Mińska
W Mińsku Biden miałby wraz z Putinem i Łukaszenką rozmawiać na temat zakończenia wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że jest gotów zorganizować spotkanie prezydentów USA i Rosji w Mińsku. Wypowiedź białoruskiego prezydenta cytuje agencja BiełTA.
Rosyjskie koncerny wyprzedają ropę
Rosjanie chcą zdążyć sprzedać jak najwięcej przed "embargiem" Putina.
Czytaj więcej
Rosyjskie koncerny rozgrzewają pompy i tanio sprzedają swoją ropę, by zdążyć przed decyzjami reżimu, ograniczającego wielkości udzielanych rabatów. Dziś ropa marki Urals sprzedawana jest o 34 dolary taniej niż marka Brent. Chętnych nie brakuje.
Duma w pierwszym czytaniu przyjęła ustawę wypowiadającą traktaty międzynarodowe związane z przynależnością do Rady Europy
Projekt ustawy skierował do Dumy Władimir Putin. Na mocy ustawy Rosja wypowiada w sumie 21 różnego rodzaju traktatów.
Przewodniczący Dumy proponuje, by za uszkodzenie gazociągów Nord Stream zapłaciły zagraniczne koncerny działające w Rosji
Przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin wezwał do oszacowania kosztów jakie poniosła Federacja Rosyjska w związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream i wyegzekwowanie wyliczonej kwoty od zagranicznych firm działających w Rosji.
Koniec z ukrywaniem rosyjskich pieniędzy w bankach UE
Komisja Europejska będzie nakładać bardzo wysokie kary.
Czytaj więcej
Komisja Europejska chce zaostrzenia obowiązków sprawozdawczych banków o zamrożonych aktywach Rosji, a także rosyjskich firm i osób fizycznych. Kto się nie wywiąże, zapłaci karę.
Rosjanie ostrzelali Chersoń. 70-latka zginęła na środku ulicy
Rosyjski pocisk zabił 16 lutego 70-letnią mieszkankę Chersonia na środku ulicy - informuje chersońska administracja obwodowa.
Łukaszenko oskarża Zachód, że Ukraina jest dla niego tylko pretekstem do rozpętania wojny
- Winią Rosję. Chcą po prostu rozczłonkować Ukrainę z pomocą Polaków - mówił białoruski przywódca powtarzając niepotwierdzone niczym oskarżenia, jakoby Polska chciała partycypować w jakiejś formie podziału Ukrainy. Woli takiej nie przedstawiał żaden z przedstawicieli władz Polski.
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko wskazał kiedy siły zbrojne Białorusi staną do walki ramię w ramię z Rosjanami.
Spotkanie Putin-Łukaszenko w rezydencji pod Moskwą
W rezydencji Nowo-Ogarjowo pod Moskwą prezydent Rosji Władimir Putin przyjmie w piątek rządzącego Białorusią Aleksandra Łukaszenkę - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Pierwsza część rozmowy Putina z Łukaszenką ma być dostępna dla mediów. Ostatnie spotkanie Putina i Łukaszenki miało miejsce 27 grudnia w Petersburgu.
Przedstawiciel MSZ Rosji: Obiekty niewojskowe mogą być celem ataków na Ukrainie
Konstantin Woroncow, zastępca dyrektora departamentu nieproliferacji i kontroli zbrojeń w MSZ Rosji oświadczył, że obiekty niewojskowe, które USA i ich sojusznicy "wykorzystują w czasie konfliktu na Ukrainie do celów militarnych" mogą być celami rosyjskich ataków.
Z perspektywy Ameryki Łacińskiej konflikt za wschodnią granicą Polski jest kolejną odsłoną zimnej wojny
Może już nie ma wymiaru ideologicznego, bo Związek Radziecki i jego komunistyczna ideologia trafiły do śmietnika historii, ale jednak chodzi wciąż o kraj, który odważył się oprzeć temu, co Latynosi postrzegają jako „amerykański imperializm” - pisze dziennikarz działu świat, Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Kontynent ma broń i amunicję, które mogłyby uratować Ukraińców. Ale ich im nie da.
22 lub 23 marca piłkarska reprezentacja Rosji zagra towarzysko z Iranem
Mecz ma zostać rozegrany w Teheranie.
Czytaj więcej
Wykluczona z rozgrywek FIFA i UEFA po inwazji Rosji na Ukrainę piłkarska reprezentacja Rosji 22 lub 23 marca zagra w Teheranie mecz towarzyski z Iranem - informuje irańska agencja Tasnim.
Łukaszenko poinformował, że 17 lutego spotka się z Władimirem Putinem
Informacje takie podaje kanał w serwisie Telegram, związany ze służbą prasową Łukaszenki. Do ostatniego spotkania Putina z Łukaszenką doszło 27 grudnia w Sankt Petersburgu.
Łukaszenko: Białoruska armia zacznie walczyć ramię w ramię z Rosjanami, jeśli ktoś zaatakuje Białoruś
Słowa Aleksandra Łukaszenki, przywódcy Białorusi, cytuje agencja BiełTA.
Mer Kijowa Witalij Kliczko pokazał szefowej MSZ Kanady skutki rosyjskich ataków na Kijów
Zdjęcia Kliczki z Melanie Joly pojawiły się na jego kanale w serwisie Telegram.
Trzy rosyjskie rakiety uderzyły w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku rosyjskiego ostrzału obiekt infrastruktury krytycznej został uszkodzony. Na jego terenie miał wybuchnąć pożar, który jednak udało się ugasić. Kozicki podkreślił, że trafiony obiekt "nie jest obiektem od którego zależą dostawy prądu do obwodu lwowskiego".
W 2022 roku do Niemiec przybyło 1,1 mln uchodźców z Ukrainy
W Niemczech, odliczając Ukraińców, którzy po przyjeździe do Niemiec opuścili ten kraj, liczba przybyszów z Ukrainy wyniosła w 2022 roku 962 tysiące. Oznacza to, że była wyższa niż liczba uchodźców z Bliskiego Wschodu (Syrii i Iraku) i Afganistanu, którzy przybyli do Niemiec między 2014 a 2016 rokiem (z danych urzędu statystycznego wynika, że ich liczba wyniosła we wskazanym okresie ok. 834 tysiące).
Czytaj więcej
W 2022 roku do Niemiec z Ukrainy przybyło ok. 1,1 mln uchodźców, co oznacza, że liczba przybyszów z Ukrainy była w 2022 roku większa, niż napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu w czasie kryzysu migracyjnego z 2015 roku.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,864 mln osób
Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko 15 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 19,3 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 16,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 7,984 mln osób.
Rosjanie trafili obiekt infrastruktury w rejonie kropiwnickim
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Andrij Rajkowicz, gubernator obwodu kirowohradzkiego.
W nocy Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie 36 rakiet. 16 zostało strąconych
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Walerij Załużny. Rakiety miały zostać wystrzelone między 1:40 a 3:45. Rosjanie wystrzelili w kierunku celów na Ukrainie 12 pocisków Ch-101/555, osiem pocisków Kalibr, 12 pocisków Ch-22, trzy pociski Ch-59/31, jeden pocisk przeciwokrętowy Onyx.
Brytyjski resort obrony: Rosja ma obecnie ok. 1 500 samolotów wojskowych
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie podaje, że nie spodziewa się intensywniejszego użycia lotnictwa przez Rosję w czasie działań na Ukrainie ponieważ, mimo że Rosja dysponuje flotą ok. 1 500 samolotów wojskowych, a straciła od początku wojny ok. 130 maszyn, intensywniejsze użycie lotnictwa wiązałoby się z ryzykiem dużych strat ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla samolotów ukraińska obrona przeciwlotnicza.
Szef MSZ Izraela w Kijowie
Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen przybył do Kijowa. To od początku inwazji Rosji pierwsza na tak wysokim szczeblu wizyta przedstawiciela Izraela na Ukrainie. Cohen ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, odwiedzić Buczę i Babi Jar - podał w mediach społecznościowych.
Ołeksij Daniłow nie wyklucza zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę w rocznicę inwazji
- Przygotowują i spróbują przeprowadzić zmasowany atak rakietowy 23-24 lutego. Musimy zachować spokój. Jesteśmy na to gotowi. Czy to wpłynie na przebieg wojny? Nie. Z pewnością wygramy - mówił Daniłow na antenie ukraińskiej telewizji.
Rosyjska ambasada domaga się, by USA udowodniły, że nie stoją za atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim
Rosyjska placówka dyplomatyczna w swoim oświadczeniu powołuje się na wpis na blogu dziennikarza Seymoura Hersha, który cytuje anonimowe źródło twierdzące, iż to nurkowie marynarki wojennej USA uszkodzili gazociągi na rozkaz prezydenta USA, Joe Bidena.
Czytaj więcej
Ambasada Rosji w USA przekonuje, że Stany Zjednoczone "powinny spróbować dowieść", że nie stoją za uszkodzeniem gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim.
W pobliżu okupowanego przez Rosję Sewastopola zestrzelono dwa drony
Michaił Razwożajew, stojący na czele okupacyjnych władz Sewastopola poinformował, że miasto było w czwartek rano obiektem ataku dronów. Dwa drony miały zostać zestrzelone nad morzem, u wybrzeża miasta. Obrona przeciwlotnicza ma obecnie nadal odpierać atak dronów.
Rosyjskie rakiety spadły na Pawłograd. Jest ofiara
W nocy rosyjskie rakiety spadły na Pawłograd, w obwodzie dniepropietrowskim - informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu. Atak rakietowy nastąpił o trzeciej rano. W jego wyniku zginęła 79-letnia kobieta, a siedem osób zostało rannych. Dwoje rannych - 79-letni mężczyzna i 37-letnia kobieta - musiało zostać hospitalizowanych.
W nocy nad Ukrainą zestrzelono osiem pocisków Kalibr
Informacje takie przekazuje Natalia Humeniuk, szefowa biura prasowego Dowództwa Operacyjnego „Południe”. Humeniuk mówiła, że w nocy Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę z wykorzystaniem okrętów, strategicznego lotnictwa i dronów. Pociski Kalibr miały zostać strącone nad obwodem mikołajowskim (sześć) i chersońskim (dwa).
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 140 460 żołnierzy, 3 296 czołgów, 6 517 bezzałogowych statków powietrznych, 2 306 zestawów artyleryjskich, 466 wyrzutni rakiet, 239 zestawów przeciwlotniczych, 298 samolotów, 287 śmigłowców, 2 012 bezzałogowych statków powietrznych, 857 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 167 pojazdów (w tym cystern), 219 jednostek sprzętu specjalnego.
23 lutego Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosuje nad rezolucją z apelem o pokój na Ukrainie
Ukraina i jej sojusznicy liczą, że za rezolucją zagłosuje co najmniej trzy czwarte członków ONZ.
Czytaj więcej
W rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na Ukrainie Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosuje nad projektem rezolucji podkreślającej "potrzebę osiągnięcia, tak szybko jak to możliwe, wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju" w zgodzie z zapisami Karty Narodów Zjednoczonych.
Litwa zrywa współpracę ze strażą graniczną Białorusi
Białoruski Komitet Granicy Państwowej poinformował, że Litwa wstrzymała współpracę z białoruską strażą graniczną, której celem było zapewnienie niezakłóconego przepływu towarów i osób przez granicę oraz zwiększenie przepustowości przejść granicznych. "Powodów wstrzymania współpracy nie wskazano" - czytamy w komunikacie.
W środę nad Ukrainą strącono rosyjski śmigłowiec Ka-52
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo uderzyło 11 razy na zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu, a także pięć razy na zestawy obrony przeciwlotniczej. Nad Ukrainą strącono też śmigłowiec Ka-52. Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały dwa rosyjskie posterunki, sześć zgrupowań wojsk i sprzętu, a także dwa składy amunicji - wynika z raportu Sztabu Generalnego.
Nieoficjalnie: Telewizje w Rosji dostały zakaz wymieniania nazwiska Prigożyna i nazwy jego firmy najemników Wagner
Sam multimilioner przyznał, że zakazano mu werbowania najemników w łagrach i więzieniach. A właśnie to ostatnie przyniosło mu sławę w Rosji, gdy więźniowie z oddziałów Wagnera, nie zważając na ogromne straty, zajęli niewielką miejscowość Soledar. Było to pierwsze rosyjskie zwycięstwo od lipca ubiegłego roku, gdy regularna rosyjska armia zdobyła gruzowiska, które wcześniej były miastami Siewierodonieck i Łysyczańsk.
Czytaj więcej
Kremlowski specjalista od brudnej roboty, „kucharz Putina”, multimilioner Jewgienij Prigożin traci łaski prezydenta.
Podjęcie przez rząd decyzji o całkowitym zamknięciu granicy z Białorusią jest obecnie mało prawdopodobne
– Uważam, że to byłby zły pomysł. Trzeba szukać sposobów, by rzeczywiście uderzyć w reżim Łukaszenki, sprawić problemy osobom z jego otoczenia. Nie można jednak zamknąć kraju, bo ludzie stamtąd powinni przyjeżdżać i widzieć, jak wygląda normalny świat – mówi „Rzeczpospolitej” dobrze poinformowany rozmówca w obozie rządzącym.
Czytaj więcej
Zamknięcie granicy polsko-białoruskiej nie jest łatwe. Izolacja gospodarcza mogłaby zmusić Aleksandra Łukaszenkę do ustępstw, ale nie ma na to zgody w Europie.
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego: Rosjanie zmienili taktykę ataków rakietowych
Andrij Jermak, pisząc o nocnym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę podkreśla, że "Rosjanie zmienili w pewien sposób swoją taktykę" i "prowadzą aktywne rozpoznanie" oraz odciągają uwagę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej "fałszywymi celami". Z jego wpisu wynika, że w czasie nocnego ataku Rosjanie trafili cele na północy i zachodzie Ukrainy, a także w obwodach dniepropietrowskim i kirowohradzkim. Większość rakiet i dronów-kamikadze miało jednak zostać zestrzelonych.
ISW: Putin raczej nie ogłosi dużej mobilizacji 21 lutego
"Putin przekładał swoje doroczne orędzie kilka razy w 2022 roku, prawdopodobnie licząc, że będzie mógł je wykorzystać do świętowania wielkich rosyjskich zwycięstw na Ukrainie, ale nie mógł tego zrobić w związku z brakiem takich sukcesów i rosnącą krytyką wobec sposobu prowadzenia wojny przez Kreml" - czytamy w analizie.
Czytaj więcej
"Jest mało prawdopodobne, by Władimir Putin ogłosił sięgnięcie po środki dalszej eskalacji wojny na Ukrainie, dużą, nową inicjatywę w zakresie mobilizacji lub inną znaczącą decyzję polityczną w planowanym na 21 lutego orędziu do rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego (parlamentu)" - pisze w swojej najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W czwartek w Kijowie wznowione mają być kursy na 13 liniach tramwajowych i 31 trolejbusowych
"Stolica stopniowo wznawia działanie elektrycznego transportu" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko. Kliczko dodał, że na trasy wyjedzie w czwartek 157 tramwajów i 186 trolejbusów.
Na cmentarzu w pobliżu Ługańska zidentyfikowano 42 groby najemników z Grupy Wagnera
Informacje takie przekazuje rosyjska sekcja BBC. Dziennikarzom rosyjskiej sekcji BBC udało się zdobyć w ogólnie dostępnych źródłach informacje o 37 mężczyznach, którzy mieli zostać pochowani na tym cmentarzu, w tym dane o wyrokach skazujących 20 z nich. 35 z 37 mężczyzn, których dane udało się znaleźć to Rosjanie, jeden był Białorusinem, a jeden Uzbekiem.
Ciężkie walki toczą się w Krasnej Horze na północ od Bachmutu, gdzie Ukraińcy ponoszą duże straty
Rosjanie atakują miejscowości na południowym i północnym podejściu do Bachmutu.
Czytaj więcej
Ok. 3 w nocy czasu lokalnego na całej Ukrainie rozległ się alarm powietrzny. Rosyjskie okręty znajdujące się na wodach Morza Czarnego i Azowskiego miały wystrzelić w kierunku celów na Ukrainie pociski manewrujące. W obwodzie lwowskim trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej.
Zełenski: Wkrótce w Rosji trudno będzie znaleźć żołnierza piechoty morskiej
- Musimy zapewnić, że tą wiosną naprawdę poczujemy, iż Ukraina zmierza ku zwycięstwu. To odnosi się do szkolenia naszych żołnierzy, dostaw broni dla naszego kraju i naszej inicjatywy strategicznej na wojnie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wszelkie próby przejęcia inicjatywy przez Rosję muszą zostać udaremnione. Jestem pewien, że to osiągniemy - dodał. Zełenski mówił też, że Rosjanie "tracą już tak wielu żołnierzy, tak wiele swoich sił, że wkrótce będzie trudno znaleźć, na przykład, żołnierza piechoty morskiej w całej Rosji". - A naszym zadaniem jest upewnić się, że będą mieli coraz mniejszą chęć utrzymywania terytorium Ukrainy pod okupacją - podsumował.
W nocy w obwodzie połtawskim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Eksplozje były słyszane w nocy w obwodach lwowskim, dniepropietrowskim, połtawskim, czerkaskim, odeskim i mikołajowskim. Dmytro Łunin, gubernator obwodu połtawskiego pisał, że na terenie jego obwodu aktywna była obrona przeciwlotnicza.
W nocy na Ukrainie rozległ się alarm powietrzny
W czasie trwania alarmu w kilku obwodach Ukrainy słychać było eksplozje. W obwodzie lwowskim uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej - poinformował gubernator obwodu, Maksym Kozicki. Kozicki podkreślił, że pożar na terenie trafionego obiektu został już ugaszony, a w wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Alarm trwał od 2:54 do 4:26 czasu lokalnego.
Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, w czwartek odwiedzi Estonię
W Estonii Austin spotka się z premier Kają Kallas i z ministrem obrony tego kraju, Hanno Pevkurem. Rozmowy będą dotyczyć wsparcia dla Ukrainy, dwustronnej współpracy obronnej między USA a Estonią i działań NATO.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że Rosjanie przełamali ukraińską obronę w obwodzie ługańskim.