Think tank: Rosyjska armia bez sukcesów na Ukrainie od lipca 2022 roku

"Jest mało prawdopodobne, by Władimir Putin ogłosił sięgnięcie po środki dalszej eskalacji wojny na Ukrainie, dużą, nową inicjatywę w zakresie mobilizacji lub inną znaczącą decyzję polityczną w planowanym na 21 lutego orędziu do rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego (parlamentu)" - pisze w swojej najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 16.02.2023 05:59

Rosyjski kadet przed plakatyem zachęcającym do wstąpienia do armii

Rosyjski kadet przed plakatyem zachęcającym do wstąpienia do armii

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 358

Think tank z Waszyngtonu przypomina, że doroczne orędzie prezydenta do Dumy i Rady Federacji zostało wprowadzone do rosyjskiej konstytucji w lutym 1994 roku i jest odpowiednikiem orędzia o stanie państwa, które raz w roku wygłasza w Kongresie prezydent USA.

"Putin przekładał swoje doroczne orędzie kilka razy w 2022 roku, prawdopodobnie licząc, że będzie mógł je wykorzystać do świętowania wielkich rosyjskich zwycięstw na Ukrainie, ale nie mógł tego zrobić w związku z brakiem takich sukcesów i rosnącą krytyką wobec sposobu prowadzenia wojny przez Kreml" - czytamy w analizie.

ISW pisze, że Putin wygłosił kilka przemówień z okazji rocznic i dat o znaczeniu symbolicznym, i "prawdopodobnie zaplanował swoje przekładane orędzie tak, aby zbiegało się w czasie z rocznicą uznania przez Rosję niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych (samozwańczych, separatystycznych, nieuznawanych przez społeczność międzynarodową republik istniejących w Donbasie - red.)".

Czytaj więcej

Nocny alarm powietrzny na Ukrainie. Eksplozje w kilku obwodach

"Putin prawdopodobnie przedstawi ponownie rosyjskie środki mające na celu integrację okupowanych ziem z Federacją Rosyjską jako nowe osiągnięcie" - spodziewa się think tank.

"Rosyjskie porażki na Ukrainie nadal uniemożliwiają Putinowi przedstawienie rosyjskiej opinii publicznej sukcesów wojskowych. Rosyjska armia nie osiągnęła żadnego znaczącego sukcesu na Ukrainie od czasu zajęcia Siewierodoniecka w lipcu 2022 roku" - czytamy w analizie.

Putin mógłby ogłosić rozpoczęcie fali mobilizacji, ale większość przesłanek wskazuje, że na razie tego nie zrobi

Fragment analizy ISW

ISW przypomina, że od tego momentu ukraińska armia wyzwoliła niemal 18 tys. km2 swojego terytorium. Tymczasem Rosjanie, od miesięcy prowadzący działania ofensywne w rejonie Bachmutu zdołali, od 4 lipca 2022 roku, zająć tam teren o powierzchni 500 km2, ponosząc przy tym znaczące straty. 

"Putin mógłby ogłosić rozpoczęcie fali mobilizacji, ale większość przesłanek wskazuje, że na razie tego nie zrobi" - ocenia też ISW. Przed ogłoszeniem takiej mobilizacji Putina ma powstrzymywać - według think tanku - brak dużych rezerw, po które rosyjska armia jeszcze nie sięgnęła.

"Uparta obrona Bachmutu przez Ukraińców, pomimo ponoszonych strat w ludziach i sprzęcie, uniemożliwi Putinowi nawet ogłoszenie, że Rosja zajęła miasto w rocznicę wojny, co mogłoby dać Putinowi, rosyjskiej armii i rosyjskiej opinii publicznej nową nadzieję na wygranie (wojny) i być może zwiększyłoby wolę Kremla, by zażądać więcej od swoich obywateli" - podsumowuje ISW.

Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna
Konflikty zbrojne
Rosjanie nie atakują cywilów? Raport obnaża zbrodnie wojenne
Konflikty zbrojne
Władimir Putin mówi o udziale Ukraińców w rozmowach pokojowych
Konflikty zbrojne
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Wspólnie z Polską nawet zdobyliśmy Moskwę
Konflikty zbrojne
Zełenski odpowiada Trumpowi. Twierdzi, że prezydent USA powtarza rosyjską dezinformację
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce