Po odcięciu dostaw Rosja zapowiada produkcję własnej Viagry

Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało w środę, że podjęło kroki w celu rozpoczęcia krajowej produkcji generycznych postaci Viagry, leku na zaburzenia erekcji, po wstrzymaniu dostaw przez amerykańskiego producenta.

Publikacja: 16.02.2023 15:46

Po odcięciu dostaw Rosja zapowiada produkcję własnej Viagry

Foto: Stock Adobe

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 358

USA, Wielka Brytania i UE oraz inni sojusznicy Ukrainy nałożyli sankcje na Rosję, ale nie obejmują one leków i sprzętu medycznego.

Jednak zachodnie firmy farmaceutyczne ostrzegają, że dostawy ich produktów do Rosji mogą być nadal zakłócone w wyniku sankcji, które odcięły rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego i zmusiły duże firmy transportowe do zawieszenia działalności w Rosji.

Natychmiast po inwazji firma Pfizer z siedzibą w USA ogłosiła, że wstrzyma planowane inwestycje i wszystkie badania kliniczne w Rosji, chociaż nadal będzie dostarczać leki zarejestrowanym pacjentom.

Firma Viatris, która produkuje Viagrę, a jest spin-offem Pfizera, poinformowała rosyjski rząd już w zeszłym roku, że zaprzestanie sprzedaży w Rosji  leku w postaci tabletek.

W środę rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało, że chociaż lek stosowany w Viagrze, sildenafil, nie jest obecnie produkowany w Rosji, rosyjskie firmy mają „technologiczną możliwość” jego produkcji, a 36 firm otrzymało certyfikaty rejestracyjne.

Podczas gdy wiele firm dobrowolnie ograniczyło lub zakończyło swoją działalność w Rosji, Ukraina zażądała od firm farmaceutycznych zaprzestania działalności w Rosji, oskarżając je o opowiadanie się po stronie agresora. W maju Kijów przyjął ustawę, która umożliwiła rządowi wycofanie z ukraińskiego rynku leków produkowanych przez firmy powiązane z Rosją.

Rosyjskie serwisy informacyjne poinformowały w środę, że także dentyści borykają się  z niedoborem niektórych importowanych leków i sprzętu, w tym cementu Vitremer, używanego do wypełnień zębów, oraz Ubistesin, miejscowego środka znieczulającego.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna