Izrael zbombardował przedmieścia stolicy Libanu. „Nie będzie pokoju w Bejrucie”

Izraelskie Siły Powietrzne przeprowadziły zmasowany atak powietrzny na budynek na południowych przedmieściach Bejrutu - informuje Reuters. To pierwszy taki nalot od czasu zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem 27 listopada 2024 roku.

Publikacja: 28.03.2025 14:08

Dym nad Bejrutem

Dym nad Bejrutem

Foto: REUTERS/Mohamed Azakir

arb

Izraelska armia informuje, że uderzyła w skład dronów należący do Hezbollahu. Przed atakiem Izrael wezwał do ewakuacji mieszkańców Hadath, miejscowości leżącej na przedmieściach Bejrutu.

Panika na przedmieściach Bejrutu po izraelskim ostrzeżeniu

Do ataku doszło po porannej informacji, że z terytorium Libanu w stronę Izraela wystrzelone zostały dwa pociski – jeden spadł na terytorium Libanu, drugi został strącony przez stronę izraelską. Był to drugi w ostatnim tygodniu przypadek, gdy Izrael został ostrzelany z terytorium Libanu. Za każdym razem Hezbollah zaprzeczał, jakoby stał za atakami i przekonywał, że mogą to być działania mające dać pretekst do wznowienia działań wojskowych Izraela wymierzonych w Liban.

27 listopada 2024 roku doszło do rozejmu między Izraelem a Libanem. Wcześniej Hezbollah od października 2023 roku ostrzeliwał terytorium północnego Izraela w akcie solidarności z Hamasem, przeciwko któremu Izrael prowadził operację odwetową po ataku z 7 października 2023 roku. Izrael odpowiadał ostrzałem libańskiego pogranicza, po czym – latem 2024 roku – rozpoczął intensywne ataki na Liban z powietrza (w jednym z nich zginął przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah), aż wreszcie 1 października rozpoczął operację lądową w Libanie.

Czytaj więcej

Izrael znów zaatakuje Liban? Ostrzał rakietowy, minister zapowiada odwet

Na mocy porozumienia Hezbollah miał wycofać swoich bojowników i broń z pogranicza Libanu z Izraelem, które obsadzić miała libańska armia. Libański rząd miał zdemontować infrastrukturę militarną Hezbollahu istniejącą na południu kraju i skonfiskować wszelką nielegalną broń. Z kolei Izrael miał wstrzymać ataki na południe Libanu i wycofać swoje siły z tego kraju. Obie strony regularnie oskarżają się o łamanie warunków porozumienia.

Piątkowe wezwanie do ewakuacji przekazane przez izraelską armię mieszkańcom Hadath wywołało panikę. Ulice momentalnie zostały zakorkowane przez samochody, wiele osób uciekało pieszo z rejonu, który miał zostać zaatakowany.

Minister Obrony Izraela: Nie będzie pokoju w Bejrucie, dopóki nie będzie pokoju w Galilei

Przed atakiem na przedmieścia Bejrutu izraelski minister obrony Izrael Kac obarczył rząd Libanu bezpośrednią odpowiedzialnością za ostatnie ataki rakietowe na terytorium Izraela. Dodał, że dopóki nie będzie pokoju w Galilei, „nie będzie pokoju w Bejrucie”.

Po ostrzale rakietowym Izraela z 22 marca Izrael zbombardował cele w południowym Libanie. 28 marca, po raz pierwszy od wejścia w życie zawieszenia broni między Izraelem a Hezbollahem, Izrael zbombardował Bejrut.

Izraelska armia informuje, że uderzyła w skład dronów należący do Hezbollahu. Przed atakiem Izrael wezwał do ewakuacji mieszkańców Hadath, miejscowości leżącej na przedmieściach Bejrutu.

Panika na przedmieściach Bejrutu po izraelskim ostrzeżeniu

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Teraz czas na ruch Putina
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Konflikty zbrojne
Trump „wkurzony” na Putina. Grozi Rosji cłami na ropę
Konflikty zbrojne
Państwa bałtyckie boją się zawieszenia broni. „Rosjanie nie wrócą do zbierania kukurydzy”
Konflikty zbrojne
Zełenski zajął stanowisko w sprawie umowy mineralnej z USA. Postawił sprawę jasno
Materiał Promocyjny
Rozwój duchowy i innowacyjne praktyki biznesowe: unikalna droga marki SYLVIA
Konflikty zbrojne
Kreml chce „przywrócić Rosję do roku 2021”. Powstaje plan normalizacji życia po wojnie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście