Żegnają papieża Franciszka. „Otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem Jego niezmiennych praw”

„Papież ludu” zostanie zapamiętany za swoją miłość do życia, nadzieję na pokój, współczucie dla równości i sprawiedliwości społecznej - piszą o zmarłym papieżu Franciszku politycy.

Publikacja: 21.04.2025 10:41

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: REUTERS/Yara Nardi

„O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi” - przekazał kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

Czytaj więcej

Nie żyje papież Franciszek

Politycy żegnają papieża Franciszka

„Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: „Miserando atque eligendo” („Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”). Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata. Razem z Żoną łączymy się w modlitwie z wiernymi całego Kościoła Katolickiego. Świeć, Panie, nad Jego duszą!” - napisał prezydent Andrzej Duda.

„Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - skomentował premier Donald Tusk.

„Papież Franciszek nie żyje. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie” - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w mediach społecznościowych, że informację o śmierci papieża przyjął z wielkim smutkiem. „Jego wielka miłość do słabych, potrzebujących i uciśnionych niech pozostanie trwałym dorobkiem Kościoła. Niech spoczywa w pokoju” - napisał były premier.

„Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…” - napisał w serwisie X prezes IPN Karol Nawrocki, popierany przez PiS kandydat na prezydenta.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski napisał w serwisie X, że Franciszek zwracał szczególną uwagę na los słabszych i ubogich oraz był skromnym człowiekiem, który starał się budować skromny Kościół. „Miliony katolików na całym świecie straciły wielki autorytet. Niech spoczywa w pokoju” - dodał.

„Papież Franciszek nie żyje. Jego pontyfikat nie łatwy do oceny. Czas dla kościoła wyjątkowo trudny. Ilość wyzwań nadzwyczajna. Politycznie raczej nie udźwignął ciężaru, choć wobec wielu innych wyzwań empatii nie brakowało. Bardzo ciekawe będzie konklawe. To ono pokaże jak sami hierarchowie oceniają wyzwania kolejnej dekady XXI wieku. RIP” - skomentował Bogdan Zdrojewski.

„Europa opłakuje odejście Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Jego zaraźliwy uśmiech podbił serca milionów ludzi na całym świecie. „Papież ludu” zostanie zapamiętany za swoją miłość do życia, nadzieję na pokój, współczucie dla równości i sprawiedliwości społecznej. Niech spoczywa w pokoju” - napisała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

„W wieku 88 lat papież Franciszek odszedł do Domu Pana. Pierwszego jezuitę stojącego na Stolicy Apostolskiej zapamiętamy jako odznaczającego się skromnością orędownika pokoju, który dba o każdego człowieka niezależnie od wiary i pochodzenia. Otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem Jego niezmiennych praw. Niech spoczywa w pokoju” - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Papież Franciszek R.I.P Z podziękowaniem za postawę służby i poświęcenia” - napisał Paweł Kowal.

„Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie” - napisała Anita Czerwińska.

„Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o odejściu do Pana Ojca Świętego Franciszka. Jego życie oddane Ewangelii, miłość do ubogich i wezwanie do miłosierdzia na zawsze pozostaną w sercach wiernych. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci” - skomentował Kazimierz Smoliński.

W mediach społecznościowych krótki komunikat opublikował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. „Spoczywaj w pokoju, papieżu Franciszku!” - oświadczył. „Niech Bóg błogosławi go i wszystkich, którzy go kochali!” - dodał.

„Śmierć papieża Franciszka napawa mnie wielkim smutkiem. Franciszek zostanie zapamiętany za swoje niestrudzone zaangażowanie na rzecz najsłabszych członków społeczeństwa, sprawiedliwości i pojednania. Pokora i wiara w miłosierdzie Boga były jego zasadami przewodnimi. W ten sposób pierwszy Latynos zasiadający na Stolicy Piotrowej poruszył ludzi na całym świecie i ponad granicami wyznaniowymi. Moje myśli są teraz z wiernymi na całym świecie, którzy stracili swojego Ojca Świętego. Niech spoczywa w pokoju” - napisał przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz.

„W Poniedziałek w oktawie Wielkanocy, 21 kwietnia br., zmarł Jorge Mario Bergoglio SJ, papież Franciszek. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 roku. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie” - przekazało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

„Opłakuję odejście papieża Franciszka. Jego zaangażowanie na rzecz pokoju, sprawiedliwości społecznej i najsłabszych pozostawia głębokie dziedzictwo. Niech spoczywa w pokoju” - napisał premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Głos po śmierci papieża zabrał także król Wielkiej Brytanii Karol III, który w tym miesiącu spotkał się z Franciszkiem podczas swej podróży do Włoch. Oświadczenie brytyjskiego monarchy opublikował Pałac Buckingham. W tekście syn Elżbiety II wyraził smutek z powodu śmierci papieża. Dodał, że Franciszek zostanie zapamiętany ze swej troski o jedność Kościoła oraz „niestrudzone zaangażowanie” w sprawy wszystkich wiernych. „Królowa i ja (...) przesyłamy nasze najszczersze kondolencje i głębokie wyrazy współczucia Kościołowi, któremu (papież - red.) służył z taką wytrwałością” - czytamy.

„O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi” - przekazał kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

Politycy żegnają papieża Franciszka

Pozostało jeszcze 95% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Nie żyje papież Franciszek
Kościół
Donald Trump przyjedzie na pogrzeb papieża Franciszka
Kościół
Fawele, największe wyzwanie dla Franciszka. Jak papież walczył o katolicką Amerykę Łacińską
Kościół
„Według mojej wiedzy i sumienia to powody śmierci". Oświadczenie szefa watykańskiej ochrony zdrowia
Kościół
Kiedy pogrzeb papieża? Watykan wydał oficjalny komunikat