Myśliwce USA przechwyciły rosyjski samolot w pobliżu Alaski

Amerykańskie myśliwce po raz drugi w ciągu 2 dni przechwyciły rosyjski samolot w pobliżu Alaski. Rosyjskie maszyny nie wleciały ani w amerykańską, ani w kanadyjską przestrzeń powietrzną.

Publikacja: 16.02.2023 20:07

F-16

F-16

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 358

Rosyjski samolot pozostawał poza suwerenną przestrzenią powietrzną USA i Kanady, która rozciąga się na ponad 19 kilometrów od linii brzegowej.

Dzień wcześniej dwa myśliwce NORAD F-16 przechwyciły TU-95 i SU-35, które już wleciały do strefy identyfikacji obrony powietrzne na Alasce, pozostając poza amerykańską przestrzenią powietrzną.

Czytaj więcej

Rosyjskie samoloty przy granicy z Polską. Poderwano myśliwce

Przedstawiciele NORAD (North American Aerospace Defense Command - Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej) nie uważają rosyjskich samolotów za prowokację ani zagrożenie.

„Tak jak poprzednio, NORAD przewidział tę rosyjską aktywność i dzięki naszemu planowaniu był w stanie ją przechwycić” – przekazano w oświadczeniu. NORAD nie postrzega tej działalności jako w jakikolwiek sposób związanej z niedawnym zestrzeleniem obiektów latających w przestrzeni powietrznej USA i Kanady.

"Jesteśmy gotowi do zastosowania szeregu opcji reagowania w obronie suwerenności Ameryki Północnej i Arktyki" - przekazało dowództwo.

Przechwycone loty w pobliżu terytorium USA mają miejsce w okresie wzmożonych napięć między Waszyngtonem a Kremlem w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy