Najnowsze informacje z Ukrainy można przeczytać tutaj
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W sobotę pojawiły się nagrania mające być dowodem, że wojska rosyjskie wkroczyły do Lisiczańska. Przedstawiciel strony ukraińskiej zaprzeczył, by Rosjanie zajęli to miasto, będące ostatnim bastionem w obwodzie ługańskim. Prezydent Zełenski zaapelował do obywateli swego kraju o pomaganie wojsku.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
USA wyślą Ukrainie zaawansowane systemy ziemia-powietrze
W ramach zatwierdzonej najnowszej transzy pomocy dla Ukrainy w wysokości 820 mln dolarów, USA wyślą m.in. dodatkową amunicję do systemów HIMARS.
Czytaj więcej
W ramach najnowszej transzy pomocy dla Ukrainy Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie m.in. amunicję do systemów rakietowych HIMARS.
Londyn potępia wykorzystywanie więźniów do celów politycznych
Po oskarżeniu kolejnych dwóch Brytyjczyków o walkę w charakterze najemników Wielka Brytania protestuje.
Czytaj więcej
Potępiamy wykorzystywanie jeńców wojennych i cywilów do celów politycznych i powiadomiliśmy o tym Rosję – powiedział rzecznik Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Wyspa Węży zaatakowana bombami fosforowymi
Atak nastąpił zaledwie dzień po opuszczeniu wyspy przez Rosjan.
Czytaj więcej
Armia Ukrainy oskarżyła Rosję o przeprowadzenie ataków na Wyspę Węży z użyciem zapalających pocisków fosforowych.
Kolejnym dwóm Brytyjczykom grozi kara śmierci
Prorosyjscy śledczy z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowali, że oskarżyli kolejnych dwóch obywateli brytyjskich o mercenaryzm - podaje Doniecka Agencja Informacyjna.
Czytaj więcej
Wspierani przez Rosję separatyści w Doniecku oskarżają kolejnych 2 obywateli brytyjskich o walkę po stronie Ukrainy w charakterze najemników.
Polska podarowała Ukrainie karetki
Zastąpiły te, które ukradli lub zniszczyli Rosjanie.
Czytaj więcej
Przekazana pomoc to element szerszego projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków uzyskanych z UE na wsparcie Ukrainy - tłumaczył na uroczystości przekazania karetek we Lwowie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Rosyjscy hakerzy zaatakowali największą prywatną firmę energetyczną na Ukrainie
Celem ataku stała się Grupa DTEK, która jest właścicielem elektrowni węglowych i cieplnych w różnych częściach Ukrainy
Czytaj więcej
Celem włamania była destabilizacja procesów technologicznych firm dystrybucyjnych i wytwórczych, szerzenie propagandy na temat działalności firmy oraz„pozostawienie ukraińskich konsumentów bez prądu - brzmi komunikat grupy DTEK
Albania rozmawia z NATO o budowie bazy morskiej
Baza miałaby powstać w Porto Romano na wybrzeżu Adriatyku.
Czytaj więcej
Premier Albanii Edi Rama poinformował, że jego rząd prowadzi rozmowy z NATO w sprawie budowy bazy morskiej w Porto Romano, porcie budowanym na wybrzeżu Adriatyku.
Kolejni dwaj Brytyjczycy zagrożeni karą śmierci
Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosiły, że kolejnym dwóm Brytyjczykom walczącym po stronie Ukrainy grozi kara śmierci.
Zarzuty - takie same jak postawione już skazanym obcokrajowcom, usłyszeli Dylan Hilly and Andrew Hill.
Putin o zjednoczeniu z Białorusią: Przyspiesza
Czytaj więcej
Bezprecedensowa presja polityczna i społeczna ze strony tak zwanego Zachodu popycha nas do przyspieszenia procesu zjednoczenia - powiedział Putin na rosyjsko-białoruskim forum bilateralnym.
Szef MSZ Finlandii: Rosja złamała architekturę bezpieczeństwa Europy
Między Rosją a innymi państwami Europy urósł żelazny mur - mówił Pekka Haavisto w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
Rosyjska inwazja na Ukrainę złamała architekturę bezpieczeństwa w Europie - powiedział w rozmowie z CNN minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto.
Norwegia przekaże miliard dolarów pomocy Ukrainie
Norwegia zobowiązała się dziś po południu do wysłania na Ukrainę 1,04 mld dolarów w latach 2022 i 2023. Wiadomość tę potwierdził premier Norwegii Jonas Gahr Stoere na konferencji prasowej, do której przyłączył się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Liczba ofiar ostrzału pododeskiej Serhijiwki wzrosła do 21
Pociski uderzyły w dziewięciopiętrowy blok mieszkalny w miejscowości wypoczynkowej Serhijiwka w piątek o godzinie 1 w nocy.
Sondaż. Ukraińcy nie chcą oddać ziemi Putinowi
Mimo wojny na pełną skalę, 87 proc. respondentów jest niezwykle optymistycznie nastawionych do przyszłości Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraińcy ufają wojsku i Zełenskiemu, a dla prawie 90 proc. ankietowanych jedynym akceptowalnym scenariuszem zakończenia wojny jest przywrócenie terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę przed 2014 rokiem, w tym całego Donbasu i Krymu.
Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Niemiec
Nord Stream stanie na 10 dni. Oficjalny powód zatrzymania przesyłu gazu do Niemiec gazociągiem północnym to coroczny przegląd techniczny.
Czytaj więcej
Oficjalny powód zatrzymania przesyłu gazu do Niemiec gazociągiem północnym to coroczny przegląd techniczny.
Kanclerz Scholz apeluje o swobodny tranzyt rosyjskich towarów do Kaliningradu
Zdaniem kanclerza unijne sankcje nie powinny obowiązywać w rosyjskiej eksklawie.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec wezwał Litwę i UE do zniesienia ograniczeń w transporcie towarów z Rosji do kaliningradzkiej eksklawy, argumentując, że sankcje wobec Moskwy nie powinny tam obowiązywać.
Barszcz ukraiński na liście UNESCO. Koniec sporu o to, czy to zupa rosyjska, czy ukraińska
Komitet UNESCO zaakceptował wniosek rządu Ukrainy o przyspieszone dopisanie tradycji przyrządzania barszczu ukraińskiego do listy niematerialnego dziedzictwa UNESCO wymagającego pilnej ochrony. W kwietniu tego roku barszczem ukraińskim zajęła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Argumentowała wówczas, że próba ochrony tradycji przyrządzania barszczu przez Ukraińców to przykład „ksenofobii, nazizmu i ekstremizmu” władz w Kijowie.
Czytaj więcej
Barszcz ukraiński został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO wymagającego pilnej ochrony. „Barszczowy ekstremizm” zarzuciła Ukraińcom rzeczniczka MSZ Rosji, sugerując, że chcą oni zagarnąć tradycję gotowania tej zupy dla siebie.
W mediach pojawiły się zdjęcia, na których widać dym w rejonie mostu na Krym
Władze okupowanego Krymu zapewniają, że dym pojawił się w związku z ćwiczeniami, na które nałożył się jeszcze wypadek na moście.
Czytaj więcej
Dym, który pojawił się w rejonie mostu łączącego okupowany Krym z Rosją, który jest widoczny na nagraniach i zdjęciach publikowanych przez media, ma związek z ćwiczeniami - poinformował stojący na czele władz okupacyjnych Krymu, Siergiej Aksionow.
Putin podpisał dekret odbierający udziały Shell
Rosja przejmuje kontrolę nad międzynarodowym projektem LNG na Sachalinie.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin za pomocą jednego dekretu przejął pełną kontrolę nad projektem gazowo-naftowym Sachalin-2 na dalekim wschodzie Rosji. Decyzja rosyjskiego prezydenta może zmusić Shell i japońskich inwestorów do podjęcia radykalnych decyzji.
Liczba ofiar środowego ataku rakietowego na Mikołajów wzrosła do ośmiu
O ośmiu ofiarach ataku rakietowego poinformował mer Mikołajowa, Ołeksandr Senkiewicz. W środę jeden z klikupiętrowych budynków mieszkalnych w Mikołajowie został trafiony rosyjską rakietą X-55.
Siły Powietrzne Ukrainy w ciągu doby przeprowadziły ok. 10 uderzeń na Rosjan w obwodzie ługańskim
Ataki przeprowadzały samoloty szturmowe Su-25 i Su-24, które wspierały działania bojowe obrońców Lisiczańska - czytamy na profilu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy w serwisie Telegram. Dowództwo podaje, że ataki powstrzymały nacieranie okupantów "z kilku ważnych kierunków". Celami ataków były zgrupowania wojsk, centra logistyczne, bazy paliwowe i pojazdy opancerzone.
Rau: Wraz z Kułebą uznaliśmy wypowiedź Melnyka za opinię prywatną
Na konferencji prasowej w Helsinkach minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau został zapytany o wypowiedź ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka na temat Stepana Bandery i rzezi wołyńskiej. Minister odparł, że w czwartek wieczorem rozmawiał na ten temat z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą. - Obaj uznaliśmy stanowisko (ambasadora - red.) za jego opinię prywatną, zawierającą mnóstwo kłamstw historycznych i nieprawdziwych koncepcji intelektualnych - mówił Rau. - Minister Kułeba wskazał, że stanowisko (Melnyka - red.) w żaden sposób nie wyraża stanowiska ukraińskiego MSZ - dodał. Wyraził przekonanie, że strona polska i ukraińska w przyszłości będą działać "wspólnie i w ten sam sposób" w przypadku "prób dezinformacji" oraz "prowokacji".
Liczba ofiar ataku rakietowego na obwód odeski wzrosła do 20
W ataku na Serhijwkę, a nie - jak pierwotnie podawano - Odessę, zginęło 20 osób, a nie, jak podawano w poprzednim komunikacie 19. "Do godziny 13:30 potwierdzono 20 ofiar (16 mieszkańców bloku mieszkalnego i czterech gości ośrodka wypoczynkowego, w tym jednego dziecka), 38 rannych (37 mieszkańców bloku, w tym sześcioro dzieci i jeden gość ośrodka wypoczynkowego" - informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram.
W Donieckiej Republice Ludowej kara śmierci ma być wykonywana przez rozstrzelanie
Sąd Donieckiej Republiki Ludowej skazał na śmierć dwóch Brytyjczyków - Aidena Aslina i Shuana Pinnera oraz Marokańczyka Brahima Saadouna - za udział w walkach na Ukrainie. Skazanym zarzucano, że walczyli na Ukrainie jako najemnicy, mimo że wchodzili w skład regularnych jednostek ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium ukraińskiego Donbasu, zaczną wykonywać karę śmierci w 2025 roku - wynika ze znowelizowanego Kodeksu karnego republiki, której podmiotowość uznają tylko Rosja, Syria, Osetia Południowa i Abchazja (dwa ostatnie podmioty nie cieszą się międzynarodowym uznaniem).
Rosjan czekają podwyżki mediów
Najdrożej ma być w Moskwie, rosną ceny prądu, gazu a także wody.
Czytaj więcej
Gazprom dostał zgodę na podniesienie cen gazu dla wszystkich odbiorców w Rosji. Od 1 lipca w górę idzie też cena prądu dla rosyjskich gospodarstw domowych oraz wszystkie inne media.
Konfederacja żąda uznania ambasadora Ukrainy w Niemczech za persona non grata w Polsce
Za taki bezpośredni atak na naszą pamięć narodową, na fakty historyczne, na państwo polskie jako takie musi go spotkać zdecydowana reakcja, zdecydowany ostracyzm - powiedział poseł Robert Winnicki, odnosząc się do ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka. Zdaniem Konfederacji, polskie władze powinny stanowczo zareagować na wypowiedzi dyplomaty na temat Stepana Bandery oraz ludobójstwa na Polakach na Wołyniu, a ambasador zostać uznany za osobę niepożądaną w Polsce.
Czytaj więcej
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk powinien zostać uznany za persona non grata w Polsce - oświadczyli politycy Konfederacji. Poseł Robert Winnicki mówił, że dyplomata dopuścił się kłamstw, które godzą w pamięć ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Amerykanie wypychają Rosję z unijnego rynku gazu
Gazprom zmniejszył o 40 proc. ilość gazu pompowanego do Europy przez Nord Stream.
Czytaj więcej
Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii. W czerwcu dostawy amerykańskiego gazu na unijny rynek były wyższe od dostaw z Gazpromu.
Premier Bułgarii nie zgadza się na rosyjskie ultimatum
Rosja zażądała, by Bułgaria, do południa, wycofała się z decyzji o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów.
Czytaj więcej
Ustępujący premier Bułgarii, Kirył Petkow, odrzucił rosyjskie ultimatum ws. zmiany decyzji o wydaleniu z kraju 70 rosyjskich dyplomatów, którego termin mijał w południe w piątek.
Nowe śmigła dla Wojska Polskiego
Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę na dostawy 32 śmigłowców AW149.
Czytaj więcej
Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał umowę na dostawy 32 śmigłowców AW149 dla Wojska Polskiego.
Australia nakłada sankcje na trzech Putinów
Na rozszerzonej liście znalazła się tez partnerka prezydenta Rosji, Alina Kabajewa.
Czytaj więcej
Australijski rząd rozszerzył antyrosyjskie sankcje. Na czarną listę wpisano 16 osób, w tym szarą eminencję Kremla oraz trzech kuzynów i partnerkę Putina.
Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 32 śmigłowców typu AW149
Donieck zmienia numer kierunkowy z ukraińskiego na rosyjski
W Doniecku zamiast ukraińskiego numeru kierunkowego +38(062) wprowadzony zostanie rosyjski numer kierunkowy +7(856) - poinformował mer Doniecka, Aleksiej Kudemzin.
Rosyjski dyskont znika z Polski
Sieć Mere zamyka sklepy, szansa na ostatnie wyprzedaże.
Czytaj więcej
Wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach od debiutu w Polsce rosyjska sieć sklepów spożywczych Mere opuści nasz kraj. Operator właśnie rozpoczął w swoich placówkach wyprzedaże w związku z planowanym zamknięciem lokali – informuje portal wiadomościhandlowe.pl. Czy to efekt wojny w Ukrainie, w następstwie której Polacy nie chcą mieć nic wspólnego z rosyjskimi markami?
Pieskow: Putin nie dostał pisemnej informacji od Zełenskiego
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow poinformował, że prezydent Rosji, Władimir Putin, nie otrzymał żadnej pisemnej wiadomości od prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w czasie wizyty prezydenta Indonezji, Joko Widodo w Moskwie. - Mogę powiedzieć: nie rozmawiamy o żadnej pisemnej informacji. To jedyna rzecz jaką mogę powiedzieć - oświadczył Pieskow. Rzecznik Kremla nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy Widodo przekazał Putinowi słowa Zełenskiego ustnie.
Putin: Rosja i Białoruś muszą współpracować przy dostawie żywności i nawozów na światowe rynki
- Bezprecedensowa presja w postaci sankcji i polityki tzw. kolektywnego Zachodu, popycha nas do przyspieszenia procesu unifikacji - mówił Putin przemawiając do uczestników Forum Regionów Rosji i Białorusi.
Czytaj więcej
Bezprecedensowa presja na Rosję i Białoruś popycha je do przyspieszenia procesu unifikacji - oświadczył prezydent Rosji, Władimir Putin.
Rosjanie twierdzą, że zajęli rafinerię ropy naftowej w pobliżu Lisiczańska
RIA Novosti podała, że rosyjscy żołnierze zajęli teren rafinerii ropy naftowej w pobliżu Lisiczańska, Informacji tej nie potwierdziła jeszcze strona ukraińska. Lisiczańsk to ostatnie duże miasto w obwodzie ługańskim kontrolowane przez siły ukraińskie. Rafineria znajduje się 17 km na południowy-zachód od miasta.
UE staje po stronie Bułgarii w jej sporze dyplomatycznym z Rosją
UE oświadczyła, że rosyjskie groźby dotyczące zerwania relacji dyplomatycznych z Bułgarią, w związku z wydaleniem przez Bułgarię 70 rosyjskich dyplomatów są nieusprawiedliwione. W wydanym komunikacie Unia Europejska podkreśla, że Bułgaria działała "zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego", ponieważ rosyjscy dyplomaci działali niezgodnie z międzynarodowymi konwencjami. "UE w spełni wspiera i solidaryzuje się z Bułgarią w tych okolicznościach (...)" - czytamy w oświadczeniu.
Liczba ofiar ataku na Odessę wzrosła do 19
Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na budynek mieszkalny i ośrodek wypoczynkowy w Odessie. W ataku rannych zostało 38 osób, w tym sześcioro dzieci - wynika z najnowszego komunikatu Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Doradca mera Mariupola: W mieście pod gruzami znaleziono sto ciał
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w okupowanym przez Rosjan mieście znaleziono "kolejną zbiorową mogiłę". Jak czytamy w jego wpisie w lewobrzeżnej części miasta, na ulicy Kijowskiej 54, pod gruzami znaleziono ponad 100 ciał, które miały leżeć tam od końca lutego. Według Andriuszczenko Rosjanie na razie nie prowadzą ekshumacji, ponieważ "są zajęci tworzeniem obrazu odbudowy miasta i nie mają czasu na ponowne pochówki".
Ukraińscy parlamentarzyści owacją na stojąco powitali flagę UE na sali obrad parlamentu
Czytaj więcej
- Ukraina ma przed sobą bardzo jasną, europejską perspektywę, ale droga do członkostwa w UE wymaga czasu i ciężkiej pracy - mówiła szefowa Komisji Europejskiej, która wystąpiła na forum Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy), z którym połączyła się za pomocą wideołącza.
Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku znaleziono kolejne fragmenty ciał
Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku ratownicy znaleźli sześć kolejnych fragmentów ciał - informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Jak dotąd pod gruzami znaleziono 28 fragmentów ciał. Dotychczasowy bilans ataku na centrum handlowe Amstor to 19 zabitych, 62 rannych (26 hospitalizowanych). Rosyjska rakieta uderzyła w centrum 27 czerwca, ok. godziny 16.
Haszczyński: Prywatne opinie ambasadora Ukrainy pasują do nacjonalistycznego publicysty
Prywatnie obawiam się, że nie przestaną budzić obaw części przynajmniej polskiego społeczeństwa. Słów Melnyka nie da się tak łatwo wymazać. Zaszkodził Ukrainie w czasie, gdy doznaje porażek na froncie i czuje coraz większą presję zmęczonego Zachodu na zakończenie tej wojny - pisze w komentarzu do wypowiedzi ambasadora Melnyka Jerzy Haszczyński.
Czytaj więcej
W czasie, gdy Rosja dokonuje zbrodni wojennych w jego kraju, najsławniejszy ukraiński ambasador relatywizuje zbrodnie banderowców. Mimo szybkiej akcji ratunkowej polityków z Warszawy i Kijowa wypowiedzi Andrija Melnyka mogą zostać z nami dłużej, podkopując wzajemne zaufanie.
Klich: Ukraińcy dostają za mało ciężkiej artylerii, dronów, systemów obrony powietrznej
Pakiet, który został przyjęty na szczycie w Madrycie jest pakietem dalszego rozwoju współpracy Sojuszu z Ukrainą. Sojusz zamierza nadal wspierać wojsko ukraińskie poprzez szkolenia, ćwiczenia, poprzez przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności, tak żeby zbliżać standardy według których funkcjonują wojska Sojuszu z tymi, według których funkcjonują wojska ukraińskie - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Bogdan Klich.
Czytaj więcej
- Tempo przekazywania broni Ukrainie jest zbyt małe - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską senator Bogdan Klich, były minister obrony, polityk Platformy Obywatelskiej.
Prokuratura generalna Ukrainy: 343 dzieci zginęło w wyniku działań zbrojnych
Od 24 lutego na Ukrainie, jak wynika z danych prokuratury generalnej, rannych w wyniku działań zbrojnych zostało 635 dzieci. Ponadto w wyniku uderzeń powietrznych i artyleryjskich na Ukrainie uszkodzone zostały 2 102 placówki edukacyjne na całej Ukrainie, a 215 zostało całkowicie zniszczonych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,456 mln osób
30 czerwca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 25,5 tys. osób, a od 24 lutego - 2,505 mln osób.
Przewodniczący Rady Najwyższej: Historyczny moment! Flaga UE w ukraińskim parlamencie
Rusłan Stefanczuk napisał na Twitterze, że marzył o tym, aby flaga UE pojawiła się w parlamencie Ukrainy. "Rada Najwyższa zasługuje na flagę UE" - podkreślił.
Naukowiec z Nowosybirska miał współpracować z chińskimi służbami
O zatrzymaniu doktora fizyki i matematyki z Nowosybirska, pod zarzutem zdrady państwa, informują lokalne władze i rodzina aresztowanego.
Czytaj więcej
W Rosji aresztowano Dmitrija Kolkera, doktora fizyki i matematyki na Uniwersytecie Państwowym w Nowosybirsku, który miał kierować laboratorium zajmującym się kwantowymi technologiami optycznymi. Naukowiec został aresztowany w związku z podejrzeniem zdrady państwowej.
Gubernator obwodu donieckiego: Cztery ofiary rosyjskiego ostrzału
Czterech cywilów zginęło, a 18 zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez rosyjskie wojska w ciągu minionej doby - poinformował gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko, na swoim profilu w serwisie Telegram. Od 24 lutego w wyniku działań militarnych w obwodzie donieckim zginęło 545 cywilów, a 1 425 zostało rannych - ale Kyryłenko podkreśla, że obecnie nie sposób ustalić dokładnej liczby ofiar walk o Mariupol i Wołnowachę.
Daniłow: Rosjanie zostali wyparci z Wyspy Węży przez naszą artylerię
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow zaprzeczył twierdzeniom Rosji, że jej wojska dobrowolnie opuściły Wyspę Węży.
Czytaj więcej
Opuszczenie przez wojska rosyjskie Wyspy Węży to strategicznie ważny sukces Ukrainy - ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.
Orban: W interesie Węgier jest jak najszybsze zakończenie wojny
Wypowiadając się w węgierskim radiu po zakończonym szczycie NATO w Madrycie, Viktor Orban stwierdził, że chociaż front walk na Ukrainie znajduje się daleko od Węgier, sytuacja może się zmienić, ponieważ Ukraina traci codziennie wielu żołnierzy.
Czytaj więcej
Węgry przyspieszą program rozwoju obronności - zapowiedział w węgierskim radiu państwowym premier Węgier, Viktor Orban.
Von der Leyen w ukraińskim parlamencie: Ukraina ma obecnie jasną, europejską perspektywę
Szefowa Komisji Europejskie, przemawiając na forum Rady Najwyższej stwierdziła, że "coś co było niewyobrażalne zaledwie pięć miesięcy temu", dziś jest faktem. Chodzi o przyznany Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. Von der Leyen połączyła się z ukraińskimi parlamentarzystami za pośrednictwem wideołącza.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Odessę wzrosła do 18
Co najmniej 18 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na Odessę - poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 17 ofiarach. Wśród ofiar jest dwoje dzieci - wynika z wpisu Tymoszenki.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie twierdzą, że zdobyli miasto na północ od Lisiczańska
W najnowszym raporcie resortu obrony Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na frontach czytamy, że Rosjanie podali, iż zdobyli Prywiłłę, miasteczko na północny-zachód od Lisiczańska. "Prawdopodobnie nadal trwają intensywne walki o wzgórza wokół rafinerii w Lisiczańsku" - czytamy w raporcie.
Gen. Koziej: Jeśli Putin wygra na Ukrainie, będzie skłonny iść za ciosem
Zdaniem byłego szefa BBN w takim wypadku Putin może rozpocząć działania na rzecz uzyskania korytarza lądowego do obwodu kaliningradzkiego.
Czytaj więcej
Gdyby Rosja zwyciężyła i to zwyciężyła maksymalnie, nasza sytuacja byłaby dramatyczna - mówił w Radiu Zet gen. Stanisław Koziej, były szef BBN w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał dane o stratach Rosjan
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 35 750 żołnierzy, 1 577 czołgów, 3 736 pojazdów opancerzonych, 796 zestawów artyleryjskich, 246 wyrzutni rakiet, 105 zestawów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 186 śmigłowców, 645 bezzałogowych statków powietrznych, 143 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 2 610 pojazdów (w tym cystern), 61 jednostek sprzętu specjalnego.
Think tank z USA: Porażka Rosjan na Wyspie Węży nie zakończy blokady morskiej
Think tank pisze, że rosyjscy internauci "w większości bronią decyzji o wycofaniu sił i sprzętu z wyspy" pisząc, że siły rosyjskie "uczyniły priorytet z wyzwolenia Donbasu". Odnotowuje też, że komentatorzy powiązani z Kremlem "nie odnotowują ukraińskich uderzeń na wyspę" jako powodu wycofania się z niej Rosjan.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska wycofały się z Wyspy Węży 30 czerwca, po ukraińskich atakach rakietowych i artyleryjskich - pisze w najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie amerykański think tank, Instytut Sztuki Wojny.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie próbują okrążyć siły ukraińskie w rejonie Lisiczańska
Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach podał, że Rosjanie próbują okrążyć ukraińskie siły zbrojne działające w rejonie Lisiczańska atakując od południa i zachodu. Rosjanie próbują też przejąć kontrolę nad odcinkiem drogi Bachmut-Lisiczańsk - ale na razie im się to nie udało. Jednocześnie Rosjanie intensyfikują działania w rejonie Kramatorska.
Francja przekaże Ukrainie sześć kolejnych haubic CAESAR i transportery opancerzone
Informację na ten temat przekazał prezydent Francji, Emmanuel Macron.
Ukraińskie władze informują już o 17 ofiarach ataku rakietowego na Odessę
W ataku zginęło 14 mieszkańców dziewięciopiętrowego bloku mieszkalnego oraz trzy osoby znajdujące się w rejonie ośrodka wypoczynkowego.
Czytaj więcej
W wyniku ataku rakietowego Rosji na Odessę, ukraińskie miasto portowe nad Morzem Czarnym, zginęło co najmniej 17 osób - podają ukraińskie władze. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 14 ofiarach.
Daniłow: Czeka nas bardzo trudna wojna, nikt poza nami nie obroni Ukrainy
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Oleksij Daniłow, napisał na Twitterze, że pomoc otrzymywana przez Ukrainę "wciąż jest niewystarczająca", by zrównoważyć przewagę Rosjan jeśli chodzi o sprzęt ciężki. "Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom i mamy nadzieję, że parytet (jeśli chodzi o broń ciężką - red.) zostanie osiągnięty" - dodał podkreślając, że Ukrainę czeka "bardzo trudna wojna" i "nikt nie obroni kraju" poza samymi Ukraińcami.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy dwa rosyjskie czołgi
Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału ukraińskiej artylerii i wojsk rakietowych na południu Ukrainy, Rosjanie stracili 35 żołnierzy, dwa zmodernizowane czołgi T-72B3 i cztery inne pojazdy opancerzone. W obwodzie chersońskim atak na zgrupowanie Rosjan przeprowadziły dwa ukraińskie śmigłowce. Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty wyposażone w 16 pocisków manewrujących.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Odessę wzrosła do 14
Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych we wpisie na swoim profilu na Facebooku poinformowała, że w rosyjskim ataku na jedną z dzielnic Odessy zginęło 14, a nie, jak wcześniej podawano, 10 osób. W ataku rannych zostało 30 osób, w tym troje dzieci. Spod gruzów wydobyto siedem osób, w tym troje dzieci. Rosjanie przeprowadzili atak w nocy, 1 lipca, z użyciem strategicznych bombowców atakujących znad Morza Czarnego. Jedna z rakiet trafiła w dziewięciopiętrowy budynek, druga - w ośrodek wypoczynkowy.
NATO zakłada, że siły szybkiego reagowania można przerzucić na front w ciągu maksymalnie dwóch tygodni
Mają one być z góry podporządkowane głównodowodzącemu sił sojuszu w Europie (Saceur). Wracając do tradycji zimnej wojny, każda jednostka ma z góry przydzielone, choć pozostają tajne, zadanie. Zdaniem Stoltenberga „największa przebudowa sił sojuszu” od czterech dekad ma zapewnić, że NATO będzie w stanie od pierwszego dnia wojny stawić czoła ewentualnemu rosyjskiemu agresorowi.
Czytaj więcej
Na początku tygodnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił zwiększenie z 40 tys. do 300 tys. sił szybkiego reagowania sojuszu. Nie do końca jest to wiarygodne.
Nie wiadomo, czy Ukraińcy zaryzykują obsadzenie Wyspy na stałe własnym garnizonem
Będzie on miał bowiem te same kłopoty, co Rosjanie – wyspę naprawdę trudno obronić.
Czytaj więcej
Rosjanie uciekli ze słynnej Wyspy Węży, ale Ukraińców czeka odwrót z Lisiczańska.
Pentagon zbiera pomysły na nową broń dla Ukrainy i przyspieszenie produkcji uzbrojenia
USA spodziewają się, że Waszyngton i jego sojusznicy będą wspierać Ukrainę jeszcze długo, podczas gdy ukraińskie zapasy uzbrojenia wyczerpują się.
Czytaj więcej
Departament Obrony USA dokonuje przeglądu 1 300 propozycji 800 firm, dotyczących stworzenia innowacyjnych nowych broni, które mogą być opracowane i produkowane dla Ukrainy do wykorzystania w walce z rosyjską inwazją - informuje CNN, powołując się na przedstawiciela Departamentu Obrony.
Haidai: Rosjanie na przedmieściach Lisiczańska
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że rosyjscy żołnierze dotarli na przedmieścia Lisiczańska, ale w mieście nie toczą się jeszcze walki uliczne. "Rosyjscy żołnierze są na przedmieściach Lisiczańska, ale nie doszło jeszcze do walk ulicznych. Ostrzeliwują miasto z różnych kierunków. Mnóstwo wrogich zestawów artyleryjskich i jednostek jest w pobliżu Lisiczańska, ale Lisiczańsk nie jest okrążony. Mieszkańcy powinni pozostawać w schronach, ponieważ ewakuacja jest obecnie niemożliwa" - napisał Haidai.
Przedstawiciel administracji USA: Nie odnotowaliśmy wsparcia Chin dla działań wojennych Rosji
Rozmówca Reutera podkreślił, że sankcje nałożone we wtorek na pięć firm z Chin w związku z ich wsparciem dla rosyjskiej armii i przemysłu obronnego dotyczą "określonych firm, a nie rządu".
Czytaj więcej
USA nie odnotowały, aby Chiny omijały sankcje nałożone na Rosję lub dostarczały jej sprzętu wojskowego - stwierdził wysoki rangą przedstawiciel administracji USA, cytowany przez agencję Reutera.
Zełenski: Wyparcie Rosjan z Wyspy Węży ogranicza działania okupantów
Krok po kroku, wyprzemy ich z naszego morza, z naszej ziemi, z naszego nieba - mówił Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.
Czytaj więcej
- To nie gwarantuje bezpieczeństwa. To nawet nie gwarantuje, że wróg tam nie wróci - mówił o odwrocie Rosjan z Wyspy Węży prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu.
MSZ Ukrainy o słowach swojego ambasadora o Banderze, OUN i Polakach: To jego opinia
"Jesteśmy przekonani, że Relacje między Ukrainą a Polską są obecnie w szczytowym momencie" - czytamy w komunikacie MSZ Ukrainy wydanym w związku z wypowiedziami Andrija Melnyka.
Czytaj więcej
"Opinia ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka, wyrażona w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikarzowi, jest jego osobistą opinią i nie wyraża stanowiska MSZ Ukrainy" - głosi komunikat wydany przez rzecznika MSZ Ukrainy, Ołeha Nikołenko.
10 ofiar ataku rakietowego na Odessę
W piątek w nocy Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Odessę, zabijając co najmniej 10 osób - poinformował Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodowej na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosyjska rakieta trafiła w wielopiętrowy budynek w Odessie kilkanaście godzin po tym, jak Rosjanie przyznali, że wycofali się z okupowanej Wyspy Węży, po tym jak wcześniej doświadczyli tam licznych ukraińskich ataków. Początkowo informowano o sześciu ofiarach ataku na wieżowiec w Odessie - w tym trojgu dzieciach, ale - według najnowszych doniesień - ofiar jest już 10.
W czwartek Rosjanie ostrzelali dwie miejscowości w obwodzie sumskim
Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że w południe Rosjanie ostrzelali z moździerzy miejscowość Białopole, a ok. pierwszej popołudniu ostrzelali z karabinu maszynowego wieś Bojaro-Leżaczi. W wyniku ostrzału nikt nie został poszkodowany.
Australia nakłada sankcje na domniemaną kochankę Putina i jego kuzynów
Alina Kabajewa, mistrzyni olimpijska w gimnastyce artystycznej z 2004 roku, a obecnie przewodnicząca rady nadzorczej rosyjskiego holdingu medialnego, Narodowej Grupy Medialnej, która uważana jest na Zachodzie za kochankę Władimira Putina, została objęta sankcjami przez Australię. Kabajewa znalazła się na liście 16 osób dodanych do listy osób już objętych sankcjami przez władze w Canberze w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Do listy osób objętych sankcjami dodani zostali również m.in. minister rolnictwa, Dmitrij Patruszew, minister budownictwa Irek Fajzulin i minister transportu, Witalij Saweljew. Sankcjami objęto też kuzynów Władimira Putina - Igora Putina, Romana Putina i Michaiła Putina.