Think tank z USA: Odwrót Rosjan z Wyspy Węży zmniejszy presję na wybrzeże

Rosyjskie wojska wycofały się z Wyspy Węży 30 czerwca, po ukraińskich atakach rakietowych i artyleryjskich - pisze w najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie amerykański think tank, Instytut Sztuki Wojny.

Publikacja: 01.07.2022 07:59

Wyspa Węży

Wyspa Węży

Foto: AFP

arb

Instytut odnotowuje, że Rosjanie określili wycofanie się z Wyspy Węży mianem "gestu dobrej woli", ale - jak dodaje - rzeczywistym powodem wycofania się rosyjskiego garnizonu ze strategicznie położonej Wyspy, były regularne ataki Ukraińców na znajdujący się tam garnizon, w czasie których niszczony był znajdujący się tam sprzęt - m.in. zestawy przeciwlotnicze.

Think tank przypomina, że Dowództwo Operacyjne "Południe" informowało o kampanii prowadzonej przeciwko siłom rosyjskim na Wyspie Węży 21 czerwca.

Odwrót Rosjan z Wyspy "nie doprowadzi do końca morskiej blokady"

"Porażka Rosjan na Wyspie Węży zmniejszy nieco presji z ukraińskiego wybrzeża, poprzez usunięcie zestawów przeciwlotniczych i przeciwokrętowych z wyspy" - czytamy w analizie think tanku.

Jednocześnie Instytut zauważa, że odwrót Rosjan z Wyspy "nie doprowadzi do końca morskiej blokady", ponieważ Rosjanie "mają zestawy przeciwokrętowe na Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim i za ich pomocą mogą atakować ukraińskie statki handlowe". Ponadto w rejonie tym nadal operują okręty Floty Czarnomorskiej - zauważa Instytut.

Czytaj więcej

Rosyjskie rakiety spadły w nocy na Odessę. Rośnie liczba ofiar

Think tank pisze też, że rosyjscy internauci "w większości bronią decyzji o wycofaniu sił i sprzętu z wyspy" pisząc, że siły rosyjskie "uczyniły priorytet z wyzwolenia Donbasu". Odnotowuje też, że komentatorzy powiązani z Kremlem "nie odnotowują ukraińskich uderzeń na wyspę" jako powodu wycofania się z niej Rosjan.

Konflikty zbrojne
Izraelska armia przeprowadziła operację lądową w Syrii
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Konflikty zbrojne
Czy ktoś jeszcze pamięta o zawieszeniu broni w Strefie Gazy?
Konflikty zbrojne
Korea Północna buduje tajemnicze okręty. Na co wskazują zdjęcia satelitarne?
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Słyszę z Moskwy tylko wycie. Propaganda doprowadzona do furii
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Konflikty zbrojne
Finlandia wycofuje się z Konwencji Ottawskiej. Premier Finlandii wyjaśnia powód
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?