Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że los Donbasu rozstrzygnie się w bitwie o Siewierodonieck.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Haidai o sytuacji w obwodzie ługańskim i Siewierodoniecku
Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka. Strefa przemysłowa miasta pozostaje w rękach ukraińskich - podał gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai.
Czytaj więcej
Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka - przekazał szef władz obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Dworczyk o rozmowach ws. przejścia granicznego z Ukrainą
"Zakończyliśmy rozmowy z ukraińskimi partnerami na polsko-ukraińskim przejściu Korczowa-Krakowiec" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk deklarując, że w ciągu tygodnia "zasadniczo wzrośnie przepustowość przejścia dla pojazdów TIR". Przed tygodniem podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Kijowie podpisano m.in. memorandum w sprawie usprawnienia przejść granicznych z Ukrainą.
Kim: Rosja chce przestraszyć świat
Rosja atakuje na Ukrainie cele związane z żywnością i rolnictwem, by przestraszyć świat tak, aby wymusić zgodę na porozumienie o ponownym otwarciu Morza Czarnego na warunkach Moskwy - ocenił gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, cytowany przez Reutera. W rozmowie z agencją Kim dodał, iż Kreml chce, by globalne niedobory żywności "wyglądały jak katastrofa". W weekend w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie mikołajowskim zniszczony został jeden z największych na Ukrainie terminali zbożowych.
Ukraińskie lotnictwo atakuje wojska rosyjskie
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w środę ukraińskie samoloty zniszczyły co najmniej dziesięć wrogich pojazdów opancerzonych. Według tego źródła, zniszczonych zostało też dziewięć dronów Orłan-10.
Wzmocnione środki bezpieczeństwa na dworcu w Kijowie
Na dworcu kolejowym w Kijowie zamontowano wykrywacze metalu. Ukraińskie koleje państwowe podały, że zintegrowany system nadzoru ma na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów.
Zełenski dziękuje Dudzie za popieranie europejskich aspiracji Ukrainy
- Jestem wdzięczny prezydentowi Polski, Andrzejowi Dudzie, przyjacielowi wszystkich Ukraińców, za to, że wyruszył teraz w specjalną podróż po krajach Europy, by popierać europejską perspektywę naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wysiłki na rzecz budowania poparcia dla europejskich aspiracji Kijowa.
Walki o Siewierodonieck. Zełenski: Decydują się losy Donbasu
- Siewierodonieck pozostaje epicentrum konfrontacji w Donbasie. Bronimy naszych pozycji, zadajemy wrogowi znaczne straty - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych bitew tej wojny. - Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią się na tym kierunku. Pod wieloma względami to właśnie tutaj decyduje się los naszego Donbasu - stwierdził.
Ukraińskie wojsko o sytuacji w Donbasie
W środę na kierunkach donieckim i ługańskim ukraińskie wojsko odparło siedem ataków wroga oraz zestrzeliło sześć bezzałogowców typu Orłan-10 - podały Siły Zbrojne Ukrainy.
Indiom nie przeszkadzają sankcje, chcą taniej ropy
Rząd w New Delhi jest zainteresowany tanim rosyjskim surowcem.
Czytaj więcej
Państwowe koncerny naftowe Indii prowadzą rozmowy z Rosnieftem w sprawie zawarcia półrocznych kontraktów na dostawy rosyjskiej ropy. Rosnieft zaoferował stronie indyjskiej kuszącą zniżkę.
Samozwańcza DRL z nowym szefem rządu
Przywódca samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin, podpisał dekret powołujący Witalija Chocenkę na stanowisko szefa rządu "republiki". Wcześniej w środę Puszylin podpisał dekret o dymisji rządu. Według Puszylina, zmiana premiera i rządu była spowodowana potrzebą "wzmocnienia procesów integracyjnych". Doniecka Republika Ludowa to nieuznawany przez społeczność międzynarodową byt na terenie części ukraińskiego obwodu donieckiego. W lutym, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niepodległość separatystycznej DRL uznał prezydent Rosji Władimir Putin.
IIF: Gospodarka Rosji skurczy się w tym roku o 15 proc.
Według Institute of International Finance, organizacji zrzeszającej ponad 400 największych instytucji finansowych z całego świata, dotknięta skutkami sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 15 proc., a w 2023 r. o kolejne 3 proc., co zniweluje ponad dekadę wzrostu gospodarczego w Rosji.
Kaczyński: Chcemy uniknąć wojny, musimy się zbroić
- Chcemy wojny uniknąć, ale nie w ten sposób, żeby wejść pod stół, tylko w ten sposób, żeby być bardzo trudnymi do zaatakowania - mówił w Sochaczewie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekonywał, że Polska musi być silna militarnie. - Chcemy odstraszać. Chcemy pokazać Rosjanom, że nie mają czego tutaj szukać - zaznaczył.
Czytaj więcej
- Możemy liczyć na NATO, ale wtedy, jak się sami będziemy mocno zbroić - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na spotkaniu z mieszkańcami Sochaczewa wicepremier przekonywał, że wojna Rosji z Ukrainą nie może skończyć się klęską Kijowa, a Polska musi być silna militarnie. - Nie chcemy wojny, chcemy odstraszać. Chcemy pokazać Rosjanom, że nie mają czego tutaj szukać - mówił.
Naloty w obwodzie sumskim
Szef obwodowej administracji wojskowej w Sumach Dmytro Żywicki poinformował, że dziś w regionie kilka razy doszło do ostrzału moździerzowego ze strony wojsk rosyjskich. Podał, że po godz. 16:00 rosyjskie samoloty dokonały w rejonie krasnopolskim dwóch uderzeń z powietrza, w wyniku których jedna osoba została ranna, a jeden samochód - zniszczony.
Pożyczka z Banku Światowego. Londyn udziela Kijowowi gwarancji
Wielka Brytania zagwarantowała Ukrainie 450 milionów dolarów z 1,5 mld dol. pożyczki z Banku Światowego na wsparcie kluczowych usług publicznych. O decyzji, podpisanej przez ambasador Melindę Simmons, brytyjska ambasada poinformowała w mediach społecznościowych.
Zełenski spotkał się w Kijowie z synem Buffetta
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że spotkał się w Kijowie z Howardem Grahamem Buffettem, synem amerykańskiego inwestora, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Warrena Buffetta. "Doceniamy ten sygnał solidarności z Ukrainą" - napisał, wyrażając wdzięczność za "pomoc humanitarną dla Ukrainy". Zełenski podał, iż zaprosił Buffetta do przyłączenia się do projektów dotyczących przywrócenia systemów irygacji w obwodzie odeskim.
Kaczyński: Wojna nie może się skończyć klęską Ukrainy
Wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes PiS, przekonywał na spotkaniu w Sochaczewie, że wojna Rosji z Ukrainą nie może skończyć się klęską Kijowa i że leży to w interesie nie tylko Ukraińców, ale także Polski i "całego wolnego świata".
Duda i Biden rozmawiali m.in. o wojnie na Ukrainie
Szczegóły dotyczące rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych przedstawił szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jednym z poruszanych tematów była wojna na Ukrainie.
Rozmowa prezydentów Polski i USA
Kancelaria Prezydenta poinformowała o rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem.
Ambasador Ukrainy w Polsce z medalem od Senatu
Andrij Deszczyca kończy swą misję w Polsce. Ambasador Ukrainy został uhonorowany przez Senat RP.
Czytaj więcej
Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, został uhonorowany Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzieło Jeffa Koonsa na sprzedaż. Miliony dolarów z licytacji wesprą Ukrainę
Wiktor Pinczuk, ukraiński miliarder, wystawi na aukcję rzeźbę jednego z najdroższych żyjących artystów.
Czytaj więcej
Wsparcie dla walczącej Ukrainy może przybierać różne formy. Wiktor Pinczuk, ukraiński miliarder, postanowił sprzedać na aukcji dzieło jednego z najdroższych żyjących artystów. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc rannym Ukraińcom.
Jacht oligarchy opuści Fidżi
Amadea, należąca do rosyjskiego Sulejmana Kerimowa, zostanie przekazana władzom USA.
Czytaj więcej
Władze Fidżi przekazały USA aresztowany superjacht Amadea, którego właścicielem ma być rosyjski oligarcha Sulejman Kerimow. Rosjanie za wszelką cenę starali się uniknąć amerykańskiej jurysdykcji. Jacht opuścił Karaiby zaraz po rozpętaniu wojny przez Putina.
Rosyjska linia lotnicza chowa papier toaletowy
Aerofłot nakazał personelowi pokładowemu usuwanie z toalet dodatkowych rolek papieru toaletowego w rejsach do Turcji.
Czytaj więcej
Rosyjski przewoźnik narodowy Aeroflot zalecił personelowi pokładowemu usuwanie z toalet dodatkowych rolek papieru toaletowego w rejsach do Turcji — napisał rosyjski dziennik angielskojęzyczny „Moscow Times”.
Ukraina i Rosja dokonały wymiany ciał poległych
Do wymiany doszło na linii frontu w obwodzie zaporoskim - podała strona ukraińska.
Czytaj więcej
Na linii frontu w obwodzie zaporoskim Ukraina i Rosja dokonały kolejnej wymiany ciał poległych żołnierzy.
Rosja: Ukraińcy chcą zaminować zbiorniki z toksycznymi substancjami
Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji powiedziała, nie przedstawiając dowodów, że Ukraina planuje zaminowanie zbiorników z toksycznymi substancjami w zakładach Azot w Siewierodoniecku, zatrzymanie na terenie fabryki pracowników i mieszkańców oraz zrzucenie odpowiedzialności za ofiary śmiertelne na Rosję.
Czytaj więcej
Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji, zarzuciła Ukrainie planowanie prowokacji w Donbasie - doprowadzenie do eksplozji zbiorników wypełnionych substancją toksyczną w mieście Siewierodonieck i obciążenie Rosji odpowiedzialnością za wywołaną tym zdarzeniem śmierć ludzi.
W Moskwie pojawi się nowy plac. Mieszkańcy wymyślili kontrowersyjną nazwę
Rosjanie chcą nadać nową nazwę jednemu z placów w Moskwie. To gest mający na celu uhonorowanie rosyjskich "obrońców Donbasu". Wybór nazwy dla placu nie jest przypadkowy - obok mieści się amerykańska ambasada.
Czytaj więcej
Rosjanie chcą nadać nazwę terenowi sąsiadującemu z ambasadą USA w Moskwie. Plac ten miałby odtąd nosić nazwę „placu Donieckiej Republiki Ludowej”. Nadawanie nowych nazw ulic w sąsiedztwie ambasad stało się częstym zjawiskiem podczas tej wojny.
Spotkanie marszałka Senatu z ambasadorem Ukrainy
Jak podawało Centrum Informacyjne Senatu, o godz. 15.00 miało rozpocząć się spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Wcześniej w środę marszałek przyjął ambasadora Republiki Rwandy w RP Anastasego Shyakę.
Rzecznik MSZ Ukrainy: Zapewnienia Ławrowa to puste słowa
Kijów uznał za gołosłowne zapewnienia ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, że Moskwa nie wykorzysta sytuacji na swoją korzyść, jeśli Ukraina zezwoli na bezpieczny transport zboża przez Morze Czarne. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Ołeh Nikołenko napisał na Twitterze, że "Ukraina jasno określiła swoje stanowisko w sprawie portów morskich: potrzebny jest sprzęt wojskowy do ochrony wybrzeża i misja marynarki wojennej do patrolowania szlaków eksportowych na Morzu Czarnym". Rosja nie może "wykorzystać korytarzy transportowych do ataku na południową Ukrainę" - ostrzegł Nikołenko.
Biden jedzie na szczyt G7 do Niemiec i szczyt NATO do Madrytu
Prezydent USA, Joe Biden weźmie udział w organizowanym 25 czerwca w Niemczech szczycie G7, którego tematem będzie wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys żywnościowy i energetyczny. 28 czerwca Biden uda się na szczyt NATO do Madrytu, który będzie poświęcony "transformacji sojuszu w następnej dekadzie".
Włochy: Blokowanie eksportu pszenicy oznacza skazywanie milionów na śmierć
- Chcę powiedzieć jasno, że spodziewamy się sygnału od Rosji, ponieważ blokowanie eksportu pszenicy oznacza branie za zakładników i skazywanie na śmierć miliony dzieci, kobiet i mężczyzn, z dala od pola bitwy - stwierdził szef włoskiego MSZ.
Czytaj więcej
Miliony dzieci, kobiet i mężczyzn, z dala od pola bitwy zostaną skazane na śmierć, jeśli Rosja nie zniesie blokady ukraińskich portów i nie umożliwi transportu zboża z Ukrainy drogą morską - oświadczył szef MSZ Włoch, Luigi Di Maio.
Rzecznik niemieckiego rządu: Nie podawaliśmy konkretnie, kiedy wyślemy broń
Niemcy są krytykowani za opóźniane wysyłanie sprzętu dla ukraińskiej armii. Rzecznik rządu tłumaczy, że konkretna data nie była nigdy zapowiadana.
Czytaj więcej
- Niemcy nigdy nie podawały konkretnej daty, jeśli chodzi o dostawy broni - powiedział w środę rzecznik niemieckiego rządu w odpowiedzi na doniesienia o opóźnieniach w przekazywaniu pomocy dla ukraińskiej armii.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie sumskim
Rosyjskie jednostki ostrzelały wieś w rejonie szosteckim, w obwodzie sumskim. Nieruchomość należąca do ukraińskiej Straży Granicznej została zniszczona - podaje służba prasowa ukraińskich pograniczników. Do ostrzału doszło ok. południa, przeprowadzono go z terytorium Rosji. Zniszczony obiekt Straży Granicznej był przeznaczony do tymczasowego przetrzymywania nielegalnych imigrantów. Po wybuchu wojny nie był używany.
Pierwszy pociąg ze zbożem z obwodu zaporoskiego dotarł do Sewastopola
O dotarciu pociągu z okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego do okupowanego od 2014 roku Sewastopola, poinformował Oleg Kriuczkow, doradca szefa okupacyjnej administracji na Krymie.
Rosjanie przeprowadzili nalot na Bachmut. Całkowicie zniszczyli szkołę
O rosyjskim ataku powietrznym na Bachmut informuje MSW Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram. "Okupanci ostrzelali miasto nad ranem. Bomby spadły na szkołę i budynek administracji, w którym schronienia szukali mieszkańcy. Szkoła została całkowicie zniszczona. Czterysta dzieci uczyło się w niej przed pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę" - podało MSW Ukrainy. Według wstępnych danych w wyniku rosyjskiego ataku nikt nie ucierpiał.
Aby rosyjskie zboża trafiły na eksport, Moskwa oczekuje zniesienia sankcji
Rzecznik Kremla poinformował, że nałożone na Rosję sankcje uniemożliwiają wysłanie zboża na rynki międzynarodowe.
Czytaj więcej
- Bezpośrednie i pośrednie sankcje wobec Rosji muszą zostać zniesione, aby rosyjskie zboże mogło być dostarczane na rynki międzynarodowe - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Przewodniczący parlamentu Ukrainy: Putin posunie się dalej, jeśli nie zostaniemy kandydatem do UE
- Tempo jest dla nas bardzo ważne. To bardzo ważne dla Ukraińców, aby usłyszeć ten potężny sygnał z Europy. Sygnał głoszący, że "to co robicie nie jest na próżno, widzimy wasz opór". Przyjaciele, jeśli nie otrzymamy tego sygnału 24 czerwca, Putin usłyszy sygnał. Zrozumie, że może posunąć się dalej, bezkarnie - mówił Rusłan Stefanczuk na forum Parlamentu Europejskiego.
MSW Ukrainy: Rosja SMS-ami próbuje zastraszyć naszych żołnierzy
MSW wskazuje, że wróg "wzmacnia groźby zawierając w nich dane osobiste żołnierzy z Ukrainy - ich nazwiska, numer identyfikacji podatkowej, miejsce zameldowania a czasem dane na temat rodziny żołnierza".
Czytaj więcej
MSW Ukrainy ostrzega przed prowokacyjnymi informacjami przesyłanymi przez rosyjskie służby specjalne ukraińskim żołnierzom.
Pieskow chciałby Placu Ługańskiej Republiki Ludowej w Moskwie
Dmitrij Pieskow stwierdził, że jako moskwianinowi "podoba mu się decyzja", by plac w pobliżu ambasady USA w Moskwie nazwać na cześć Donieckiej Republiki Ludowej. - I, jako moskwianin, chciałbym aby jednocześnie wybrano jak najszybciej miejsce na Plac Ługańskiej Republiki Ludowej - powiedział rzecznik Kremla.
Ukraińcy chcą standardowej ścieżki wstąpienia do Unii Europejskiej
Dmytro Kułeba zapowiedział, że jego kraj nie chce, by członkowie UE przygotowywali specjalnej ścieżki przystąpienia do wspólnoty. Wyraził przekonanie, że Ukraina zasłużyła na status kandydata i spełnia kryteria, by go otrzymać.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zapowiedział, że Ukraina nie zaakceptuje żadnych alternatyw dla przyznania statusu kandydata do Unii Europejskiej i nie widzi żadnych racjonalnych argumentów ze strony sceptycznie nastawionych krajów UE.
Władze wywierały presję, na naczelnego rabina Moskwy, by poparł wojnę
Rabin i jego żona opuścili Moskwę dwa tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, udając się na Węgry, a potem do Izraela. "Obecnie przebywają na wygnaniu ze społeczności, którą kochali, budowali i w której wychowywali dzieci, przez ponad 33 lata" - napisała na Twitterze ich synowa, dziennikarka "New York Times".
Czytaj więcej
Pinchas Goldschmidt, naczelny rabin Moskwy, sprawujący tę funkcję od 1993 roku, opuścił Rosję ze względu na presję, by poparł rosyjską inwazję na Ukrainę, czego nie chciał uczynić.
Minister spraw zagranicznych Rosji ostrzega Zachód
Ambasada Rosji w Londynie zamieściła na Twitterze cytat z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. "Ukraina jest zalewana bronią i ciężkim sprzętem. Zachód mówi: oni prowadzą wojnę przeciwko Rosji; Ukraińcy umierają - więc niech umierają, my tylko przekazujemy broń". To ryzykowna ścieżka. W ostatecznym rozrachunku spowoduje to jeszcze więcej ofiar wśród Ukraińców" - przekazał.
W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające zniszczony terminal zbożowy w Mikołajowie
Wołodymyr Bandura, mer Swiatohirśka, oskarżony o zdradę
Według Biura na jednym z nagrań, które jest dostępne w mediach społecznościowych, mer publicznie wsparł propagandowe twierdzenia "wyzwolicieli", dyskredytując Siły Zbrojne i władze Ukrainy oraz rozpowszechniając rosyjskie kłamstwa o domniemanym podpaleniu przez ukraińską armię Ławry Świętogórskiej.
Czytaj więcej
Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy (DBR) wraz z Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczęły śledztwo ws. zdrady Wołodymyra Bandury, mera Swiatohirśka, miasta w obwodzie donieckim.
Tranzyt gazu z Polski na Węgry w miesiąc się potroił
W niecały miesiąc tranzyt gazu z Polski przez Ukrainę na Węgry potroił się, osiągając 3 mln m3 dziennie.
Czytaj więcej
W niecały miesiąc tranzyt gazu z Polski przez Ukrainę na Węgry potroił się, osiągając 3 mln m3 dziennie.
Olaf Scholz omówił z Wołodymyrem Zełenskim swoją rozmowę z Władimirem Putinem
Kanclerz Niemiec omówił w czasie telefonicznej rozmowy z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, swoją rozmowę telefoniczną z 28 maja z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował rzecznik niemieckiego rządu. Zełenski i Scholz omówili też sytuację na Ukrainie i zgodzili się, że trzeba zrobić wszystko, co można, aby odblokować eksport ukraińskiego zboża, zwłaszcza drogą morską - dodał rzecznik.
Ukraińska prokuratura kieruje osiem kolejnych spraw o zbrodnie wojenne do sądu
Dotychczas ukraińskie sądy wydały trzy wyroki w procesach rosyjskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne popełnione po 24 lutego. Ukraińska prokuratura rozpoczęła ponad 16 tys. śledztw ws. zbrodni wojennych, które miały zostać popełnione przez Rosjan po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.
Kolaboracyjne władze obwodu zaporoskiego: Zboże już jedzie na Bliski Wschód
- Wysyłamy zboże przez Federację Rosyjską, główne kontrakty zostały zawarte z Turcją. Pierwsze pociągi pojechały przez Krym, w kierunku Bliskiego Wschodu - stwierdził Jewgienij Balicki dodając, że to "tradycyjny rynek dla Ukrainy".
Czytaj więcej
Szef kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, Jewgienij Balicki, poinformował w telewizji Rossija-24 o rozpoczęciu dostaw zboża z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego na Bliski Wschód.
Ławrow: Czterostronne spotkanie nie przyniesie nic poza symboliką
Według szefa MSZ Rosji żądania Zełenskiego, by Rosja podjęła negocjacje są niepoważne. - To absolutnie nie jest poważne podejście, co więcej, jest ono całkowicie sprzeczne z inicjatywami, które delegacja ukraińska przedstawiła 29 marca tutaj (w Turcji) - powiedział po spotkaniu z tureckim ministrem.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji zapowiedział, że Moskwa jest gotowa na spotkanie z udziałem Ukrainy, Turcji i ONZ w sprawie eksportu zbóż, ale jego zdaniem taka rozmowa będzie miała wyłącznie charakter symboliczny.
Rosjanie wywożą zboże z okupowanego Melitopola
Rosjanie wywieźli ok. 11 wagonów zboża z elewatora w okupowanym Melitopolu (obwód zaporoski) - informuje kanał "Wiadomości z Melitopola" w serwisie Telegram. Jak czytamy zboże zostało "skradzione rolnikom i przedsiębiorcom". Zboże z Melitopola miało zostać przetransportowane na Krym.
Szef kancelarii Zełenskiego: Kontrakt zbrojeniowy z Polską wzmocni nasze możliwości
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "kontrakt zbrojeniowy między Ukrainą a Polską wzmocni możliwości ukraińskiej armii". Jermak zamieścił też zdjęcie satelitarne wykonane przez firmę Maxar Technologies, pokazujące pole podziurawione intensywnym ostrzałem artyleryjskim. Jermak napisał, że w Donbasie trwają obecnie ciężkie walki i dodał, że Rosjanie mają wiele sprzętu i artylerii - zaznaczył jednocześnie, że celem Ukrainy jest wyzwolenie wszystkich swoich terytoriów, co będzie zwycięstwem dla Ukraińców. "Robimy wszystko co możemy, by zapewnić Ukraińskim Siłom Zbrojnym więcej broni. Podpisanie kontraktu zbrojeniowego z Polską wzmocni możliwości naszej armii". Dzień wcześniej Ukraina zawarła z Polską kontrakt na dostawy uzbrojenia wart 630 mln dolarów.
Szef MSZ Turcji mówi o "owocnym spotkaniu" z Ławrowem
Mevlut Cavusoglu na konferencji prasowej po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem mówił, że ich spotkanie było owocne, a rozmowy dotyczyły m.in. powrotu do negocjacji między Moskwą i Kijowem ws. zawieszenia broni.
Bojkoty rynku rosyjskiego najsilniej popierają starsi Polacy
Aż 82 proc. Polaków popiera decyzję firm, które postanowiły wycofać się z działalności w Rosji po inwazji na Ukrainę. Poparcie to jest największe i najbardziej zdecydowane wśród najstarszej grupy Polaków – powyżej 55 roku życia.
Czytaj więcej
Aż 82 proc. Polaków popiera decyzję firm, które postanowiły wycofać się z działalności w Rosji po inwazji na Ukrainę. Symbolem złamania tej zasady jest Leroy Merlin.
Pięć ofiar rosyjskiego ostrzału obwodu charkowskiego
W ciągu minionej doby Rosjanie ostrzeliwali obwód charkowski z użyciem wyrzutni rakiet i artylerii. W wyniku ostrzału zginęło pięć osób, a 12 zostało rannych - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Ostrzelany został m.in. Charków, w którym uszkodzone zostały budynki mieszkalne, administracyjne, supermarket. Synehubow wezwał mieszkańców, by nie ignorowali alarmów powietrznych.
Dwóch nastolatków wydostało się z terenów okupowanych przez Rosjan
Dwóch nastolatków - Iwan Matkowskij i Maksym Boiko - zdołało wrócić z terenów okupowanych przez Rosjan na terytorium kontrolowane przez Ukrainę - poinformowała wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Wczoraj doprowadziliśmy do powrotu dwóch nastolatków z tymczasowo okupowanych terytoriów (...). Obaj są uczniami Mariupolskiego Technikum Budowlanego. Są nieco zmęczeni, ale teraz są bezpieczni" - napisała Wereszczuk. Wicepremier podziękowała opiekunowi chłopców, Antonowi Biłajowi, za udział w ich uwolnieniu. Wyraziła też podziękowanie dla Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i fundacji charytatywnej SOS Wioski Dziecięce.
3 tys. żołnierzy z Niemiec ma być gotowych do przerzutu na Litwę w razie potrzeby
Liczba niemieckich żołnierzy stacjonujących na Litwie zostałaby zwiększona obecnie do 1 500 z 1 000 - wskazują źródła, na które powołuje się Reuters.
Czytaj więcej
Niemcy są gotowe zwiększyć rozmiar swojej misji wojskowej na Litwie, w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę - oświadczył we wtorek kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, w czasie wizycie w Wilnie. Nieoficjalnie mówi się, że niemiecki kontyngent na Litwie miałby zwiększyć się z 1 000 do 1 500 żołnierzy - podaje Reuters.
Rosjanie schwytali zagranicznych bojowników. Stanęli przed sądem
Zatrzymanym obywatelom Wielkiej Brytanii i Marokańczykowi grozi nawet kara śmierci - informują brytyjskie media.
Czytaj więcej
Dwaj Brytyjczycy i Marokańczyk schwytani przez siły rosyjskie i oskarżeni o bycie najemnikami pojawiło się w sądzie w Donieckiej Republice Ludowej. Za stawiane im zarzuty grozi nawet kara śmierci.
Plac przy ambasadzie USA w Moskwie będzie nazwany na cześć Donieckiej Republiki Ludowej
Taka decyzja zapadła w głosowaniu na platformie "Aktywny Obywatel" - poinformował moskiewski ratusz. Za nazwaniem placu przy ambasadzie USA w Moskwie placem Donieckiej Republiki Ludowej zagłosowało 44,69 proc. uczestników głosowania, 31,54 proc. chciało, by plac nosił nazwę "Obrońców Donbasu", a 8,33 proc. - by nazwano go "Placem Bohatera Rosji Władimira Żoga". W głosowaniu wzięło udział 278 tys. osób.
W ciągu doby Rosjanie uszkodzili ponad 40 cywilnych obiektów w obwodzie donieckim
Informacje takie przekazała ukraińska policja. Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili 11 uderzeń na cele w obwodzie donieckim. Ostrzelanych zostało siedem miejscowości, w których uszkodzono 43 obiekty cywilne - 31 domów, szkoła, przedszkole, budynek władz, a także linia wysokiego napięcia - wynika z informacji policji.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 31,5 tys. żołnierzy, 1 393 czołgi, 3 429 pojazdy opancerzone, 703 zestawy artyleryjskie, 213 wyrzutni rakiet, 96 zestawów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 559 bezzałogowych statków powietrznych, 125 pocisków manewrujących, 2 406 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 53 jednostki sprzętu specjalnego.
Luksemburg przestał być enklawą bankową dla rosyjskich bogaczy
Banki i inne organizacje finansowe w Luksemburgu zamroziły rosyjskie aktywa o wartości 4,3 mld euro w ramach sankcji – poinformowało ministerstwo finansów tego kraju. Zamrożone aktywa obejmują depozyty i papiery wartościowe ponad 90 osób i 1100 firm objętych sankcjami.
Czytaj więcej
Luksemburg – wieloletnia bezpieczna enklawa bankowa dla rosyjskich bogaczy i firm – zamroził aktywa 90 Rosjan i 1100 rosyjskich firm objętych sankcjami międzynarodowymi.
Haidai: Spodziewamy się wielokrotnego zwiększenia intensywności ostrzału Siewierodoniecka
- Walki nadal trwają i nikt nie zamierza oddać miasta, nawet jeśli nasza armia będzie musiała się wycofać na bardziej umocnione pozycje. To nie znaczy, że ktoś oddaje miasto - nikt nie oddaje niczego. Ale jest możliwe, że (żołnierze) zostaną zmuszeni do wycofania się - wyjaśnił gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
Ukraińscy żołnierze mogą być zmuszeni do wycofania się na bardziej umocnione pozycje w Siewierodoniecku, ale nie poddadzą miasta, w którym w środę trwają zacięte walki - oświadczył gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Zniesienie sankcji na Białoruś za pomoc w eksporcie zbóż? Amerykanie omawiają pomysł
Waszyngton analizuje możliwość półrocznego zniesienia sankcji na białoruską branżę potasową w zamian za pomoc w wywiezieniu zboża z Ukrainy - informuje "Wall Street Journal".
Czytaj więcej
Administracja prezydenta Joe Bidena szuka sposobu, by załagodzić skutki nadciągającego światowego kryzysu żywnościowego. Możliwe jest zawieszenie sankcji na Białoruś za pomoc w transporcie ukraińskiego zboża.
Przedstawiciel kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego: Mieszkańcy chcą do Rosji
Władimir Rogow, przedstawiciel kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, cytowany przez agencję RIA Novosti podał, że trwają przygotowania do referendum ws. przyłączenia okupowanej części obwodu zaporoskiego do Rosji. - Referendum odbędzie się w tym roku. Przygotowania zajmą kilka miesięcy. Treść pytań będzie przedstawiona w bliskiej przyszłości. Większość mieszkańców naszego obwodu chce wrócić do swojego macierzystego portu tak szybko, jak to możliwe i stać się częścią wielkiej Rosji - stwierdził Rogow.
Haubice samobieżne M109 przekazane Ukrainie przez Norwegię mają zasięg ok. 30 km
Ze względów bezpieczeństwa o dostawie haubic M109 Norwegia nie informowała wcześniej. Obecnie haubice te znajdują się już na Ukrainie i biorą udział w walkach.
Czytaj więcej
Ok. 20 haubic samobieżnych M109 dostarczyła Ukrainie Norwegia - dostawę haubic wraz z częściami zamiennymi, amunicją i innymi elementami wyposażenia, potwierdza resort obrony Norwegii.
Gubernator obwodu ługańskiego: Nikt nie zamierza poddać Siewierodoniecka
Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "nikt nie zamierza poddać Siewierodoniecka". Haidai podkreślił, że na ulicach miasta trwają zacięte walki, a Ukraińcy "walczą o każdy centymetr w mieście". Gubernator obwodu ługańskiego napisał też, że Rosjanie "NIE kontrolują drogi Lisiczańsk-Bachmut, ale ciężko ją ostrzeliwują" w związku z czym korzystanie z drogi jest zbyt niebezpieczne. "Raszyści nie zmienili swoich planów, chcą zdobyć Siewierodonieck i 'drogę życia' do 1- czerwca. Wszystkie siły raszystowskie zostały rzucone w tym celu. Dodatkowo orkowie znów planują przekroczyć Doniec Siewierski, by stworzyć przyczółek dla dalszej ofensywy" - napisał Haidai.
Nocny alarm przeciwlotniczy we Lwowie
Gubernator Lwowa Maksym Kożycki w porannym raporcie na Telegramie poinformował, że w nocy w regionie ogłoszono jeden alarm lotniczy w związku z groźbą ataku rakietowego, ale "niebezpieczeństwo się nie spełniło". We wtorek 405 osób wewnętrznie przesiedlonych przybyło do regionu pociągami ewakuacyjnymi i że "w obwodzie lwowskim wszystko przebiega bez zakłóceń".
Szef kolaboracyjnych władz obwodu chersońskiego: Nie trzeba płacić, by zostać Rosjaninem
- Wraz z gubernatorem (kolaboracyjnych władz - red.) obwodu zaporoskiego, (Jewgienijem) Balickim poprosiliśmy, i takie polecenie zostało wydane, by wycofać się z opłaty (przy staraniu się o rosyjskie obywatelstwo). Nie będzie trzeba płacić tych 300 rubli. Ponieważ to dużo pieniędzy, gdy nie ma się zarobków - mówił Wołodymyr Saldo.
Czytaj więcej
Mieszkańcy okupowanych przez Rosjan ziem obwodu chersońskiego i zaporoskiego zostaną zwolnieni z opłat przy staraniu się o rosyjskie obywatelstwo - poinformował stojący na czele kolaboracyjnych władz obwodu chersońskiego, Wołodymyr Saldo.
Wiceszef MSZ Ukrainy rozmawiał w Seulu z zastępczynią sekretarza stanu USA
Dmytro Senik rozmawiał z Wendy Sherman w Seulu. Tematem rozmowy był eksport zboża z Ukrainy - wynika z komunikatu rzecznika Departamentu Stanu, Neda Price'a. Sherman i Senik "rozmawiali o wpływie brutalnej rosyjskiej wojny na bezpieczeństwo żywnościowe świata" - czytamy w oświadczeniu.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 3,9 mln osób
7 czerwca Straż Graniczna odprawiła na granicy Polski z Ukrainą 22,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 21,3 tys. osób, a od początku wojny - 1,92 mln.
Wymiana ciał. Rosjanie wydali rodzinom zwłoki obrońców Mariupola
Ciała obrońców Azowstalu dotarły do Kijowa. Rosjanie przekazali zwłoki 160 zabitych bojowników.
Czytaj więcej
Do Kijowa dotarły ciała ukraińskich bojowników, którzy zginęli podczas obrony portu w Mariupolu - poinformowały rodziny żołnierzy.
Norwegia przekazała Ukrainie 22 haubice samobieżne
Norweski resort obrony informuje o przekazaniu Ukrainie 22 samobieżnych haubic wraz z częściami zamiennymi, amunicją i innym wyposażeniem. "Norweski rząd czekał z ogłoszeniem tego publicznie ze względów bezpieczeństwa. Kolejne dostawy mogą nie być ogłaszane lub komentowane" - czytamy w oświadczeniu.
Detektory promieniowania w Czarnobylu przesyłają dane po raz pierwszy od wybuchu wojny
Dziesiątki
detektorów promieniowania wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu
zaczęły przesyłać dane o promieniowaniu po raz pierwszy od czasu inwazji
Rosji na Ukrainę - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
(MAEA). MAEA
podała, że sieć monitorowania promieniowania w tym rejonie przestała
funkcjonować, gdy wojska rosyjskie zajęły teren elektrowni w Czarnobylu w
lutym i kontrolowały go przez pięć tygodni, po czym wycofały się 31
marca. Poziomy
promieniowania w okolicach ukraińskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu
wróciły do normy po tym, jak dziś ponownie uruchomiono detektory -
podała agencja ONZ. (edited)
USA: Zagrożenie cybernetyczne ze strony Rosji jest nadal wysokie
Wysocy rangą urzędnicy amerykańscy ds. cyberbezpieczeństwa wezwali firmy do zachowania wysokiej gotowości na ataki cybernetyczne, będące konsekwencją wojny Rosji na Ukrainie, mówiąc, że ostrzeżenia są oparte na ocenach wywiadowczych dotyczących potencjalnych ataków - podaje "Wall Street Journal"
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy rosyjski skład amunicji
Na południowym odcinku frontu ukraińska armia przeprowadziła cztery uderzenia na zgrupowania sił wroga, niszcząc rosyjski sprzęt wojskowy i skład amunicji - wynika z najnowszego raportu Dowództwa Operacyjnego "Południe". W rejonie Mikołajowa ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła bezzałogowy statek powietrzny, Orlan-10.
Obwód kijowski: 44 przedsiębiorstwa całkowicie zniszczone przez Rosjan
Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego poinformował, że ponad 100 przedsiębiorstw na terenie obwodu ucierpiało ze względu na działania Rosjan. 44 z tych przedsiębiorstw zostały całkowicie zniszczone przez Rosjan - wynika z informacji przekazanych przez Kułebę. - Robimy wszystko, by wznowić działania przedsiębiorstw w naszym obwodzie tak szybko, jak to możliwe. Zarówno dobrobyt naszych mieszkańców, jak i rozwój naszego obwodu zależy od tego - podkreślił gubernator.
Raport brytyjskiego resortu obrony: Ukraińcy utrzymują obronę w rejonie Siewierodoniecka
Brytyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że Rosjanie nacierają na Siewierodonieck i pobliskie miejscowości z trzech kierunków, ale ukraińscy żołnierze utrzymują pozycje obronne i jest mało prawdopodobne, by któraś ze stron poczyniła znaczne postępy w ciągu najbliższej doby. Resort obrony Wielkiej Brytanii zwraca również uwagę, że z racji tego, iż linia frontu na Ukrainie jest obecnie długa na ponad 500 km, zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy mierzą się z podobnymi wyzwaniami jeśli chodzi o utrzymanie linii obrony, przy jednoczesnym wydzielaniu części sił do działań ofensywnych.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Siły Zbrojne Republiki Białorusi tworzą grupy uderzeniowe
Jak czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy, na pograniczu Ukrainy z Białorusią, zgodnie z planem ćwiczeń, Siły Zbrojne Republiki Białorusi tworzą grupy uderzeniowe i sprawdzają gotowość infrastruktury transportowej pod kątem przerzutu jednostek.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieścił raport opisujący sytuację na frontach na początku 105 dnia wojny.
Władze Białorusi planują zwiększyć liczebność białoruskiej armii do 80 tys. ludzi
Wszystko ma się odbywać w ramach zainicjowanego ostatnio przez Aleksandra Łukaszenkę utworzenia południowego okręgu wojskowego. Przed agresją Rosji na Ukrainę całą uwagę Mińsk kierował na granicę z państwami NATO, przede wszystkim z Polską.
Czytaj więcej
W Mińsku przyspieszają z militaryzacją kraju. Jest dużo radzieckich czołgów, ale nie ma ani ludzi, ani pieniędzy.
Zmienił się profil obywateli Rosji ubiegających się o ochronę w Polsce
Przez ostatnie 30 lat dominowali Czeczeni (70–90 proc. wniosków składanych przez obywateli Rosji). – W tym roku narodowość czeczeńską zadeklarowało około 30 proc. wnioskodawców z tego kraju. Rośnie natomiast liczba wniosków składanych przez osoby deklarujące narodowość rosyjską i są to przeważnie mężczyźni w wieku poborowym – wskazuje Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców.
Czytaj więcej
Ten niespotykany trend migracyjny jest efektem wojny.
Prawie cały Mariupol leży w gruzach
Przybyły tam pod koniec maja „prezydent Doniecka” Denis Puszylin zapowiedział, że ruiny będą wyburzane. Część mieszkańców próbowała protestować – cały czas w gruzach znajdowane są ciała ofiar oblężenia. Nie zważając na to, władze okupacyjne zaczęły już wysadzać część zniszczonych budynków w centrum, również po to, by ukryć skalę mordów dokonanych w czasie oblężenia.
Czytaj więcej
W prawie całkowicie zrujnowanym Mariupolu coraz realniejsza jest groźba wybuchu epidemii cholery.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy mówi o sojuszu Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii
- Pytanie powinno być prawdopodobnie skierowane do naszego prezydenta, który bezpośrednio zajmuje się i jest odpowiedzialny za sprawy zagraniczne i obronne, zgodnie z naszą konstytucją. Ja opowiadam się za stworzeniem takiego bloku tak szybko, jak to możliwe. Co więcej, uważam, że powinien być rozszerzony tak bardzo, jak to możliwe i nie ograniczać się do tych trzech państw - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, pytany o sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy.
Czytaj więcej
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, opowiada się za utworzeniem sojuszu Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy. Jego zdaniem taki blok powinien być potem rozszerzony.
Głos Ameryki: USA pracują na rzecz zwiększenia ochrony ukraińskiego wybrzeża
W ramach tych starań administracja USA "dostarcza Ukrainie bezzałogowych jednostek obrony wybrzeża" i "pracuje z sojusznikami i partnerami nad dostarczeniem Ukrainie zestawów i pocisków przeciwokrętowych.
Czytaj więcej
Administracja prezydenta USA, Joe Bidena, pracuje ze swoimi międzynarodowymi partnerami nad dostarczeniem Ukrainie skutecznych pocisków przeciwokrętowych, by umożliwić jej ochronę granic morskich w związku z rosyjską agresją - podaje ukraiński serwis Głosu Ameryki.
Łączna pomoc finansowa Banku Światowego dla Ukrainy wzrośnie do ponad 4 mld dolarów
Ukraina podkreśla, że potrzebuje co najmniej 5 mld dolarów miesięcznie, by zachować płynność finansową w związku z tym, że inwazja Rosji z 24 lutego i konieczność stawiania oporu Rosjanom doprowadziła do znacznego ograniczenia w funkcjonowaniu ukraińskiej gospodarki.
Czytaj więcej
Zarząd Banku Światowego zatwierdził 1,49 mld dolarów dodatkowych środków finansowych dla Ukrainy, aby pomóc Kijowowi w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników administracji i pracowników socjalnych.
Naprawa jedynego rosyjskiego lotniskowca po raz kolejny się opóźnia
Admirał Kuzniecow miał wrócić do służby najpierw w 2021 roku, potem w 2023 roku, obecnie TASS podaje, że okręt nie wróci do służby przed 2024 rokiem.
Czytaj więcej
Po raz kolejny opóźnia się naprawa jedynego rosyjskiego lotniskowca, okrętu Admirał Kuzniecow - podaje agencja TASS, powołując się na źródła w resorcie obrony Rosji.
Zełenski zapowiada "najtrudniejszą zimę" w historii niepodległej Ukrainy
- W obecnej sytuacji, w związku z agresją Rosji, to będzie najtrudniejsza zima wszystkich lat niepodległości - mówił Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu ostrzegł, że najbliższa zima będzie bardzo trudna dla Ukraińców.
Haidai: Potrzebujemy artylerii dalekiego zasięgu
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, we wpisie na kanale w serwisie Telegram przekonuje, że Ukraińcy potrzebują w obwodzie ługańskim artylerii dalekiego zasięgu, aby odepchnąć rosyjską artylerię. - W bezpośrednich starciach Rosja zdecydowanie przegrywa - podkreśla.
Ukraina chce kupić od Izraela Żelazną Kopułę
Ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgienij Kornijczuk, cytowany przez "Jerusalem Post" mówi, że Ukraina "potrzebuje pomocy Izraela". - Potrzebujemy wsparcia militarno-technicznego, potrzebujemy Żelaznej Kopuły (izraelski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - red.). Nie chcemy darowizny, chcemy ją kupić - mówi Kornijczuk.
Ukraińcy odparli w Donbasie 11 ataków Rosjan w ciągu doby
Dowództwo Operacji Sił Połączonych podaje, że w czasie odpierania rosyjskich ataków Ukraińcy zniszczyli trzy czołgi, pięć zestawów artyleryjskich, dwa bojowe wozy piechoty, 13 innych pojazdów i trzy składy amunicji. 7 czerwca wieczorem walki nadal trwały w dwóch miejscach - podaje Dowództwo. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Donbasem dwa bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10. Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 16 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, uszkadzając lub niszcząc 39 obiektów cywilnych, w tym 36 domów mieszkalnych, szkołę, przedszkole i linię wysokiego napięcia. W wyniku ostrzałów jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych.