USA mogą znieść sankcje na Białoruś za pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy

Administracja prezydenta Joe Bidena szuka sposobu, by załagodzić skutki nadciągającego światowego kryzysu żywnościowego. Możliwe jest zawieszenie sankcji na Białoruś za pomoc w transporcie ukraińskiego zboża.

Publikacja: 08.06.2022 09:27

USA mogą znieść sankcje na Białoruś za pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy

Foto: AFP

Dziennik "Wall Street Journal" informuje, że pracownicy administracji Bidena omawiają plan, który zakłada sześciomiesięczne zwolnienie z sankcji białoruskiego przemysłu nawozów potasowych. Miałoby to nakłonić Aleksandra Łukaszenkę do utworzenia korytarza kolejowego dla ukraińskiego zboża.

Urzędnicy Departamentu Stanu nie chcą znieść sankcji i twierdzą, że pomysł nie ma realnych szans powodzenia, częściowo dlatego, że Łukaszenka raczej nie zgodzi się na porozumienie ze względu na swoje bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem

Pracownicy Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu uważają, że choć pomysł jest skomplikowany, należy do jedynych realnych alternatyw, jakie można rozważyć.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że utworzyła dwa morskie korytarze humanitarne

Jednocześnie międzynarodowe rynki żywności prawdopodobnie staną w tym roku w obliczu poważnych niedoborów w wyniku konfliktu, który spowodował zablokowanie dużej części ukraińskiego zboża przeznaczonego na eksport.

Według danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową (International Food Policy Research Institute) Rosja i Ukraina dostarczają razem prawie jedną trzecią światowej pszenicy, jedną czwartą jęczmienia i prawie trzy czwarte oleju słonecznikowego. Rząd ukraiński spodziewa się, że mniej niż połowa tegorocznych zbiorów zostanie wywieziona z kraju.

Jak twierdzą urzędnicy w Waszyngtonie, problemem jest zarówno pomoc Ukrainie w wywiezieniu zboża z kraju, jak i zniechęcenie innych do kupowania zbóż, które rzekomo zostały skradzione przez Rosję.

Amerykanie pracują również nad rozwiązaniem problemu rosnących zapasów żywności na Ukrainie, ponieważ silosy są pełne i muszą zostać opróżnione w ramach przygotowań do bieżących zbiorów.

W poniedziałek Turcja i Rosja omówiły wstępne porozumienie w sprawie wznowienia dostaw ukraińskich produktów rolnych z portu nad Morzem Czarnym, co spotkało się ze sceptycyzmem rządu w Kijowie, a także Waszyngtonu, ponieważ Ukraina nie jest stroną porozumienia.

Utworzenie korytarza przez Białoruś umożliwiłoby dostarczenie zboża do portu w Kłajpedzie. Ponieważ Ukraina, Białoruś i Litwa mają te same linie kolejowe o szerszym rozstawie szyn, trasa ta pozwoliłaby uniknąć znacznych opóźnień w transporcie przez Polskę.

Jeden z wysokich rangą urzędników Departamentu Stanu powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby USA złagodziły sankcje wobec Białorusi z powodu sprzeciwu Ukrainy i coraz częstszych sygnałów, że Łukaszenko nie działa niezależnie od Moskwy. Łukaszenko pozwolił Rosji wykorzystać Białoruś jako teren do inwazji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział premierowi Wielkiej Brytanii Borysowi Johnsonowi, że Kijów jest zdecydowanie przeciwny ustępstwom Zachodu wobec Łukaszenki. Johnson miał zgodzić się, że nie należy znosić sankcji, aby umożliwić transport zboża przez Białoruś.

Polityka
Białoruś. Dyktator nawołuje do dialogu. Zaczął od upokarzania więźniów politycznych
Polityka
Mocarstwa zwierają szyki – Rosja i USA szukają sojuszników
Polityka
Kaja Kallas: Nic o Europie bez Europy
Polityka
Szwecja zmieni konstytucję? Odbieranie obywatelstwa i prawo do aborcji
Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego