Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi o "pokrzyżowaniu planów wroga" w obwodzie zaporoskim.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne wiadomości z frontu ukraińskiej walki o wolność zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Podolak: Ukraina potrzebuje 150-300 wyrzutni rakietowych
Do osiągnięcia równowagi w konfrontacji z Rosją i możliwości wyzwolenia okupowanych terytoriów Ukraina potrzebuje od 150 do 300 wyrzutni rakietowych - ocenił w rozmowie z BBC Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. - Chcemy tylko chronić nasz kraj i odepchnąć od granicy wojska rosyjskie, które są bardzo agresywne i prowadzą wojnę w okrutny, barbarzyński sposób – wyjaśnił. Stwierdził przy tym, że „Rosja jest państwem ekspansjonistycznym, które nie ma innej wizji swojego istnienia niż atakowanie innych państw”.
Rosyjski przedstawiciel przy UNESCO ubolewa, że ukraińscy dyplomaci piszą „Rosja” małą literą
Ukraińska delegacja przy UNESCO zaczęła pisać słowo „Rosja” małą literą - poskarżył się w czwartek w telewizji Rossija-24 Aleksander Kuzniecow, stały przedstawiciel Rosji przy tej organizacji. Ocenił, że Ukraińcy działają w ten sposób „wyzywająco”.
Zełenski: Sytuacja na froncie bez istotnych zmian
- Siewierodonieck, Lisiczańsk i inne miasta w Donbasie, które okupanci uważają teraz za kluczowe cele, trzymają się. Mamy pewne pozytywy w obwodzie zaporoskim, gdzie można pokrzyżować plany okupantów. Stopniowo posuwamy się naprzód w obwodzie charkowskim, wyzwalając naszą ziemię. Utrzymujemy obronę w kierunku Mikołajewa - przekazał w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski, dziękując za poświęcenie wszystkim obrońcom Ukrainy.
Rosyjski deputowany: Anulując uznanie niepodległości Litwy, Moskwa może podważyć członkostwo tego kraju w NATO
Jewgienij Fiodorow stoi na czele skrajnie prawicowego Narodowego Ruchu Wyzwoleńczego (NOD), którego aktywiści w przeszłości atakowali uczestników antyrządowych protestów i opozycjonistów, m.in. Aleksieja Nawalnego.
Czytaj więcej
Podważając niepodległość Litwy, Rosja wystraszyłaby swoich nielicznych postradzieckich zwolenników.
Macron rozmawiał telefonicznie z Zełenskim
- Niedawno zakończyłem rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmawialiśmy przede wszystkim o wsparciu militarnym. Oczywiście to kluczowy temat. Poinformowałem Emmanuela o sytuacji na liniach frontu, o możliwym rozwoju sytuacji w najbliższych dniach i tygodniach, o intencjach rosyjskich okupantów oraz o naszej obronie - przekazał w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że rozmawiano także o perspektywie obecności Ukrainy w Unii Europejskiej oraz gwarancjach bezpieczeństwa dla Kijowa.
Kuzyn Kadyrowa: Czeczeńskie oddziały pozostaną w Donbasie do końca
Światowa walka będzie trwała, dopóki Zachód nie nie opamięta, "nie zrozumie ogólnie przyjętych wartości religijnych, rodzinnych i ludzkich" - powiedział czeczeński deputowany Adam Delimchanow, kuzyn Ramzana Kadyrowa.
Czytaj więcej
Siły Zbrojne Ukrainy nie mają ani ducha, ani wiary w to, co robią. W każdym razie zajmiemy się tymi szatanami - czy to będzie na Ukrainie, czy w Europie, to nie ma znaczenia - powiedział w wywiadzie dla państwowej agencji RIA Nowosti Adam Delimchanow, deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.
Rosjanie zniszczyli jeden z symboli Siewierodoniecka - Lodowy Pałac
Rosyjscy agresorzy zniszczyli Lodowy Pałac w Siewierodoniecku, który jest jednym z symboli miasta - poinformował Sehij Hajdaj, szef ukraińskiej administracji w obwodzie ługańskim. „5 tys. mieszkańców Siewierodoniecka (tyle mieściła hala) nie będzie już mogło uczestniczyć w koncertach na najlepszej scenie w mieście” - napisał na Telegramie, zwracając uwagę, że najeźdźcy zniszczyli w ten sposób „prawie 50 lat historii rozwoju sportu i kultury” w Siewierodoniecku.
Rosyjski oligarcha Michaił Fridman chce być Ukraińcem
Urodzony we Lwowie rosyjski miliarder Michaił Fredman prowadzi obecnie konsultacje z władzami Ukrainy w sprawie możliwości uzyskania obywatelstwa tego kraju - informuje ukraiński „Forbes”, powołując się na Ołeksandra Nowikowa, szefa Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji. Według Nowikowa Fridman chciałby również przerejestrować swoje główne aktywa na Ukrainie.
- Taki scenariusz jest możliwy także dla innych rosyjskich biznesmenów pochodzenia ukraińskiego, takich jak urodzony w Drohobyczu Wiktor Wekselberg – powiedział Nowikow.
Rosja ostrzega Zachód przed cyberatakami na jej infrastrukturę
Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak w weekend włamano się na stronę rosyjskiego Ministerstwa Mieszkalnictwa, a wyszukiwanie w internecie prowadziło do hasła „Chwała Ukrainie” w języku ukraińskim.
Czytaj więcej
Rosja obarczyła odpowiedzialnością Stany Zjednoczone za cyberataki na rosyjską infrastrukturę krytyczną i instytucje państwowe. "Rosja nie pozostawi agresywnych działań bez odpowiedzi" - ostrzegło MSZ.
Prezydent Rosji porównuje się z carem
- Były chwile w historii naszego kraju, kiedy byliśmy zmuszeni do odwrotu, ale tylko po to, by odzyskać siły i iść naprzód - powiedział Putin.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin porównał swoje obecne działania do podboju wybrzeża Bałtyku przez Piotra Wielkiego podczas jego XVIII-wiecznej wojny ze Szwecją.
Ukraińska wicepremier: Trzy państwa nie UE chcą dać Ukrainie zielonego światła
- Jestem przekonana, że 24 czerwca żaden z przywódców Unii Europejskiej nie będzie mógł powiedzieć Ukrainie „nie” – powiedziała Ołha Stefaniszyna.
Czytaj więcej
Siedem krajów członkowskich Unii Europejskiej zaproponowało nadanie Ukrainie innego formatu niż status kandydata - powiedziała w Brukseli Ołha Stefaniszyna, wicepremier do spraw integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO.
Obawy przed Rosją wpychają Berlin w węgiel
Niemiecki rząd uchwalił ustawę, która zezwala na wzrost wykorzystania energetyki węglowej na wypadek odcięcia naszego zachodniego sąsiada od dostaw „błękitnego paliwa” z Rosji.
Czytaj więcej
Niemiecki rząd uchwalił ustawę, która zezwala na wzrost wykorzystania energetyki węglowej na wypadek odcięcia naszego zachodniego sąsiada od dostaw „błękitnego paliwa” z Rosji poprzez nadal pracujący gazociąg Nord Stream 1. Mimo napiętej sytuacji, kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie widzi potrzeby wydłużania żywotności bloków jądrowych.
Gawriłow:Ukraina handluje otrzymaną bronią
- Myślę, że dzieje się to nie bez zaangażowania wojskowego i politycznego władz Ukrainy. Niczego już nie wykluczam - dodał Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na wiedeńskich rozmowach na temat bezpieczeństwa wojskowego i kontroli zbrojeń.
Czytaj więcej
Moskwa zareaguje natychmiast, jeśli Rosja zostanie zaatakowana systemami broni dalekiego zasięgu - powiedział Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na wiedeńskich rozmowach na temat bezpieczeństwa wojskowego i kontroli zbrojeń.
Rząd i PAIH szuka firm do odbudowy Ukrainy
Rząd chce wykorzystać dobry PR Polski do ułożenia przyszłej współpracy gospodarczej i liczy, że Niemcy czy Francja na początku nie będą mieli tak życzliwego powitania.
Czytaj więcej
Rząd wraz z PAIH poszukuje spółek zainteresowanych interesami w Ukrainie i spodziewa się preferencyjnego traktowania przez Kijów. Może się przeliczyć.
Ogniste lądowanie w Soczi, pożar podwozia Boeinga 737
Prawdopodobnie Boeing z płonącym podwoziem jest jednym z tych, które Rosja bezprawnie przejęła od leasingodawców po agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Podczas lądowania na lotnisku w Soczi w samolocie pasażerskim rosyjskich linii Nordwind, lecącym z Kazania, doszło do pożaru podwozia. Na pokładzie było 191 pasażerów.
Rosja chce stworzyć okręg federalny z okupowanych terytoriów Ukrainy
Samozwańcze Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe oraz okupowane terytoria obwodów chersońskiego i zaporoskiego mają zostać zjednoczone w jeden okręg federalny w obrębie Rosji - informuje niezależny rosyjski portal Meduza.
Czytaj więcej
Kreml chce zjednoczyć okupowane terytoria Ukrainy w nowy okręg federalny w ramach Federacji Rosyjskiej. Jego tworzenie nadzoruje "menedżer kryzysowy" - Boris Rapoport.
Zełenski dekretem nałożył sankcje na niemal cały rząd Rosji
Wśród objętych sankcjami jest 35 osób i 236 wyższych uczelni oraz ich rektorzy.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na najważniejszych polityków Rosji, w tym Władimira Putina. Restrykcje objęły prawie cały rosyjski rząd.
Rzecznik Kremla: Rosji nie da się odizolować
W dzisiejszym świecie nie da się odizolować kraju, zwłaszcza tak wielkiego kraju jak Rosja – stwierdził Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Izolacja Rosji, nawet jeśli chodzi o technologię, jest niemożliwa, pomimo takich planów ze strony nieprzyjaznych krajów - powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik Kremla.
Luksemburg zamroził 4,3 mld euro powiązanych z rosyjskimi firmami i osobami fizycznymi
Zamrożone zostały środki na kontach bankowych i nieruchomościach.
Amerykańskie Harpoony są już w arsenale armii Ukrainy
Poinformował o tym minister obrony Ołeksij Reznikow.
Liderzy grup politycznych w Europarlamencie apelują do przywódców UE
Szefowie frakcji w Parlamencie Europejskim zwrócili się z apelem o przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE.
Czytaj więcej
Unia Europejska musi być wiarygodnym partnerem i wiarygodnym aktorem geopolitycznym, który działa zgodnie ze swoimi zasadami i wartościami, okazując solidarność z tymi, którzy opowiadają się za tymi samymi ideałami - napisali liderzy grup politycznych.
W Warszawie będzie ulica imienia Bohaterów Ukrainy
Z petycją w tej sprawie wystąpili radni Porozumienia.
Rząd Wielkiej Brytanii „głęboko zaniepokojony” wyrokami sądu w Doniecku
Skazani w Doniecku na śmierć Brytyjczycy i Marokańczyk mają miesiąc na odwołanie się od wyroku.
Czytaj więcej
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni. Nieustannie powtarzaliśmy, że jeńcy wojenni nie powinni być wykorzystywani do celów politycznych - skomentował rzecznik brytyjskiego rządu.
Rosja zniweczy 15 lat postępu gospodarczego
Agresja Rosji na Ukrainę i zachodnie sankcje zniweczą 15 lat jej postępu gospodarczego i 30 lat w procesie integrowania się z Zachodem.
Czytaj więcej
Agresja Rosji na Ukrainę i zachodnie sankcje zniweczą 15 lat jej postępu gospodarczego i 30 lat w procesie integrowania się z Zachodem — stwierdza najnowszy raport Instytutu Finansów Międzynarodowych IIF z Waszyngtonu.
Putin: Kraj może być suwerenny albo być kolonią
Rosyjski prezydent twierdzi, że "nie ma państw pośrednich".
Czytaj więcej
Jeśli jakiś kraj lub grupa krajów nie jest w stanie podejmować suwerennych decyzji, jest już w pewnym stopniu kolonią - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin. Nie chciał podać przykładu, "by nikogo nie urazić".
Sąd w Doniecku skazał na śmierć ochotników z zagranicy walczących za Ukrainę
O wyroku, wydanym przez tzw. sąd, poinformowała propagandowa agencja samozwańczej republiki DAN-News.
Czytaj więcej
Tzw. Izba Apelacyjna Sądu Najwyższego samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej skazała na śmierć trzech zagranicznych żołnierzy, którzy walczyli w obronie Ukrainy przed rosyjskim najazdem.
Władze Kijowa chcą utworzyć cmentarz dla poległych obrońców Ukrainy
Do rządu wystąpi w tej sprawie Rada Miejska Kijowa.
Czytaj więcej
Rada Miejska Kijowa wystąpi do rządu z apelem o utworzenie w stolicy cmentarza wojskowego - miejsca honorowego pochówku obrońców Ukrainy.
Mieszkańcom Mariupola Rosjanie wypłacają emerytury w rublach
Agencja RIA Nowosti podała, że około 46 000 mieszkańców miasta wystąpiło o wypłatę świadczeń. Mer Mariupola Petro Andruszczenko szacuje, że 20-30 procent mariupolan nie akceptujących rosyjskiej okupacji w ogóle nie składało wniosków, a ok. 5 proc. fizycznie nie było w stanie tego zrobić.
Putin ratuje Łukaszenkę przekazując mu 1,5 mld dolarów
Białoruś coraz mocniej odczuwa międzynarodowe sankcje.
Czytaj więcej
Odcięta od zachodnich technologii i produktów Białoruś, coraz silniej odczuwa skutki sankcji. Reżim w Mińsku wyciąga proszalną rękę do reżimu w Moskwie. Kreml da 1,5 mld dolarów, ale stawia warunki.
Wywiad Ukrainy: Rosjanie chcieli wysłać jeńców na pola minowe
Z rozmowy przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy wynika, że Rosjanie rozważali "naturalne rozminowywanie" pól minowych czego mieli dokonać poprzez wysłanie na nie ukraińskich jeńców wojennych, którzy mieliby przechodzić przez zaminowane tereny. O takim pomyśle mówi, w przechwyconej rozmowie, funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który sugeruje, że w ten sposób miałby być rozminowywany Mariupol, do którego skierowani zostaliby jeńcy z Melitopola.
Rosyjscy żołnierze ukradli sprzęt ze szkół. W wiadomościach przepraszają ukraińskich uczniów
Z wielu ukraińskich szkół, które znajdowały się na terenach okupowanych przez Rosjan, zniknęły wartościowe przedmioty. Żołnierze przepraszają i "mają nadzieję, że będziemy przyjaciółmi".
Czytaj więcej
W marcu ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad miejscowościami wokół Kijowa, które były okupowane przez Rosjan. W wielu szkołach Rosjanie zostawili wiadomości dla uczniów. Wcześniej wynosili z budynków wszystkie wartościowe przedmioty.
Johnson: Porzucenie Ukrainy byłoby moralnie odrażające
Boris Johnson, brytyjski premier, przemawiając w Blackpool i mówiąc o kryzysie związanym z rosnącymi kosztami życia na Wyspach stwierdził, że Wielka Brytania musi wspierać Ukrainę "tak długo jak potrzeba" w czasie jej wojny z Rosją. - Putin uczynił ogromny strategiczny błąd, fundamentalnie źle oszacował psychologię swoich przeciwników i to, czym Ukraina naprawdę jest - powiedział brytyjski premier. - Nigdy nie uda mu się podporządkować Ukrainy i im szybciej to zrozumie, tym lepiej - dodał. - Nie można mu też pozwolić na osiągnięcie częściowego sukcesu polegającego na pochłonięciu części kraju, jak zrobił wcześniej, przed ogłoszeniem zawieszenia broni - mówił też Johnson.
Rosyjski komitet śledczy: Zidentyfikowaliśmy 75 tys. ofiar Ukraińców
Komitet informuje, że jak dotąd ponad 1 100 śledztwo zostało wszczętych i jest prowadzonych w związku ze "zbrodniami popełnionym przez ukraińskie jednostki przeciwko cywilom i personelowi rosyjskiej armii na terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej, Donieckiej Republiki Ludowej (samozwańcze, separatystyczne republiki istniejące na terytorium ukraińskiego Donbasu - red.) i Ukrainy".
Czytaj więcej
Rosyjscy śledczy przesłuchują ponad dwustu oficerów, którzy złożyli broń na terenie zakładów Azowstal - informuje Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej na swoim kanale w serwisie Telegram.
Litwa komentuje rosyjskie wątpliwości w sprawie niepodległości swojego kraju
Członek rządzącej Jednej Rosji złożył projekt ustawy ws. odwołania rezolucji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ws. uznania niepodległości Republiki Litewskiej.
Czytaj więcej
Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis stanowczo zareagował na złożoną w rosyjskiej Dumie Państwowej propozycję unieważnienia uznania niepodległości Litwy.
Ranking najdroższych miast świata: mieszkańcy Moskwy zaczynają odczuwać skutki sankcji
W rankingu kosztów życia nie ma wielkich zmian: na czele Hongkong, Nowy Jork, Genewa i Londyn. Autorzy raportu zauważają jednak, że w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły koszty życia w Moskwie. To sygnał, że koszty życia zaczynają dawać się we znaki Rosjanom.
Czytaj więcej
Hongkong, Nowy Jork i Genewa – tak wygląda podium w rankingu miast, w których koszty życia należą do najwyższych na świecie. Coraz trudniej żyje się również mieszkańcom Moskwy.
Ateny czekają na niemieckie Mardery
Grecja zadeklarowała przekazanie Ukrainie około setki bojowych wozów piechoty BMP-1A1 Ost, pochodzących z nadwyżek wojsk lądowych, a pozyskanych w latach 90. od Bundeswehry.
Czytaj więcej
Grecki rząd poinformował o swoim stanowisku wobec udziału Grecji w NATO-wskim programie pomocy wojskowej dla Ukrainy i niemieckim „pierścieniu wymiany".
Morawiecki: Nad Polską zawisła czarna, ruska chmura i musimy ze sobą współpracować
Na koniec swojej wypowiedzi w Sejmie poświęconej Ukrainie Morawiecki stwierdził, że "podsumuje ten punkt słowami przewodniczącego (Grzegorza) Schetyny". - Polska jest na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej, pierwszej linii polityki w staraniu o sankcje. Dziękujemy panie przewodniczący, zgadzam się w pełni z takim podejściem - zakończył.
Czytaj więcej
- Polska przeżywa festiwal solidarności po raz drugi - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
ONZ: 4,8 mln Ukraińców zarejestrowanych w 44 krajach Europy jako uchodźcy po 24 lutego
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) podało, że od 24 lutego w 44 krajach Europy zarejestrowano jako uchodźców z Ukrainy 4 816 923 osoby. Z danych UNHCR wynika, że od 24 lutego do 7 czerwca granice Ukrainy przekroczyło 7,3 mln osób, a na Ukrainę wjechało w tym czasie 2,3 mln osób.
Unia Europejska gromadzi gaz na zimę
Polskie magazyny są już niemal pełne.
Czytaj więcej
Eksport Gazpromu maleje, a w podziemnych magazynach Unii szybko przybywa gazu. Są już zapełnione w ponad połowie. Najwięcej, bo blisko 96 procent pojemności magazynów zapełniła Polska. Najmniej gazu jest u zależnych całkowicie od Gazpromu - Austrii i Węgier.
Dowódca batalionu broniącego Siewierodoniecka: Jest rozkaz - utrzymać pozycje
Dowódca walczącego w Siewierodoniecku batalionu Gwardii Narodowej, Petro Kusyk mówi, że Ukraińcy wciągają Rosjan w walki uliczne, aby zneutralizować przewagę Rosjan jeśli chodzi o wsparcie artyleryjskie.
Czytaj więcej
Ukraińska armia twierdzi, że celowo wciąga Rosjan w walki uliczne w głębi Siewierodoniecka, aby zniwelować rosyjską przewagę jeśli chodzi o siłę ognia artylerii.
Pieskow: Nie mamy wiedzy o losie żołnierzy z zakładów Azowstal
- Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie mam takich informacji - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie o los i decyzje dotyczące ukraińskich żołnierzy, którzy złożyli broń i trafili do niewoli, a którzy wcześniej bronili zakładów Azowstal w Mariupolu.
15-latek pomógł ukraińskiej armii. Swoim dronem namierzył Rosjan
Ukraińska obrona terytorialna poprosiła młodego mieszkańca na przedmieściach Kijowa, by swoim dronem ustalił dokładne pozycje rosyjskiej jednostek.
Czytaj więcej
15-letni Ukrainiec, który użył swojego drona, aby pomóc armii zlokalizować i zniszczyć konwój rosyjskich pojazdów wojskowych, który zbliżał się do Kijowa, został okrzyknięty "bohaterem".
Wywiad Ukrainy: Wypadki przy próbie użycia min sprzed 70 lat w obwodzie chersońskim
Z danych ukraińskiego wywiadu wynika też, że kilku saperów z batalionowej grupy taktycznej z rosyjskiej 49. Armii zginęło przy eksplozji min z lat 50-tych w czasie próby ich rozmieszczenia.
Czytaj więcej
Rosja transportuje do obwodu chersońskiego miny wyprodukowane w latach 50-tych - podaje ukraiński wywiad wojskowy.
Ukraiński deputowany: Trwa bliższa integracja z Rosją
Zawieszony deputowany partii Wołodymyra Zełenskiego oskarżony jest o współpracę z Rosjanami z Chersoniu.
Czytaj więcej
Deputowany Aleksiej Kowaliew, który został zawieszony przez władze partii Sługa Ludu, uważa, że w okupowanej części Chersonia "Rosja jest na poważnie i na zawsze". Przeciwko politykowi wszczęto postępowanie karne.
Premier Włoch: Zełenski potrzebuje gwarancji, że jego porty nie zostaną zaatakowane
Mario Draghi, premier Włoch, w czasie spotkania przedstawicieli rządów państw OECD w Paryżu mówił, że konieczne jest odblokowanie "milionów ton zbóż, które utknęły (na Ukrainie - red.) w związku z konfliktem". - Wysiłki mediacyjne Turcji i ONZ są ważnymi krokami - podkreślił Draghi. Draghi dodał, że prezydent Wołodymyr Zełenski musi - w związku z ewentualnym odblokowaniem portów - otrzymać gwarancję, że ukraińskie porty nie zostaną zaatakowane przez Rosjan, korzystających ze stworzenia korytarza dla ukraińskiego zboża.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,926 mln osób
8 czerwca z Ukrainy do Polski wjechało 23,3 tys. osób - a z Polski na Ukrainę wyjechało tego dnia 23,7 tys. osób (od początku wojny z Polski na Ukrainę wyjechało 1,944 mln osób).
Minister obrony Ukrainy: Tracimy 100 żołnierzy dziennie
Ołeksij Reznikow napisał na swoim profilu na Facebooku, że ok. 500 ukraińskich żołnierzy dziennie zostaje rannych.
Czytaj więcej
Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow poinformował, że polskie armatohaubice Krab, przekazane Ukrainie przez Polskę, są już gotowe do wykonywania zadań na froncie.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 14 miejscowości w obwodzie donieckim
Informacje na ten temat przekazała ukraińska policja na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosjanie mieli ostrzelać m.in. Bachmut, Awdijiwkę, Kurachowe, Słowiańsk, Andrijiwkę. Miejscowości w Donbasie były ostrzeliwane z użyciem lotnictwa, wyrzutni rakiet Iskander, zestawów rakietowych Huragan i Smiercz, artylerii oraz czołgów. Uszkodzonych zostało 37 obiektów cywilnych, w tym 26 domów mieszkalnych, dwie szkoły, gospodarstwo rolne, silosy zbożowe, stacja kolejowa oraz budynek lokalnych władz.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, poinformował, że od 24 lutego Ukraińcy mieli stracić 193 samoloty, 130 śmigłowców, 1 163 bezzałogowe statki powietrzne, 336 zestawy przeciwlotnicze, 3 471 czołgów i pojazdów opancerzonych, 493 wyrzutni rakiet, 1 834 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 3 512 innych pojazdów wojskowych.
Po włamaniu do rosyjskiej stacji radiowej nadawano hymn Ukrainy
Rosyjska stacja radiowa została zhakowana, a po włamaniu nadawała hymn Ukrainy i pieśni antywojenne. Stacja Kommersant FM została szybko zdjęta z anteny.
Resort obrony Ukrainy: Udany kontratak w pobliżu Chersonia
Resort obrony Ukrainy podaje, że ukraińskie jednostki odzyskało kontrolę nad częścią terytorium Ukrainy w rejonie Chersonia po udanym kontrataku. Ministerstwo nie podaje szczegółów - podaje jedynie, że Rosjanie "doznali strat w ludziach i sprzęcie" i musieli się wycofać oraz wznieść barykady, aby zatrzymać ukraińskich żołnierzy.
Putin nie odpowie na pytania Rosjan. Coroczny program telewizyjny odwołany
Kreml nie podał oficjalnego powodu. Spekuluje się, że władze obawiały się niewygodnych pytań na temat trwającej wojny.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin niespodziewanie odwołał organizowaną każdego roku i transmitowaną w państwowej telewizji sesję pytań od Rosjan
Polskie armatohaubice Krab są już na froncie na Ukrainie
Sekretarz generalny NATO odwołuje wizytę w Berlinie
Jens Stoltenberg odwołał swoją wizytę w Berlinie, gdzie miał spotkać się z kanclerzem Olafem Scholzem - podają niemieckie media. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przyczyną odwołania wizyty są względy zdrowotne - u Stoltenberga miano zdiagnozować półpaśca, co ma być powikłaniem po COVID-19.
Zełenski: Rakieta zabiła 3-miesięczną Kirę. Miała miesiąc, gdy Rosja zaczęła wojnę
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w nagraniu przygotowanym na galę TIME100 tygodnika "Time" mówił, że w ciągu 105 dni wojny Rosjanie użyli "ok. 2 600 różnego rodzaju rakiet przeciwko ukraińskim miastom".
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w nagraniu przygotowanym na galę TIME100 tygodnika "Time" mówił, że w ciągu 105 dni wojny Rosjanie użyli "ok. 2 600 różnego rodzaju rakiet przeciwko ukraińskim miastom".
Były sekretarz generalny NATO komentuje słowa Macrona o upokarzaniu Rosji
- Stworzenie precedensu, w którym agresor po prowadzeniu nieuzasadnionej wojny może osiągnąć korzyści terytorialne w drodze porozumienia pokojowego, będzie zachętą dla innych dyktatorów. Byłby to bardzo niebezpieczny sygnał - uważa Anders Fogh Rasmussen.
Czytaj więcej
Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział Sky News, że sojusz ma obowiązek pomóc Ukrainie w zapewnieniu "środków do walki" i "wygrania wojny".
Mer Siewierodoniecka: W mieście pozostaje ok. 10 tys. cywilów
Sytuacja w Siewierodoniecku jest "trudna, ale do opanowania" - oświadczył mer Siewierodoniecka, Ołeksandr Striuk. Striuk zapewnił, że ukraińskie linie obronne nie załamują się, mimo intensywnego ognia artyleryjskiego. Dodał jednak, że ewakuacja cywilów, których jest wciąż w Siewierodoniecku ok. 10 tysięcy, jest nadal niemożliwa.
Artylerzyści 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej zniszczyli dwa czołgi
Artylerzyści z lwowskiej, 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyli rosyjski transporter opancerzony, dwa czołgi oraz wyeliminowali 15 rosyjskich żołnierzy, atakując zgrupowanie, które przygotowywało się do uderzenia na flankę sił ukraińskich - informuje Brygada na swoim profilu na Facebooku.
Charków: Dwóch cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału
8 czerwca, w wyniku ostrzału Charkowa i wywołanego nim pożaru kawiarni, sklepu i szkolnej biblioteki, zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Do ostrzału doszło ok. 23 - podaje Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pożar ogarnął obszar 500 m2. Ok. 3:10 rano pożar został ugaszony.
Zełenski: Milionom ludzi grozi głód, jeśli Rosja będzie blokować Morze Czarne
- Nie możemy eksportować naszej pszenicy, kukurydzy, oleju roślinnego i innych produktów, które odgrywają stabilizującą rolę na światowym rynku - mówił Wołodymyr Zełenski w nagraniu przygotowanym na galę amerykańskiego tygodnika "Time". - To oznacza, niestety, że dziesiątkom krajów może grozić fizyczny brak żywności. Miliony będą głodować, jeśli rosyjska blokada Morza Czarnego będzie się utrzymywać - dodał.
Haidai: Jeśli otrzymamy broń dalekiego zasięgu oczyścimy Siewierodonieck w 2-3 dni
Na swoim kanale w serwisie Telegram Haidai pisze, że "cisza w Siewierodoniecku trwa tylko tak długo, jak długo przeładowywana jest broń".
Czytaj więcej
"Rosjanie stosują swoją prymitywną taktykę: ogień ciężkiej artylerii, potem - próba przełamania" - pisze o walkach o Siewierodonieck gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Duda: Czy ktoś mówił, że Adolf Hitler musi zachować twarz?
- Przypomnę: potencjał nuklearny świata, potencjał nuklearny NATO zmiażdży Rosję, gdyby został użyty. Oczywiście, to byłaby katastrofa dla świata. Ale Rosja też o tym wie i Putin też o tym wie - uważa prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Rozmowy Scholza i Macrona z Putinem nic nie dają. Czy ktoś w taki sposób rozmawiał w czasie II wojny światowej z Adolfem Hitlerem? Czy ktoś mówił, że Adolf Hitler musi zachować twarz? - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Ławrow zapytany przez ukraińskiego dziennikarza o kradzież zboża
- Wy, Ukraińcy, zawsze martwicie się o to, co możecie ukraść i myślicie, że wszyscy myślą w ten sposób - odpowiedział szef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał w Ankarze z szefem tureckiej dyplomacji Mevlütem Çavuşoğlu. Na konferencji po spotkaniu pojawił się ukraiński dziennikarz, który zapytał Ławrowa o kradzież zboża.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 31,7 tys. żołnierzy, 1 389 czołgów, 3 438 pojazdów opancerzonych, 711 zestawów artyleryjskich, 213 wyrzutni rakiet, 96 zestawów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 562 bezzałogowe statki powietrzne, 125 pocisków manewrujących, 2 421 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 53 jednostki sprzętu specjalnego.
Władze Mariupola informują o "karawanach śmierci"
W gruzach zniszczonych budynków robotnicy znajdują setki ciał.
Czytaj więcej
Robotnicy w Mariupola wyciągają do 100 ciał z każdego ostrzelanego budynku w mieście. Miejscy urzędnicy informują, że jest to "niekończąca się karawana śmierci".
Brytyjski resort obrony spodziewa się wznowienia natarcia ze strony Izium
Jak czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony rosyjska Wschodnia Grupa Sił intensyfikuje wysiłki w ramach natarcia na południe od Izium, aby zwiększyć presję na Siewierodonieck i stworzyć sobie możliwość wdarcia się w głąb obwodu donieckiego.
Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ mówi, że Donbas zostanie wkrótce "wyzwolony"
Wasilij Nebenzia przekonywał w rozmowie z BBC, że celem Rosjan jest obecnie "wyzwolenie" Donbasu (w rzeczywistości chodzi o okupację dwóch należących do Ukrainy obwodów - donieckiego i ługańskiego przez separatystyczne, samozwańcze, prorosyjskie republiki).
Czytaj więcej
Wasilij Nebenzia, stały przedstawiciel Rosji przy ONZ stwierdził, że Moskwa czyni postępy na Ukrainie a ukraiński Donbas - jak przekonywał - zostanie wkrótce "wyzwolony".
Rosjanie mają ogromną przewagę na froncie. Ukraińcom brakuje sprzętu
Przewaga rosyjskiej artylerii powoduje, że odnotowywanych jest coraz więcej przypadków dezercji w ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Ukraińskie wojska ponoszą ogromne straty, ponieważ są w stosunku 20 do 1 w artylerii i 40 do 1 w amunicji przewyższane przez siły rosyjskie - wynika z raportu wywiadu, który ukazuje ciemny obraz zaciekłego konfliktu na linii frontu.
Rosjanie ostrzelali zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie ostrzelali zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku. Do ostrzału doszło w środę wieczorem. W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu ługańskiego zginęły cztery osoby, a sześć zostało rannych.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie dniepropietrowskim
Zełenodolśk, miasto w rejonie krzyworoskim, w obwodzie dniepropiertowskim, został ostrzelany ogniem artyleryjskim - podaje gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Kompanie czołgów T-62 wzmacniają piechotę na południu
W rejonie południowego Buhu Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski ukraińskich pozycji i infrastruktury cywilnej. Na tym odcinku Rosjanie zamierzają wzmocnić jednostki piechoty zmotoryzowanej kompaniami czołgów T-62. Rosjanie rozmieszczają tu też dodatkowe jednostki artylerii i zestawy rakietowe Toczka-U - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieścił raport ws. sytuacji na frontach na początku 106 dnia wojny Rosji z Ukrainą.
Doradca Bidena zapowiada dalsze dostawy broni dla Ukrainy
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA, Joe Bidena, ds. bezpieczeństwa narodowego, na konferencji prasowej stwierdził, że Stany Zjednoczone są "zaniepokojone każdym aktem agresji podejmowanym przez Rosję, każdym calem ukraińskiego terytorium, który zajmują Rosjanie, który rujnują, który bombardują, który niszczą, zarówno tam, gdzie stacjonują ich wojska lądowe, jak i tam, gdzie rakiety są zrzucane z dużej odległości". - I dlatego nadal zobowiązujemy się dostarczać niezbędne wyposażenie i narzędzia Ukraińcom, by ci byli w stanie opierać się rosyjskiemu natarciu - dodał.
Ukraina: Front zastygł prawie w miejscu, ale walki nie stały się mniej zajadłe
Walki nadal koncentrują się w Siewierdoniecku i jego okolicach, trudno jednak stwierdzić, kto bierze w nich górę. Na pewno najeźdźcom dotychczas nie udało się opanować tej miejscowości, ani przeciąć ukraińskich szlaków komunikacyjnych.
Czytaj więcej
Rosja i Turcja debatują o ukraińskich zbożach, podczas gdy front utknął w pozycyjnych walkach.
W sieci pojawiło się nagranie skutków nocnego ostrzału Charkowa
Gubernator obwodu mikołajowskiego: Artyleria z Zachodu już działa w naszym obwodzie
Na pytanie czy zachodnie systemy artyleryjskie dostarczane Ukrainie będą wywierać wpływ na przebieg walk na Ukrainie, Witalij Kim odparł, że "to już się tutaj dzieje". - Będziemy odnosić więcej sukcesów - dodał.
Czytaj więcej
Dostarczane przez Zachód systemy artyleryjskie już wpływają na przebieg walk na Ukrainie - przekonuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.
Ok. 60 rosyjskich okrętów, łodzi i jednostek wsparcia ćwiczy na Bałtyku
Ćwiczenia zgrupowań Floty Bałtyckiej mają potrwać do 19 czerwca.
Czytaj więcej
"Zgodnie z planem ćwiczeń siły Floty Bałtyckiej rozpoczęły na Morzu Bałtyckim i na poligonach w obwodzie kaliningradzkim ćwiczenia pod kierownictwem dowódcy Floty Bałtyckiej, wiceadmirała Wiktora Łiiny - podaje resort obrony Rosji.
Dowództwo Operacyjne "Południe": 28 pocisków Kalibr na rosyjskich okrętach
W swoim najnowszym meldunku na temat sytuacji na froncie południowym na Ukrainie, Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że Rosjanie walczą, by utrzymać linię frontu. "Ich dominującą taktyką są uderzenia artyleryjskie i moździerzowe, ale czasem wróg próbuje fizycznie odepchnąć ukraińskie jednostki. Wróg nie osiąga sukcesu. Wycofuje się, zostawiając zabitych, rannych i uszkodzony sprzęt. Lotnictwo (ukraińskie) przeprowadziło dwa uderzenia na zgrupowania wrogich wojsk i jedno na jeden z bastionów wroga w obwodzie chersońskim" - czytamy w raporcie. Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że ukraińskie wojska rakietowe i artyleria wyeliminowały ok. 30 rosyjskich żołnierzy, dwa bojowe wozy piechoty i cztery inne pojazdy. Ponadto zniszczono trzy składy z amunicją w różnych częściach obwodu chersońskiego. Z kolei ukraińskie lotnictwo wyeliminowało na froncie południowym ok. 20 rosyjskich żołnierzy i co najmniej 10 pojazdów opancerzonych. Na Morzu Czarnym Rosjanie utrzymują w gotowości cztery okręty (w tym jeden podwodny), które łącznie są uzbrojone w 28 gotowych do użycia pocisków manewrujących Kalibr.
Rosja: Poseł partii rządzącej złożył projekt ws. wycofania uznania niepodległości Litwy
We wrześniu 1991 roku, Rada Państwa ZSRR, na czele której stał Michaił Gorbaczow, przyjęła rezolucję "W sprawie uznania niepodległości Republiki Litewskiej". Jewgienij Fedorow, poseł Jednej Rosji twierdzi, że rezolucja ta była nielegalna.
Czytaj więcej
Projekt ustawy ws. odwołania rezolucji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ws. uznania niepodległości Republiki Litewskiej został złożony w Dumie przez posła rządzącej krajem partii, Jednej Rosji, Jewgienija Fedorowa.
Haidai: Ukraińscy żołnierze bronią się w przemysłowej części Siewierodoniecka
- Walki nie trwają jednak tylko w strefie przemysłowej, ale w całym Siewierodoniecku - powiedział w wieczornym wystąpieniu gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. Haidai podkreślił, że ukraińscy żołnierze nadal kontrolują w pełni Lisiczańsk, miasto położone naprzeciw Siewierodoniecka, po drugiej stronie Dońca Siewierskiego. Dodał jednak, że Rosjanie prowadzą ostrzał budynków mieszkalnych w tym mieście.
Zełenski: Los Donbasu rozstrzygnie się w bitwie o Siewierodonieck
- Siewierodonieck pozostaje epicentrum walk w Donbasie. Bronimy swoich pozycji, zadajemy poważne straty wrogowi. To bardzo zażarta bitwa, bardzo trudna. Prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych bitew w czasie tej wojny. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią się na tym kierunku. Na wiele sposobów los Donbasu będzie rozstrzygnięty tutaj - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
W ciągu doby Ukraińcy odparli w Donbasie siedem ataków wroga
Dowództwo Operacji Sił Połączonych podaje na swoim profilu na Facebooku, że w Donbasie, wzdłuż całej linii frontu, Rosjanie używali lotnictwa bojowego, wyrzutni rakiet, artylerii wielkokalibrowej, czołgów i różnych rodzajów moździerzy, do ataku na cywilną infrastrukturę i obszary mieszkalne. W czasie odpierania ataków Rosjan Ukraińcy zniszczyli trzy czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i cztery inne pojazdy. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Donbasem sześć bezzałogowych statków powietrznych, Orlan-10. W ciągu doby Rosjanie ostrzelali ok. 20 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, uszkadzając i niszcząc 28 obiektów cywilnych. W wyniku ostrzału zginęło czterech cywilów a sześciu zostało rannych.