Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Mer Chersonia informuje, że mieszkańców miasta odcięto od ukraińskich stron internetowych, Facebooka i innych mediów społecznościowych.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Nebenzia: Operacja postępuje zgodnie z planem
Nie sądzę, aby ktokolwiek w rosyjskim kierownictwie kiedykolwiek ogłaszał plany zajęcia Kijowa i zainstalowania tego, co nazywacie rządem marionetkowym - powiedział ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia w wywiadzie dla BBC.
Czytaj więcej
Rosyjska specjalna operacja wojskowa na Ukrainie przebiega zgodnie z planem, powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia w wywiadzie dla BBC.
Ciężkie walki w Siewierodoniecku
Ukraińskie siły walczą o każdą ulicę i każdy dom.
Czytaj więcej
Ukraińscy żołnierze walczą o każdy dom w bitwach ulicznych w kluczowym mieście wschodniej Ukrainy - przekazał gubernator Serhij Haidai.
Mariupol. Rosjanie zburzyli 1300 wieżowców
Pod gruzami zostały ciała mieszkańców.
Czytaj więcej
Rosyjskie siły okupujące zrujnowany Mariupol zburzyły 1300 wieżowców, bez starannego usunięcia setek ciał pozostających pod gruzami - powiedział w piątek mer Mariupola Wadym Bojczenko.
Łukaszenko: Białoruś jest obiektem presji Zachodu
Samozwańczy prezydent Białorusi twierdzi, że "Zachód nie poprzestanie na Ukrainie".
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko zasugerował, że wojska białoruskie mogą być zmuszone do walki o Ukrainę zachodnią, aby nie została podzielona przez Zachód.
Okupanci z obwodu zaporoskiego zaproponowali wznowienie produkcji Zaporożców
Władimir Rogow z okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego, powiedział, że jeśli rosyjska armia zajmie miasto Zaporoże, władze rozważą wznowienie produkcji samochodów pod marką Zaporożec, w bardziej nowoczesnym designie. - Widzimy, jak pozytywnie odbierana jest teraz przez mieszkańców Rosji koncepcja powrotu Moskwiczów (...) To samo dotyczy obwodu zaporoskiego - powiedział. Wznowienie produkcji samochodów pod sowiecką marką Moskwicz w zakładach Renault Rosja ogłosił 16 maja mer Moskwy Siergiej Sobianin.
Doradca mera Mariupola pokazał, jak najeźdźcy karmią dzieci w szkołach
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, opublikował zdjęcia szkolnych obiadów, którymi rosyjscy najeźdźcy karmią dzieci w okupowanym mieście.
„Pokazowa dla okupantów szkoła nr 53. To stąd skradziono pierwsze inteligentne tablice do nauki, tu przywożono wszystkich gości, aby pokazać, że życie toczy się dobrze. Oto standardowy posiłek dla dzieci. Kromka chleba. Trochę duszonej kapusty. Rozwodnione kakao i bułka. Dzieci mówią, że można jeść tylko chleb i bułkę” – napisał Andriuszczenko, dodając też dla porównania zdjęcie ze szkolnej stołówki w Mariupolu sprzed czterech miesięcy.
Rząd Gruzji nie pozwolił prezydent na wizytę w Kijowie
Chciałam odwiedzić Francję, Polskę i być może Ukrainę, którym powinniśmy podziękować za przyspieszenie procesu omawiania kandydatury, ale usłyszałam odmowę - powiedziała Salome Zurabiszwili, cytowana przez gruzińskie media.
Czytaj więcej
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili poinformowała, że przyleciała do Brukseli, by poprzeć kandydaturę Gruzji do Unii Europejskiej, ale rząd nie pozwolił jej na kolejne wizyty, w tym w Warszawie i Kijowie.
Rosja występuje z UNWTO
Rosja zdecydowała o wystąpieniu ze Światowej Organizacji Turystyki - UNWTO (United Nations World Tourism Organization).
Czytaj więcej
Rząd Federacji Rosyjskiej przyjął propozycję Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji w sprawie wystąpienia Federacji Rosyjskiej ze Światowej Organizacji Turystyki.
Mychajło Podolak o dziennej liczbie poległych ukraińskich żołnierzy
To najwyższa jak dotąd liczba podawana przez stronę ukraińską.
Czytaj więcej
Dopóki Rosja nie poniesie dotkliwej porażki militarnej, żadna forma dialogu nie będzie możliwa - powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego.
Barack Obama apeluje o długofalową pomoc dla Ukrainy
Nasza pomoc dla Ukrainy musi być silna, niezachwiana i trwała, dopóki ten konflikt nie zostanie rozwiązany - powiedział Obama. - Dzięki odwadze Ukraińców i światowej solidarności Putin nie jest w stanie osiągnąć swoich celów na Ukrainie.
RegioJet uruchamia pociągi z Pragi na Ukrainę
Czeski prywatny przewoźnik kolejowy RegioJet uruchomi połączenie między Kijowem, Lwowem i Pragą od 11 czerwca. Pociągi mają jeździć przez Przemyśl. Cena biletu z Pragi do Lwowa ma wynieść 9 euro, a z Pragi do Kijowa - 25 euro.
Z rosyjskich miast znikają wojenne bannery
Bannery z literą "Z", symbolem wojny na Ukrainie, znikają albo z inicjatywy samych władz, albo na żądanie mieszkańców.
Czytaj więcej
Lokalne władze w miastach w całej Rosji usuwają transparenty z literą „Z” – symbolem poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
MSZ Ukrainy rozmawiał z szefową brytyjskiej dyplomacji
„W czasie naszej dzisiejszej rozmowy Liz Truss koordynowaliśmy wysiłki mające na celu zwiększenie presji na Rosję”- poinformował w mediach społecznościowych Dmytro Kułeba. Podkreślił, że czeka na kolejny pakiet brytyjskich sankcji na Rosję. „Zdecydowanie potępiliśmy fikcyjny proces przeciwko jeńcom wojennym w okupowanym przez Rosję Doniecku. Jako jeńcy są chronieni przez międzynarodowe prawo humanitarne i muszą być odpowiednio traktowani” - dodał, podkreślając, że Ukraina współpracuje z Wielką Brytanią w sprawie uwolnienia dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka.
Austria poprze przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE, jeśli otrzymają go i inni
Kanclerz Austrii Karl Nehammer stwierdził, że Ukraina powinna otrzymać status państwa kandydującego do członkostwa Unii Europejskiej, pod warunkiem, że status ten zostanie przyznany jednocześnie innym kandydatom – krajom Bałkanów Zachodnich i Mołdawii. Stanowisko Austrii Nehammer wyłożył w piątek podczas konferencji prasowej w Tallinie z premier Estonii Kają Kallas.
Francja deklaruje udział w odblokowaniu portu w Odessie
Informują francuskie media, powołując się na doradcę prezydenta Macrona.
Czytaj więcej
Władze Francji ogłosiły gotowość do udziału w operacji odblokowania portu w Odessie, co pozwoli statkom wejść do portu mimo zaminowanego morza.
Były premier Szwecji krytykuje słowa Putina o Piotrze Wielkim
Carl Bildt, były premier i szef MSZ Szwecji, skomentował wypowiedź Władimira Putina, w którym rosyjski prezydent porównał się z carem Piotrem Wielkim. „Putin powiedział, że Piotr Wielki »niczego nie zabrał, on zwrócił (to, co należało do Rosji - red.)« oraz że »najwyraźniej i nam przypadło w udziale zwrócić (to, co rosyjskie - red.) i wzmocnić (kraj - red.)«. Tak widzi swoją misję - odzyskać to, co kiedyś miała mieć Rosja. To przepis na lata wojny” - napisał na Twitterze.
Scholz: Aby wejść do UE, Serbia musi poprzeć sankcje wobec Rosji
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że oczekuje, że sankcje wobec Rosji będą wspierane przez wszystkie kraje ubiegające się o członkostwo w UE, w tym Serbię.
Czytaj więcej
Przebywający z wizytą w Serbii kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że kraje kandydujące do UE lub czekające na status kandydata muszą wraz z innymi państwami członkowskimi popierać sankcje nakładane na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.
Ukraiński sztab: Wojska rosyjskie przygotowują się do ataku na Słowiańsk
Jednostki najeźdźców przygotowują się do wznowienia ofensywy na miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim - twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w opublikowanym w piątek komunikacie. Rosjanie dalej szturmują Siewierodonieck, w celu przejęcia pełnej kontroli nad miastem i stworzenia warunków do blokady oddziałów ukraińskich - dodała ukraińska armia, podkreślając, że „walki trwają”.
Japonia zakazała eksportu sprzętu dla górnictwa i hutnictwa do Rosji
Japonia zakazała eksportu do Rosji ciężarówek, buldożerów, lokomotyw, ciężkiego sprzętu dla górnictwa i hutnictwa. Potężny cios Tokio zadało rosyjskiemu wydobyciu złota, które dotąd bazuje całkowicie na japońskich maszynach i technologiach.
Czytaj więcej
Japonia zakazała eksportu do Rosji ciężarówek, buldożerów, lokomotyw, ciężkiego sprzętu dla górnictwa i hutnictwa. Potężny cios Tokio zadało rosyjskiemu wydobyciu złota, które dotąd bazuje całkowicie na japońskich maszynach i technologiach.
Macron w przyszłym tygodniu leci do Rumunii i Mołdawii
Emmanuel Macron poleci we wtorek do Rumunii, aby spotkać się ze stacjonującymi w tym kraju francuskimi żołnierzami, a następnie w środę uda się do Mołdawii, aby potwierdzić swoje poparcie dla tego kraju, dotkniętego wojną na Ukrainie - ogłosił Pałac Elizejski. Biuro prezydenta dodało, że wizyta głowy państwa na Ukrainie odbędzie się w nieustalonym jeszcze terminie, który będzie „użyteczny dla prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego”.
Rosja wyposaża szkoły w "zestawy symboli państwowych"
Na flagi i herby rząd w Moskwie wyda ponad 970 mln rubli (17 mln dolarów).
Czytaj więcej
Rosyjski rząd kupi za ponad 970 milionów rubli (17 milionów dolarów) rosyjskie flagi i herby, aby zainstalować je w wiejskich szkołach w ramach „patriotycznej” edukacji podczas trwającej inwazji tego kraju na Ukrainę.
Podolak pyta Holandię: Czy nie zapłaciliśmy wystarczająco dużo krwi, aby mieć szansę w rodzinie UE?
„Wolność, konkurencja, prawa człowieka - Holandia zawsze była wzorem demokracji. Dziś Ukraińcy płacą straszliwą cenę za obronę wolnej Europy przed Rosją. Czy nasi ludzie nie zapłacili wystarczająco dużo krwi, aby mieć szansę w rodzinie europejskiej” - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, w reakcji na doniesienia, że Holandia sprzeciwia się nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE.
Dzień wcześniej Ołha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier do spraw integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO, stwierdziła w Brukseli, że siedem krajów członkowskich UE zaproponowało nadanie jej krajowi innego formatu niż status kandydata. Choć nie wymieniła nikogo konkretnie, to już w marcu premier Holandii Mark Rutte mówił, że nie może obiecać wsparcia dla Kijowa w tej sprawie. - Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia - ostrzegał.
Ukraińcy tracą haubice M777
„New York Times” opublikował zdjęcie najprawdopodobniej pierwszej zniszczonej przez Rosjan ukraińskiej haubicy M777. Jest ona najpotężniejszą i najbardziej niszczycielską bronią artyleryjską z dostarczonych przez państwa NATO.
Ławrow poucza Dudę
Ławrow zastanawiał się czy polskie władze porównały go z ministrem spraw zagranicznych nazistowskich Niemiec, Joachimem von Ribbentropem.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skomentował wypowiedź prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który w rozmowie z Bildem porównał prezydenta Rosji Władimira Putina do Adolfa Hitlera.
Ołena Zełenska: Ponad 1000 kobiet służących w armii zostało dowódcami
Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska zabrała głos podczas międzynarodowej wideokonferencji „Kobiety w konfliktach” w Brukseli.
Powiedziała, że w Siłach Zbrojnych służy 37 tys. kobiet, tysiąc z nich jest dowódcami.
- Nasze kobiety to superbohaterki, które każdego dnia przybliżają zwycięstwo - powiedziała Zełenska.
Ukraińscy żołnierze zablokowani w zakładach chemicznych "Azot" w Siewierodoniecku
W zakładach są także cywile. Wojsko usiłuje negocjować warunki opuszczenia fabryki.
Czytaj więcej
Ukraińskie wojsko, zablokowane w fabryce Azot w Siewierodoniecku, próbuje negocjować warunki wyjścia z przedsiębiorstwa – powiedział Rodion Mirosznik, ambasador samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej w Rosji.
Rosyjskie firmy objęte sankcjami uciekają do Turcji
Wiadomo już, że 43 rosyjskie spółki, w tym Gazprom, a także oligarchowie, przeniosą swoje siedziby do Stambułu. Proces ten rozpocznie się w lipcu. W Turcji chcą też szukać ochrony przed sankcjami rosyjskie linie lotnicze.
Czytaj więcej
Rosyjskie firmy objęte sankcjami uciekają z terenu Unii pod turecką jurysdykcję. Wiadomo, że 43 rosyjskie spółki, w tym Gazprom, a także oligarchowie, przeniosą swoje siedziby do Stambułu. Proces ten rozpocznie się w lipcu. W Turcji chcą też szukać ochrony przed sankcjami rosyjskie linie lotnicze.
Orbán: Jeśli jest wojna, to jest inflacja wojenna
Premier Węgier Viktor Orbán ocenił, że unijne embargo na gaz z Rosji zniszczyłoby europejską gospodarkę.
Czytaj więcej
- Świat będzie cierpiał z powodu wojny i jej ekonomicznych konsekwencji - powiedział premier Węgier Viktor Orbán, odnosząc się do wojny Rosji z Ukrainą. Ocenił, że gdyby nie rozwiązania wdrożone przez jego gabinet, inflacja na Węgrzech byłaby wyższa, a paliwa - droższe.
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii z wizytą w Kijowie
Sekretarz obrony Ben Wallace udał się do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem.
W oświadczeniu MON poinformowało, że wizyta robocza odbyła się, aby Wallace z pierwszej ręki dowiedział się, jak rozwijają się potrzeby operacyjne Sił Zbrojnych Ukrainy w miarę zmieniającego się charakteru konfliktu.
Ukraiński sierżant zestrzelił dziewięć rosyjskich dronów
Sierżant ukraińskiej 95 Brygady Powietrzno-Desantowej zestrzelił dziewięć rosyjskich dronów, co czyni go jednym z najskuteczniejszych przeciwlotników w Ukraińskich Siłach Zbrojnych - wynika z komunikatu na kanale ukraińskich Wojsk Powietrzno-Desantowych na kanale Telegram. Jak czytamy we wpisie zestrzelone drony miały za zadanie "korygować ogień artylerii skierowany na ukraińskie pozycje". Sierżant do zestrzeliwania dronów miał używać przenośnego przeciwlotniczego zestawu Starstreak przekazanego Ukrainie przez Wielką Brytanię.
SBU: Rosjanie chcieli zorganizować w Kijowie pseudoreferendum
"Rosyjscy okupanci chcieli stworzyć (w Kijowie - red.) okupacyjną administrację i zorganizować pseudoreferendum w celu stworzenia lokalnej republiki" - pisze SBU na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, powołując się na dane ukraińskiego kontrwywiadu twierdzi, że w przypadku zajęcia Kijowa przez Rosjan, chcieli oni wprowadzić w mieście - przynajmniej tymczasowo - paszporty byłego ZSRR, do czasu wydania rosyjskich dokumentów.
Finlandia wyśle Ukrainie pomoc wojskową
Prezydent Finlandii na wniosek rządu podjął decyzję o wysłaniu Ukrainie pomocy w postaci sprzętu obronnego - podał fiński resort obrony. W komunikacie dodano, że w celu zapewnienia bezpiecznego wykonania operacji nie podane do publicznej wiadomości zostaną żadne szczegóły dotyczące przedmiotu dostawy ani terminu jej wykonania. "Dodatkowa pomoc Finlandii uwzględnia zarówno potrzeby Ukrainy, jak i możliwości Sił Zbrojnych" Finlandii - czytamy.
MSZ Rosji odmawia uznania Brytyjczyków walczących w ukraińskiej armii za jeńców wojennych
Brytyjczycy skazani na śmierć w tzw. Donieckiej Republice Ludowej "nie są kombatantami i nie mają prawa do statusu jeńców wojennych" - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Zacharowa przekonywała, że "inaczej niż twierdzą Brytyjscy urzędnicy, wymienieni obywatele nie są jeńcami wojennymi, ale najemnikami". - Najemnicy wysłani przez Zachód, by pomóc nacjonalistycznemu reżimowi w Kijowie, nie są kombatantami w świetle prawa międzynarodowego i nie mają prawa do statusu jeńców wojennych - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji. Jej wypowiedź opublikowano na stronie rosyjskiego MSZ.
Rosjanie zastępują McDonald's własną siecią
Amerykański fast-food opuścił Rosję po inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Sieć fastfood, która dotychczas działała pod szyldem McDonald’s ujawniła swoje logo. Otwarcie planowane jest 12 czerwca.
Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii rozmawiała z szefem dyplomacji Ukrainy
Elizabeth Truss rozmawiała z Dmytro Kułebą o "wysiłkach na rzecz uwolnienia jeńców wojennych przetrzymywanych przez rosyjskich popleczników". "Wyrok przeciwko nim jest skandalicznym złamaniem Konwencji Genewskiej" - napisała Truss w kontekście skazanych na śmierć w tzw. Donieckiej Republice Ludowej Brytyjczyków i Marokańczyka, którzy służyli w ukraińskiej armii.
Rzecznik rządu Niemiec o wyrokach śmierci w Donbasie: Szokujące
Wyroki śmierci orzeczone wobec dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka walczących w szeregach ukraińskiej armii w Donbasie są szokujące i pokazują "całkowity brak poszanowania Rosji dla podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego" - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu.
Rosyjska gospodarka ma się coraz lepiej
Tak uważa Bank Rosji i obniża główną stopę procentową.
Czytaj więcej
Po posiedzeniu Rada Dyrektorów Banku Rosji obniżyła główną stopę o 150 punktów bazowych do 9,5 proc. Bank tłumaczy to szybszym od prognozowanego tempem spadku inflacji i aktywności gospodarczej.
Ławrow skomentował skazanie na śmierć Brytyjczyków i Marokańczyka służących w ukraińskiej armii
- Obecnie procesy, o których mowa, toczą się na podstawie prawodawstwa Donieckiej Republiki Ludowej, ponieważ przestępstwa, o których mowa, popełniono na terytorium DRL - powiedział szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w rozmowie z dziennikarzami.
Czytaj więcej
Siergiej Ławrow apeluje, by "nie mieszać się do pracy wymiaru sprawiedliwości Donieckiej Republiki Ludowej".
Zastępca sekretarza generalnego NATO: Rosja nie zagrozi Szwecji i Finlandii
NATO nie widzi żadnych przesłanek wskazujących, że Rosja ma "zdolności lub intencje, by podjąć agresywne działania militarne przeciwko Szwecji i Finlandii" - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Geona. Geona wyraził też przekonanie, że Szwecja i Finlandia dołączą do NATO.
Mer Melitopola: Rosjanie przygotowują się do transportu zboża do portu w Berdiańsku
- Przygotowują się też do kradzieży nowo zbieranego zboża. Naszym zadaniem jest rejestrować wszystko co się dzieje - powiedział Iwan Fedorow.
Czytaj więcej
Rosjanie wywożą ukraińskie zboże z obwodu zaporoskiego na Krym koleją. Przygotowują się też do kradzieży nowo zebranego zboża i transportowania go m.in. drogą morską - mówi mer okupowanego przez Rosję Melitopola, Iwan Fedorow.
Haidai: Ukraińska armia nadal kontroluje przemysłową część Siewierodoniecka
Gubernator obwodu ługańskiego w rozmowie z AP stwierdził, że w Siewierodoniecku walki trwają "o każdy dom i każdą ulicę".
Ukraińska armia zestrzeliła rosyjskiego drona nad obwodem dniepropietrowskim
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że ukraińska armia zestrzeliła rosyjski bezzałogowy statek powietrzny nad obwodem dniepropietrowskim. To dziewiąty bezzałogowy statek powietrzny zestrzelony nad tym obwodem - wynika z wpisu Rezniczenki.
Timothy D. Snyder przekonuje, że Ukraina ma szansę wygrać wojnę z Rosją
"Rytualnie powtarza się, że zimna wojna pokazała, iż mocarstwa atomowa nie mogą być pokonane. W rzeczywistości zimna wojna dowiodła czegoś przeciwnego. Mocarstwa atomowe przegrywały wojny cały czas" - pisze Timothy D. Snyder.
Czytaj więcej
Timothy D. Snyder, amerykański historyk, wykładowca Uniwersytetu Yale, przekonuje w serii wpisów na Twitterze, że Ukraina nie jest skazana na porażkę w wojnie z Rosją.
Moskwa nie chce powiedzieć ile ma złota i walut
Kreml utajnia kolejne dane dotyczące rosyjskiej gospodarki.
Czytaj więcej
Świat nie dowie się już, ile złota i walut jest w rezerwach Rosji. To kolejne dane z rosyjskich statystyk gospodarczych, które od napaści na Ukrainę, utajni reżim w Moskwie. Zmieni też zasady funkcjonowania rynku finansowego na własne, ale niezgodne z międzynarodowymi standardami.
Przewodnicząca PE: Wspieramy Ukrainę w staraniach o status kandydata do UE
Roberta Metsola, w czasie Szczytu Demokracji w Kopenhadze mówiła, że Parlament Europejski zdecydowanie popiera starania Ukrainy o status państwa-kandydata do UE.
Rankiem Rosjanie ostrzelali obwód czernihowski
Dowództwo Operacyjne "Północ" pisze na swoim profilu na Facebooku, że Rosjanie otworzyli ogień do przygranicznych miejscowości w obwodzie czernihowskim między 7:20 a 7:40, między 8:15 a 8:20 i między 8:50 a 8:55.
Resort obrony Rosji podał dane o stratach armii Ukrainy
Od 24 lutego ukraińska armia miała stracić 195 samolotów, 130 śmigłowców, 1 168 bezzałogowych statków powietrznych, 336 zestawów przeciwlotniczych, 3 484 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 499 wyrzutni rakiet, 1 843 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 3 528 innych pojazdów wojskowych - podał gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji.
Rzecznik resortu obrony Ukrainy: Rosja nie pozwoli nam żyć w spokoju
- Federacja Rosyjska chce całkowicie zniszczyć ukraińskie państwo i zainstalować tu rząd, który będzie mogła kontrolować - stwierdził Ołeksandr Motuzianyk.
Czytaj więcej
Rosja szuka słabych punktów ukraińskiej obrony w rejonie Dońca Siewierskiego na wschodniej Ukrainie - poinformował rzecznik resortu obrony Ukrainy, Ołeksandr Motuzianyk.
Rosja: Mieszkaniec Wotkińska skazany za spalenie plakatu z symbolem "Z"
Jak podaje Interfax 36-letni, bezrobotny mieszkaniec Wotkińska musi zapłacić 30 tys. rubli za obrazę rosyjskiej armii. Mężczyzna został aresztowany 3 czerwca, po tym jak zerwał z muru plakat z symbolem "Z" (symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę), oblał go łatwopalną cieczą i podpalił. Skargę na jego zachowanie złożył jeden z mieszkańców miasta.
W nocy Rosjanie ostrzelali Charków i miejscowości w obwodzie charkowskim
O ostrzale informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W wyniku ostrzału Charkowa uszkodzone zostały domy, magazyny i obiekty infrastruktury miejskiej. W wyniku ostrzału miejscowości w obwodzie charkowskim w ciągu ostatniej doby zginęły dwie osoby, a 15 zostało rannych. Wśród rannych jest 12-letni chłopiec.
Podolak: Trzeba rozmawiać o natychmiastowej deimperializacji Rosji
"Przyznanie się przez Putina do zajmowania ziem i porównanie się przez niego do Piotra Wielkiego dowodzi, że nie ma 'konfliktu' tylko krwawe zajmowanie kraju pod wymyślonym pretekstem ludobójstwa. Nie powinniśmy rozmawiać o 'ratowaniu twarzy' Rosji tylko o natychmiastowej deimperializacji" - napisał na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Zastępca mera Mariupola: Mieszkańcom kończy się żywność i pieniądze
W walkach o Mariupol, według szacunków strony ukraińskiej, zginęło co najmniej 22 tys. osób. Przed wojną w mieście mieszkało ok. 400 tys. osób.
Czytaj więcej
Serhij Orłow, zastępca mera Mariupola, który obecnie przebywa na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, w rozmowie z BBC mówi, że 100 tys. osób, które nadal pozostaje w mieście, doświadcza poważnego kryzysu humanitarnego.
Szefowa MSZ Szwecji liczy na postęp w rozmowach z Turcją
Ann Linde oświadczyła, że Szwecja chce doprowadzić do "konstruktywnego postępu" w rozmowach z Turcją w kwestii starań Szwecji o członkostwo w NATO. - Nasz wniosek otrzymał szerokie poparcie wśród członków NATO - podkreśliła Linde. Turcja zgłasza obiekcje w związku ze staraniami Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO, zarzucając tym krajom, że udzielają schronienia osobom związanym z organizacjami (głównie kurdyjskimi), które Turcja uważa za terrorystyczne.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie sumskim
Między 2 a 3 w nocy Rosjanie otworzyli ogień moździerzowy do miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim - poinformował gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki. Żywicki podał, że na miasto spadło siedem pocisków.
Polsce nie zabraknie gazu na zimę
Państwa Unii Europejskiej gromadzą gaz ziemny szykując się do odcięcia dostaw surowca z Rosji.
Czytaj więcej
W podziemnych magazynach Unii szybko przybywa gazu. Są już zapełnione w ponad połowie. Najwięcej, bo blisko 96 proc. ich pojemności zapełniła Polska. Jednak nasze magazyny wystarczą zaledwie na 15 proc. krajowego popytu.
Rosyjsko-holenderska firma Yandex usuwa granice ze swojej aplikacji z mapami
"Naszym celem jest pokazanie świata otaczającego nas. Dlatego, niektóre obiekty - takie jak góry, rzeki, linie koła podbiegunowego i inne dane, charakterystyczne dla mapy fizycznej - pojawią się na mapie" - tłumaczy decyzję rzecznik spółki.
Czytaj więcej
Rosyjsko-holenderski koncern Yandex usunął ze swojej aplikacji z mapami, popularnych w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, granice państwowe - pisze serwis techcrunch.com.
Prokuratura generalna Ukrainy: W wyniku działań wojennych ucierpiało 754 dzieci
Prokuratura generalna Ukrainy podaje, że od początku wojny na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginęło 263 dzieci, a 491 zostało rannych. 7 czerwca w ostrzale miejscowości Bachmut, w obwodzie donieckim, rannych zostało dwoje nastolatków - w wieku 14 i 17 lat. Z kolei 8 czerwca ranny został 11-letni chłopiec w obwodzie mikołajowskim. Od początku wojny na Ukrainie uszkodzonych zostało 1 971 placówek edukacyjnych, z czego 194 zostały całkowicie zniszczone.
Łotwa: Ceny gazu wzrosną od lipca od 65,6 do 89,9 proc.
Agencja BNS, powołując się na łotewską spółkę gazową, Latvijas Gāze podaje, że cena gazu w gospodarstwach domowych nieużywających gazu do ogrzewania, wzrośnie z ok. 7,67 euro do 10,56 euro miesięcznie. Z kolei w gospodarstwach domowych, które używają gazu ziemnego do ogrzewania i zużywają średnio 180 m3 miesięcznie cena wzrośnie z 148 do 278,15 euro miesięcznie. Latvijas Gāze ostrzegała wcześniej, że rezygnacja z rosyjskiego gazu doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen tego surowca.
Müller: Rosja marzy, żeby wywołać kolejny konflikt
- Jakie jest ryzyko niedostarczenia (ukraińskiego - red.) zboża do Afryki? To ryzyko głodu na szeroką skalę, ludzi, którzy będą umierali z głodu, a później ruchów migracyjnych - naturalnych, które pojawiają się w sytuacjach kryzysowych, czyli dużego ruchu migracyjnego z Afryki do Europy, czyli kolejnego kryzysu, który chciałaby wywołać Rosja - powiedział w Polskim Radiu rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego. - Rosja o tym marzy, żeby wywołać kolejny konflikt, tym razem wywołać kryzys w postaci ruchu migracyjnego z Afryki - mówił Piotr Müller.
Czytaj więcej
- Wyobrażam sobie bez wątpienia, że w przyszłości, jak tylko konflikt na terenie Ukrainy nieco osłabnie, Donald Tusk będzie jednym z pierwszych polityków europejskich, który będzie namawiał do odmrożenia stosunków z Rosją - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Polskim Radiem.
Haidai: "Rosyjski świat" to pustynia
Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego zarzucił Rosjanom, że ci "w ciągu osiem lat nie odbudowali niczego w obwodzie ługańskim". "Nawet nie próbują przywrócić dostaw wody i prądu w Popasnej i Rubiżnem (miejscowościach zajętych przez Rosjan - red.) - tylko wszystko niszczą. 'Rosyjski świat' to pustynia. Wróg stara się osiągnąć taki cel" - napisał Haidai na swoim profilu na Facebooku.
Rosjanie zniszczyli w ciągu doby 38 domów w obwodzie ługańskim
O zniszczeniach w wyniku rosyjskiego ostrzału poinformował gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 31,9 tys. żołnierzy, 1 409 czołgów, 3 450 pojazdów opancerzonych, 712 zestawów artyleryjskich, 222 wyrzutnie rakiet, 97 zestawów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 572 bezzałogowe statki powietrzne, 125 pocisków manewrujących, 2 438 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 54 jednostki sprzętu specjalnego.
Brytyjski resort obrony: Rosja znów kontroluje większość Siewierodoniecka
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie z frontu podaje, że Rosjanie znów kontrolują większą część Siewierodoniecka, ale rosyjskie wojska poczyniły "niewielkie postępy w próbach okrążenia (Ukraińców) na większym obszarze, od północy i południa". Jednocześnie resort obrony Wielkiej Brytanii pisze o złej sytuacji na terenach okupowanych przez Rosję. "Prawdopodobnie w Chersoniu brakuje leków, podczas gdy Mariupolowi zagraża duża epidemia cholery" - czytamy w raporcie.
Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski
Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że w nocy Rosjanie ostrzelali rejon krzyworoski. "Trzy miejscowości znalazły się jednocześnie pod ostrzałem. Są zniszczenia w Zełenodolśku, 41-letnia kobieta doznała obrażeń" - napisał Rezniczenko na swoim kanale w serwisie Telegram. Nad ranem rosyjska rakieta miała też spaść na Dniepr - na razie jednak nie ma doniesień o ofiarach tego ataku.
Ukraińska armia odparła w Donbasie siedem ataków wroga w ciągu doby
Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby ukraińska armia odparła w Donbasie siedem ataków Rosjan, niszcząc przy tym cztery bojowe wozy piechoty, trzy inne pojazdy opancerzone, cztery nieopancerzone pojazdy i skład amunicji wroga. Nad Donbasem zestrzelono też pięć bezzałogowych statków powietrznych, Orlan-10.
65 proc. Rosjan uważa, że patriota musi znać historię swojego kraju
Sondaż przeprowadzono w dniach 27-29 maja na grupie 1 500 respondentów w 104 miejscowościach i 53 regionach Rosji.
Czytaj więcej
85 proc. Rosjan uważa się za patriotów - wynika z sondażu Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).
Mężczyźni z Ukrainy, w wieku poborowym, przekraczają granicę Polski
„Od 24.02 do 07.06.2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało łącznie 3,645 mln obywateli Ukrainy, w tym 432 tys. obywateli UA – mężczyzn w wieku 18–60 lat. Straż Graniczna nie przekazywała danych tych osób służbom Ukrainy” – informuje "Rzeczpospolitą" por. Anna Michalska, rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej. Ilu wyjechało poprzez Mołdawię czy Rumunię? Frontex nie posiada takich danych.
Czytaj więcej
W tle wielka korupcja na ukraińskiej granicy.
Źródła wojskowe z USA: Ukraina wyczerpała zasoby poradzieckiej broni
Według amerykańskich źródeł wojskowych zasoby poradzieckiej broni, którą dysponowała ukraińska armia, wyczerpały się w ciągu trzech miesięcy działań wojennych.
Czytaj więcej
Ukraina wyczerpała swoje zapasy poradzieckiej broni i obecnie jest całkowicie zależna od sojuszników jeśli chodzi o uzbrojenie niezbędne do odpierania rosyjskiej inwazji - podają amerykańskie źródła wojskowe, na które powołuje się AFP.
Prezydent Ukrainy został zaproszony na szczyt NATO w Madrycie
Na szczycie, który odbędzie się w stolicy Hiszpanii, po raz pierwsi obecni będą przedstawiciele partnerów NATO z rejonu Pacyfiku - Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej - oświadczył również zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Joane.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, został zaproszony na szczyt NATO w Madrycie, który odbędzie się 29-30 czerwca - poinformował zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Joane.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy trzy składy amunicji
W ciągu doby, na południu Ukrainy, ukraińska armia wyeliminowała 33 rosyjskich najeźdźców i zniszczyła wyrzutnię rakiet Grad, kilka pojazdów opancerzonych, trzy składy amunicji i dwa składy paliwa - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe". Ukraińskie lotnictwo miało przeprowadzić serię ataków na bastiony Rosjan, zgrupowania ich sił, a także most pontonowy i składy amunicji w pięciu miejscowościach w obwodzie chersońskim - czytamy w raporcie.
MSZ Ukrainy: Wyrok śmierci wobec cudzoziemców broniących Ukrainy jest nieważny
- Tzw. proces personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy na okupowanych ukraińskich terytoriach jest pozbawiony mocy prawnej - mówił rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko.
Czytaj więcej
Wyrok śmierci wydany przez sąd Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium Donbasu, wobec dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka walczących po stronie ukraińskiej, powinien zostać uznany za nieważny - przekonuje rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko.
Podolak: Zachód nie wie, jak wielu wyrzutni rakiet używa rosyjska armia
Doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mówił, że kiedy między armią rosyjską a ukraińską dojdzie do równowagi jeśli chodzi o liczbę tych ostatnich systemów uzbrojenia, co ma nastąpić, gdy Ukraina otrzyma od 150 do 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, ukraińska armia będzie w stanie skutecznie odzyskiwać utracone terytoria.
Czytaj więcej
Zachodnim rządom brakuje informacji wywiadowczych na temat użycia wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet przez rosyjską armię i dlatego tego rodzaju broń jest dostarczana Ukrainie w zbyt małych ilościach - powiedział doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, w rozmowie z radiem BBC.
Zełenski w wieczornym wystąpieniu mówił o "pozytywnych wieściach z Zaporoża"
- W obwodzie zaporoskim udaje nam się pokrzyżować plany okupantów - stwierdził prezydent Ukrainy nie podając jednak żadnych szczegółów. W czwartek ministerstwo obrony Ukrainy informowało o udanej kontrofensywie na południu kraju, w pobliżu Chersonia, która miała doprowadzić do odzyskania części terytorium przez Ukrainę.
Komisja spraw zagranicznych Senatu USA jednogłośnie za Szwecją i Finlandią w NATO
Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu jednogłośnie przyjęła rezolucję wzywającą NATO do jak najszybszego przyjęcia do Sojuszu Finlandii i Szwecji. - Przyjęcie przez komisję rezolucji jest świadectwem ponadpartyjnego poparcia do wejścia do NATO Finlandii i Szwecji - powiedział członek komisji, senator Jim Risch (Partia Demokratyczna). - Od dawna mówiłem, że silne polityczne i wojskowe tradycje Szwecji i Finlandii czynią z nich idealnych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mam nadzieję, że Senat pójdzie w ślady komisji i szybko przyjmie tę rezolucję - dodał.
Kanadyjski rząd ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami
- Nie mogę wystarczająco mocno podkreślić jak ważne jest, że w obecnym geopolitycznym środowisku, w którym się znajdujemy, utrzymujemy się w podwyższonej gotowości w związku z możliwością ataków ze strony państw nieprzyjaznych, takich jak Rosja - mówił Marco Mendicino, minister bezpieczeństwa publicznego Kanady, na forum kanadyjskiego parlamentu. Mendicino dodał, że możliwe są cyberataki wymierzone w rosyjską "infrastrukturę krytyczną", a także w "różne sektory administracji i gospodarki".
Przewodniczący parlamentu Ukrainy: Korytarz dla negocjacji się zwęża
Rusłan Stefanczuk, przewodniczący parlamentu Ukrainy, występując na forum holenderskiego parlamentu stwierdził, że "są trzy czerwone linie, których Ukraina nigdy nie przekroczy w żadnych negocjacjach". - To kwestia ukraińskiej niepodległości, kwestia ukraińskiej suwerenności i kwestia ukraińskiej integralności terytorialnej - wyliczał. - Dodatkowo chciałbym podkreślić, że po każdym takim Mariupolu, Buczy i Irpieniu, korytarz dla negocjacji staje się coraz węższy - dodał.