Aktualizacja: 07.11.2024 11:40 Publikacja: 10.06.2022 18:00
Foto: Adobe Stock
Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii przedstawiło nową listę sankcyjną sprzętu, którego sprzedaż do Rosji zostaje zabroniona. Zakaz dostaw wejdzie w życie 17 czerwca. Na liście znajdują się generatory pary i gazu, pompy, przenośniki, koparki, buldożery, taśmociągi, maszyny do załadunku i rozładunku, lokomotywy kolejowe, krosna.
Ograniczenia dotkną głównie sektor wydobywczy - górnictwo węgla, miedzi i innych metali i surowców, hutnictwo. Przemysłem, w którym w Rosji używano w zasadzie tylko japońskiego sprzętu, jest wydobycie złota. W innych branżach nie ma tak uderzającej dominacji. Wysoki procent japońskiego sprzętu znajduje się w przedsiębiorstwach na Dalekim Wschodzie. Tam ludzie sprowadzali z Japonii używane samochody terenowe – tak jest np. na Wyspie Sachalin i Wyspach Kurylskich, gdzie wprawdzie obowiązuje ruch prawostronny, ale wszyscy jeżdżą autami z kierownicą z prawej strony. Podobnie mnogość japońskiego używanego sprzętu trafiała do rosyjskich firm. Nie trzeba go teraz zwracać, ale też nie ma już mowy o imporcie kolejnych maszyn czy zakupie części zamiennych.
Firma z Hongkongu zaprzestała montażu sprzętu w swoich zakładach w Rosji. Powstawały tu telewizory m.in. Sony, Sharp i Philips. Powodem są trudności z płatnościami za komponenty kupione w Chinach, a także groźba strat wizerunkowych dla w obliczu wojny rozpętanej przez Putina.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Jest czwartek, 7 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia kluczowe wiadomości gospodarcze.
W czasie swojej pierwszej kadencji prezydent Donald Trump mocno, często bezpośrednio w rozmowach z przywódcami innych krajów, promował sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia na świecie. Teraz może być podobnie.
Jest środa, 6 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia kluczowe wiadomości gospodarcze.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Obecnie wpływ państwa na państwową zbrojeniówkę jest de facto mniejszy niż na tę... prywatną. Czy pomysłem na rozwiązanie tej sytuacji jest powrót PGZ pod nadzór MON?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski pogratulował telefonicznie Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA.
Firma z Hongkongu zaprzestała montażu sprzętu w swoich zakładach w Rosji. Powstawały tu telewizory m.in. Sony, Sharp i Philips. Powodem są trudności z płatnościami za komponenty kupione w Chinach, a także groźba strat wizerunkowych dla w obliczu wojny rozpętanej przez Putina.
Rolls-Royce Ghost to samochód, który jest wizytówką innego świata. To też idealne auto na podróż po wyjątkowo drogich miejscach tą wyjątkowo drogą i niecodzienną limuzyną.
Linie lotnicze przygotowały na listopad 8,6 miliona miejsc na trasach międzynarodowych lotach do Hiszpanii, wynika z analiz organizacji Turespaña promującej kraj jako kierunek turystyczny. Znaczny wzrost ruchu zanotowano w przypadku 11 rynków źródłowych, a jednym z nich jest Polska.
Opozycyjna CDU domaga się od kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, przeprowadzenia jak najszybciej głosowania ws. wotum nieufności dla jego rządu, co miałoby doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych już w styczniu.
Rosja przeprowadziła w nocy kolejny w ostatnich tygodniach zmasowany atak dronów-kamikadze na Kijów. Szczątki zestrzelonych dronów spadły na sześć dzielnic miasta.
Biedni i bogaci, biali i kolorowi, mieszkańcy miast i wsi: inaczej niż przed czterema laty Donald Trump znalazł wyborców w całych Stanach. To tłumaczy jego niezwykły sukces.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas