06:32
14.05.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 80
01:38
14.05.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:33
14.05.2022

Zełenski: Robimy wszystko, by szybko wyzwolić naszą ziemię

Wołodymyr Zełenski ocenił, że "jedyna recepta na obronę wolności w obliczu inwazji Rosji" to zaostrzenie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej i zwiększenie obronnego i finansowego wsparcia dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Kiedy skończy się wojna Rosji z Ukrainą? Zełenski: Dziś nie można przewidzieć
01:06
14.05.2022

Ukraina i Mołdawia odnawiają umowę o wolnym handlu

O sprawie poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Mimo wojny realizujemy umowy z 2021 r." - podkreślił dodając, że do ukraińskiego parlamentu trafił odpowiedni projekt ustawy.

00:45
14.05.2022

Ukraińska deputowana: Potrzebujemy F-16 i wyrzutni rakiet

Gdyby Ukraina miała haubice dwa miesiące temu, Rosjanie nie byliby w stanie otoczyć i zniszczyć Mariupola - oceniła deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandra Ustinowa.

Czytaj więcej

Deputowana z Ukrainy: Tracimy więcej ludzi niż na początku wojny
00:16
14.05.2022

Rotacja żołnierzy USA w Europie

Stany Zjednoczone w ramach rotacji wyślą do Europy 10,5 tys. żołnierzy, którzy zastąpią wcześniej rozmieszczonych mundurowych - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby zaznaczając, że rotacja będzie miała miejsce w nadchodzących tygodniach. Rzecznik podkreślił, że żołnierze nie będą walczyć na Ukrainie, lecz "wzmocnią solidną obronę państw NATO".

23:42
13.05.2022

Marczenko: Przedłużająca się wojna będzie wyzwaniem dla gospodarki Ukrainy

Przedłużająca się wojna będzie miała poważny wpływ na sytuację gospodarczą na Ukrainie, ukraińskie władze mocno liczą na zagraniczną pomoc finansową - stwierdził w rozmowie z "The Economist" minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko. Według niego, gdyby wojna trwała dłużej niż trzy-cztery miesiące, konieczne byłoby podjęcie "bolesnych środków", w tym podniesienie podatków i zredukowanie wydatków.

23:21
13.05.2022

Władze obwodu biełgorodzkiego o zniszczeniach w wyniku ukraińskiego ostrzału

Według stanu na piątek, w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim w 280 gospodarstwach domowych odnotowano różny stopień zniszczeń, do których doszło w wyniku ostrzału ze strony ukraińskiej - podały służby prasowe władz regionalnych.

22:59
13.05.2022

Zełenski: Rosja straciła 200 samolotów

- Dziś możemy donieść o 200. zestrzelonym rosyjskim samolocie wojskowym. Od dziesięcioleci Rosja nie straciła tylu samolotów w żadnej wojnie - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja straciła też "prawie 27 tys. żołnierzy", w tym "wielu młodych poborowych".

22:29
13.05.2022

Yellen omówi z Morawieckim wpływ wojny na gospodarkę Polski

W poniedziałek sekretarz skarbu USA Janet Yellen spotka się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim, minister finansów Magdaleną Rzeczkowską i prezesem NBP Adamem Glapińskim. Departament Skarbu USA poinformował w komunikacie, że Yellen ma omówić "wpływ wojny (Rosji z Ukrainą - red.) na polską gospodarkę, w szczególności na inflację, politykę fiskalną i łańcuchy dostaw". "Sekretarz Yellen wyrazi również wdzięczność za hojność, okazaną przez Polskę w przyjmowaniu uchodźców" - czytamy. Amerykańska sekretarz skarbu ma odnieść się też do "rosnącego ryzyka braku bezpieczeństwa żywnościowego" oraz omówić porozumiemie w sprawie nowych międzynarodowych przepisów podatkowych.

22:05
13.05.2022

Ukraińskie wojsko o działaniach w Donbasie

W piątek siły ukraińskie odparły dziesięć ataków wroga w obwodach donieckim i ługańskim - podało ukraińskie wojsko. Według tego źródła, zniszczono m.in. 5 czołgów.

21:44
13.05.2022

Wenediktowa o możliwych zbrodniach wojennych na Ukrainie

Ponad 11 tys. incydentów mogących stanowić przypadki zbrodni wojennych jest sprawdzanych na Ukrainie - podała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa dodając, że do tej pory zidentyfikowano 40 podejrzanych. Wcześniej przed sądem w Kijowie stanął 21-letni rosyjski żołnierz, oskarżony o zabicie 62-letniego Ukraińca strzałem w głowę. - Jestem przekonana, że w najbliższej przyszłości zobaczymy inne sprawy trafiające do sądu i sprawców stających przed sędziami - powiedziała Wenediktowa. - Zapewnimy, że sprawy te zostaną doprowadzone do logicznego końca - zadeklarowała.

21:22
13.05.2022

Nieoficjalnie: Rosyjskie okręty podwodne wypłynęły z Sewastopola

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wyszły z portu w Sewastopolu - podało Radio Swoboda, powołując się na informacje od swojego korespondenta. Obecnie nabrzeże w południowej części zatoki portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne, jest puste - czytamy. Według tego źródła, w skład Floty Czarnomorskiej wchodzi sześć okrętów podwodnych projektu "Warszawianka".

21:02
13.05.2022

Pentagon: Kongres musi uchwalić pomoc dla Ukrainy do 19 maja

- 19 maja to dzień, w którym naprawdę - bez dodatkowych uprawnień - zaczniemy nie mieć możliwości wysyłania nowego sprzętu. Od 19 maja to zacznie wpływać na naszą zdolność do nieprzerwanego wysyłania pomocy - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do pomocy dla Ukrainy w wysokości 40 mld dol. Liderzy Demokratów i Republikanów chcieli, by pakiet pomocowy, uchwalony już przez Izbę Reprezentantów, został przyjęty w ramach szybkiej ścieżki legislacyjnej. Wymagało to jednomyślności, której nie było wobec sprzeciwu republikańskiego senatora Randa Paula.

21:41
13.05.2022

Kyryłenko: Negocjacje ws. żołnierzy z Azowstalu trwają

Szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko oświadczył, że trwają "trudne negocjacje" z Rosją w sprawie ukraińskich żołnierzy pozostających na terenie kombinatu Azowstal w Mariupolu. Kyryłenko dodał, że Federacja Rosyjska stara się "jak najbardziej dyktować warunki" i że w pierwszej kolejności ewakuowani mogą być ciężko ranni obrońcy Azowstalu. Wcześniej o tym, że negocjacje trwają mówiła też wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

20:20
13.05.2022

Pentagon nie ujawnia szczegółów rozmowy Austina z Szojgu

Po raz pierwszy od blisko trzech miesięcy sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Rosji. Cytowany przez CNN przedstawiciel Pentagonu przekazał, że rozmowa Lloyda Austina z Siergiejem Szojgu trwała ok. godziny. Oficjel potwierdził doniesienia rosyjskiego resortu, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej. Dodał, że Austin i Szojgu "mieli okazję porozmawiać", ale nie ujawnił bliższych szczegółów rozmowy. Wcześniej rzecznik John Kirby oświadczył, że Austin w rozmowie z Szojgu wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie.

20:04
13.05.2022

W lipcu referendum ws. przyłączenia Osetii Południowej do Rosji

Dekret o rozpisaniu referendum podpisał przywódca separatystycznej Osetii Południowej Anatolij Bibiłow.

Czytaj więcej

Osetia Południowa przyłączy się do Rosji? W lipcu "referendum"
19:30
13.05.2022

W rozmowie z Putinem Scholz wezwał do zawieszenia broni

Jak już informowaliśmy, dziś Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem. Strona niemiecka podała, że rozmowa kanclerza Niemiec z prezydentem Rosji trwała 75 minut. Scholz wezwał do zakończenia walk na Ukrainie. "Trzy rzeczy z mojej dzisiejszej długiej rozmowy telefonicznej z Putinem: Na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni. Twierdzenie, że rządzą tam naziści jest fałszywe. Zwróciłem też uwagę na odpowiedzialność Rosji za sytuację żywnościową na świecie" - oświadczył w mediach społecznościowych Scholz.

19:12
13.05.2022

Rosyjski deputowany komentuje wypowiedzi Dudy i Morawieckiego

"Swoimi wypowiedziami o Rosji jako »raku« i o »odszkodowaniu«, które musimy zapłacić Ukrainie, Polska zachęca nas, abyśmy po Ukrainie postawili ją na pierwszym miejscu w kolejce do denazyfikacji" - stwierdził przewodniczący Komisji Kontroli Dumy Państwowej.

Czytaj więcej

Deputowany z partii Putina: Polska następna do denazyfikacji
18:58
13.05.2022

Sytuacja na Ukrainie głównym tematem rozmów prezydenta w Estonii

Sprawa ewentualnego rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję była jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem i premier Estonii - przekazał szef BBN Paweł Soloch. - Oczywiście głównym tematem była sytuacja na Ukrainie i wsparcie, jakiego nasze kraje, Polska i Estonia, mogą udzielić staraniom Ukrainy o uzyskanie statusu państwa-kandydata (do UE) - oświadczył Soloch.

18:39
13.05.2022

Prąd przestanie płynąć z Rosji do Finlandii

Handel energią elektryczną importowaną z Rosji zostanie "na razie" zawieszony - podał fiński operator.

Czytaj więcej

Dostawy prądu z Rosji do Finlandii zostaną wstrzymane
18:09
13.05.2022

16 maja wznowi pracę transport publiczny w Charkowie

Mer Charkowa Ihor Terechow powiedział, że miasto planuje uruchomić cztery linie tramwajowe, osiem linii trolejbusowych i 25 linii autobusowych. Transport będzie realizowany od godziny 7:00 do 19:00. Przez pierwsze dwa tygodnie nie będzie potrzeby kupowania biletów.

17:53
13.05.2022

Ociepa: Nie powinniśmy szczegółowo informować o wsparciu Ukrainy

- Skala pomocy jest bezprecedensowa. Kiedy wojna się skończy i będziemy mogli ujawnić wszystko, to gwarantuję, że Polacy będą ze swojego państwa i rządu dumni - powiedział wiceszef polskiego MON.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony: MiG-i dla Ukrainy? Nie ma potrzeby o tym rozmawiać
17:37
13.05.2022

Moskwa: Rozmowa Austin-Szojgu z inicjatywy USA

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że do rozmowy ministra Siergieja Szojgu z sekretarzem obrony USA doszło z inicjatywy strony amerykańskiej.

17:12
13.05.2022

Szef Pentagonu rozmawiał z ministrem obrony Rosji

O pierwszej od blisko trzech miesięcy rozmowie Lloyda Austina z Siergiejem Szojgu poinformował amerykański Departament Obrony.

Czytaj więcej

Pierwszy raz od lutego szef Pentagonu rozmawiał z ministrem obrony Rosji
16:51
13.05.2022

Siemens opuszcza Rosję. Minister: To wielka niespodzianka

Firma Siemens poinformowała w czwartek o zamiarze całkowitego opuszczenia Rosji. - To dla nas właściwie wielka niespodzianka, bo firma jest reprezentowana na rynku rosyjskim od ponad 150 lat, od czasów carskiej Rosji - skomentował Denis Manturow, szef Ministerstwa Przemysłu i Handlu, cytowany przez agencję Interfax.

16:24
13.05.2022

Duda: Apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił

- Nie pozwolimy na zmienianie siłą granic w Europie, nie zgodzimy się na to. I jeszcze raz apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił – zarówno pod względem militarnym poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i po prostu pod względem ludzkim. Ukraina potrzebuje dzisiaj wsparcia. Niech je otrzyma także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej - mówił w Tallinie prezydent Andrzej Duda, który złożył roboczą wizytę w Estonii. Prezydent Polski spotkał się z prezydentem Estonii Alarem Karisem i premier tego kraju Kają Kallas, wziął także udział w otwarciu Konferencji Lennarta Meri poświęconej sprawom bezpieczeństwa.

16:08
13.05.2022

Rozszerzenie NATO. Rozmowy Szwecji i Finlandii z Turcją

Przedstawiciele Szwecji i Finlandii mają spotkać się z reprezentantem Turcji w Berlinie, by omówić sprawę swej ewentualnej akcesji do NATO - podała agencja AFP. Wcześniej prezydent Turcji Erdogan powiedział, że jego kraj nie może patrzeć przychylnie na starania Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Turcja należy do NATO, a więc ewentualne rozszerzenie Sojuszu musiałoby zostać przez nią ratyfikowane.

15:35
13.05.2022

Moskwa: Prawie 13 mln rubli grzywny dla Radia Swoboda

Radio Swoboda zostało przez moskiewski sąd ukarane grzywną w wysokości 12,8 mln rubli (894 tys. zł) za odmowę usunięcia informacji, "do których dostęp powinien być ograniczony" - podała rosyjska agencja Interfax. Chodzi o publikacje dotyczące inwazji na Ukrainę, którą Rosja nazywa "specjalną operacją wojskową". W marcu rosyjski nadzór komunikacyjny (Roskomnadzor) zablokował serwis internetowy Radia Swoboda.

15:22
13.05.2022

Ukraińska prokuratura: Rosjanie ostrzelali cywilne pojazdy

W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie ostrzelały z samobieżnej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-21 Grad kolumnę cywilnych samochodów, którymi cywile próbowali opuścić tereny okupowane - podała ukraińska prokuratura generalna. Dodała, że w wyniku ostrzału, do którego doszło w czwartek, ranne zostały dwie osoby, w tym jedna nieletnia.

15:09
13.05.2022

Londyn nakłada sankcje na "wewnętrzny krąg" Putina

Najnowsze decyzje to nałożenie sankcje wobec Aliny Kabajewej, domniemanej kochanki Putina i matki jego dwojga dzieci, oraz Ludmiły Oczerietnej - byłej żony prezydenta, z którą Putin rozwiódł się w 2013 r.

Czytaj więcej

Londyn. Domniemana kochanka Putina i jego była żona objęte sankcjami
15:05
13.05.2022

Według "Bilda" Ukraina chce otrzymać 10 zestawów IRIS-T SLM

Szkolenie ukraińskich żołnierzy z użycia zestawi IRIS-T SLM mogłoby zacząć się w momencie, gdy niemiecki rząd zatwierdzi plan dostarczenia tych zestawów Ukrainie.

Czytaj więcej

Niemcy rozważają dostarczenie zestawów przeciwlotniczych IRIS-T SLM Ukrainie
14:46
13.05.2022

Nowoczesna, ale neonazistowska: rosyjskie media o przyczynach skuteczności armii ukraińskiej

W armii ukraińskiej walczą Rosjanie, ale dowodzą nimi neonaziści gotowi umrzeć za swoje idee” – jak rosyjski dziennik „Komosmolska Prawda” próbuje tłumaczyć niepowodzenia armii rosyjskiej w Ukrainie.

Czytaj więcej

„To armia XXI wieku”. Media w Rosji o tym, czemu armia Ukrainy jest tak dobra
14:45
13.05.2022

Kardynał Parolino prawie do zbrojnej obrony w przypadku agresji

Powołując się na nauczanie Kościoła katolickiego o „wojnie sprawiedliwej”, sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział, że "istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji".

Czytaj więcej

Kardynał Parolin: Istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji
14:42
13.05.2022

Reznikow: 1 500 ukraińskich żołnierzy szkoli się już z użycia zachodniego uzbrojenia

Przeszkoleni żołnierze wrócą potem na Ukrainę jako instruktorzy, a niektórzy od razu zostaną rzuceni do walki.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Do 9 maja Rosja poniosła strategiczną porażkę
14:19
13.05.2022

Pieskow: Putin omawiał z Radą Bezpieczeństwa kwestię wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO

Rzecznik Kremla poinformował, że w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, "poinformował uczestników spotkania o postępach specjalnej operacji wojskowej (tak rosyjskie władze określają wojnę na Ukrainie - red.)". - Miała miejsce wymiana poglądów na temat decyzji Finlandii i Szwecji o wstąpieniu do NATO i potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa Rosji, które się z tym wiążą - dodał Dmitrij Pieskow.

14:16
13.05.2022

Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy alarmuje: Rosjanie wywożą dzieci z Ukrainy

- Kiedy nasze dzieci są zabierane, niszczą naszą tożsamość narodową, pozbawiają nasz kraj przyszłości - mówiła Lyudmiła Denisowa na antenie ukraińskiej telewizji.

Czytaj więcej

Ukraina: Rosja deportowała przymusowo 210 tys. dzieci, chce z nich robić Rosjan
13:57
13.05.2022

Były dowódca separatystów oskarża Szojgu o "kryminalne zaniedbania"

To jeden najsilniejszych dotychczas publicznych ataków prominentnego oficera na rosyjskie przywództwo, nakłaniającego do zintensyfikowania kampanii na Ukrainie.

Czytaj więcej

Pułkownik rezerwy Specnazu GRU podejrzewa Szojgu o zdradę
13:51
13.05.2022

Ukraina zwróciła się do państw z grupy G7 o zajęcie rosyjskich aktywów i oddanie ich Ukrainie

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, zwracając się do szefów MSZ państw grupy G7 podkreślił, że aktywa rosyjskie w tych krajach to "setki miliardów dolarów". - Rosja musi zapłacić - powiedział Kułeba, który chce, aby środki odebrane Rosji i przekazane Ukrainie zostały wykorzystane do odbudowy zniszczonej w wyniku działań wojennych Ukrainy. Kułeba mówił jednocześnie, że w kwestii dostaw broni dla Ukrainy sytuacja się poprawiła, ale "potrzeba więcej, aby zapewnić, że Kijów będzie w stanie nadal stawiać opór Rosji". Wśród pilnych ukraińskich potrzeb Kułeba wskazał wyrzutnie rakiet.  

13:45
13.05.2022

Rosyjski MSZ odradza obywatelom Rosji podróżowanie do Wielkiej Brytanii

"Biorąc pod uwagę skrajnie nieprzyjazną politykę Wielkiej Brytanii wobec naszego kraju, w celu uniknięcia strat finansowych i innych możliwych problemów, rekomendujemy, aby obywatele Rosji powstrzymali się, jeśli to możliwe, od podróżowania do Wielkiej Brytanii i starania się o brytyjskie wizy" - głosi komunikat MSZ Rosji.

13:38
13.05.2022

Rosja wydali 10 pracowników ambasady Rumunii w Moskwie

MSZ Rosji poinformował, że 13 maja ambasador Rumunii w Moskwie, Cristian Istrate, został poinformowany, że 10 pracowników rumuńskiej ambasady w Rosji uznano za persona non grata. To odpowiedź na uznanie przez wydalenie przez Rumunię 10 rosyjskich dyplomatów - taką decyzję Rumunia przekazała stronie rosyjskiej 5 kwietnia. Rosja wydali też jednego pracownika ambasady Bułgarii w Moskwie, w odpowiedzi na wydalenie rosyjskiego dyplomaty z Bułgarii.

13:37
13.05.2022

Erdogan mówi, że Turcja nie może patrzeć przychylnie na starania Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO

Turcja należy do NATO, a więc ewentualne rozszerzenie Sojuszu musiałoby zostać przez nią ratyfikowane.

Czytaj więcej

Erdogan: Turcja nieprzychylna przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji
13:27
13.05.2022

Chiny krytykują Radę Praw Człowieka ONZ za rezolucję ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijan  oskarżył Radę o tolerowanie agresji ze strony niektórych narodów, przy jednoczesnym potępianiu innych.

Czytaj więcej

Chiny zarzucają Radzie Praw Człowieka ONZ "podwójne standardy"
13:20
13.05.2022

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy: W sezonie 2022 obsialiśmy 9,9 mln hektarów pól

Z komunikatu resortu rolnictwa Ukrainy wynika, że na Ukrainie udało się obsiać 68,7 proc. z 14,4 mln hektarów pól, które miały być obsiane w obecnym sezonie. Tylko między 5 a 12 maja obsiano 2,8 mln hektarów pól. 

13:10
13.05.2022

Premier Gruzji zapewnia, że robi wszystko, by nie doszło do konfliktu zbrojnego z Rosją

Irakli Garibaszwili mówił dziennikarzom w piątek, że Gruzini już walczyli z Federacją Rosyjską i, w związku z tym, doświadczyli "tysięcy problemów". - Konsekwencje wojny z 2008 roku były dla nas dewastujące. Gwarantuję mieszkańcom, że nie będzie wojny w naszym państwie - mówił Garibaszwili w rozmowie z dziennikarzami.  - Nie będzie "drugiego frontu", ani wojny w Gruzji, przeciwnie, będzie rozwój, rozbudowa i pokój. Nie pozwolimy na nieodpowiedzialne wezwania do wojny przez naszych wewnętrznych wrogów - dodał.

13:01
13.05.2022

Scholz rozmawiał telefonicznie z Putinem

Prezydent Rosji Władimir Putin miał w czasie piątkowej rozmowy telefonicznej z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem powiedzieć, że negocjacje pokojowe mające zakończyć wojnę na Ukrainie zostały "faktycznie zablokowane przez Kijów". Kreml informuje jednocześnie, że Rosja i Niemcy będą podtrzymywać kontakty "na różnych poziomach".

12:59
13.05.2022

21-letni rosyjski żołnierz stanął przed sądem w Kijowie za zabójstwo cywila

To pierwszy proces oskarżonego o zbrodnie wojenne rosyjskiego żołnierza przed ukraińskim sądem od momentu wybuchu wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Kijów: Rusza pierwszy proces Rosjanina oskarżonego o zbrodnie wojenne
12:55
13.05.2022

Wojna w Ukrainie podnosi ceny żywności

Jedzenie na całym świecie drożeje i będzie drożeć.

Czytaj więcej

„Złota era” taniej żywności się kończy. Były szef sieci spożywczej nie ma złudzeń
12:54
13.05.2022

Szwedzki rząd upublicznił raport ws. przystąpienia do NATO

Z raportu wynika, że jeśli zapadnie decyzja o wstąpieniu do NATO, konieczne będą znaczące inwestycje w obronę, a w czasie trwania akcesji Szwecja musi mieć gwarancje bezpieczeństwa od sojuszników.

Czytaj więcej

Szwecja. Raport rządu o przystąpieniu do NATO bez "bezpośrednich rekomendacji"
12:34
13.05.2022

Wielka Brytania nakłada sankcje na byłą żonę Putina

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii, Elizabeth Truss, ogłosiła rozszerzenie sankcji nałożonych przez Wielką Brytanię na obywateli i firmy z Rosji. Nowe sankcje są wymierzone w "mroczną sieć wspierającą luksusowe styl życia Putina" - czytamy w oświadczeniu szefowej brytyjskiego MSZ. Na liście osób objętych sankcjami pojawiła się m.in. była żona Putina. Ludmiła Oczieretna oraz syn kuzyna Putina, Michaił Szełomow. Obecnie na liście rosyjskich osób fizycznych i prawnych objętych sankcjami znajduje się ponad tysiąc osób i 100 osób prawnych.

12:25
13.05.2022

Zełenski: Mogę się spotkać z Putinem, ale tylko z nim, bez mediatorów

Zełenski stwierdził przy tym, że kwestia negocjacji z Putinem każdego dnia staje się bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej

Zełenski: Rosja jest od nas 28 razy większa. Ale możemy wygrać
12:12
13.05.2022

Pieskow: Polska jest porażona nienawiścią do Rosjan

Nienawiść do Rosji ku naszemu ubolewaniu polskie władze, polską politykę i właściwie całe społeczeństwo Polski - uważa rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Pieskow: Słowa Morawieckiego to kwintesencja nienawiści do Rosjan
12:01
13.05.2022

Amerykanie nie odpuszczają: ścigają rosyjskie pieniądze

Putin i oligarchowie ukryli potężne majątki na Zachodzie.

Czytaj więcej

Grupa specjalna ściga Putina, oligarchów i ich ukryte pieniądze
11:54
13.05.2022

Szef MSZ Japonii: Rosja powinna być pociągnięta do odpowiedzialności

Yoshimasa Hayashi, minister spraw zagranicznych Japonii, w rozmowie z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą na marginesie szczytu G7, stwierdził, że okrucieństwa jakich dopuszcza się Rosja na Ukrainie są całkowicie nieakceptowalne, a Moskwa powinna być pociągnięta do odpowiedzialności za swoje działania - informuje strona japońska.

11:47
13.05.2022

Litwa, Łotwa i Estonia chcą szybkiej akcesji Szwecji i Finlandii

Kraje te będą dążyć do jak najszybszej ratyfikacji wniosków Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO, co wzmocni ich własne bezpieczeństwo i zdolność do odparcia każdego ataku.

Czytaj więcej

Litwa, Litwa i Estonia: Bałtyk staje się stopniowo morzem NATO
11:44
13.05.2022

Kreml o odcięciu dostaw gazu do Finlandii: Kaczka dziennikarska

Dmitrij Pieskow zaprzeczył doniesieniom medialnym, jakoby Rosja mogła, w ramach odwetu za to, że Finlandia zamierza starać się o członkostwo w NATO, odciąć dostawy gazu do Finlandii poczynając od piątku. - Gazprom dostarcza gaz do różnych krajów w Europie, w tym państw, które są członkami NATO. Gazprom wielokrotnie zademonstrował swoją wiarygodność jako firma, która dostarcza surowce energetyczne krajom europejskiego kontynentu - powiedział rzecznik Kremla. 

11:38
13.05.2022

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: Będziemy walczyć o Wyspę Węży

Ukraina będzie walczyć o Wyspę Węży na Morzu Czarnym "tak długo, jak będzie to konieczne" - zapowiedział na antenie ukraińskiej telewizji szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow. - Ktokolwiek kontroluje wyspę, może w każdej chwili zablokować ruch statków cywilnych we wszystkich kierunkach na południu Ukrainy - wyjaśnił znaczenie wyspy szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

11:25
13.05.2022

Niemcy informują o rozpoczęciu szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi samobieżnych armatohaubic PzH 2000

Dostawa 12 pierwszych takich armatohaubic na Ukrainę ma być właśnie koordynowana i organizowana wspólnie przez Niemcy i Holandię.

11:22
13.05.2022

Prezydent Duda w Estonii rozmawia o koordynacji pomocy dla Ukrainy

11:20
13.05.2022

"New Lines Magazine" pisze, że ma nagranie ze słowami oligarchy, który mówi o ciężkiej chorobie Putina

Oligarcha na nagraniu ma mówić, że Władimir Putin, prezydent Rosji jest "bardzo chory" i "cierpi na nowotwór krwi", chociaż nie wskazuje o jaką konkretnie chorobę nowotworową chodzi.

Czytaj więcej

Czy Putin jest ciężko chory? Nowe pogłoski, tajna instrukcja FSB
11:15
13.05.2022

Rosja pozbawiona japońskich technologii

Rząd w Tokio rozszerzył listę nowoczesnych technologii objętych sankcjami.

Czytaj więcej

Rosja bez japońskiego high-tech. Potężny cios
11:07
13.05.2022

Wiceszefowa Dumy: Wypowiedź premiera Morawieckiego jest w istocie faszystowska

Nienawiść do jakiegokolwiek narodu powinna być potępiona jako ekstremizm, jako międzynarodowa zbrodnia przeciwko pokojowi i ludzkości, a tym bardziej takie podżeganie do nienawiści przez wysokiego urzędnika - komentowała Jarowa felieton Morawieckiego w brytyjskim dzienniku.

Czytaj więcej

Wiceszefowa Dumy o słowach Morawieckiego: Zbrodnia przeciwko ludzkości
10:50
13.05.2022

Premier Rosji: Zachód może chcieć nadal zmniejszać nasze dochody

Michaił Miszustin, premier Rosji stwierdził w piątek, że rosyjski rząd musi być gotowy na to, że "kolektywny Zachód będzie szukał nowych szans zwiększenia presji na Rosję poprzez zmniejszenie jej dochodów". - Musimy być przygotowani na każdy rozwój sytuacji - dodał. - Jest ważne, aby precyzyjnie i skutecznie realizować celowe programy i wydatki, aby utrzymać równowagę między środkami pomocowymi a utrzymaniem finansowej i cenowej stabilności - podkreślił rosyjski premier.

10:48
13.05.2022

Na terenie obwodu zaporoskiego otwarto korytarz humanitarny

Korytarz humanitarny ma funkcjonować między 10 a 15 czasu lokalnego - poinformowała obwodowa administracja wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram. Jak czytamy korytarz może zostać zamknięty jeżeli "sytuacja w obwodzie się zmieni".

10:42
13.05.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 22 miejscowości w obwodzie donieckim

Informacje takie podaje na swoim profilu na Facebooku lokalna policja. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych. Ostrzelane zostały m.in. miejscowości Awdijiwka, Krasnohoriwka, Łyman, Czerkasy i Fedorowka oraz zakłady Azowstal w oblężonym Mariupolu. Ofiary ostrzału to m.in. 30-letnia mieszkanka miejscowości Łyman oraz para seniorów z miejscowości Nowoseliwka.

10:37
13.05.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,338 mln osób

12 maja na granicy Ukrainy z Polską odprawiono 22 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 27 tys. osób, a od początku wojny - 1,214 mln osób.

10:34
13.05.2022

Rosjanie podali dane o stratach armii ukraińskiej

Według słów Igora Konaszenkowa, rzecznika rosyjskiego resortu obrony, armia Ukrainy od 24 lutego straciła 165 samolotów, 125 śmigłowców, 842 bezzałogowe statki powietrzne, 304 zestawy przeciwlotnicze, 3 032 czołgi i pojazdy opancerzone, 368 wyrzutni rakiet, 1 491 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 2 869 innych pojazdów wojskowych.

10:29
13.05.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 26,9 tys. żołnierzy, 1 205 czołgów, 2 900 pojazdów opancerzonych, 542 systemy artyleryjskie, 193 wyrzutnie rakiet, 88 zestawów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 162 śmigłowce, 405 bezzałogowych statków powietrznych, 95 pocisków manewrujących, 2 042 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 41 jednostek sprzętu specjalnego.

10:25
13.05.2022

Ławrow mówi, że UE zmieniła się w "agresywnego, militarnego gracza"

- UE przestała być konstruktywną platformą współpracy gospodarczej, jaką była w momencie stworzenia i zmieniło się w agresywnego, militarnego gracza, którzy przedstawia ambicje wykraczające daleko poza kontynent europejski - ocenił szef MSZ Rosji.

Czytaj więcej

Ławrow: Rosja ma wątpliwości, czy wejście Ukrainy do UE byłoby nieszkodliwe
10:06
13.05.2022

Borrell: UE osiągnie porozumienie ws. embarga na rosyjską ropę 16 maja

Josep Borrell, biorący udział w spotkaniu szefów MSZ państw grupy G7 poinformował, że 16 maja ministrowie spraw zagranicznych państw UE będą rozmawiali o kwestii embarga na rosyjską ropę, które ma być elementem szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji i wyraził przekonanie, że tego dnia uda się osiągnąć porozumienie w tej kwestii. - Jestem pewien, że osiągniemy porozumienie. Potrzebujemy tego porozumienia. Ponieważ musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy - stwierdził szef unijnej dyplomacji.

Czytaj więcej

Kolejne 500 mln euro wsparcia dla Ukrainy od UE. Blisko porozumienie ws. embarga?
09:47
13.05.2022

Dmitrij Miedwiediew zapowiada lokalne konflikty zbrojne

Terroryści stają się bardziej aktywni, wierząc, że uwaga Zachodu jest teraz skierowana na starcie z Rosją - uważa były premier Rosji.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Skutkiem sankcji będą kolejne epidemie
09:42
13.05.2022

Mer Kijowa poinformował o skróceniu godziny policyjnej w stolicy

Witalij Kliczko napisał w serwisie Telegram, że - poczynając od 15 maja - godzina policyjna w Kijowie i obwodzie kijowskim rozpoczynać się będzie godzinę później niż dotychczas - o 23 - i będzie obowiązywać do 5 rano. Ponadto, od 16 maja, metro w Kijowie będzie pracować dłużej - od 6 do 22, a naziemny transport publiczny - od 6 do 22:30.

09:39
13.05.2022

MSZ Ukrainy ostrzega klientów Rosji, że zboże przewożone przez rosyjskie frachtowce może pochodzić z Ukrainy

MSZ Ukrainy wylicza, że Rosja skonfiskowała na Ukrainie co najmniej 400-500 tys. ton zboża wartego ponad 100 mln dolarów. Frachtowce wypełnione skradzionym na Ukrainie zbożem wypływają z Sewastopola - portu na okupowanym przez Rosję od 2014 roku Krymie.

Czytaj więcej

MSZ Ukrainy: Rosja zbombardowała Syrię, a teraz sprzedaje jej kradzione zboże
09:06
13.05.2022

Trump wypomina Unii Europejskiej poziom pomocy dla Ukrainy

Były prezydent wypomniał, że "wzbogacił NATO", gdy "zmusił" kraje Europy do zapłaty ich udziału w utrzymaniu sił zbrojnych sojuszu.

Czytaj więcej

Pomoc USA dla Ukrainy. Donald Trump "niezadowolony"
09:02
13.05.2022

Rosjanie szturmują zakłady Azowstal w Mariupolu

Rosyjskie jednostki próbują wedrzeć się na teren huty Azowstal - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola. "Mariupol. Azowstal. Okupanci próbują wtargnąć na teren huty wspierani ogniem (artyleryjskim). (...) Sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana każdego kolejnego dnia" - napisał doradca mera Mariupola.

08:58
13.05.2022

Obwód ługański ostrzelany 31 razy w ciągu ostatniej doby

Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram podał, że w ciągu minionej doby obszary mieszkalne w obwodzie ługańskim zostały ostrzelane 31 razy, w wyniku czego zniszczono niemal 60 domów i uszkodzono most w Rubiżnem. Z wpisu Haidai wynika, że tylko w Siewierodoniecku uszkodzono siedem wielopiętrowych budynków. Jeden taki budynek uszkodzono w Lisiczańsku. W wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły dwie osoby - mężczyzna z Lisiczańska i 11-latek z miejscowości Zołotyj. Z wpisu Haidaia na jego kanale w serwisie Telegram wynika też, że po zniszczeniu mostu w Rubiżnem "połączenie między Siewierodonieckiem i Rubiżnem już nie istnieje".  

08:53
13.05.2022

Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietowy na miasteczko w obwodzie sumskim

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podaje, że w nocy z 12 na 13 maja Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy, z terytorium Federacji Rosyjskiej, na miasteczko Oczkine, w obwodzie sumskim. Do ataku doszło pięć minut po północy, w kierunku miasteczka Oczkine wystrzelono dwie rakiety.

08:48
13.05.2022

W miejscowości Dergacze Rosjanie zniszczyli centrum świadczenia pomocy humanitarnej

Rada miejska miasta Dergacze (obwód charkowski) poinformowała, że w nocy z 12 na 13 maja Rosjanie zniszczyli miejski Dom Kultury uderzeniem rakietowym. W budynku znajdowało się centrum świadczenia pomocy humanitarnej. W związku z tym w piątek pomoc humanitarna nie będzie wydawana mieszkańcom miasta. Dergacze były już celem ataku rakietowego rosyjskiej armii 12 maja - wówczas w ataku rakietowym przeprowadzonym z użyciem wyrzutni rakiet Huragan zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. W ataku uszkodzony został budynek Urzędu Stanu Cywilnego oraz miejskiego szpitala.

08:46
13.05.2022

Turcja mediatorem w kolejnej rundzie negocjacji z Rosją ws. ewakuacji z Azowstalu

Dziś z Rosjanami spotykają się przedstawiciele MCK i ONZ.

Czytaj więcej

Kijów chce podpisać dokument o ewakuacji z Azowstalu. Turcja mediatorem
08:33
13.05.2022

Łotwa przestaje chronić poradzieckie pomniki, Rosja protestuje

Rosyjska ambasada w Łotwie wyraziła oburzenie decyzją podjętą przez łotewski parlament, który w czwartek zagłosował za zawieszeniem przepisów o ochronie poradzieckich pomników na terytorium Ukrainy do czasu opuszczenia terytorium Ukrainy przez rosyjskich żołnierzy. "Ta sytuacja jasno pokazuje (...) prawdziwą twarz politycznej elity współczesnej Łotwy: cynizm, podwójne standardy, całkowite odrzucenie cywilizowanych sposobów rozwiązywania kwestii międzypaństwowych i (...) brak poszanowania dla zasad prawa międzynarodowego" - głosi komunikat rosyjskiej ambasady na Łotwie.

08:30
13.05.2022

Zdjęcia satelitarne wskazują na to, że w obwodzie charkowskim niszczone są mosty

Zniszczenie mostów na Dońcu Siewierskim może spowolnić ukraińską kontrofensywę w tym rejonie.

Czytaj więcej

CNN: Trzy mosty, kluczowe dla ukraińskiej kontrofensywy, zostały zniszczone
08:29
13.05.2022

Hiszpanie zajęli jachty, nieruchomości i konta 15 oligarchów

Rosjanie starali się po rozpoczęciu wojny ukrywać swoje majątki.

Czytaj więcej

Hiszpania: odnaleziono jacht i inne aktywa 15 rosyjskich oligarchów
08:10
13.05.2022

Naddniestrze: Dwa koktajle Mołotowa zostały rzucone w kierunku wojskowej komendy uzupełnień

MSW separatystycznej republiki informuje, że zabezpieczyło resztki butelek oraz próbki substancji zapalającej, które zostały wysłane do analizy.

Czytaj więcej

Znów niespokojnie w Naddniestrzu. Atak na wojskową komendę uzupełnień
07:53
13.05.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja intensyfikuje działania w rejonie Izium i Siewierodoniecka

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w najnowszym komunikacie o sytuacji na frontach podaje, że Rosjanie intensyfikują działania w rejonie Izium i Siewierodoniecka, by osiągnąć przełom w natarciu na Słowiańsk i Kramatorsk. "Głównym celem na tej osi natarcia jest okrążenie ukraińskich sił w rejonie działania Dowództwa Operacji Połączonej i odizolowanie ich od wsparcia i posiłków z zachodniej części kraju" - czytamy w komunikacie.

07:51
13.05.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza zdjęcia strąconego rosyjskiego drona

Dron został zestrzelony nad obwodem mikołajowskim, przez żołnierzy 79. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

07:30
13.05.2022

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Sankcje do czasu opuszczenia przez Rosjan Ukrainy

Liz Truss na spotkaniu z szefami MSZ krajów grupy G7 miała powiedzieć, że międzynarodowe sankcje przeciw Rosji powinny być utrzymane do czasu, aż wszyscy rosyjscy żołnierze opuszczą terytorium Ukrainy - informuje BBC. Truss miała też powiedzieć, że sojusznicy powinni "iść dalej i działać szybciej" jeśli chodzi o wsparcie dla ukraińskiego oporu". Truss powiedziała też, że Putin musi doznać porażki, aby przeciwdziałać jego dalszym agresjom.

07:13
13.05.2022

Minister finansów Ukrainy: W maju i czerwcu do budżetu wpłynie 45-50 proc. tego, co było planowane

Serhij Marczenko podkreślił, że szacunki te zakładają, iż sytuacja na Ukrainie się nie pogorszy.

Czytaj więcej

Ukraina wydała już ponad 8 mld dolarów na walkę z Rosjanami
06:58
13.05.2022

Charles Michel w czasie wizyty w Hiroszimie: Globalne bezpieczeństwo jest zagrożone

Przebywający z wizytą w Japonii przewodniczący Rady Europejskiej złożył wizytę w Hiroszimie, mieście, które w czasie II wojny światowej zostało zniszczone przez Amerykanów przy użyciu broni atomowej. - W czasie, gdy rozmawiamy, bezpieczeństwo globalne jest zagrożone. Rosja jest krajem posiadającym broń atomową... atakuje suwerenną Ukrainę, czyniąc haniebne i nieakceptowalne aluzje dotyczące użycia broni atomowej - powiedział Michel.

06:55
13.05.2022

CNN: Rosjanie nadal używają ukraińskiej bazy w rejonie Melitopola

CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne dostarczone przez firmę BlackSky podaje, że "co najmniej siedem śmigłowców znajdowało się na terenie bazy (w rejonie Melitopola) 12 maja o 15:58 czasu lokalnego. 7 maja o 6:02 w bazie znajdował się jeden śmigłowiec". CNN zwraca uwagę, że baza ma duże znaczenie ze względu na swoje strategiczne położenie między Chersoniem, Mariupolem i częścią obwodu donieckiego kontrolowaną przez prorosyjskich separatystów.

06:49
13.05.2022

W ciągu doby Ukraińcy odparli w Donbasie 18 ataków Rosjan

Odpierając rosyjskie ataki w Donbasie Rosjanie zniszczyli 13 czołgów, osiem systemów artyleryjskich, 27 bojowych wozów piechoty, dwie jednostki sprzętu inżynieryjnego oraz pięć innych pojazdów.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Rosjanie ściągają artylerię do obwodu briańskiego
06:26
13.05.2022

Finlandia nie zaniechała inwestycji w obronę po zakończeniu zimnej wojny

– Przeszłość nas nauczyła, że czasy mogą być trudne i trzeba być gotowym na każdą ewentualność. Przeznaczamy więc 2 proc. PKB na obronę, w grudniu kupiliśmy 64 myśliwce F-35, więcej niż Polska, która ma przecież nieporównywalną do naszej liczbę ludności – mówiła na dwa tygodnie przed rosyjską inwazją na Ukrainę „Rz” minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen.

Czytaj więcej

Finlandia przystępuje do NATO z wielką determinacją. Szwecja ma więcej wątpliwości
06:20
13.05.2022

Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie niszczą wszystko

– Niszczą wszystko. Do takiego stanu, że nie ma się już gdzie okopać. Miażdżą wszystko. Ile by nasi żołnierze nie wgryzali się w ziemię, to po dwóch, trzech miesiącach ciągłych ostrzałów linia obrony jest rozbita – mówi szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, o strategii Rosjan w Donbasie.

Czytaj więcej

Za wszelką cenę. Rosjanie w Donbasie niszczą wszystko
06:14
13.05.2022

Polska zablokowała na kontach ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce równowartość niemal 5 mln zł

Polska tuż po wybuchu wojny na Ukrainie zablokowała konta bankowe ambasady Federacji Rosyjskiej, powołując się na to, że mogą być one wykorzystywane do finansowania działalności terrorystycznej lub prania brudnych pieniędzy. Blokada dotyczy środków na prawie 800 tys. złotych oraz ponad 912 tys. dolarów - ustaliła "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej

Zablokowane miliony z ambasady. Siergiej Andriejew zarzuca Polsce naruszenie konwencji wiedeńskiej
06:04
13.05.2022

Ukraińcy mieli uszkodzić rosyjski okręt logistyczny na Morzu Czarnym

Okręt Wsiewołod Bobrow miał zostać uszkodzony w pobliżu Wyspy Węży - okupowanej przez Rosjan wyspy, która w ostatnim czasie jest obiektem regularnych ukraińskich ataków rakietowych i artyleryjskich.

Czytaj więcej

Ukraińcy uszkodzili rosyjski okręt na Morzu Czarnym?
05:31
13.05.2022

Na południu ukraińska armia przeprowadziła w ciągu doby ponad 100 uderzeń na rosyjskie pozycje

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że 12 maja Rosjanie stracili na południu Ukrainy 57 żołnierzy, sześć pojazdów opancerzonych i trzy inne pojazdy. Ukraińska armia miała w tym rejonie przeprowadzić ponad 100 uderzeń lotniczych i artyleryjskich na rosyjskie pozycje. Jednocześnie w najnowszym raporcie ukraińskie dowództwo szacuje, że grupa rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym składająca się z czterech okrętów nawodnych i dwóch okrętów podwodnych, jest uzbrojona w ponad 30 pocisków manewrujących Kalibr, które mogą być wykorzystane do ostrzelania celów na całej Ukrainie. 

05:29
13.05.2022

Ambasador Rosji przy UE: Rosja, gdyby chciała, przetoczyłaby się jak walec po Ukrainie

- Gdyby rosyjska armia realizowała wzory USA i innych państw Zachodu, mogłaby już przetoczyć się jak walec po Ukrainie kilka razy. Ale nie to było naszą intencją. W rzeczywistości chciałbym powtórzyć, że celem Rosji nie jest zajęcie terytorium Ukrainy - przekonywał Władimir Cziżow.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji przy UE: Celem Rosji nie jest zajęcie Ukrainy
05:09
13.05.2022

Maria Aliochina: Bez refleksji nad wojną Rosja nie ma prawa istnieć

To w Rosji powinna zajść denazyfikacja, nie na Ukrainie - mówiła członkini rosyjskiej, punkowej grupy Pussy Riot w rozmowie z dziennikarzami Reuters Television.

Czytaj więcej

Członkini Pussy Riot: To Rosja potrzebuje denazyfikacji
04:33
13.05.2022

CNN: Trwają walki w rejonie w rejonie rzeki Doniec Siewierski

CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne dostarczone przez firmę BlackSky podaje, że Ukraińcy starają się powstrzymać natarcie Rosjan w rejonie rzeki Doniec Siewierski, w pobliżu Biłohoriwki. Walki trwają wzdłuż brzegu rzeki, na której Rosjanie postawili dwa mosty pontonowe, które Ukraińcy wysadzili w powietrze. Zdjęcia satelitarne wykonane w czwartek popołudniu pokazują duże słupy dymu unoszące się nad lasem na zachód od rzeki. Walki trwają w rejonie, gdzie Rosjanie postawili mosty pontonowe. Na zdjęciach widać też, że Rosjanie mogli postawić trzeci most pontonowy, po tym jak Ukraińcy zniszczyli dwa pierwsze.

04:23
13.05.2022

Zełenski: Rosjanie są tchórzami, próbują ukryć tę prawdę za swoimi rakietami

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zarzucił Rosjanom atak na szkoły w obwodzie czernihowskim. - Oczywiście, Rosja jest takim państwem, któremu każda edukacja staje na drodze. Ale co może osiągnąć niszcząc ukraińskie szkoły? Wszyscy rosyjscy dowódcy, którzy wydają takie rozkazy są po prostu chorzy i jest to nieuleczalne - mówił prezydent Ukrainy. Zełenski potępił też "bezsensowne ataki" na rafinerię w mieście Kremenczuk w obwodzie zaporoskim i ataki w Donbasie. - Są tchórzami, próbują ukryć tę prawdę za swoimi rakietami, nalotami i ostrzałem artyleryjskim - mówił prezydent Ukrainy. - Dlatego naszym zadaniem jest walczyć dopóki nie osiągniemy celów tej wojny: nie wyzwolimy naszej ziemi, naszego narodu i nie zapewnimy sobie bezpieczeństwa - dodał.

04:19
13.05.2022

Sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy

Rozmowa telefoniczna między Lloydem Austinem, a Ołeksiejem Reznikowem dotyczyła "sytuacji na wschodniej Ukrainie" - poinformował Pentagon. Rozmówcy poruszyli też kwestie związane z "amerykańskimi i międzynarodowymi wysiłkami na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa" Ukrainy. Austin i Reznikow mieli zadeklarować, że będą utrzymywać stały kontakt.

04:44
13.05.2022

Intensywne ataki rakietowe na obwód połtawski

Gubernator obwodu połtawskiego Dmitrij Łunin mówił, że obwód połtawski doznał w czwartek "być może najintensywniejszego ostrzału w czasie wojny". Jak dodał na swoim kanale w serwisie Telegram na obwód spadło "12 rosyjskich rakiet, które uszkodziły elementy infrastruktury w mieście Kremenczuk, większość spadło na rafinerię ropy naftowej". Miasto Kremenczuk leży  na południe od rzeki Dniepr, na południe od Kijowa i na północ od Dniepru i Zaporoża.

04:41
13.05.2022

Fiński ambasador przy NATO: Mamy silną obronę, granica jest bezpieczna

Klaus Korhonen mówił w rozmowie z dziennikarzami, że jego kraj będzie ubiegał się o członkostwo w NATO ze względu na zmiany w architekturze bezpieczeństwa i sytuację na Ukrainie, ale zapewniał, że Finlandia "ma silną obronę, bardzo sprawną straż graniczną i zachowuje czujność, więc jej granica jest bezpieczna".

Wszystko układa się wbrew planom Kremla: opór Ukrainy, sankcje Zachodu, a teraz Finlandia i Szwecja w NATO - pisze w "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki.

Sauli Niinistö był do niedawna jednym z bardziej zaufanych partnerów Władimira Putina na Zachodzie: regularnie spotykali się i rozmawiali przez telefon. Ale w czwartek, ogłaszając, że Finlandia ubiega się o przystąpienie do sojuszu atlantyckiego, prezydent zwrócił się do Rosjanina: spójrz w lustro, bo to ty do tego doprowadziłeś!

– Gdyby nie brutalna wojna, jaką Putin wywołał w środku Europy, pozostalibyśmy neutralni. Ale teraz jest jasne, że ten, kto nie należy do sojuszu obronnego, nie może czuć się bezpieczny – mówią „Rzeczpospolitej” fińskie źródła dyplomatyczne.

W Helsinkach co prawda nie wyczuwa się w tej chwili bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji: oddziały dotąd stojące po drugiej stronie granicy zostały zdziesiątkowane w starciach w Ukrainie. Ale ta wojna może potrwać długo i rozlać się na sąsiednie kraje. Finowie nie chcą więc ryzykować: 76 proc. popiera akcesję, tylko 12 proc. jest przeciw.

Teraz wydarzenia mają potoczyć się błyskawicznie. Przed szczytem NATO w Madrycie pod koniec czerwca Finlandia ma otrzymać zaproszenie od sojuszu. Proces ratyfikacji wymaga aprobaty każdego z 30 członków paktu i zwykle zajmuje rok, teraz miałby posuwać się o wiele szybciej. O ile bliskie Kremlowi kraje, jak Węgry, nie będą tworzyły problemów. W Helsinkach mówi się, że w czasie spotkania w Białym Domu w marcu Niinistö na wszelki wypadek poprosił Joe Bidena o gwarancję bezpieczeństwa dla swojego kraju, zanim będzie on objęty art. 5 traktatu waszyngtońskiego.

Bo też reakcja Rosji nie napawa optymizmem. Były prezydent Dmitrij Miedwiediew zasugerował nawet, że ruch Finlandii zwiększa prawdopodobieństwo wojny jądrowej. Moskwa jest tym bardziej wściekła, że Finowie pociągnęli za sobą Szwedów. W sobotę rządząca Partia Socjaldemokratyczna podejmie decyzję o przystąpieniu królestwa do NATO. Zdaniem lokalnych mediów, gdyby nie inicjatywa Finlandii, jedynego kraju, z którym Szwecja jest związana aliansem wojskowym, Sztokholm pozostałby jeszcze jakiś czas neutralny.

Poszerzenie sojuszu to zmiana układu geostrategicznego, przede wszystkim dla państw bałtyckich i Polski. – Będziemy teraz bezpieczniejsi – uważa szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis. Połączone dotąd z NATO jedynie tzw. Przesmykiem Suwalskim Litwa, Łotwa i Estonia były uważane za bardzo trudne czy wręcz niemożliwe do obrony. Teraz nie ma wątpliwości, że w chwili próby Szwecja i Finlandia przyjdą im z odsieczą.  

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Piękne lato nad Bałtykiem

Czytaj więcej

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Trzecia porażka Putina