Aktualizacja: 05.11.2024 05:32 Publikacja: 12.05.2022 21:00
Fińska strategia obronna nie zakłada obrony 1300 km granicy z Rosją, ale bezwzględne nękanie wroga, gdy już ją przekroczy.
Foto: Lauri Heino/Lehtikuva/AFP
Metro w Helsinkach ma zaledwie jedną linię, i to prowadzącą w większości na powierzchni. Ale nie dlatego, że Finowie nie wiedzą, jak zagłębiać się w ziemię. Pod stolicą wykuto w skale schrony, które mogą pomieścić znacznie więcej osób, niż mieszka w stolicy. Dziś można tam znaleźć parkingi, hale sportowe, place zabaw dla dzieci, stołówki: tak obszerne są to pomieszczenia. Ale w ciągu 72 godzin wszystko można przekształcić w miejsce bezpieczne nawet na wypadek ataku chemicznego, biologicznego czy wręcz atomowego ze wschodu.
Dziennikarze Radia Swoboda dotarli do dokumentu, w którym 11 dni po rozpoczęciu inwazji Rosja zaproponowała Kijowowi "porozumienie pokojowe", a który uczyniłby z Ukrainy marionetkowy twór całkowicie podporządkowany Moskwie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji poinformował w mediach społecznościowych, że Google zaktualizowało mapy, ujawniając pozycje ukraińskich systemów wojskowych. "Co jest nie tak z tym światem?" – podkreśla Andrij Kowalenko.
Iran ma użyć rakiet z potężniejszymi głowicami do ataku odwetowego na Izrael, który jest planowany przez Teheran - wynika z informacji przekazywanych przez „Wall Street Journal”.
Wojsko, wysłane przez Koreę Północną do Rosji, „nie ma żadnej wartości” i będzie tylko „mięsem armatnim” – ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Europa będzie musiała przemyśleć swoje wsparcie dla Ukrainy, jeśli Donald Trump zostanie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych - powiedział premier Węgier Viktor Orbán, uważany za najbliższego sojusznika Władimira Putina wśród przywódców Unii Europejskiej. Jego zdaniem Stary Kontynent „nie będzie w stanie sam udźwignąć ciężaru wojny”.
„Jak zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wpłynęłoby Pani/Pana zdaniem na bezpieczeństwo Polski?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wykluczyło „niemiecki scenariusz” zakończenia wojny na Ukrainie, zgodnie z którym Ukraina dołączyłby do NATO bez terytoriów okupowanych przez Rosję - powiedział wysłannik rosyjskiego MSZ Rodion Mirosznik.
Rasmus Paludan prowokuje muzułmanów poprzez palenie świętej księgi islamu. Teraz czeka na wyrok.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Z badania przeprowadzonego przez ośrodek Taloustutkimus na zlecenie fińskiego think-tanku gospodarczego EVA wynika, że gdyby to Finowie wybierali prezydenta USA, do Białego Domu wprowadziłaby się Kamala Harris.
Po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się niemal wewnętrznym akwenem sojuszu. Wiodącą rolę przejmują tu Niemcy.
Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że to miliarder wygra wybory 5 listopada. W Warszawie, Brukseli i innych stolicach europejskich powstaje plan na wypadek gwałtownej zmiany amerykańskiej polityki zagranicznej.
Zasięg liberalnego porządku międzynarodowego cofnął się niemal do punktu wyjścia, czyli tradycyjnego Zachodu poszerzonego nieco o kraje postkomunistyczne, które przystąpiły do NATO i UE – pisze politolog.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas