Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W niedzielę, jak podały lokalne władze, w obwodzie lwowskim siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na obiekt wojskowy, znajdujący się w rejonie graniczącym z Polską. Władze Finlandii oficjalnie ogłosiły, że ten kraj wystąpi o członkostwo w NATO.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Największa ewakuacja z Mariupola od początku wojny
Z Mariupola do Zaporoża dotarł dziś konwój liczący od 500 do 1000 samochodów osobowych. Była to największa jednorazowa ewakuacja od początku wojny.
Apel ukraińskich uczestników Eurowizji o pomoc dla żołnierzy z Azowstalu
Zespół Kalush, który reprezentował Ukrainę podczas tegorocznej edycji Eurowizji, na zakończenie występu zaapelował o pomoc dla żołnierzy broniących Azowstalu.
- Pomóżcie Ukrainie, pomóżcie Mariupolowi! Pomoc dla Azowstalu, teraz! - wykrzyczał ze sceny frontmen zespołu Jehor Psiuk.
Organizatorzy Eurowizji, konkursu deklarowanego jako apolityczny, zdecydowali, że ani członkowie zespołu Kalush, ani wszyscy inni, którzy podczas konkursu okazali poparcie dla Ukrainy, nie zostaną zdyskwalifikowani.
Rzecznik ukraińskiego MSZ: Rosja nie osiągnęła rozwoju na poziomie europejskim
- I dlatego niech reżim nie wtyka nosa w integrację europejską Ukrainy, ale zajmie się własnymi sprawami - powiedział Ołeh Nikołenko.
Czytaj więcej
Niech rosyjski reżim nie wtyka nosa w integrację europejską Ukrainy, ale zajmuje się własnymi sprawami - uważa rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
Ambasador Rosji w USA: Nie ma mowy o kapitulacji
- Mówimy stanowczo i wyraźnie i jesteśmy tego jednoznacznie pewni, przynajmniej rosyjscy dyplomaci, którzy tu pracują: kapitulacji Rosji na Ukrainie nie będzie, nigdy nie będzie - stwierdził najwyższy rangą rosyjski dyplomata w USA
Czytaj więcej
Federacja Rosyjska stanowczo mówi Stanom Zjednoczonym Ameryki, że na Ukrainie nie będzie kapitulacji Moskwy - powiedział ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow.
Miedwiediew o deklaracji G7: Nasz kraj nie dba o nieuznanie nowych granic Ukrainy
Powiedzmy to łagodnie: nasz kraj oto nie dba - powiedział Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
Jedyne, co się liczy, to opinia ludzi żyjących na tych terytoriach – powiedział zastępca szefa rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, były premier Dmitrij Miedwiediew.
Delegacja amerykańskich senatorów z niespodziewaną wizytą w Kijowie
Delegacji przewodniczył lider senackiej mniejszości Mitch McConnell.
Czytaj więcej
Z niezapowiedzianą wizytą przybyli do Kijowa przedstawiciele amerykańskiego Senatu. Na ich czele stał lider senackiej mniejszości Mitchell McConnell.
Szefowa szwedzkiej dyplomacji: Oczekuję na spotkanie z moim tureckim odpowiednikiem
- Spróbuję więc dotrzeć do sedna problemu - powiedziała szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Lind.
Czytaj więcej
Szwedzka minister spraw Ann Linde zagranicznych spotka się z szefem tureckiej dyplomacji Mevlütem Çavuşoğlu w sprawie zastrzeżeń Ankary do członkostwa w NATO
Szef fińskiego MSZ: Na granicy z Rosją jest spokój i chcemy, żeby tak zostało
- To bardzo ważne, aby komunikować się z sąsiadami - powiedział Pakko Havisto.
Czytaj więcej
Granica jest spokojna i chcemy, aby tak pozostało. To bardzo ważne, abyśmy komunikowali się z naszym sąsiadem - powiedział przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO zaproszony na nie szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto.
Propagandystka Kremla obraża Morawieckiego
Skandaliczna wypowiedź rosyjskiej dziennikarski o szefie polskiego rządu.
Czytaj więcej
Gospodyni programu "60 minut" w telewizji Rossija1, Olga Skabiejewa, obraziła premiera Mateusza Morawieckiego. Przywołując felieton Morawieckiego opublikowany w "Daily Telegraph", nazwała szefa polskiego rządu "zadowolonym z siebie, aroganckim idiotą".
Szefowie MSZ Turcji i Finlandii spotkają się ws. NATO
Ministrowie spraw zagranicznych Finlandii i Turcji spotkają się w Berlinie, aby spróbować rozwiązać spory dotyczące przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavesto. Turcja wcześniej zapowiedziała, że nie zgodzi się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO.
Rzecznik Erdogana: Członkostwo w NATO jest procesem. Zobaczymy, jak się sprawy potoczą
Turcja chce rozmawiać ze Szwecją o Finlandią w sprawie zakazania w tych krajach działalności organizacji uznanych w Turcji za terrorystyczne.
Czytaj więcej
Jeśli Finlandia i Szwecja mają opinię publiczną zaniepokojoną własnym bezpieczeństwem narodowym, my mamy opinię publiczną, która jest równie zatroskana o nasze własne bezpieczeństwo - powiedział w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Erdogana Ibrahim Kalin.
Bogusław Chrabota: Filary putinowskiego mesjanizmu przeżera już rdza
Czymże jest putinowski mesjanizm? To przede wszystkim zlepek idei nacjonalistycznych i słowianofilskich.
Czytaj więcej
Maleńki przyczynek do wielkiego tematu, jakim jest postępująca erozja moskiewskiego mesjanizmu. Tym razem niejako na przekór intencjom sprawcą kryzysu jest sam Putin, który przez ostatnie dziesięciolecia kreował się na obrońcę Świętego Graala, zdeponowanego przez przodków pod kremlowskimi posadzkami.
Turcja ponawia ofertę morskiej ewakuacji dla rannych obrońców Azowstalu
Negocjacje między Rosją a Ukrainą w tej sprawie trwają. Azowstal jest wciąż atakowany przez rosyjskie wojsko.
Czytaj więcej
Turcja zaoferowała przeprowadzenie misji ewakuacyjnej rannych ukraińskich żołnierzy uwięzionych w hucie Azowstal w Mariupolu.
Ambasadorzy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA spotkali się w Kijowie
Po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Węgierska prezydent potępiła inwazję Putina
Mówimy „nie” wszelkim wysiłkom zmierzającym do przywrócenia Związku Radzieckiego - powiedziała nowa węgierska prezydent podczas inauguracji.
Czytaj więcej
Prezydent Węgier Katalin Novak podczas sobotniej ceremonii inauguracji potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i zapowiedziała, że w pierwszą zagraniczną podróż wybiera się do Polski.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zarzuca Stanom Zjednoczonym blokowanie rosyjskich mediów
Maria Zacharowa skomentowała słowa ambasadora USA w Rosji Johna Sullivana, który stwierdził, że "wielu Rosjan, zwłaszcza młodych ludzi, szuka dostępu do innych źródeł informacji, które nie są kontrolowane przez rząd, ale jest to bardzo trudne".
"I mówi to ambasador kraju, który przez wiele lat prześladował założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a? Kraju, w którym platformy internetowe blokują rosyjskie media, a banki - konta rosyjskich mediów? To śmieszne" - napisała Zacharowa na Telegramie.
Siły Zbrojne Ukrainy przystąpiły do kontrofensywy w okolicach miasta Izium
W obwodzie charkowskim siły ukraińskie przeszły do kontrofensywy na południowym wschodzie regionu, w kierunku Izium - powiedział szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow..
Delegacja Senatu USA z wizytą w Kijowie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powitał w Kijowie delegację Kongresu pod przewodnictwem Mitcha McConnella.
Wizyta, podkreślił Zełenski, „jest silnym sygnałem ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy ze strony Kongresu Stanów Zjednoczonych i narodu amerykańskiego”
Siły ukraińskie prowadzą kontrofensywę w pobliżu Izium
Agencja Reutera informuje o działaniach rosyjskiej armii powołując się na słowa gubernatora obwodu charkowskiego.
Ukraińcy mają prowadzić uderzenie w kluczową oś rosyjskiego natarcia na wschodniej Ukrainie
Ławrow: Zachód ogłosił "totalną wojnę hybrydową" przeciwko Rosji
Szef MSZ Rosji uważa, że wszyscy odczują konsekwencje tej wojny.
- Wysiłki Zachodu zmierzające do odizolowania Rosji są skazane na niepowodzenie - twierdzi Ławrow.
Czytaj więcej
Zachód wypowiedział nam totalną wojnę hybrydową i trudno przewidzieć, jak długo to wszystko potrwa, ale jasne jest, że konsekwencje odczują wszyscy bez wyjątku - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow
Putin ostrzegł, że przystąpienie Finlandii do NATO byłoby błędem
Rosyjskie media podają wersję rozmowy z prezydentem Finlandii przedstawioną przez Władimira Putina.
Powiedział on Sauliemu Niinistö, że obecnie nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii i że porzucenie przez Finlandię wieloletniego statusu neutralnego byłoby błędem.
Zmiana taka zaszkodziłaby stosunkom między dwoma krajami, "które przez wiele lat były budowane w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerskiej współpracy, i przynosiły obopólne korzyści".
Moskwa określiła rozmowę jako "szczerą wymianę poglądów".
Rosyjski deputowany: Zjednoczenie z południem Ukrainy jest nieuniknione
Czytaj więcej
Krymski deputowany z partii Jedna Rosja Michaił Szeremet powiedział, że południowe regiony Ukrainy to historycznie ziemie rosyjskie i ich zjednoczenie z Rosją jest nieuniknione.
Mer Charkowa: Rosjanie wycofali się z okolic miasta
Mer Charkowa Ihor Terechow powiedział w rozmowie z BBC, że "dzięki wysiłkom Charkowskiej Obrony Terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie wycofali się daleko poza obszar miasta w kierunku granicy rosyjskiej".
Dodał, że obecnie w Charkowie jest "spokojnie, a ludzie stopniowo wracają do miasta".
- W ciągu ostatnich pięciu dni w mieście nie było żadnego ostrzału - powiedział, wyjaśniając, że Rosjanie podjęli tylko "jedną próbę" uderzenia rakietą w miasto w pobliżu charkowskiego lotniska, ale - jak przekazał - "pocisk został zlikwidowany przez ukraińską obronę przeciwlotniczą".
Prezydent Finlandii poinformował Putina o planie przystąpienia do NATO
Czytaj więcej
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podczas rozmowy telefonicznej poinformował Władimira Putina o planach przystąpienia do NATO.
Alibaba zwalnia połowę pracowników w Rosji
Wojna w Ukrainie mocno uderzyła w biznes chińskiego giganta.
Czytaj więcej
Chiński koncern Alibaba poinformował, że zwolnił 40 proc pracowników swojej rosyjskiej spółki zależnej - AliExpress Rosja
Rodziny obrońców Mariupola proszą Chiny o interwencję
Prosimy Chiny, aby interweniowały i stały się rozjemcą w tej wojnie, aby stały się zbawieniem dla naszych bojowników z Mariupola, z Azowstalu. Mijają dni, minuty, sekundy. Nasi żołnierze byli już w piekle, dajcie im możliwość zobaczenia słońca - apelują bliscy ukraińskich żołnierzy.
- Prosimy szanownego Xi Jinpinga, aby zrobił wszystko, aby uratować światowe wartości, aby uratować obrońców Mariupola - mówili.
Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 podkreślają, że nie uznają zmian granic na Ukrainie
Kraje G7 (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) podkreśliły, że nie uznają zmian granic na Ukrainie. Poinformowała o tym szefowa MSZ Niemiec Annalena Berbock.
- Nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wprowadzić siłą - przekazała.
Czytaj więcej
Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 zapowiedzieli w sobotę wzmocnić gospodarczą i polityczną izolację Rosji, kontynuować dostawy broni na Ukrainę i stawić czoła temu, co niemiecki minister spraw zagranicznych określił mianem "wojny pszenicznej" prowadzonej przez Moskwę.
Rosyjskie myśliwce ćwiczyły w pobliżu Kaliningradu
Czytaj więcej
Rosyjskie myśliwce Su-27 wzięły udział w ćwiczeniach mających na celu odparcie pozorowanego ataku lotniczego na Kaliningrad - informuje agencja Interfax.
Rosyjscy propagandyści zastanawiali się, ile czasu będą leciały pociski w stronę europejskich stolic
Czytaj więcej
Ile sekund potrzeba, aby rakieta balistyczna dosięgła Londynu, Paryża czy Berlina? Nad tym zastanawiali się propagandyści w rosyjskiej telewizji państwowej.
Mimo sankcji Aerofłot kupuje samoloty
Airbusy należały do firm leasingowych, ale po wprowadzeniu sankcji "utknęły" w Rosji.
Czytaj więcej
Największa rosyjska linia lotnicza Aerofłot poinformowała, że kupiła osiem samolotów Airbus A330 od zagranicznych firm leasingowych „w ramach wypełniania zobowiązań umownych”.
Rosja odcięła dostawy energii elektrycznej do Finlandii
Rosja wstrzymała eksport energii elektrycznej do Finlandii - potwierdził w sobotę fiński operator Fingrid. Dostawę przerwano o godzinie 12 czasu środkowoeuropejskiego.
Reima Päivinen, wiceprezes Fingrid ds. eksploatacji systemu elektroenergetycznego powiedział CNN, że wstrzymanie dostaw nie miało żadnego wpływu na rynek i że Finlandia "poradzi sobie" z tą przerwą, ponieważ rosyjska energia elektryczna stanowi niewielki ułamek całkowitego zużycia w tym kraju.
Kanada ma nadzieję, że Finlandia i Szwecja uzyskają szybkie przyjęcie do NATO
Melanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady, powiedziała, że ma nadzieję na szybkie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.
Stwierdziła jednak, że "ważne jest, abyśmy osiągnęli konsensus", po tym jak Turcja zasygnalizowała, że może zablokować przystąpienie dwóch północnych państw europejskich do sojuszu.
- Chcielibyśmy, aby nie tylko doszło do przystąpienia Finlandii i Szwecji, ale aby było to przystąpienie szybkie, co ma fundamentalne znaczenie w tych okolicznościach, ponieważ Finlandia i Szwecja szukają gwarancji bezpieczeństwa - skomentowała.
Generał Budanow: Wojna w sierpniu osiągnie punkt zwrotny
Czytaj więcej
Generał dywizji Kyryło Budanow w rozmowie z Sky News przewidział, że wojna osiągnie punkt zwrotny w sierpniu. Na początku tego roku przewidział, kiedy Rosja dokona inwazji.
Ukraina negocjuje uwolnienie 60 osób z Azowstalu
Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że Kijów liczy na ewakuację osób, których stan zdrowia jest najgorszy. Łącznie rannych jest kilkuset.
Podczas ostatniego ostrzału zniszczono 50 domów
Ponad 50 domów w obwodzie ługańskim na Ukrainie zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiego ostrzału - podali Ukraińcy.
- Oni nie potrzebują ludzi i ich domów - potrzebują tylko terytorium, które wróg zamienia w pustynię - powiedział Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego
Moskwa zapowiada odpowiedź, jeśli NATO zbliży swoje siły nuklearne do granicy z Rosją
Czytaj więcej
Moskwa podejmie odpowiednie środki ostrożności, jeśli NATO rozmieści siły i infrastrukturę nuklearną bliżej granicy z Rosją - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne.
Łukaszenko odwołał ambasadora Białorusi w Polsce
O odwołaniu Uładzimira Czuszaua poinformowano w komunikacie, który pojawił się na stronie białoruskiego przywódcy.
Trzecia faza wojny. Rosjanie przygotowują się do długotrwałego konfliktu
Czytaj więcej
Doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw poinformował, że wojska rosyjskie rozpoczęły trzecią fazę wojny.
Rosjanie próbują rozmieścić system obrony powietrznej na Wyspie Wężowej
Poinformował o tym Serhiej Bratczuk, rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego.
700 tys. uchodźców w Niemczech
Do tej pory w Niemczech zarejestrowano ponad 700 tys. osób uciekających przed wojną - podał dziennik "Welt am Sonntag", powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Waszyngton próbuje ustalić podstawy stanowiska Turcji w sprawie nowych członków NATO
Czytaj więcej
USA będą dążyć do wyjaśnienia stanowiska Turcji w sprawie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zasugerował, że jego kraj użyje weta w sprawie członkostwa, aby zablokować ich przyjęcie.
Brytyjski wywiad: Rosja chce włączyć Chersoń do swojego terytorium
Czytaj więcej
Utworzona przez Rosję wojskowo-cywilna administracja w Chersoniu zwróci się do Rosji o włączenie jej do Federacji Rosyjskiej - poinformowało w sobotę brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Amerykańki ośrodek analityczny: Ukraina wygrywa bitwę o Charków
Czytaj więcej
Ukraina "prawdopodobnie wygrała bitwę o Charków", drugie co do wielkości miasto w kraju - stwierdził Institute for the Study of War w swojej najnowszej ocenie konfliktu.
Przed sądem stanął pierwszy Rosjanin oskarżony o zbrodnie wojenne
Czytaj więcej
Przed ukraińskim sądem rozpoczął się pierwszy proces w sprawie zbrodni wojennych. Na ławie oskarżonych zasiadł 21-letni żołnierz oskarżony o zabicie nieuzbrojonego cywila.
Indie zakazują eksportu pszenicy z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego
Indie, drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie, zamierzały w tym roku wysłać historyczne 10 milionów ton. Ukraina i Indie odpowiadają za jedną trzecią eksportu pszenicy i jęczmienia.
Wiceszefowa Dumy w okupowanym Chersoniu
Anna Kuzniecowa miała zapewnić Ukraińców mieszkających na okupowanych przez Rosjan terenach, że zostanie im dostarczona pomoc.
Czytaj więcej
Wiceprzewodnicząca rosyjskiej Dumy Państwowej Anna Kuzniecowa odwiedziła okupowany przez Rosjan obwód chersoński na Ukrainie.
Finlandia prosi o cierpliwość po słowach Erdogana
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto wezwał w piątek do zachowania cierpliwości i zaapelował o ostrożne podejście w odpowiedzi na turecki opór wobec członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO.
Wojna na Ukrainie się zmieniła - mówi ukraińska deputowana
- Sytuacja na ukraińskim polu bitwy jest znacznie gorsza niż ta, którą kraj widział, gdy wojna rozpoczęła się w lutym - powiedziała ukraińska deputowana Ołeksandra Ustinowa.
Nazywając sytuację na frontach "piekłem", Ołeksandra Ustinowa powiedziała, że Ukraina "traci obecnie o wiele więcej ludzi niż na początku wojny".
Dodała, że Ukraina nie potrzebuje myśliwców MiG, ponieważ "wojna się zmieniła".
Podolak w rozmowie z Rusłanem Szoszynem: Rosja działa jak szarańcza
Moskwa wolałaby mieć wokół siebie strefy zarządzane przez środowiska kryminalne. To nie dotyczy tylko postradzieckiej przestrzeni, ale też Afryki i Azji. Wszędzie, gdzie przychodzi Rosja, nie przynosi ze sobą rozwoju i postępu technologicznego, lecz zabójstwa i szantaż - mówi doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj więcej
Rosjanie tkwią w przekonaniu, że prowadzą wojnę z nazistami. W rzeczywistości sami ideologicznie są spadkobiercami nazistów - mówi Mychajło Podolak, doradca w kancelarii prezydenta Wołodomyra Zełenskiego.
W ciągu doby ukraińska armia zestrzeliła trzy cele powietrzne
Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zestrzelono trzy bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10.
Doradca szefa MSW Ukrainy: Rosja chce teraz utrzymać zdobycze terytorialne
- Zdecydowali się zmienić tę wojnę w bardzo długi konflikt... Mają nadzieję, że kryzys wywołany wojną sprawi, że Zachód usiądzie przy stole negocjacyjnym i że Zachód spróbuje wymienić nas na coś - ocenił Wiktor Andrusiw na antenie ukraińskiej telewizji.
Czytaj więcej
Doradca szefa MSW Ukrainy, Wiktor Andrusiw, na antenie ukraińskiej telewizji przekonywał, że Rosja weszła w trzecią fazę pełnoskalowej wojny na Ukrainie.
Zełenski: Armia Ukrainy wyzwoliła już 1 015 miejscowości
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przekonywał, że stopniowe wyzwalanie obwodu charkowskiego przez ukraińską armię dowodzi, że Ukraina "nie zostawi nikogo w kraju w rękach agresorów". Zełenski wyliczał, że od początku wojny armia Ukrainy wyzwoliła już 1 015 miejscowości w całym kraju, zajętych wcześniej przez Rosjan, w tym sześć ubiegłej nocy. - Pamiętamy o każdym mieście i każdej społeczności, która jest wciąż pod okupacją: Chersoniu, Melitopolu, Berdiańsku, Enerhodarze, Mariupolu i wszystkich miastach Donbasu. Stopniowe wyzwalanie obwodu chersońskiego dowodzi, że nie zostawimy nikogo w rękach wroga - podkreślił Zełenski.
W ciągu doby ukraińska armia odparła w Donbasie 10 ataków Rosjan
Ukraińskie Dowództwo Operacji Sił Połączonych informuje na swoim profilu na Facebooku, że Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie oddziały wzdłuż całej linii frontu z użyciem lotnictwa, wyrzutni rakiet, artylerii, czołgów i moździerzy. "Atakują z ziemi i powietrza infrastrukturę cywilną, tereny mieszkalne, niszczą budynki administracyjne, szpitale i szkoły" - czytamy w raporcie. W czasie odpierania rosyjskich ataków 13 maja ukraińska armia zniszczyła pięć rosyjskich czołgów, pięć systemów artyleryjskich, sześć pojazdów opancerzonych i siedem innych pojazdów.
180 tys. mieszkańców miasta Krzemieńczuk bez ogrzewania zimą?
Gubernator obwodu połtawskiego, Dmytro Łunin poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch dni Rosjanie przeprowadzili 12 ataków rakietowych na Krzemieńczuk. Większość rakiet trafiło w lokalną rafinerię, która została już uszkodzona w czasie kwietniowego ataku Rosjan. Celem ataku była jednak również elektrociepłownia, która została poważnie uszkodzona. - Rosyjscy okupanci prawdopodobnie chcą, aby 180 tysięcy mieszkańców miasta Krzemieńczuk, uzależnionych od tej elektrociepłowni, było zimą pozbawionych ogrzewania - stwierdził Łunin. Gubernator dodał, że do ostrzelania Krzemieńczuka Rosjanie użyli amunicji precyzyjnej, co oznacza, że dokładnie wiedzieli co będzie ich celem.