Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia ukraińska armia odparła w Donbasie niemal 100 ataków Rosjan.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Cyberatak na Radę Miasta Lwowa
Andrij Moskalenko, pierwszy zastępca burmistrza Lwowa, powiedział, że cyberatak na stronę Lwowskiej Rady Miejskiej, który miał miejsce 13 maja, spowodował kradzież danych. Zostały opublikowane na powiązanych z Rosją kanałach Telegramu,
Blinken o wolnej Ukrainie: Przetrwa
Czytaj więcej
Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się dziś w Berlinie ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji oraz innymi członkami sojuszu NATO.
Siły ukraińskie zniszczyły mosty na tyłach okupantów
Czytaj więcej
8. Pułk Wojsk Specjalnych, Gwardia Narodowa i 15 Departament Kontrwywiadu SBU zniszczyły przejęte przez rosyjskich okupantów mosty kolejowe.
Prezydent Ukrainy zamierza przemawiać przed parlamentami państw Azji i Afryki
Kolejnym zadaniem, które w miarę trwającej wojny staje się jeszcze ważniejsze, jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby świat skupił na nas, na Ukrainie, maksymalną uwagę - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Czytaj więcej
W cowieczornym przemówieniu do rodaków prezydent Zełenski zapowiedział, że zamierza rozszerzyć zasięg swoich wystąpień w sprawie pomocy dla Ukrainy o parlamenty państw Azji i Afryki.
Zełenski mianował nowego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy
Został nim generał dywizji Jehor Tanciura, który wcześniej był szefem sztabu Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
2 maja Zełenski odznaczył go Orderem Bohdana Chmielnickiego III stopnia „za osobistą odwagę i działania w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wierność wojskowej przysiędze”.
Historia kota z Buczy. Ukradli go Rosjanie, właścicielom zwrócili Białorusini
Rosyjscy żołnierze wywieźli z Buczy, oprócz innych skradzionych rzeczy, rasowego kota. Łupy złożyli na Białorusi, gdzie zwierzęciem zajęli się wolontariusze. Dzięki zawieszce na obroży kota udało im się zlokalizować właścicieli, wywiezionych do Rosji.
Po wyrobieniu dokumentów weterynaryjnych kot wrócił do opiekunów.
Ukraińscy żołnierze ustawili słup graniczny
Żołnierze 227 batalionu 127 brygady obrony terytorialnej dotarli do granicy z Rosją w obwodzie charkowskim i ustawili słup graniczny.
Rosyjskie władze postanowiły pójść na skróty
Najprawdopodobniej Rosjanie nie będą organizować pozorowanych plebiscytów w zajętych obwodach.
Czytaj więcej
Wiele wskazuje na to, że tym razem Kreml nie będzie pozorował plebiscytów.
Putin nie zgadza się na ewakuację rannych z Azowstalu
W negocjacje dotyczące ewakuacji zaangażowane są m.in. Izrael, Szwajcaria, Turcja i Finlandia.
Czytaj więcej
Państwo robi wiele, aby uwolnić naszych obrońców Azowstalu, ale jest to operacja wojskowa i nie można tego upublicznić - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.
Ukraina kontroluje 10 proc. obwodu ługańskiego
Serhii Hajdai, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, przekazał na Telegramie, że Ukraina kontroluje 10 proc. terytorium obwodu ługańskiego. W rękach Ukraińców znajdują się obrzeża Rubiżnego, miasta Łysychańsk i Siewierodonieck i gmina Hirske.
Olga Tokarczuk: Polacy podzielają ukraińskie poczucie zagrożenia, jakie Rosja niesie dla wolnego świata
Polska noblistka zabrała głos na Międzynarodowym Festiwalu Pisarzy w Jerozolimie.
Czytaj więcej
Nikt nie mógł sobie wyobrazić, że ta wojna będzie tak okrutna - powiedziała Olga Tokarczuk podczas Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy w Jerozolimie.
Ukraiński Sztab Główny: Rosja szkoli rezerwistów
W związku z poniesionymi stratami Rosja szkoli do udziału w walkach 2,5 tys. rezerwistów.
Czytaj więcej
W najnowszym raporcie Sztab Główny informuje o nieustających działaniach Rosji w celu zdobycia kontroli nad nad terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego oraz utrzymania korytarza lądowego z tymczasowo okupowanym Krymem.
Ramzan Kadyrow apeluje do Erdogana, by nie pomagał w ewakuacji żołnierzy z Azowstalu
Czytaj więcej
Prorosyjski przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zaapelował do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby Turcja nie pomagała w ewakuacji rannych żołnierzy z terytorium Azowstalu
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Odpowiemy na wszystkie chamskie kroki państw Zachodu
Maria Zacharowa zapowiedziała, że nie pozostaną bez odpowiedzi bezprawne kroki podejmowane wobec rosyjskich dyplomatów.
Czytaj więcej
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała oblanie ambasadora Rosji w Polsce czerwoną farbą. - Nikt nie powinien sądzić, że nasze relacje mogą się utrzymać się na takim poziomie, na jakim są obecnie - powiedziała Zacharowa w telewizji Rossija-1.
UniCredit i Citigroup wychodzą z Rosji
Włoska grupa bankowa UniCredit i amerykański konglomerat finansowy Citigroup negocjują wymianę swoich aktywów w Rosji z lokalnymi instytucjami finansowymi.
Czytaj więcej
Włoska grupa bankowa UniCredit i amerykański konglomerat finansowy Citigroup negocjują wymianę swoich aktywów w Rosji z lokalnymi instytucjami finansowymi.
Ordo Iuris pyta szpitale o liczbę aborcji
Ordo Iuris domaga się podania liczby takich zabiegów oraz informacji, ile z nich zostało przeprowadzonych "na obywatelkach Rzeczypospolitej, a ile na obywatelkach innych państw".
Czytaj więcej
Instytut Ordo Iuris, który dąży do całkowitego zakazu aborcji w Polsce, podjął koki sprawdzające, czy po rozpoczęciu inwazji na Ukrainie wzrosła liczba aborcji ciąż pochodzących z gwałtów.
Partia rządząca podjęła decyzję. Szwecja składa wniosek o członkostwo w NATO
Wniosek czeka tylko na podpis premier Magdaleny Andersson. Spodziewane jest wspólne złożenie wniosków przez Finlandię i Szwecję.
Zwycięzcy Eurowizji oddadzą trofeum na aukcję. Pieniądze dla wojska
Członkowie ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra, laureata konkursu Eurowizji, postanowili sprzedać statuetkę zwycięzcy konkursu na aukcji i przekazać pieniądze na fundusz pomocy ukraińskiemu wojsku. Zapowiedział to na niedzielnej konferencji prasowej Oleh Psiuk, lider grupy.- Planujemy wystawić naszą statuetkę na licytację i wszystkie pieniądze przekazać na fundusz charytatywny, który pomaga Siłom Zbrojnym i Ukrainie. Wciąż decydujemy, na który - tłumaczył. Solista dodał, że „chciałby uzyskać dużą sumę” z aukcji, ale „nie chce wymieniać żadnych liczb”.
Szwecja będzie kontynuować rozmowy z Turcją w sprawie członkostwa w NATO
- Szwecja nie była w stanie dojść do porozumienia z Turcją w sprawie wniosku o członkostwo w NATO, ale będzie kontynuować negocjacje - powiedziała szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde po nieformalnym spotkaniu w Berlinie.
Pociąg trasy Kijów - Iwano-Frankiwsk nazwany "Stefania Express"
"Stefania" to tytuł piosenki, którym zespół Kalush wygrał wczoraj tegoroczną edycję Konkursu Piosenki Eurowizji.
Przyjazd pociągu na stacje w Kijowie, Kałuszu i Frankowsku przywita ta właśnie piosenka.
Siły zbrojne Ukrainy: Rosjanie zrzucili pociski fosforowe na Azowstal
Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie zbombardowali hutę Azowstal bombami fosforowymi.
Czytaj więcej
Strona ukraińska twierdzi, że na kontrolowane wciąż przez Pułk Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej zakłady Azowstal Rosjanie zrzucili bomby fosforowe. "Gdybyś nie wiedział, co to jest i w jakim celu – mógłbyś powiedzieć, że jest nawet piękne” - cytuje Reuters separatystę z Doniecka.
Szefowa MSZ Niemiec: Szwecja i Finlandia są już w rodzinie NATO. Brak im tylko legitymacji
Szwecja i Finlandia to nie tylko nasi partnerzy, nie tylko nasi przyjaciele - od dawna są członkami naszej europejskiej rodziny. Dlatego macie nasze pełne poparcie we wszystkich decyzjach, które teraz podejmujecie z myślą o własnym bezpieczeństwie – powiedziała Annalena Baerbock podczas spotkania szefów MSZ państw NATO w Berlinie.
Oleg Tińkow: rosyjski miliarder ukarany przez Kreml za krytykę wojny
Jeszcze w 2021 roku jego majątek wyceniano na blisko 10 miliardów dolarów. Teraz Tińkow „wycenia” się na 200 milionów dolarów. W ciągu kilku tygodni musiał niemal za bezcen sprzedać należące do niego akcje jednego z rosyjskich banków. Zdaniem Tińkowa to skutek tego, że potępił wojnę w Ukrainie.
Czytaj więcej
Jako pierwszy z rosyjskich miliarderów potępił wojnę. Kara przyszła szybko: musiał sprzedać akcje swojego banku. Majątek Tińkowa w parę miesięcy skurczył się o 9 miliardów dolarów. W wywiadzie ujawnił, jak Kreml postępuje z niepokornymi biznesmenami.
Szef NATO: Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę
Jens Stoltenberg oświadczył, że na szczycie NATO w Madrycie zapadną decyzje dotyczące nowej koncepcji strategicznej sojuszu.
Czytaj więcej
Nie udało im się zdobyć Kijowa, wycofują się z Charkowa, ofensywa w Donbasie utknęła w martwym punkcie - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.
Premier Morawiecki dziękuje za leczenie rannych żołnierzy z Ukrainy
- W Ostrowie Wielkopolskim leczymy także ukraińskich żołnierzy, rannych żołnierzy, którzy walczyli na wschodzie z agresją rosyjską, z bestialstwem rosyjskim - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dziękując na konferencji prasowej lekarzom, pielęgniarkom, personelowi medycznemu i niemedycznemu "za to, że w tej jednej polskiej rodzinie staramy się pomagać naszym sąsiadom ukraińskim, którzy walczą nie tylko o wolność swojego kraju, walczą także o to, aby zapanował pokój, bezpieczeństwo".
Mer Chersonia: Wróg grozi rolnikom nacjonalizacją
- Wydano zarządzenie, zgodnie z którym jeśli gospodarstwa rolne chcą nadal działać, muszą uzyskać pozwolenie od "władz" i płacić podatki. Nie jest jasne, gdzie. Jeżeli tego nie zrobią, nastąpi nacjonalizacja. Przedsiębiorcy nie wiedzą, co się stanie - powiedział mer Chersonia Ihor Kołychajew, odnosząc się w rozmowie z Suspilne do sytuacji na okupowanych przez wojska rosyjskie terenach obwodu chersońskiego.
Władze: Codziennie do Charkowa wraca ok. 2 tys. ludzi
Mieszkańcy, którzy opuścili Charków po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, zaczynają wracać do miasta - przekazał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Synegubow. - Musimy rozwiązać problemy mieszkaniowe. 4,5 tys. ludzi mieszka teraz w metrze. Musimy zapewnić im przynajmniej tymczasowe mieszkania - zaznaczył.
Krewni bojowników Pułku Azow pojechali do Turcji na spotkanie z Erdoganem
Natalia Zarycka, żona żołnierza Pułku Azow poinformowała we wpisie na Facebooku, że "krewni obrońców Mariupola, którzy pozostają w zakładach Azowstal, pojechali do Stambułu podziękować prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za jego wsparcie w sprawie uratowania i ewakuowania ich bliskich do Turcji". Zarycka dodała, że krewni żołnierzy Pułku Azow proszą Erdogana i prezydenta Chin, Xi Jinpinga, aby razem pomogli uwolnić ukraińskich bohaterów.
MSZ Finlandii: Sami podejmujemy decyzje dotyczące naszego bezpieczeństwa
MSZ Finlandii, w dniu, w którym prezydent i premier Finlandii zapowiedzieli oficjalnie rozpoczęcie procesu akcesyjnego do NATO, zamieściło na Twitterze wpis, w którym podkreśla, iż "członkostwo w NATO gwarantuje Finlandii najwięcej bezpieczeństwa", a "Finlandia podejmuje samodzielnie decyzje ws. swojego bezpieczeństwa, a decyzje te nie są wymierzone przeciwko nikomu".
Wywiad wojskowy Ukrainy: W wojnie wzięło udział 2,5 tys. kadyrowców
Na stronie wywiadu można znaleźć listę czeczeńskich bojowników Ramzana Kadyrowa, którzy brali udział w działaniach zbrojnych na Ukrainie, a także adresy większości z nich oraz - w niektórych przypadkach - numery telefonów do nich lub członków ich rodzin.
Czytaj więcej
Według Głównego Dyrektoriatu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy w działaniach wojennych na Ukrainie brało udział ok. 2,5 tys. bojowników z Czeczenii, tzw. kadyrowców (od nazwiska wiernego Kremlowi przywódcy Republiki Czeczenii, Ramzana Kadyrowa).
Rozszerzenie NATO. Prezydent Finlandii gotowy do rozmów z Erdoganem
Prezydent Recep Tayyip Erdogan mówił, że Turcja jest niechętna rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję. Do tematu odniósł się w dziś prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Powiedział, że Turcja zmieniła swe stanowisko i że jest tym "nieco zdezorientowany". - Potrzebujemy teraz jasnej odpowiedzi, jestem gotów na rozmowy z prezydentem Erdoganem na temat problemów, które poruszył - oświadczył fiński prezydent. Turcja jako państwo NATO może zawetować wniosek o rozszerzenie Sojuszu.
Łotwa zerwała porozumienie o transporcie towarów wojskowych z Białorusi
Łotwa zdecydowała się wypowiedzieć porozumienie z Białorusią dotyczące transportu towarów wojskowych z Białorusi do krajów trzecich przez łotewskie porty - poinformowało Ministerstwo Transportu Łotwy. Porozumienie obowiązywało o 25 stycznia 1994 roku. Łotewski resort przypomina, że kraj nie należał wówczas do UE i NATO, a w świetle obecnej przynależności do tych struktur jest one niezgodne z ich normami. Ponadto Ministerstwo Transportu Łotwy podaje, że - w związku z wojną Rosji na Ukrainie, w której Białoruś wspiera stronę rosyjską - łotewski rząd dokonuje "przeglądu dwustronnych relacji z Rosją i Białorusią".
W czasie finału Eurowizji Rosjanie próbowali przeprowadzać ataki hakerskie
Informacje takie przekazała włoska policja. Próby ataków miały być podejmowane zarówno w czasie występów finalistów, jak i w czasie głosowania wyłaniającego zwycięzcę.
Czytaj więcej
Włoska policja udaremniła ataki hakerskie przeprowadzane 10 maja, w czasie półfinału Eurowizji i 14 maja, w czasie finału konkursu, który w tym roku odbywał się w Turynie - poinformowały w niedzielę włoskie władze.
Kułeba: Kraje G7 "bardzo pozytywnie" o przekazaniu Ukrainie aktywów Rosji
- Nie mogę mówić o szczegółach. Jedynie co mogę powiedzieć, to, że oni (przedstawiciele państw G7 - red.) bardzo pozytywnie traktują pomysł, by aktywa Rosji zostały nie tylko zajęte, ale też przekazane Ukrainie, na odbudowę kraju. Mówimy o setkach miliardów euro - podkreślił szef MSZ Ukrainy. Przedstawiciele państw G7 mieli też wyrazić gotowość do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy, w tym miast, infrastruktury i całych obwodów, zniszczonych w wyniku działań wojennych.
Nad obwodem kirowohradzkim zestrzelono rosyjski pocisk manewrujący
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rakietę zmierzającą w kierunku miasta Kropywnycki w obwodzie kirowohradzkim - poinformował gubernator obwodu, Andrij Rajkowycz, na swoim profilu na Facebooku. W obwodzie kirowohradzkim zarówno w sobotę, jak i w niedzielę rano, rozlegały się syreny alarmowe.
Abramowicz twierdzi, że nie ma żadnego majątku w Portugalii
Przedstawiciel Abramowicza zaprzeczył, by miliarder, który kupił sobie także obywatelstwo Portugalii (ma też rosyjskie i izraelskie), miał w tym kraju jakiś majątek. Inaczej przedstawia to prasa.
Czytaj więcej
Przedstawiciel Abramowicza zaprzeczył, by miliarder, który kupił sobie także obywatelstwo Portugalii (ma też rosyjskie i izraelskie), miał w tym kraju jakiś majątek. Inaczej przedstawia to prasa.
Władze Finlandii oficjalnie poinformowały, że będą ubiegać się o członkostwo w NATO
Fiński prezydent podał, że jego kraj zdecydował się na ubieganie o wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Czytaj więcej
Prezydent Sauli Niinistö oświadczył, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Kalush Orchestra opublikowała klip z piosenką "Stefania" ze zdjęciami z Irpienia i Buczy
Nagranie zostało opublikowane po wygraniu przez ukraiński zespół Eurowizji.
Ławrow bezmyślnie odwołał się do plotek o Hitlerze - pisze Paweł Łepkowski
Wypowiedź Ławrowa o żydowskim pochodzeniu Hitlera podczas wywiadu dla włoskiej telewizji dowodzi, że ten człowiek nie ma pojęcia o tym, jak budować dla Rosji sojusze. Izrael początkowo był bardzo sceptycznie nastawiony do pomocy militarnej Ukrainie, ale pod wpływem obraźliwych słów Ławrowa diametralnie zmienił swoją taktykę. Oto jak jednym zdaniem można utopić 20 lat starań Putina, który przekonywał, że niepodległą Ukrainą rządzą antysemici i banderowcy - czytamy w artykule Pawła Łepkowskiego w dodatku "Rzecz o Historii".
Czytaj więcej
Czy dyplomacją największego terytorialnie kraju świata kieruje zwyczajny idiota?
Podolak przedstawia przepis na zwycięstwo Ukrainy w wojnie
Doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, napisał na Twitterze, że Ukraina nie jest zainteresowana przedłużaniem wojny z Rosją, podobnie jak cały świat. Jak dodał Ukraina nie może zakończyć wojny w tym miesiącu, ale może to zrobić w tym roku. "Przepis na zwycięstwo jest prosty: prawdziwe embargo na ropę plus czołgi, samoloty i artyleria. Skończmy to razem" - napisał Podolak.
Zastępca sekretarza generalnego NATO: Ukraina może wygrać
Komunikat, który chcemy przesłać Putinowi brzmi, że (Rosja) zaczęła najbardziej brutalną i cyniczną wojnę od czasu II wojny światowej - mówił zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Geoană, który bierze udział w szczycie z udziałem szefów MSZ państw NATO w Berlinie.
Czytaj więcej
Odwaga Ukraińców, wraz z pomocą materialną i finansową przekazywaną Ukrainie przez sojuszników i partnerów oraz ogromne wsparcie opinii publicznej w całej Europie i na świecie mogą pomóc Ukrainie wygrać brutalną wojnę rozpoczętą przez Federację Rosyjską - ocenił zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Geoană, który bierze udział w szczycie z udziałem szefów MSZ państw NATO w Berlinie.
KFC i Pizza Hut wciąż są w Rosji otwarte. Problem z negocjacjami
Amrest, operator między innymi KFC, Pizza Hut i Starbucksa, ogłosił w marcu, że zawiesza działalność w Rosji. Negocjacje z właścicielami marek się jednak przedłużają i restauracje wciąż są otwarte.
Czytaj więcej
Amrest, operator między innymi KFC, Pizza Hut i Starbucksa, ogłosił w marcu, że zawiesza działalność w Rosji. Negocjacje z właścicielami marek się jednak przedłużają i restauracje wciąż są otwarte.
Antywojenny przekaz pilota lecącego nad Polską
Pilot samolotu, który wystartował z Poznania, tak pokierował maszyną, że trasa ułożyła się w antywojenny slogan oraz symbol serca.
Czytaj więcej
Pilot lecący nad Polską tak pokierował swoją maszyną, że trasa samolotu ułożyła się w napis "Róbcie piwo, nie wojnę" i symbol serca.
Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: NATO musi zachować politykę "otwartych drzwi"
Elizabeth Truss, biorąca udział w spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Berlinie mówiła, że NATO "musi zachować politykę otwartych drzwi jeśli chodzi o przyjmowanie nowych członków", a "jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się wystąpić z wnioskiem o członkostwo w NATO, wówczas w oczywisty sposób wzmocnią sojusz i europejskie bezpieczeństwo w ogóle".
Od pięciu dni na Ukrainę wjeżdża więcej osób, niż ją opuszcza
Straż Graniczna Ukrainy podała, że od 9 maja na Ukrainę codziennie wraca więcej osób, niż ją opuszcza. Od 10 do 14 maja na Ukrainę wjechało o 31 tysięcy więcej osób, niż ją opuściło. Tylko 14 maja na Ukrainę wróciło 46 tysięcy osób, podczas gdy opuściło ją - 37 tysięcy osób. Dzień wcześniej liczby te wynosiły - odpowiednio - 40 tysięcy i 34 tysiące. Według Straży Granicznej Ukrainy od początku wojny na Ukrainę wjechało z terytorium graniczących z nią krajów ok. 1,7 mln osób.
Przewodniczący Rady Najwyższej: Reparacje można wypłacić z zajętych aktywów Rosji
- Z tego co wiem każdy może poinformować o swojej własności uszkodzonej lub zniszczonej w wyniku agresji militarnej Federacji Rosyjskiej, przez aplikację Diia. Następnie wartość zniszczeń zostanie oszacowana. Rachunek zostanie wystawiony i przedstawiony Rosji - zapowiedział przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, Rusłan Stefanczuk.
Czytaj więcej
Nie potrzeba zgody Federacji Rosyjskiej, by Rosja zapłaciła reparacje Ukrainie - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej (jednoizbowy ukraiński parlament), Rusłan Stefanczuk.
Dmytro Kułeba spotkał się w Berlinie z Antonym Blinkenem
"Więcej broni i innej pomocy zmierza na Ukrainę. Zgodziliśmy się współpracować bliżej, by zapewnić, że eksport żywności z Ukrainy dotrze do konsumentów w Afryce i Azji. Jestem wdzięczny sekretarzowi Blinkenowi i USA za ich przywództwo i niezachwiane poparcie" - napisał Kułeba na Twitterze.
Resort obrony Rosji informuje o zniszczeniu dwóch ukraińskich zestawów S-300
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało, że rosyjski samolot zniszczył dwa ukraińskie zestawy przeciwlotnicze S-300 w obwodzie sumskim. Wcześniej o ataku z powietrza na cel w obwodzie sumskim informowała strona ukraińska, która wskazała, że celem ataku była infrastruktura obwodu.
Na Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską zniszczony został obiekt wojskowy
Nad ranem w obwodzie lwowskim doszło do ataku rakietowego na infrastrukturę wojskową. Szef lokalnych władz poinformował, że cztery pociski uderzyły w obiekt wojskowy w rejonie jaworowskim przy granicy z Polską.
Czytaj więcej
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę wojskową w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską - przekazały ukraińskie władze. Część pocisków została zestrzelona.
Niemcy gotowe na szybką ratyfikację decyzji o wejściu Szwecji i Finlandii do NATO
Annalena Baerbock, w czasie spotkania szefów MSZ państw NATO w Berlinie podkreśliła, że jeśli Szwecja i Finlandia wystąpią z wnioskiem o członkostwo w NATO, wówczas Niemcy będą gotowe na szybki proces ratyfikacyjny tej decyzji (decyzja o rozszerzeniu NATO musi być ratyfikowana przez wszystkich członków Sojuszu - red.). Jednocześnie Baerbock dodała, że jeśli Szwecja i Finlandia złożą wniosek o członkostwo w NATO wówczas - w czasie procesu akcesyjnego - będą potrzebować gwarancji bezpieczeństwa, tak aby "nie było okresu przejściowego, szarej strefy, gdy status tych krajów będzie niejasny".
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 27,4 tys. żołnierzy, 1 220 czołgów, 2 958 pojazdów opancerzonych, 555 systemów artyleryjskich, 195 wyrzutni rakiet, 89 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 164 śmigłowce, 416 bezzałogowych statków powietrznych, 95 pocisków manewrujących, 2 087 pojazdów wojskowych (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 42 jednostki sprzętu specjalnego.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie używają amunicji zapalającej
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie "zaczęli używać amunicji zapalającej przeciwko ukraińskim żołnierzom broniącym się na terenie zakładów Azowstal". "Wczoraj okupanci użyli bomb zapalających i fosforowych przeciwko obrońcom Mariupola po raz pierwszy (pozostawimy wnioski specjalistom). Okupanci twierdzą, że użyli pocisków z warstwami termicznymi 9M22C. Temperatura spalania (w wyniku użycia tych pocisków - red.) wynosi 2 000-2 500 stopni Celsjusza. Jest niemal niemożliwe powstrzymanie pożaru" - podkreślił Andriuszczenko.
Rozmowy Turcji z Finlandią i Szwecją na "dobrej drodze"
Szef MSZ Chorwacji, Gordan Grlić-Radman stwierdził, że rozmowy Turcji ze Szwecją i Finlandią, które prawdopodobnie będą ubiegać się o członkostwo w NATO, są na "dobrej drodze". - Liczymy na to, że dadzą one dziś pozytywny wynik - dodał. Wcześniej prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan mówił, że Turcja jest "nieprzychylna" przyjęciu do Sojuszu Szwecji i Finlandii ponieważ w krajach tych aktywni są działacze uznawanej przez Turcję za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 3,383 mln osób
Tylko 14 maja z Ukrainy do Polski wjechało 22,9 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 31,5 tys. osób.
Synegubow: Rosjanie zaminowali dziecięce łóżko
Oficerowie ukraińskich służb dokonujący inspekcji domów na terenach wyzwolonych z rąk rosyjskich znaleźli ładunek wybuchowy ukryty w łóżku dla dziecka - podał szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Synegunbow. - Odnotowaliśmy przypadek zaminowanego dziecięcego łóżka. Pod materacem ukryty był ładunek, który eksplodowałby, gdyby ktoś położył się na łóżku - powiedział.
Przydacz: W Berlinie rozmowy o nowej koncepcji strategicznej NATO
Finlandia i Szwecja bliżej NATO po pierwszej sesji nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie - przekazał wiceminister Marcin Przydacz. Dodał, że dzisiejsze rozmowy dotyczyć będą m.in. adaptacji Sojuszu oraz nowej koncepcji strategicznej NATO.
Rosjanie zaatakowali z ziemi i powietrza obwód sumski
W obwodzie sumskim w nocy z soboty na niedzielę ostrzelane zostały cele w rejonie sumskim i rejonie szosteckim. Wieś Szpyliwka w rejonie sumskim została ostrzelana przez rosyjskie wojska rakietowe, z kolei ok. 2 nad ranem w wyniku ataku rosyjskiego samolotu uszkodzona została poważnie infrastruktura w rejonie szosteckim - poinformował gubernator obwodu sumskiego, Dmytrij Żiwicki.
Ostrzał w obwodzie charkowskim, ranny nastolatek
Dwie osoby - w tym 15-latek - zostały ranne w wyniku prowadzonego przez wojska rosyjskie nocnego ostrzału miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podał szef administracji obwodowej Ołeh Synegunbow.
Od 24 lutego na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło 227 dzieci
Dane takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej komunikatu wynika, że rannych, w wyniku działań wojennych, zostało 420 dzieci. Rosjanie uszkodzili też 1 748 placówek edukacyjnych, z których 144 zostało w pełni zniszczonych.
Godzina policyjna w Kijowie skrócona
Jak informował mer Kijowa Witalij Kliczko, od dzisiaj w stolicy Ukrainy godzina policyjna będzie trwała krócej, od 23:00 do 5:00. Od poniedziałku wydłużone zostaną godziny kursowania pojazdów transportu publicznego, przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny.
Minister spraw zagranicznych Kanady liczy na szybką akcesję do NATO Szwecji i Finlandii
Melanie Joly, która przebywa w Berlinie na spotkaniu szefów resortów spraw zagranicznych państw NATO wyraziła nadzieję, że proces ratyfikacji decyzji o przyjęciu do NATO Szwecji i Finlandii, po tym jak kraje te złożą formalne wnioski o członkostwo, może być zakończony "w ciągu tygodni".
Konwój 500-1000 samochodów z ewakuowanymi z Mariupola dotarł do Zaporoża
Doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w sobotę do Zaporoża dotarł konwój samochodów z ewakuowanymi z Mariupola, który czekał na wjazd do miasta ponad trzy dni.
Rosja ostrzelała miasteczko w obwodzie dniepropietrowskim
Rosjanie ostrzelali w nocy miasteczko Szyroke w obwodzie dniepropietrowski z użyciem wyrzutni rakiet Huragan - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Do ostrzału doszło o północy. Z informacji Rezniczenki wynika, że w wyniku ostrzału żaden z mieszkańców Szyrokiego nie został zabity, ani ranny.
Siewierodonieck został ostrzelany przez Rosjan 11 razy w ciągu doby
Informację taką przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. "40 proc. wszystkich rosyjskich ataków z 14 maja było wymierzonych w Siewierodonieck. Podobna liczba była wymierzona w Hirśkie i Popasną. Jest dużo zniszczeń. Zniszczonych zostało 11 budynków mieszkalnych w nowych i starych dzielnicach miasta (Siewierodoniecka - red.), niektóre z nich stanęły w płomieniach. Rosjanie ostrzelali uczelnię techniczną i ostrzeliwują zakłady azotowe". "Rosjanie usuwają z mapy Popasną i Hirśkie" - dodał Haidai.
Zastępca sekretarza generalnego NATO pewien, że Sojusz rozwieje wątpliwości Turcji
Mircea Geoană w rozmowie z dziennikarzami wyraził przekonanie, że obiekcje Turcji wobec przyjęcia do NATO Finlandii i Szwecji uda się rozwiać. W piątek prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że Turcja jest "nieprzychylna" wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię, ponieważ w krajach tych działają aktywiści uznawanej przez Ankarę za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu. - Turcja to ważny sojusznik i wyraża wątpliwości, które będą dyskutowane między przyjaciółmi i sojusznikami - podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO dodając, że "jest pewien, iż jeśli Szwecja i Finlandia wystąpią o członkostwo w NATO, wówczas będą mogły zostać przyjęte".
Czytaj więcej
Zastępca sekretarza generalnego NATO wyraził przekonanie, że uda się rozwiać wątpliwości Turcji wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosyjska ofensywa w Donbasie straciła tempo
Z komunikatu ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii wynika, że Rosja mogła stracić nawet ok. 1/3 sił lądowych, które rozpoczęły inwazję na Ukrainę w lutym.
Czytaj więcej
Resort obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach na Ukrainie podaje, że Rosjanie mogli utracić nawet trzecią część sił lądowych, które rozpoczęły inwazję na Ukrainę 24 lutego.
Sondaż dla rp.pl: Polacy chcą sankcji na ropę i gaz z Rosji
Przeciwnych wprowadzaniu takich sankcji jest jedynie 11,7 proc. respondentów. Sankcje popiera 73 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
"Czy Pani/Pana zdaniem należy nakładać sankcje na surowce energetyczne (ropę, gaz, węgiel) z Rosji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Podatnicy pomagający Ukrainie mogą skorzystać z preferencji podatkowych
Jest to możliwe, jeżeli przekazywane przez nich świadczenia wspomagają cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Ukraina ostrzelała rosyjską wieś
Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w wyniku ostrzału przez Ukrainę wsi Sereda na ukraińsko-rosyjskim pograniczu, ranny został jeden cywil. Szczegółowe informacje na temat ostrzału wsi położonej w rejonie szebekińskim mają zostać podane później.
W ciągu doby ukraińska armia zestrzeliła osiem celów powietrznych
Wśród zniszczonych celów ma być m.in. rosyjski myśliwiec zestrzelony nad obwodem charkowskim. Jednocześnie ukraińskie siły powietrzne miały zniszczyć m.in. 10 rosyjskich bojowych wozów piechoty.
Zełenski: Uzbrajanie Ukrainy to przeciwdziałanie głodowi na świecie
- Dziś wspieranie Ukrainy - w szczególności poprzez dostarczanie jej broni - oznacza przeciwdziałanie głodowi na świecie. Im szybciej wyzwolimy naszą ziemię i zapewnimy bezpieczeństwo Ukrainie, tym szybciej na rynku żywności wrócimy do stanu normalności - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Według Zełenskiego coraz więcej krajów na świecie zdaje sobie sprawę, ze Rosja, blokując Morze Czarne i kontynuując wojnę, naraża dziesiątki krajów na ryzyko kryzysu cenowego na rynku żywnościowym a nawet głodu.
Uderzenie rakietowe w obwodzie lwowskim
Szef administracji obwodu lwowskiego Maksym Kozycki podał w mediach społecznościowych, że ok. godz. 4:30 "doszło do uderzenia rakietowego na jeden z obiektów infrastruktury wojskowej". Jak dotąd nie ma informacji o zabitych i rannych - dodał.
Zespół Kalush Orchestra, który wygrał Eurowizję, wraca na Ukrainę
- Trudno powiedzieć co dokładnie zrobię, ponieważ po raz pierwszy wygrałem Eurowizję, ale, jak wszyscy Ukraińcy, jesteśmy gotowi walczyć tak bardzo, jak możemy i robić to do końca - zadeklarował lider zespołu, Ołeh Psiuk.
Czytaj więcej
Ukraiński zespół Kalush Orchestra wygrał tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się w sobotę w Turynie.
Alarmy przeciwlotnicze na południu Ukrainy
W obwodach odeskim i mikołajowskim na Ukrainie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze - podaje Suspilne.
Kułeba: Ukraina nie pozwoli, by dyplomacja przedłużała cierpienie jej obywateli
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild" stwierdził, że ukraiński resort spraw zagranicznych nie pozwoli stronie rosyjskiej, pod przykrywką rozmów dyplomatycznych, przedłużyć cierpienia Ukraińców. Kułeba wyraził sceptycyzm co do możliwości porozumienia ws. zawieszenia broni na Ukrainie. - Nie ma niczego złego w zawieszeniu broni, jeśli jest to pierwszy krok w stronę decyzji, które sprawią, że terytorium Ukrainy zostanie wyzwolone - powiedział. Jak dodał strona ukraińska jest gotowa na działania dyplomatyczne mające zakończyć wojnę, ale "nie pozwoli, aby dyplomacja po prostu przedłużyła cierpienie i tylko opóźniła kolejną fazę wojny".
W ciągu doby Ukraińcy odparli w Donbasie 12 ataków Rosjan
W czasie odpierania rosyjskich ataków w Donbasie zniszczonych zostało osiem czołgów, pięć systemów artyleryjskich, dziewięć bojowych wozów piechoty i pięć innego rodzaju pojazdów.
Rosjanie chcą odciąć obwód ługański od reszty Ukrainy
- Przygotowujemy się do dwóch dużych ataków raszystów na Siewierodonieck i natarcia na drogę Lisiczańsk-Bachmut (...) - oświadczył na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. Haidai wyjaśnił, że Rosjanie chcą przeciąć drogę Lisiczańsk Bachmut, aby odciąć obwód ługański od innych obwodów i zamknąć cały obwód w okrążeniu. Ze słów Haidaia wynika też, że Rosjanie zamierzają podjąć kolejną próbę przekroczenia Dońca Siewierskiego w rejonie Biłohorówki i próbują postawić kolejny most pontonowy. - Niektórzy idioci zrozumieli, dlaczego zostali tu wysłani i cały batalion odmówił natarcia. Ale "świeży rekruci" dotrą szybko. 2 500 jednostek ciężkiego sprzętu już do nas zmierza z wcześniej okupowanych terytoriów - powiedział gubernator obwodu ługańskiego. W obwodzie ługańskim ma nadal przebywać ponad 40 tys. cywilów, którzy odmówili ewakuacji.
Ukraina wygrała tegoroczną Eurowizję
Wygrana zespołu Kalush Orchestra oznacza, że kolejny finał Eurowizji odbędzie się na Ukrainie. W głosowaniu jury i widzów zespół Kalush Orchestra zdobył 631 punktów i wyprzedził uczestników z Wielkiej Brytanii (466 punktów) i Hiszpanii (459 punktów). Kalush Orchestra wystartowała w Eurowizji z piosenką "Stefania". Po finałowym występie członkowie zespołu apelowali do świata o pomoc w ocaleniu obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. To trzecie zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji - wcześniejsze tryumfy miały miejsce w 2004 i 2016 roku.