Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie zaatakowali bazę wojskową w Jaworowie, przy granicy z Polską.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ambasador Finlandii w Niemczech: Jesteśmy przygotowani na każdy ewentualny atak Rosji
Czytaj więcej
Ambasadorka Finlandii w Niemczech, Anne Sipilainen, nie martwi się groźbami Rosji związanymi z przystąpieniem jej kraju do NATO. Uważa, że Finlandia jest przygotowana na ewentualny atak Moskwy - pisze dziennik "Die Welt".
Eksplozje we Lwowie. Nie ma informacji o stratach
Czytaj więcej
W nocy z poniedziałku na wtorek we Lwowie słychać było co najmniej osiem eksplozji.
W obwodach donieckim i ługańskim zginęło 20 cywilów, w tym dziecko
Czytaj więcej
W poniedziałek siły rosyjskie ostrzelały 25 osiedli w obwodach donieckim i ługańskim.
Seria eksplozji we Lwowie
Świadkowie mówią o co najmniej ośmiu silnych eksplozjach w mieście.
Atak na miasto potwierdził mer Lwowa.
Zełenski: Siewierodonieck i inne miasta Donbasu pozostają głównymi celami okupantów
- Robimy wszystko, aby chronić naszą ziemię i naszych ludzi - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu.
Prezydent Ukrainy: Sprowadzenie obrońców Ukrainy wymaga delikatności i czasu
W codziennym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski potwierdził w poniedziałek, że rozpoczęła się operacja ratowania obrońców Mariupola.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym, wieczornym wystąpieniu ogłosił, że wojsko rozpoczęło operację ratowania obrońców Mariupola i podkreślił, że Ukraina potrzebuje żywych bohaterów.
Obrońcy Azowstalu za rosyjskich jeńców. Będzie wymiana
Poinformowała o tym wiceminister obrony Hanna Maliar.
Czytaj więcej
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar poinformowała, że 53 ciężko rannych żołnierzy z Azowstalu zostało przewiezionych do Nowoazowska. 211 kolejnych zostanie ewakuowanych. Następnie zostaną wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.
Samozwańcza DRL ustanowiła swoją „ambasadę”
Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej oficjalnie zdecydowały o ustanowieniu swojej „ambasady” w Rosji, podpisując stosowne rozporządzenie. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL otrzymało polecenie ustalenia personelu ambasady. Wydatki na utrzymanie ambasady zostaną pokryte ze środków budżetowych DRL” - czytamy na stronie dan-news.info, tubie propagandowej prorosyjskich separatystów.
Faktyczne otwarcie placówki w Moskwie zaplanowano na czerwiec, ale „ambasadora” już wybrano - ma nim być Olga Makiejewa, od lat zaangażowana w działalność separatystyczną w Donbasie, była p.o. szefa Sowietu Ludowego Donieckiej Republiki Ludowej.
Pierwsze autobusy z rannymi żołnierzami z Azowstalu dotarły do Nowoazowska
Miasto w obwodzie donieckim jest kontrolowane przez Rosjan
Łotwa zamknęła konsulaty w Petersburgu i Pskowie
Maris Riekstins, łotewski ambasador w Rosji, poinformował o zakończeniu pracy konsulatu generalnego Łotwy w Petersburgu oraz konsulatu w Pskowie. Dodał, że świadczenie usług konsularnych jest kontynuowane w ambasadzie w Moskwie.
Wcześniej Litwa i Łotwa zapowiedziały obniżenie poziomu stosunków dyplomatycznych z Rosją, odwołując swoich ambasadorów z Moskwy. Z kolei rosyjscy dyplomaci mieli opuścić Rygę i Wilno. Ponadto Łotwa zamknęła dwa rosyjskie konsulaty - w Lipawie i Dyneburgu (Daugavpils) oraz wydaliła z kraju 13 rosyjskich dyplomatów.
Rosjanie przygotowują fałszywe dowody zniszczenia Mariupola przez wojsko Ukrainy
Rada Miasta poinformowała, że Rosjanie obiecują odszkodowania za zniszczone domy lub śmierć bliskich tym, którzy zaświadczą, że starty ponieśli przez wojsko ukraińskie.
Czytaj więcej
Za stracone domy lub śmierć bliskich Rosja obiecuje odszkodowania mieszkańcom Mariupola. Jeśli podpiszą oświadczenia, że straty spowodowało wojsko Ukrainy.
W Mariupolu zlokalizowano czwarty masowy grób
Na podstawie zdjęć satelitarnych odkryto w Mariupolu czwarty masowy grób - poinformowały lokalne władze.
Czytaj więcej
Analiza zdjęć satelitarnych wykazała kolejny, czwarty już masowy grób na terenie Mariupola.
Słowacja: Były prezes SN i minister sprawiedliwości oskarżony o popieranie Rosji
Krajowa Agencja Kryminalna Słowacji (NAKA) zatrzymała w poniedziałek Štefana Harabina, byłego przewodniczącego Sądu Najwyższego i byłego ministra sprawiedliwości, i oskarżyła go o popełnienie przestępstwa i dokonanie czynu ekstremistycznego. Chodzi o wpis w mediach społecznościowych, opublikowany przez niego na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w którym Harabin wypowiadał się z „aprobatą dla działań Federacji Rosyjskiej”.
Nie jest jeszcze jasne, czy były minister przebywa w areszcie, czy został zwolniony po przesłuchaniu. „W tej chwili prowadzimy niezbędne czynności. Bardziej szczegółowe informacje podamy, gdy tylko pozwoli na to sytuacja” - poinformowała słowacka policja.
Nieoficjalnie: Obrońcy Azowstalu opuszczają hutę
Według świadków 51 najciężej rannych Ukraińców zostało ewakuowanych.
Wieczorem o sytuacji obrońców Azowstalu ma poinformować prezydent Zełenski.
Czytaj więcej
Według niepotwierdzonych informacji trwa ewakuacja najciężej rannych obrońców Azowstalu.
Rosja opuściła Konferencję Parlamentarną Morza Bałtyckiego
Dziś nie ma dialogu ani w formacie tej organizacji, ani poprzez kanały międzyparlamentarne - powiedział szef Dumy Wiaczesław Wołodin.
Czytaj więcej
Rada Dumy Państwowej podjęła w poniedziałek decyzję o wycofaniu Rosji z Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego.
Dowódca pułku "Azow": wykonaliśmy swoje zadanie
Dowódca pułku "Azow" Denys Prokopenko oświadczyl, że pułk wykonał zadanie i chce ratować życie podkomendnych.
Czytaj więcej
Dowódca pułku Denys Prokopenko poinformował w nagraniu umieszczonym na Telegramie, że żołnierze wykonali zadanie i chcą ratować życie podkomendnych.
Szef unijnej dyplomacji: Państwa UE nie porozumiały się ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Na pakiet nie zgadzają się Węgry, które blokują embargo na rosyjską ropę nie z przyczyn politycznych, ale - jak twierdzi Budapeszt - z ekonomicznych.
Rodziny obrońców Azowstalu w Stambule
Proszą prezydentów Turcji i Chin o pomoc w ratowaniu ich bliskich z Azowstalu.
Czytaj więcej
Rodziny żołnierzy, którzy walczą w atakowanej przez Rosjan hucie Azowstal w Mariupolu, udały się do Stambułu prosić prezydenta Turcji, by wraz z przywódcą Chin pomógł w ewakuacji
Stacje Shell w Rosji pozbawione paliwa
Stacje paliw brytyjsko-holenderskiej firmy Shell w Rosji całkowicie przestały sprzedawać paliwo. Działają tam tylko sklepy i gastronomia. Rocznie na stacjach Shell sprzedawało się około 1,5 mln ton paliwa.
Czytaj więcej
Stacje paliw brytyjsko-holenderskiej firmy Shell w Rosji całkowicie przestały sprzedawać paliwo. Działają tam tylko sklepy i gastronomia. Rocznie na stacjach Shell sprzedawało się około 1,5 mln ton paliwa.
Erdoğan: Turcja nie może powiedzieć „tak” członkostwu Szwecji i Finlandii w NATO
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że nie ma potrzeby, aby delegacje z Finlandii i Szwecji przybywały do Turcji, jeśli chcą ją przekonywać w sprawie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Tureckie władze zarzucają nordyckim krajom wspieranie organizacji, które określają jako terrorystyczne. Dodał, że Turcja nie poprze kandydatury Szwecji i Finlandii, jeśli państwa te będą nakładać sankcje na Ankarę.
MSZ Rosji: Przystąpienie Szwecji do NATO poważnie zaszkodzi bezpieczeństwu
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało, że Moskwa w przypadku wstąpienia Szwecji do NATO „będzie zmuszona do podjęcia odpowiednich kroków, zarówno wojskowo-technicznych, jak i innych”. „Wejście Szwecji do NATO spowoduje znaczące szkody w bezpieczeństwie Europy Północnej i ogólnie na kontynencie europejskim” - przekonuje w wydanym oświadczeniu resort kierowany przez Siergieja Ławrowa.
Putin zapowiada ćwiczenia wojskowe w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym
Ćwiczenia odbędą się w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie.
Putin i Łukaszenko odbyli krótką rozmowę po szczycie ODKB
Rosyjski prezydent Władimir Putin i białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko odbyli krótką rozmowę po szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według niego Putin z Łukaszenką uzgodnili dłuższe spotkanie „w najbliższej przyszłości”.
Kułeba: Ukraina nie ma innego wyjścia, tylko wygrać tę wojnę
Ukraiński minister spraw zagranicznych Ukrainy wykluczył ewentualne ustępstwa wobec Rosji, które mogłyby doprowadzić do zawieszenia broni.
Czytaj więcej
To jest niesprowokowana wojna. Ani Ukraina, ani Europa, ani NATO, ani USA nie sprowokowały Putina do zrobienia tego, co robi i dlatego musi ponieść za to pełną odpowiedzialność - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrany Dmytro Kułeba w rozmowie z Bloombergiem.
10 cywilów zginęło w Siewierodoniecku
Rosyjski ostrzał Siewierodoniecka spowodował śmierć 10 cywilów. Nie ma danych dotyczących liczby rannych.
„Z” jak „Ziemia”? Roskosmos ma problem z tajnym satelitą
Wystrzelony w końcówce kwietnia satelita Kosmos-2555 przestanie istnieć w połowie czerwca, jeśli jego silniki manewrujące nie zostaną uruchomione celem korekty orbity. Start rakiety, z wymalowaną na korpusie literą „Z”, symbolizującą rosyjską agresję, wpisywał się w propagandę związaną z inwazją na Ukrainę.
Pierwszy wiceprezes Sbierbanku niewidziany od dwóch miesięcy
Od chwili napaści Rosji na Ukrainę, w rosyjskiej bankowości objętej międzynarodowymi sankcjami miały miejsce tajemnicze śmierci i odejścia. Od dwóch miesięcy na urlopie przebywa pierwszy wiceprezes największego banku Rosji. Teraz okazało się, że zrezygnował ze stanowiska.
Czytaj więcej
Od rosyjskiej napaści na Ukrainę, w rosyjskiej bankowości objętej międzynarodowymi sankcjami miały miejsce tajemnicze śmierci i odejścia. Od dwóch miesięcy na urlopie przebywa pierwszy wiceprezes największego banku Rosji. Teraz okazało się, że zrezygnował ze stanowiska.
Ukraińska aktywistka, która oblała czerwoną cieczą ambasadora Rosji w Polsce, uciekła z Warszawy
"Nigdy nie myślałam, że będę musiała uciekać dwa razy" - napisała Irina Zemlana.
Czytaj więcej
"Po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę i bezlitośnie zabija dzieci i kobiety, jest dla mnie objawieniem, że część polskiego społeczeństwa naiwnie wierzy, że z Rosją można jeszcze utrzymywać dobre stosunki i wierzy w dobrych Rosjan" - napisała w mediach społecznościowych Iryna Zemlana, Ukrainka, która 9 maja oblała czerwoną cieczą ambasadora Rosji.
Przewodniczący Rady Europejskiej gratuluje Orbanowi. "Jedność i suwerenność UE to nasze główne atuty"
Viktor Orban został dziś po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier.
Podczas głosowania w parlamencie jego kandydaturę na szefa rządu poparło 133 parlamentarzystów, sprzeciwiło się jej 27.
Wyboru pogratulował Orbanowi szef Rady Europejskiej Charles Michel.
"W tym pełnym wyzwań czasie jedność i suwerenność UE to nasze główne atuty. Gratulujemy ponownego wyboru i czekamy na naszą dalszą współpracę w Radzie Europejskiej" - napisał Michel.
Igrzyska olimpijskie 2026 i 2028 nie będą pokazywane w Rosji i Białorusi
Obydwa kraje nie mają prawa ubiegać się o transmitowanie zawodów.
Eksport Gazpromu mocno się skurczył
Wykonując rozkazy Kremla i ograniczając dostawy gazu do Unii, rosyjski koncern sprokurował sobie poważny spadek sprzedaży. Eksport Gazpromu do krajów spoza tzw. Wspólnoty Niepodległych Państw zmniejszył się od stycznia o 26,5 proc. w ujęciu rocznym.
Czytaj więcej
Wykonując rozkazy Kremla i ograniczając dostawy gazu do Unii, rosyjski koncern sprokurował sobie poważny spadek sprzedaży. Eksport Gazpromu do krajów spoza tzw. Wspólnoty Niepodległych Państw zmniejszył się od stycznia o 26,5 proc. w ujęciu rocznym.
Ukraina nie potwierdza zawieszenia broni w Azowstalu
Strona ukraińska nie potwierdziła jak dotąd, że osiągnięto porozumienie w sprawie zawieszenia broni i ewakuacji rannych obrońców Azowstalu.
Szwedzka premier ogłosiła, że jej rząd zdecydował o ubieganiu się o członkostwo w NATO
Czytaj więcej
Szwedzki rząd zdecydował o złożeniu formalnego wniosku o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformowała o tym premier Magdalena Andersson na konferencji prasowej. - Proces akcesyjny nie powinien potrwać dłużej niż rok - powiedziała Andersson.
Rosyjski resort obrony: Jest porozumienie ws. ewakuacji rannych z Azowstalu
Ministerstwo obrony Rosji podało, że udało się osiągnąć porozumienie ws. przeniesienia rannych ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal do placówki medycznej w Nowoazowsku, na terytorium samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Resort obrony Rosji poinformował, że w związku z porozumieniem wprowadzono miejscowe zawieszenie ognia i otworzono korytarz humanitarny.
Rosjanie stracili niemal tysiąc żołnierzy przy próbie przekroczenia Dońca Siewierskiego?
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie próbując przekroczyć Doniec Siewierski w rejonie wsi Biłohoriwka stracili niemal tysiąc żołnierzy i ok. 100 pojazdów wojskowych przy próbie przekroczenia Dońca Siewierskiego. Haidai w nagraniu umieszczonym na Telegramie mówi, że "haniebna operacja przeprowadzona w Biłohoriwce przejdzie do historii tej wojny jako porażka (Rosjan) w obwodzie ługańskim".
Putin: NATO jest wykorzystywane jako instrument polityki zagranicznej USA
Sojusz Północnoatlantycki wykracza poza swój cel geograficzny, poza ramy euroatlantyckie, próbując coraz aktywniej angażować się w sprawy międzynarodowe i kontrolować sytuację międzynarodową - powiedział prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin powiedział, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO nie zagraża Rosji. Zastrzegł jednocześnie, że Kreml "odpowiednio zareaguje" na pojawienie się infrastruktury wojskowej Sojuszu na tych obszarach.
SBU informuje o zeznaniach jeńca wziętego do niewoli pod Charkowem
"Żołnierz 25. Brygady Artylerii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej powiedział ukraińskim służbom specjalnym, że głównym celem dywizjonów rosyjskiej artylerii były domy mieszkalne w Charkowie - wróg strzelał do celów cywilnych z użyciem wyrzutni rakiet Grad i Huragan" - czytamy na kanale SBU w serwisie Telegram.
Nad Odessą zestrzelono rosyjski pocisk manewrujący
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pocisk manewrujący typu X wystrzelony przez rosyjski samolot w kierunku Odessy. Do zestrzelenia pocisku doszło ok. południa.
Putin: Amerykańskie laboratoria biologiczne na Ukrainie rozwijały broń biologiczną
Prezydent Rosji powiedział, że głównym celem laboratoriów jest "gromadzenie materiałów biologicznych i badanie dla własnych celów specyficznego rozprzestrzeniania się wirusów i niebezpiecznych chorób".
Czytaj więcej
- W amerykańskich laboratoriach biologicznych na Ukrainie prowadzono prace nad bronią biologiczną - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.
Sondaż: Czterech na pięciu Finów woli płacić więcej niż płacić Rosji
78 proc. Finów uważa, że Finlandia powinna wstrzymać import surowców energetycznych z Rosji, nawet jeśli wiązałoby się to ze wzrostem cen energii w kraju.
Czytaj więcej
Najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie Greenpeace wskazuje, że cztery piąte Finów chce, aby kraj przestał importować surowce energetyczne z Rosji.
Aktywiści zatrzymali tankowiec przewożący rosyjskie paliwa kopalne o wartości około 30 mln funtów
Członkowie Greenpeace protestują przeciw przyjmowaniu do portów tankowców z rosyjską ropą.
Czytaj więcej
Aktywiści z Greenpeace zablokowali grecki tankowiec przed wpłynięciem do portu w południowej Anglii. Jednostka transportuje ok. 33 tys. ton rosyjskiego paliwa.
McDonald's sprzedaje rosyjski biznes
Restauracje mają jednak działać dalej, ale pod innym szyldem.
Czytaj więcej
Fastfoodowy gigant opuszcza Rosję po 32 latach obecności na tamtejszym rynku.
Ukraińcy pokazali film dokumentalny zmontowany z filmików nagranych telefonem przez rosyjskiego jeńca
„Okupant” to film, który powstał w oparciu o nagrania znalezione w telefonie jednego z rosyjskich jeńców wziętych do niewoli w Donbasie na początku kwietnia. Pokazuje wojnę oczami młodego rosyjskiego podoficera z Murmańska – a także jego życie przed inwazją.
Czytaj więcej
„Okupant” – to tytuł nowego ukraińskiego filmu dokumentalnego. W całości stworzono go z filmów i zdjęć wydobytych z telefonu jednego z rosyjskich jeńców wojennych. Są kroniką wojny w Ukrainie, ale pokazują też zwykłe życie w Rosji.
Nowa pomoc finansowa UE dla Ukrainy ma zaspokoić potrzeby Kijowa na blisko dwa miesiące
Jeden z rozmówców Reutera powiedział, że środki dla Ukrainy będą pochodzić z budżetu Unii oraz z budżetów państw członkowskich. Tym samym urzędnik zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom jakoby UE chciała pozyskać te pieniądze poprzez emisję obligacji.
Czytaj więcej
Komisja Europejska ma zaproponować 18 maja nowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, obejmujący nowe pożyczki, które mają zapewnić natychmiastową płynność finansom Ukrainy, a także środki przeznaczone w dłuższej perspektywie na odbudowę Ukrainy - informuje Reuters.
KE przygotowuje opinię dla Rady Europejskiej ws. wniosku Ukrainy o członkostwo
Unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Unii Europejskiej, Olivér Várhelyi, poinformował, że spotkał się z szefem MSZ Dmytro Kułębą, by omówić "wzmocnienie dalszego wsparcia dla Ukrainy". "Komisaj Europejska przygotowuje obecnie Opinię dla Rady (Europejskiej) na temat aplikacji członkowskiej Ukrainy do UE" - napisał na Twitterze Várhelyi.
Litwa daje sobie radę bez gazu z Rosji
LNG z USA zaspokaja litewski popyt na gaz.
Czytaj więcej
Na początku kwietnia Litwa ogłosiła, że całkowicie rezygnuje z rosyjskiego gazu. Po miesiącu już wiadomo, że nic na tym nie straciła.
Turecka telewizja podaje, że Turcja żądała od Szwecji i Finlandii wydania 33 osób
Oba kraje nordyckie miały odrzucić 19 takich próśb, pięciu w ogóle nie rozważyć, a kolejnych dziewięć jest jeszcze analizowanych.
Czytaj więcej
Szwecja i Finlandia nie wyrażają zgody na wydanie Turcji 33 osób, które - według Ankary - mają związki z ugrupowaniami, które Turcja uważa za terrorystyczne.
Kreml: Ukraina w NATO? Może to wywołać spór terytorialny
Rosja jest przekonana, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO nie wzmocni architektury bezpieczeństwa w Europie - powiedział rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
- Potencjalne przystąpienie Ukrainy do NATO może doprowadzić do sporu terytorialnego między Rosją a jednym z państw członkowskich sojuszu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Grupa ukraińskich deputowanych chce, by rząd odebrał Rosjanom ich majątek na Ukrainie
W rezolucji numer 7373 grupa deputowanych Rady Najwyższej domaga się od rządu i Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony, by instytucje te przygotowały i przyjęły decyzje o przymusowym wywłaszczeniu Federacji Rosyjskiej i jej obywateli jeśli chodzi o majątek, który posiadają na Ukrainie.
Japonia udzieli Ukrainie 100 mln dolarów pożyczki
Pożyczka ma na celu w pierwszej kolejności na wsparcie najbardziej potrzebujących pomocy w związku z rosyjską inwazją mieszkańców Ukrainy - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Finansów. Pożyczka została udzielona na 30 lat, a jej spłata ma się zacząć po 10 latach.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Kolejny udany atak na lotnisko w Czornobajewce
Jak informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w wyniku kolejnego ataku na zajęte przez Rosjan lotnisko wojskowe w Czornobajewce, w obwodzie chersońskim, zniszczony został skład amunicji i zginęło 75 żołnierzy, a także zniszczono 20 sztuk sprzętu - w tym cztery systemy artyleryjskie, cztery moździerze i dwa bezzałogowe statki powietrzne oraz dwa pojazdy opancerzone. Lotnisko w Czornobajewce było już kilkukrotnie ostrzeliwane przez Ukraińców od czasu, gdy zajęli je Rosjanie.
Kreml: Będziemy monitorować rozwój sytuacji w związku z intencją Szwecji, by dołączyć do NATO
- Będziemy blisko monitorować co się stanie, uważnie rejestrować wszystkie oświadczenia - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie o to, jak Władimir Putin zareagował na oświadczenie władz Szwecji ws. zainteresowania Sztokholmu wejściem do NATO. Pieskow dodał, że Kreml, w szczególności, zwraca uwagę na tę część stanowiska Szwecji, która mówi, że Szwecja "nie będzie miejscem, w którym znajdą się zagraniczne bazy bądź systemy uzbrojenia nawet wtedy, gdy będzie członkiem sojuszu".
Ukraiński wywiad wojskowy: 1. Armia Pancerna Rosji straciła ponad 400 żołnierzy w dwa tygodnie
"Do 15 marca straty 1. Armii Pancernej Rosji wyniosły 409 osób. Ukraińscy żołnierze zabili 61 i ranili 209 okupantów. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach wojny zaginęło 44 rosyskich czołgistów, a 96 zdecydowało się poddać się, aby uratować życie" - wynika z danych przekazanych przez ukraiński wywiad.
Czytaj więcej
W pierwszych dwóch tygodniach wojny na Ukrainie ok. stu rosyjskich czołgistów poddało się i trafiło do ukraińskiej niewoli - wynika z informacji publikowanych przez Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Zwycięzcy Eurowizji wystawią statuetkę na licytację
Kalush Orchestra, ukraińscy zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji, ogłosili, że wystawią swoje trofeum na aukcję, aby zebrać fundusze dla Ukrainy.
Doradca szefa MSW Ukrainy: Nie mogą już zatrzymać naszej kontrofensywy
Dzięki kontrofensywie możemy wyjść na tyły rosyjskiego zgrupowania - mówił Wadym Denisenko.
Czytaj więcej
Trwa kontratak ukraińskich wojsk w rejonie Charkowa - Ukraińcy na jednym odcinku dotarli nawet do granicy obwodu charkowskiego z Rosją (z obwodem biełgorodzkim) i ponownie postawili tam słupki graniczne - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Członkowie UE wywierają presję na Węgry w sprawie embarga na rosyjską ropę
Rząd w Budapeszcie sprzeciwia się sankcjom, a Litwa twierdzi, że "Unia Europejska jest "zakładnikiem jednego państwa członkowskiego".
Czytaj więcej
Ministrowie spraw zagranicznych UE próbowali w poniedziałek publicznie wywrzeć presję na Węgry, by te odstąpiły od blokowania proponowanego embarga na rosyjską ropę.
Niemcy: Dziś nie będzie porozumienia ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock, mówiła w poniedziałek, że UE będzie potrzebować "jeszcze kilku dni więcej", by porozumieć się ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, obejmującego m.in. embargo na zakup rosyjskiej ropy. - Jako Niemcy wiemy, że to (embargo na ropę z Rosji) nie jest łatwy krok. Określone problemy muszą być jeszcze rozwiązane i to nie wydarzy się dziś - podkreśliła Baerbock. W poniedziałek w Brukseli odbywa się spotkanie szefów MSZ państw UE. - Ale jestem przekonana, że znajdziemy porozumienie w najbliższych dniach - dodała.
Uderzenie rakietowe na obwód odeski. Wśród rannych jest dziecko
"Nad ranem 16 maja, dziecko zostało ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na obwód odeski, przeprowadzonego przez rosyjskie lotnictwo strategiczno. Budynek infrastruktury turystycznej został trafiony i zniszczony, wybuchł pożar" - czytamy na kanale Dowództwa Operacyjnego "Południe" w serwisie Telegram.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie nadal próbują zająć zakłady Azowstal
"Rosjanie nadal starają się zająć (zakłady Azowstal - red.) i zablokować wyjścia z bunkrów (na terenie kombinatu - red.). Większość operacji lądowych prowadzonych jest na terenie zakładów. Rosjanie nie prowadzą generalnego szturmu i dlatego intensywność ostrzału rośnie" - głosi wpis zastępcy mera Mariupola, Petra Andriuszczenko, na jego kanale w serwisie Telegram.
KE podwyższa prognozę dla inflacji w Polsce
Z obecnej prognozy KE wynika, że inflacja wyniesie w Polsce w 2022 roku 11,6 proc., a w 2023 - 7,3 proc.
Strefa euro: Przez wojnę na Ukrainie wzrost będzie mniejszy, a inflacja wyższa
UE zmieniła prognozy dla strefy euro - wzrost gospodarczy w obrębie tej strefy ma wynieść w 2022 roku 2,7 proc., mniej niż przewidywano wcześniej, a inflacja - 6,1 proc., więcej niż wskazywały wcześniejsze prognozy. Powodem zmian jest wojna na Ukrainie.
MSZ Chin: przystąpienie Finlandii do NATO stworzy "nowe czynniki" w stosunkach z Pekinem
Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ma nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony określą, w drodze pokojowego dialogu, "wiarygodne ramy bezpieczeństwa regionalnego".
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało, że przystąpienie Finlandii do NATO stworzy "nowe czynniki" w stosunkach z Pekinem.
Rosjanie nacierali na granicę Ukrainy w obwodzie sumskim
Ukraińskie radio publiczne podaje - cytując gubernatora obwodu sumskiego, Dmytro Żiwickiego - że Rosjanie próbowali wedrzeć się na terytorium obwodu sumskiego, a na granicy Rosji z Ukrainą doszło do starcia nacierających Rosjan z ukraińską Strażą Graniczną. Ostatecznie Rosjanie wycofali się na rosyjską stronę granicy.
Haidai: Rosjanie ponoszą straty i wycofują się w pobliżu Siewierodoniecka, ale się nie zatrzymują
W niedzielę Rosjanie mieli nacierać na Toszkiwkę i Komyszuwachę. W Borywskiem, w pobliżu Siewierodoniecka, Rosjanie ponieśli ciężkie straty i się wycofali - podał gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
Rosyjskie jednostki poniosły znaczne straty i musiały wycofać się w rejonie Siewierodoniecka, ale nie przerywają ofensywy - informuje gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Coraz mniej gazu płynie przez Ukrainę
Rośnie natomiast przesył gazu z Polski przez Ukrainę na Węgry.
Czytaj więcej
Dziś magistrale Ukrainy tłoczą o jedną czwartą mniej gazu aniżeli w niedzielę. Rośnie natomiast przesył gazu z Polski przez Ukrainę na Węgry. Ukraina zamienia się w gazowy hub.
Austria: Porozumienie ws. szóstego pakietu sankcji UE "w najbliższych dniach"
Minister spraw zagranicznych Austrii, Aleksander Schallenberg poinformował, że UE osiągnie porozumienie ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji w najbliższych dniach. W poniedziałek, w Brukseli, odbywa się spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej. - Jest jasne, że wciąż jest potrzeba dyskusji, ale wierzę, że powinniśmy toczyć tę dyskusję tam, gdzie jest jej miejsce, na forum Rady Europejskiej, by nie pokazywać publicznie nieporozumień. Rosja nas obserwuje - podkreślił Schallenberg.
W wyniku ostrzału Mikołajowa uszkodzony został gazociąg
Jak poinformował mer Mikołajowa, Ołeksandr Senkiewicz, w wyniku porannego ostrzału miasta przez rosyjską armię uszkodzony został gazociąg, doszło także do pożaru w sklepu z meblami, a w budynkach mieszkalnych z okien wyleciały szyby. Spłonął też jeden samochód.
Doradca mera Mariupola: Nieprawda, żaden żołnierz z Azowstalu się nie poddał
Petro Andriuszczenko zdementował informację przekazywaną przez przedstawicieli samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, którzy podawali, że 10 żołnierzy broniących zakładów Azowstal opuściło teren kombinatu z białą flagą i skapitulowało przed rosyjskimi siłami. "To kolejna fałszywa informacja. Oni już wzięli wszystkich do niewoli w Mariupolu trzy razy" - ironizował Andriuszczenko.
Rosjanie podają, że zestrzelili trzy ukraińskie samoloty bojowe
Z informacji przekazanych przez rzecznika resortu obrony Rosji, Igora Konaszenkowa wynika, że rosyjska armia zestrzeliła dwa samoloty szturmowe Su-25 w obwodzie charkowskim i bombowiec Su-24 w rejonie Wyspy Węży.
Do Turcji jadą dyplomaci ze Szwecji, by wyjaśnić wątpliwości dotyczące rozszerzenia NATO
Prezydent Turcji stwierdził w piątek, że Turcja jest "nieprzychylna" wejściu do NATO Szwecji i Finlandii, ze względu na obecność aktywistów uważanej przez Turcję za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu w obu krajach. W weekend trwały rozmowy Turcji ze Szwecją i Finlandią na ten temat.
Czytaj więcej
Minister obrony Szwecji, Peter Hultqvist, w rozmowie ze szwedzkim nadawcą publicznym poinformował, że Sztokholm wysyła do Turcji dyplomatów, aby rozwiać tureckie wątpliwości dotyczące rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 27,7 tys. żołnierzy, 1 228 czołgów, 2 974 pojazdów opancerzonych, 577 zestawów artyleryjskich, 195 wyrzutni rakiet, 89 zestawów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 165 śmigłowców, 427 bezzałogowych statków powietrznych, 97 pocisków manewrujących, 2 101 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 42 jednostki specjalnego sprzętu wojskowego.
Doradca Erdogana: Turcja musi zachować równowagę dyplomatyczną w rozmowach pokojowych
- Potrzebują kogoś - zaufanego partnera, negocjatora, mediatora, moderatora - kogoś, kto będzie w stanie rozmawiać zarówno ze stroną rosyjską, jak i ukraińską - mówi Ibrahim Kalin, główny doradca Erdogana ds. polityki zagranicznej.
Czytaj więcej
- Turcja musi zachować delikatną równowagę dyplomatyczną po inwazji Rosji na Ukrainę, tak aby mogła przyczynić się do ewentualnego wynegocjowania zakończenia wojny - powiedział rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Nowa Zelandia nakłada sankcje na przedstawicieli władz Białorusi
27 przedstawicieli władz Białorusi i białoruskie firmy z branży zbrojeniowej zostały objęte sankcjami przez Nową Zelandię w związku ze wsparciem przez Mińsk działań wojennych podejmowanych przez Rosję na Ukrainie - poinformował nowozelandzki rząd na swojej stronie internetowej.
Gen. Skrzypczak: Rosjanie ograniczają cele w Donbasie
- Rosjanie podejmują wysiłki w celu okrążenia sił ukraińskich w rejonie łuku donbaskiego. W wyniku niepowodzeń jeśli chodzi o uderzenie z północy, gdzie rzeka Doniec stała się przeszkodą nie do pokonania dla armii rosyjskiej, Rosjanie atakują z kierunku wschodniego, z kierunku ługańska na Siewierodonieck. Widać wyraźnie, że ograniczyli swoje cele, już nie chcą okrążyć wszystkich sił w tym łuku donbaskim, a ograniczają się do mniejszego "kotła" na zachód od Ługańska. Potencjał sił, którymi dysponują Rosjanie nie pozwala im na szeroko zakrojone operacje. Ograniczają się do operacji, które mają na celu zdobycie Siewierodoniecka. Prawdopodobnie będą tam uwikłani w ciężkie walki na długi czas - mówił o sytuacji na wschodzie Ukrainy były dowódca wojsk lądowych.
Czytaj więcej
Rosjanie nie mogą sforsować Dońca Siewierskiego, nie mogą wyprowadzić uderzenia z południa na północ, zatem ograniczyli się do uderzeń od wschodu - mówił w TVN24 o przebiegu działań wojennych w Donbasie były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
Litwa: Cała UE jest zakładnikiem jednego państwa
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że plany Unii Europejskiej dotyczące nałożenia na Rosję embarga na ropę naftową są blokowane przez jednego członka wspólnoty.Landsbergis nie wyjaśnił o jaki kraj chodzi, ale swój sprzeciw oficjalnie wyrażali Węgrzy.
Rosja mówi o "poważnym błędzie" Szwecji i Finlandii
- To kolejny poważny błąd o dalekosiężnych konsekwencjach, ale co zrobić, to już jest sprawa tych, którzy podejmują decyzje w poszczególnych krajach - komentuje decyzję o rozszerzeniu NATO wiceszef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Bezpieczeństwo Szwecji i Finlandii nie zostanie wzmocnione w wyniku spodziewanego przystąpienia tych państw do NATO, a Moskwa nie zaakceptuje takiej sytuacji - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.
Straż Graniczna Ukrainy: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,4 mln osób
15 maja Straż Graniczna odprawiła 19,8 tys. osób, które wjechały do Polski z terytorium Ukrainy. Tego samego dnia do Ukrainy z Polski wjechało 32,4 tys. osób, a od 24 lutego - 1,3 mln osób.
Think tank z USA: Rosjanie skupią się obecnie na zajęciu obwodu ługańskiego
Instytut Sztuki Wojny ocenia jednocześnie, że Rosjanom kończą się rezerwy żołnierzy, którzy znajdują się w gotowości bojowej, co zmusza rosyjskie dowództwo do grupowania żołnierzy z różnych jednostek i wykorzystywania prywatnych firm wojskowych oraz milicji swoich sojuszników - separatystów z Donbasu.
Czytaj więcej
Zdaniem analityków z Instytutu Sztuki Wojny, think tanku z USA, który regularnie opisuje przebieg działań wojennych na Ukrainie, Rosjanie porzucili plan polegający na okrążeniu sił ukraińskich w całym Donbasie - od Doniecka po Izium.
Bielan: Gdyby sankcje wprowadzono przed 24 lutego, może Putin by się zawahał
- Mimo toczącej się wojny, mimo tych wszystkich okrucieństw, które widzimy w Ukrainie, wciąż wiele państw chce robić interesy z Putinem jakby nic się nie stało - mówi europoseł Adam Bielan.
Czytaj więcej
- Szósty pakiet sankcji nie jest jakoś szczególnie drastyczny dla Rosji. - Gdyby te sankcje wprowadzono przed 24 lutego, to być może Putin by się zawahał, bo zobaczyłby, że UE i świat Zachodu nie żartują - uważa europoseł Adam Bielan.
W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 229 dzieci
Informacje takie przekazuje prokuratura generalna Ukrainy. 421 dzieci zostało rannych w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Rosję - wynika z przekazanych przez prokuraturę generalną Ukrainy informacji. W ostatnich dniach prokuratura generalna potwierdziła śmierć 15-latki z Mariupola, która zginęła w czasie nalotu 8 marca oraz śmierć 16-latka z Mariupola, który zginął w czasie rosyjskiego ostrzału miasta prowadzonego z ziemi. Prokuratura generalna Ukrainy podaje też, że w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało 1 748 budynków należących do instytucji edukacyjnych, z czego 144 zostało całkowicie zniszczonych.
Rosja znacjonalizowała fabrykę Renault
Produkcja ma być kontynuowana a Francuzi mogą odkupić swoje udziały.
Czytaj więcej
Rosyjskie aktywa koncernu Renault, w tym udziały francuskiego koncernu w AvtoVAZ i moskiewskiej fabryce samochodów CJSC Renault Rosja, stały się własnością państwową - podała służba prasowa Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Nad ranem w Mikołajowie słychać było eksplozje
Władze Mikołajowa apelują do mieszkańców, aby nie opuszczali schronów. "Eksplozje słyszane w Mikołajowie. Przyjaciele, trzymajcie się z dala od okien. Zostańcie w schronach (...)" - zaapelował na swoim kanale w serwisie Telegram mer miasta, Ołeksandr Senkiewicz. Syreny alarmowe rozległy się w Mikołajowie o 5:19. Szczegóły ataku na miasto nie są na razie znane.
Niemcy nie zamierzają czekać na UE. Zapowiadają odejście od rosyjskiej ropy
Rząd w Berlinie chce przerwać import ropy naftowej z Rosji do końca roku.
Czytaj więcej
Niemcy planują zaprzestać importu rosyjskiej ropy do końca roku, nawet jeśli Unia Europejska nie zgodzi się na wprowadzenie zakazu importu w ramach kolejnych sankcji - poinformowali przedstawiciele rządu.
Brytyjski resort obrony: Białoruś rozmieszcza siły specjalne wzdłuż granicy
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie podaje, że w rejonie granicy Białorusi z Ukrainą pojawiają się białoruskie siły specjalne, a na poligonach na zachodzie Białorusi ćwiczy białoruska artyleria i wojska rakietowe. "Obecność białoruski jednostek w pobliżu graniczy prawdopodobnie zwiąże ukraińskie jednostki, tak aby nie mogły one wesprzeć działań w Donbasie" - czytamy w raporcie.
Czytaj więcej
Brytyjskie Ministerstwo Obrony informuje o zwiększonej aktywności sił zbrojnych Białorusi. Ma to powstrzymać ukraińską armię przed wzmocnieniem swoich sił walczących na wschodzie kraju.
Rosja przeprowadziła cyberatak na Lwów
Zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko twierdzi, że Rosja w ramach cyberataku wykradła dane ze strony internetowej miasta i opublikowała je na powiązanych z Moskwą kanałach Telegramu."Oprócz pocisków rakietowych Rosja wykorzystuje również front informatyczny. Oprócz systemu zarządzania miastem, agresorzy chcieli otrzymać nasze dane" - napisał Moskalenko na Facebooku."Mimo wszystkich systemów ochrony, część plików została wykradziona i opublikowana na kanałach Telegramu Rosjan" - dodał.
W wyniku ostrzału Siewierodoniecka zginęły dwie osoby
Poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. Jak podał Haidai "mężczyzna i kobieta zginęli na miejscu". "Rosjanie ostrzelali dom w starej dzielnicy miasta ok. 16. Jedna osoba trafiła do szpitala" - poinformował gubernator obwodu ługańskiego. Haidai napisał też, że w wyniku ostrzału prowadzonego przez rosyjską armię ranny został 15-letni mieszkaniec Lisiczańska, który trafił do szpitala dziecięcego w Dnieprze.
Wywołanie powodzi zatrzymało Rosjan i uratowało mieszkańców wioski
Ze skutkami otwarcia tamy mieszkańcy podkijowskiej wioski mierzą się do dziś. Mimo wszystko są szczęśliwi, że podjęta decyzja zatrzymała ofensywę rosyjskiej armii.
Czytaj więcej
Na początku wojny wojska ukraińskie otworzyły tamę w miejscowości Demydiw, co spowodowało, że rzeka Irpięn zalała wieś i tysiące okolicznych pól. Dzięki temu Rosjanie nie przedarli się przez ukraińskie linie obrony.
Ukraińska poczta wyda znaczek poświęcony zwycięzcom Eurowizji
Dyrektor Ukrposzty, Ihor Smiljański, zapowiedział przyspieszenie prac nad przygotowaniem znaczka z wizerunkiem zwycięzców Eurowizji - członków ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra.
W zakładach Azowstal zginęli małżonkowie broniący miasta w szeregach Pułku Azow
Ich historię przedstawił zastępca dowódcy Pułku, Swiatosław Pałamar.
Czytaj więcej
Z okazji obchodzonego 15 maja Międzynarodowego Dnia Rodzin, zastępca dowódcy Pułku Azow, Swiatosław Palamar, opowiedział historię małżonków - Witalija i Ałły Tarans - którzy zginęli broniąc Mariupola w szeregach Pułku.
Ukraińcy wysadzili dwa mosty kolejowe w obwodzie ługańskim
Rosjanie zniszczyli mosty na trasie między Rubiżnem a Siewierodonieckiem. Mosty znajdowały się pod kontrolą Rosjan. Akcję wymierzoną przeciw mostom przeprowadzili żołnierze podlegli Dowództwu Sił Specjalnych przy współpracy z innymi jednostkami sił zbrojnych Ukrainy. Sztab Generalny armii Ukrainy podkreśla, że celem operacji było utrudnienie rosyjskiej ofensywy w kierunku Lisiczańska i Siewierodoniecka.
Sztab Generalny armii Ukrainy przedstawił nowy raport nt. sytuacji na frontach
Na kierunku donieckim "rosyjscy najeźdźcy prowadzą ostrzał z użyciem całego spektrum dostępnej broni, by zredukować liczebność i zniszczyć umocnienia" ukraińskich sił broniących tego terenu. Rosjanie prowadzą ofensywę w kierunku miejscowości Łyman, Bachmut i Kurachiw. W rejonie Awdijiwki, po stratach zadanych Rosjanom przez Ukraińców, wycofali się oni na wcześniej zajmowane pozycje - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy - czytamy w raporcie.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg nie wstrzymuje działań ofensywnych na Wschodnim Obszarze Operacyjnym. Wróg skupia się na kierunku donieckim. Na Słobodszczyźnie (Rosjanie) próbują powstrzymać natarcie sił obrony (Ukrainy) na północ od Charkowa i przeciwdziałać dotarciu przez nie do granicy Ukrainy. Wróg przygotowuje działania ofensywne jednostek skoncentrowanych w rejonie Izium" - czytamy w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Amerykanie i Brytyjczycy chcą walczyć z Rosją do ostatecznego zwycięstwa. Francuzi i Niemcy wolą kompromis
Przedstawiciele tzw. Quadu (USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) prowadzą poufne rozmowy nt. koordynacji strategii wobec Rosji. Otwarty konflikt w tej sprawie w Europie byłby wielkim prezentem dla Putina.
Czytaj więcej
Amerykanie i Brytyjczycy chcą walczyć z Rosją do ostatecznego zwycięstwa. Francuzi i Niemcy wolą kompromis.
Ukrainkom trudno jest wypełnić lukę po ok. 100 tys. ukraińskich mężczyzn, którzy wyjechali walczyć
Już niemal milion pracujących w Polsce cudzoziemców było na koniec kwietnia zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Prawie trzy czwarte z nich stanowią Ukraińcy, w tym 132 tys. uchodźców, którzy podjęli u nas pracę. Są to jednak głównie kobiety - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Pracownicy z postradzieckiej Azji mogliby wypełnić wakaty po ukraińskich mężczyznach, którzy wyjechali na wojnę.
Ukraińska armia zestrzeliła 11 celów powietrznych w ciągu doby
Jak czytamy na profilu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku 15 maja nad Ukrainą strącono dwa pociski manewrujące, siedem bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 i dwa śmigłowce - Ka-52 oraz Mi-28. Ukraińskie lotnictwo miało uszkodzić rosyjską przeprawę na rzece Ingulec, na południu Ukrainy.
Szef MSZ Turcji: Nie sprzeciwiamy się polityce "otwartych drzwi" NATO
Prezydent Turcji stwierdził w piątek, że Turcja jest "nieprzychylna" wejściu do NATO Szwecji i Finlandii, ze względu na obecność aktywistów uważanej przez Turcję za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu w obu krajach. W weekend trwały rozmowy Turcji ze Szwecją i Finlandią na ten temat.
Czytaj więcej
Przedstawiciele NATO i USA wyrazili w niedzielę przekonanie, że Turcja nie zablokuje rozszerzenia Sojuszu o Finlandię i Szwecję. Finlandia w niedzielę poinformowała oficjalnie, że rozpoczyna proces akcesji do NATO. Szwecja ma ogłosić taką decyzję w tym tygodniu.
W obwodzie charkowskim ukraińscy żołnierze obrony terytorialnej dotarli do granicy z Rosją
Informuje o tym na swoim profilu na Facebooku Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Czytaj więcej
Żołnierze 227. batalionu 127. Brygady Sił Obrony Terytorialnej dotarli do granicy z Rosją w obwodzie charkowskim - informuje resort obrony Ukrainy na swoim profilu na Facebooku.
Rosjanie ostrzelali szpital w Siewierodoniecku
O niedzielnym ostrzale szpitala w Siewierodoniecku poinformował Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału dziewięć osób zostało rannych. Personel szpitala nie przerwał pracy w czasie ostrzału - wynika z informacji przekazanych przez Haidaia. "W ciągu dnia orkowie (pogardliwe określenie Rosjan biorących udział w inwazji na Ukrainę - red.) przeprowadzili 11 ataków artyleryjskich na Siewierodonieck" - napisał Haidai. Jak dodał Rosjanie "ostrzeliwali domy, zakłady chemiczne, szkołę i szpital".
Sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy
Lloyd Austin napisał na Twitterze, że rozmawiał z Ołeksijem Reznikowem na temat sytuacji na frontach na Ukrainie oraz na temat potrzeb ukraińskiej armii. Austin miał m.in. zrelacjonować ukraińskiemu ministrowi przebieg swojej rozmowy z Siergiejem Szojgu, ministrem obrony Rosji, która miała miejsce 13 maja.
Zełenski: Pracujemy na rzecz wzmocnienia sankcji wobec Rosji
- Teraz priorytetem jest embargo na ropę. Niezależnie od tego jak mocno Moskwa próbuje przeszkodzić tej decyzji, czas zależności Europy od surowców energetycznych z Rosji dobiega końca. I to nie może się zmienić - stwierdził prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
Czytaj więcej
Rozpoczyna się kolejny tydzień pracy przez 24 godziny na dobę na rzecz Ukrainy i zwycięstwa - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim najnowszym wystąpieniu.
Premier Białorusi: Sankcje blokują eksport na Zachód wart 16-18 mld dol. rocznie
Roman Gołowczenko mówił w niedzielę wieczorem, że z powodu sankcji nałożonych na Białoruś w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, która prowadzona jest m.in. z terytorium Białorusi, "zablokowany jest niemal cały białoruski eksport do krajów Unii Europejskiej i Ameryki Północnej". Jak dodał premier Białorusi, który udzielił wywiadu telewizji Al Arabiya, wartość tego eksportu wynosi rocznie ok. 16-18 mld dolarów.
Zełenski wyznaczył nowego dowódcę Sił Obrony Terytorialnej
Generał Jehor Tanciura zastąpił na stanowisku dowódcy Sił Obrony Terytorialnej generała Jurija Hałuszkina. Hałuszkin pełnił funkcję dowódcy Sił Obrony Terytorialnej od 1 stycznia tego roku.
Ukraińska armia odparła w Donbasie 17 ataków Rosjan w ciągu doby
Dowództwo Operacji Sił Połączonych informuje na swoim profilu na Facebooku, że ukraińska armia w ciągu ostatniej doby zniszczyła w Donbasie dwa rosyjskie śmigłowce (Ka-52 i Mi-28), trzy czołgi, sześć bojowych wozów piechoty, zestaw artyleryjski i jeden inny pojazd wojskowy. Nad Donbasem zestrzelono też pięć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 Rosjanie ostrzelali 23 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim niszcząc lub uszkadzając 32 budynki mieszkalne. W ciągu minionego tygodnia Ukraińcy odparli w Donbasie 93 ataki wroga niszcząc 58 czołgów, 26 zestawów artyleryjskich, 98 bojowych wozów piechoty, siedem sztuk sprzętu inżynieryjnego, 33 pojazdy oraz dwa zestawy przeciwlotnicze.