Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Kreml ocenił, że w obrońcy Azowstalu skapitulowali, z kolei Ukraina podaje, że prowadzi rozmowy ws. ich powrotu na tereny kontrolowane przez ukraińską armię. Finlandia i Szwecja złożyły na ręce sekretarza generalnego NATO formalne wnioski o przyjęcie do Sojuszu.
Koniec wtorkowej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w środę od wczesnego poranka.
25 z 32 ukraińskich brygad WOT bierze udział w działaniach wojennych
Z 32 brygad obrony terytorialnej około 25 jest już w pełni lub częściowo zaangażowanych w działania wojenne - poinformował na konferencji prasowej szef Sztabu Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Sobko.
Pytany o ewentualny udział wojsk obrony terytorialnej w misjach bojowych na obszarze działań wojennych Sobko stwierdził, że „zgodnie z ustawą o narodowym ruchu oporu, w przypadku decyzji Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych, jednostki te mogą być zaangażowane w takie zadania”.
- Znaczna część obywateli naszego kraju uważa, że siły obrony terytorialnej powinny wykonywać wyłącznie zadania w swoich regionach. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ przepisy wyraźnie stanowią, że w przypadku decyzji Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych jednostki i pododdziały sił obrony terytorialnej mogą brać udział w realizacji zadań obrony terytorialnej i misji bojowych na terenie całej Ukrainy. Mamy jednakową wojnę dla wszystkich. Ukraina jest też jedna dla wszystkich. A zwycięstwo będzie jedno dla wszystkich! - tłumaczył Sobko.
Rosja weryfikuje swoje porozumienia z organizacjami międzynarodowymi
Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj stwierdził, że konieczne jest zrewidowanie umów, które rzekomo „nie przynoszą korzyści, ale bezpośrednie szkody” dla Rosji.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Dumy Państwowej wykaz porozumień między Rosją a organizacjami międzynarodowymi w celu ich ewentualnego wypowiedzenia. Rozważone ma być m.in. wystąpienie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - poinformował dziennik „Kommiersant”, powołując się na wiceprzewodniczącego Dumy Piotra Tołstoja.
Ukraina miesięcznie traci 5 proc. swojego PKB
Ukraiński resort finansów szacuje, że z powodu rosyjskiej agresji w tym roku kraj straci 44 proc. PKB. Minister finansów Serhij Marczenko podkreśla, że liczba ta jest mocno „niepewna” i zależy od tego, kiedy zakończy się wojna.
Czytaj więcej
Ukraina miesięcznie traci 5 proc. swojego PKB. Kijów chce uniknąć katastrofy gospodarczej i prosi świat o pieniądze.
„Der Spiegel”: Deutsche Bahn chcą pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża
Niemiecka kolej planuje transportować znaczne ilości ukraińskich produktów rolnych do portów na Morzu Północnym i Adriatyku - powiedział niemiecki minister transportu Volker Wissing, cytowany przez „Der Spiegel”.
Niejasne oświadczenia przedstawicieli Ukrainy ws. ewakuacji z Azowstalu
Nadal nie wiadomo, czy ewakuacja rozpoczęta w nocy z poniedziałku na wtorek oznacza tylko wywiezienie rannych czy może całkowitą kapitulację bohaterskich obrońców Mariupola.
Czytaj więcej
Po prawie trzech miesiącach oblężenia z Azowstalu w Mariupolu wyszli pierwsi ukraińscy żołnierze.
Zełenski odznaczył 165 żołnierzy, z czego 13 pośmiertnie
Prezydent Ukrainy poinformował we wtorek o podpisaniu dekretów przyznających państwowe odznaczenia 165 żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym 13 pośmiertnie. Tytuł Bohatera Ukrainy przyznał trzem żołnierzom 24 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, którzy „wykazali się niezwykłą odwagą i skutecznością w bitwach w Donbasie”.
Zełenski: Rosja próbuje atakami rakietowymi zrekompensować sobie niepowodzenia na froncie
- Ostrzał rakietowy obwodu lwowskiego, obwodu sumskiego, obwodu czernihowskiego, naloty w obwodzie ługańskim - wymieniał Zełenski, oceniając rosyjskie ataki jako „specyficzną aktywność dywersyjną na terenach przygranicznych Ukrainy”.
Czytaj więcej
Ataki rakietowe na zachodnie regiony Ukrainy „to próba zrekompensowania sobie przez armię rosyjską szeregu niepowodzeń na wschodzie i południu” - ocenił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.
Flota Bałtycka zostanie wzmocniona przez Rosję dwoma okrętami
Flota Bałtycka zostanie w najbliższym czasie uzupełniona dwoma okrętami rakietowymi projektów Karakurt i Bujan-M, a po modernizacji wróci do służby także okręt patrolowy „Nieustraszony” - zapowiedział w przeddzień 319. rocznicy powstania Floty Bałtyckiej wiceadmirał Wiktor Liina, jej obecny dowódca.
Rada Mariupola: Kontrolę mogą przejąć "kadyrowcy"
Rosyjskie władze mogą przekazać kontrolę nad Mariupolem siłom bezpieczeństwa kontrolowanym przez Ramzana Kadyrowa - podała rada miejska Mariupola.
Szmyhal: Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki
Jak poinformował premier Denys Szmyhal, Ukraina otrzyma z Niemiec pożyczkę w wysokości 150 mln euro. Ukraiński gabinet podjął uchwałę w sprawie pozyskania tego preferencyjnego kredytu.
Minister obrony Ukrainy: Rosja szykuje się do długiej wojny
Szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow ocenił, że pod wieloma względami Rosja przygotowuje się do długotrwałego konfliktu zbrojnego. Jego zdaniem świadczyć o tym mają prace inżynieryjne i budowa fortyfikacji obronnych na okupowanych przez wojska rosyjskie terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego. - Nie pozwólcie Rosji przedłużać tego konfliktu - mówił minister obrony Ukrainy, który zdalnie połączył się z uczestnikami Rady do Spraw Zagranicznych UE. - Jesteśmy bardzo zainteresowani otrzymywaniem pomocy międzynarodowej, kupowaniem broni w jak najkrótszym czasie - mówił ukraiński minister.
Miedwiediew: Rosja nie pozwoli na III wojnę światową
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew napisał w mediach społecznościowych, odnosząc się do broni jądrowej, że "arsenał nowoczesnej, niezawodnej, skutecznej broni i dziś studzi ambicje tych, którzy swoimi lub cudzymi rękami gotowi są rozpętać III wojnę światową". "Nie pozwolimy na taką sytuację" - zadeklarował wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej dodając, że w razie ataku na Rosję jest możliwość "natychmiastowej i bardzo mocnej odpowiedzi".
Kyryłenko: Siedem ofiar cywilnych w obwodzie donieckim
17 maja Rosjanie zabili siedem osób cywilnych w obwodzie donieckim - podał szef ukraińskiej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko dodając, że sześć osób zostało rannych.
Departament Stanu uruchamia "Obserwatorium Konfliktu"
Amerykański Departament Stanu ogłosił start nowego programu, którego zadaniem będzie zbieranie i analizowanie dowodów zbrodni wojennych i innych okrucieństw popełnianych przez Rosję na Ukrainie. Dane z "Obserwatorium Konfliktu" mają być udostępniane publicznie.
Doniesienia o ostrzale przejścia granicznego w Tetkinie
Gubernator rosyjskiego obwodu kurskiego, graniczącego z ukraińskim obwodem sumskim, podał w mediach społecznościowych, iż "pojawiły się informacje o ostrzale przejścia granicznego w Tetkinie". Roman Starowojt dodał, że według wstępnych danych nie ma ofiar.
Szef NATO spotka się z przedstawicielami Szwecji i Finlandii
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę spotka się z ambasadorami Finlandii i Szwecji - poinformował Sojusz Północnoatlantycki. Tego samego dnia oba te kraje mają przekazać swe wnioski o przystąpienie do NATO.
Obrońcy Azowstalu wywiezieni na tereny kontrolowane przez Rosję
Ukraińscy obrońcy Mariupola, którzy z kombinatu Azowstal zostali wywiezienie siedmioma autokarami, trafili do Ołewniki - kontrolowanej przez Rosję miejscowości w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera.
Ukraiński sztab: Rosjanie przygotowują się do ofensywy w kierunku Słowiańska
Wróg przeprowadził ataki rakietowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodach lwowskim, czernihowskim i sumskim - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie przegrupowują się i przygotowują do ofensywy w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim - czytamy. W obwodzie tym wojska rosyjskie próbowały nacierać wzdłuż całej linii kontaktu, prowadząc ostrzał artyleryjski oraz ataki z samolotów Su-35 - dodano.
Macron obiecuje Zełenskiemu dostawy broni na Ukrainę
W rozmowie z Wołodmymyrem Zełenskim prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że dostawy broni z Francji na Ukrainę będą kontynuowane, a intensywność dostaw zwiększy się w nadchodzących dniach i tygodniach - przekazał w oświadczeniu Pałac Elizejski. Macron napisał w mediach społecznościowych, że w rozmowie z ukraińskim prezydentem potwierdził determinajcę Francji, "by odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane przez Ukrainę, w szczególności w sprawie sprzętu obronnego, pomocy humanitarnej, wsparcia gospodarczego i finansowego".Prezydent Ukrainy napisał, że z Macronem rozmawiał m.in. na temat perspektyw procesu negocjacyjnego.
WHO: Alarmująca sytuacja służby zdrowia na Ukrainie
Co trzeci pacjent na Ukrainie miał problemy z dostępem do leków, co piąty w strefie objętej konfliktem potrzebował pomocy psychologicznej - przekazał regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Hans Kluge. Na konferencji prasowej w Kijowie Kluge mówił, że od 24 lutego do dziś WHO potwierdziła 226 ataków na ochronę zdrowia na Ukrainie, w wyniku których zginęło co najmniej 75 osób, a 59 zostało rannych.
Rosyjskie numery telefonów w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej
Abonenci w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej zostaną przeniesieni na rosyjski kod telefoniczny +7, ukraiński +380 zostanie wyłączony w lipcu - informuje rosyjska państwowa agencja TASS zaznaczając, że w niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana kart SIM.
Szwecja i Finlandia w NATO? Szef MON: To wzmocni politykę odstraszania
- Z dużym entuzjazmem - mogę mówić za siebie, ale nie tylko - przyjęliśmy wiadomość o potwierdzonej decyzji złożenia wniosku o przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego przez Szwecję i Finlandię - powiedział w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w Brukseli wziął udział w spotkaniu szefów resortów obrony państw UE. - W naszym przekonaniu to wzmocni Sojusz Północnoatlantycki i wzmocni politykę odstraszania, która jest istotą NATO, odstraszania przed agresywnym działaniem Rosji - dodał.
Obrońcy Azowstalu pod eskortą opuszczają kombinat
Według świadka, na którego powołuje się agencja Reutera, z zakładów Azowstal wyjechało co najmniej siedem autokarów z ukraińskimi obrońcami Mariupola.
Czytaj więcej
Co najmniej siedem autobusów przewożących ukraińskich żołnierzy, którzy się poddali, opuściło teren zakładów Azowstal w Mariupolu - podała agencja Reutera.
Rozszerzenie NATO. Wnioski Finlandii i Szwecji w środę
Finlandia i Szwecja złożą swe wnioski o wstąpienie do NATO w środę rano - poinformowali na konferencji prasowej w Sztokholmie premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinistö.
W rosyjskich sklepach mocno drożeje wyposażenie łazienek
Europejscy dostawcy odeszli, chińscy i tureccy mocno podnoszą ceny.
Czytaj więcej
Sankcje sprawiły, że w rosyjskich sklepach mocno drożeje wyposażenie łazienek. Przede wszystkim wzrosły ceny baterii, zlewów, muszli klozetowych i instalacji z najniższej półki cenowej. Jednocześnie, według Pridexu, w segmencie premium występują „duże deficyty” po tym jak wycofali się producenci europejscy.
Polscy biskupi na Ukrainie z wizytą solidarnościową
W składzie delegacji polskich biskupów znaleźli się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Czytaj więcej
We wtorek rozpoczyna się kilkudniowa wizyta solidarności grupy polskich biskupów w Ukrainie - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Pozew przeciw Netfliksowi odrzucony przez sąd w Moskwie
Moskiewski sąd odrzucił pozew rosyjskich użytkowników, którzy domagali się odszkodowania w wysokości 60 milionów rubli od Netfliksa za opuszczenie rosyjskiego rynku. Netflix, podobnie jak wiele innych zachodnich firm, zdecydował się zawiesić świadczenie usług w Rosji, po tym jak Władimir Putin zdecydował o zaatakowaniu Ukrainy. "Pozew został zwrócony bez rozpatrzenia" - poinformował sąd, nie precyzując szczegółów w komunikacie, przekazanym RIA Nowosti.
Nowy pomysł rosyjskiej propagandy: "USA rekrutują członków ISIS do walki na Ukrainie"
"Według informacji otrzymanych przez Służbę Wywiadu Zagranicznego, Stany Zjednoczone aktywnie rekrutują nawet członków międzynarodowych organizacji terrorystycznych jako najemników do udziału w działaniach wojennych na Ukrainie, w tym zakazanej w Federacji Rosyjskiej grupy Państwa Islamskiego (ISIS)" - stwierdziło w wydanym komunikacie biuro prasowe rosyjskiego wywiadu. Nie opublikowało jednocześnie ani jednego dowodu na potwierdzenie tej tezy.
Doniesienia o kolejnej kolumnie autobusów z Azowstalu
Kolejne autobusy "rzekomo z bojownikami z kombinatu Azowstal, którzy się poddali" w asyście wozów opancerzonych opuściły teren zakładów metalurgicznych w Mariupolu - podała rosyjska agencja RIA. Strona ukraińska nie potwierdziła dotąd tych doniesień. Wcześniej informowano, że z Azowstalu ewakuowano ponad 260 ukraińskich żołnierzy, którzy mieliby być wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. Wiceminister obrony Ukrainy, Hnna Maliar, informowała, że 53 rannych żołnierzy z Azowstalu ewakuowano do szpitala w Nowoazowsku, na terenie okupowanym przez prorosyjskich separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej, a 211 kolejnych zabrano do miasteczka Ołeniwka, również na terenie okupowanym przez separatystów.
Rosjanie mają własną Coca-Colę
Znana moskiewska wytwórnia rozpoczęła produkcję rosyjskiej wersji Coca-Coli, Fanty i Sprite.
Czytaj więcej
Wyjście Coca-Coli z Rosji stworzyło lukę, którą chcą zapełnić rosyjskie firmy. Etykiety niektórych napojów są łudząco podobne do oryginałów.
Amerykanie ostrzegają: Rosjanie są wciąż groźni
Wojna cybernetyczna toczy się równolegle do wojny w rzeczywistości.
Czytaj więcej
W Ukrainie trwa nie tylko wojna pozycyjna, ale także toczy się konflikt w cyberprzestrzeni, który może się jeszcze nasilić – twierdzi BBC, powołując się na wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA.
Udzielali schronienia uchodźcom z Ukrainy. Mogą nie dostać świadczenia
Czytaj więcej
Osoby, które udzielały zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wojennym z Ukrainy, skarżą się, że stracą możliwość ubiegania się o świadczenie pieniężne z tego tytułu.
MAEA wyśle ekspertów do elektrowni w Czarnobylu
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że w "nadchodzących tygodniach" planowane jest wysłanie misji MAEA do elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Eksperci agencji mają skoncentrować się na takich sprawach jak ochrona przed promieniowaniem, bezpieczeństwo gospodarowania odpadami oraz bezpieczeństwo jądrowe - przekazał w nagraniu Grossi.
Finlandia we wtorek wyśle wniosek o przystąpienie do NATO
Jeszcze dziś wysłany ma zostać wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO - zapowiedział szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto, cytowany przez szwedzki dziennik "Aftonbladet". Wcześniej parlament zdecydowaną większością głosów poparł starania kraju o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Polska zbrojeniówka będzie pracować też dla Ukrainy
Zakłady Mechaniczne Tarnów zwiększają moce i pracują na trzy zmiany.
Czytaj więcej
Zakłady Mechaniczne Tarnów, producent m.in. artyleryjsko-rakietowych zautomatyzowanych systemów przeciwlotniczych Pilica, karabinów wyborowych, moździerzy i sprawdzonej w boju broni maszynowej radykalnie przyspiesza.
Rozszerzenie NATO. Biden spotka się z przywódcami Szwecji i Finlandii
Prezydent Joe Biden spotka się w Białym Domu z premier Magdaleną Andersson i prezydentem Saulim Niinistö, aby omówić wnioski Szwecji i Finlandii o przystąpienie do NATO - poinformowała strona amerykańska. Politycy mają rozmawiać także o kwestii bezpieczeństwa europejskiego oraz wzajemnej współpracy.
Obwód doniecki ostrzeliwany wzdłuż całej linii frontu
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że ostrzał jest prowadzony od Wuhłedaru po Bachmut. "Rosjanie intensywnie ostrzeliwują całą linię frontu" - napisał Kyryłenko zamieszczając zdjęcia zniszczeń będących efektem rosyjskiego ostrzału.
Putin: Wysokie ceny energii to efekt systemowych błędów Zachodu
- Przez dziesięciolecia ignorowali całkowicie uzasadnione obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa i w każdy możliwy sposób wspierali nacjonalistyczne, neofaszystowskie elementy we władzach w Kijowie - mówi o Zachodzie prezydent Rosji.
Czytaj więcej
To, co się dzieje na na Ukrainie, jest związane z nieprzemyślaną polityką Zachodu, który ignorował obawy Rosji i wspierał neofaszyzm - powiedział prezydent Władimir Putin.
Fiński parlament za ubieganiem się o członkostwo w NATO
"Za" głosowało 188 parlamentarzystów, przeciw było ośmiu.
Czytaj więcej
Fiński parlament miażdżącą większością głosów poparł starania kraju o członkostwo w NATO.
Olaf Scholz zapowiada intensyfikację współpracy wojskowej ze Szwecją i Finlandią
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji: Zachód chce reżimu w Moskwie, który będzie kontrolował
Nikołaj Patruszew stwierdził, że Zachód nakładając sankcje na Rosję chce osłabić rosyjską gospodarkę i sprawić, by Rosją rządził podporządkowany Zachodowi reżim. - Cel obecnych działań kolektywnego Zachodu jest oczywisty: przyjąć sankcje wobec Rosji, mające zablokować jej komunikację z resztą świata, w tym ze światem nauki, nowoczesnej technologii, by osłabić rosyjską gospodarkę, spowolnić rozwój naszego kraju, stworzyć warunki do duchowej, moralnej i kulturalnej degradacji naszego społeczeństwa - mówił Patruszew. Jak dodał ostatecznie Zachód chce "stworzyć warunki do ustanowienia w Rosji reżimu kontrolowanego przez ludzi Zachodu, tak jak zostało to zrobione na Ukrainie i w pewnej liczbie innych państw".
Podolak: Nie można już wrócić do 23 lutego i żyć jak wcześniej
Rosja nie będzie w stanie przerwać tej wojny w sposób, w jaki chcieliby tego Europejczycy... Oni myślą, że mogą wrócić do 23 lutego i żyć tak, jak wcześniej. Ale tak nie będzie... Nie można dać Putinowi czegoś, by uratował twarz. To nie karta przetargowa. Wojna nie skończy się, jeśli coś oddamy... I to muszą zrozumieć w Europie - mówił doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj więcej
Negocjacje pomiędzy Rosją a Ukrainą mające na celu zakończenie wojny zostały zawieszone, ponieważ rosyjskie kierownictwo państwa i armii wciąż myśli stereotypowo i ignoruje zmiany na Ukrainie, jakie zaszły od początku wojny - oświadczył doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Rosjanie próbowali wtargnąć do obwodu sumskiego
Gubernator obwodu sumskiego, Dmitrij Żiwicki poinformował, że Rosjanie próbowali wedrzeć się do obwodu sumskiego przez granicę w rejonie miasteczka Seredyna-Buda. W wyniku ostrzału prowadzonego przez Rosjan tereny położone wzdłuż granicy stanęły w ogniu - poinformował również Żiwicki. Gubernator podkreśla, że ostrzał obwodu sumskiego z terytorium Rosji prowadzony jest od rana.
Ministrowie finansów państw grupy G7 planują 15 mld euro pomocy dla Ukrainy
Pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 15 mld euro został opracowany przez ministrów finansów państw grupy G7 - poinformował agencję Reutera wysoki rangą urzędnik niemieckiego rządu.
Na froncie umierają młodzi, ubodzy Rosjanie. Większość z dalekich regionów kraju
Największy odsetek zabitych, w przypadku których podano wiek, to osoby w wieku od 21 do 23 lat, a wielu nie ukończyło nawet 20. roku życia.
Czytaj więcej
Większość z tysięcy rosyjskich żołnierzy poległych podczas inwazji na Ukrainę jest bardzo młoda, pochodzi z ubogich środowisk, a wielu z nich wywodzi się z mniejszości etnicznych - twierdzą obserwatorzy.
Haidai: Obwód ługański głównym bastionem zatrzymującym rosyjską armadę
Serhij Haidai przekonywał, że Rosjanie nie przełamią obrony Ukraińców w obwodzie donieckim ani w ciągu dnia, ani dwóch, ani w ciągu tygodnia, ani miesiąca. Tymczasem w obwodzie ługańskim Ukraińcy kontrolują już tylko niewielką jego część. - Więc jest to dla nich pożądana zdobycz, coś, co mogą pokazać jako jakiś rodzaj zwycięstwa. Oczywiście, nasi chłopcy walczą do gorzkiego końca, a posiłki przebywają, więc walka będzie bardzo poważna - podkreślił gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
Dziś obwód Ługański jest głównym bastionem powstrzymującym rosyjską armadę, więc toczą się tu ostre walki - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Rosja porzuca organizację międzynarodową, w której skład wchodzi m.in. Polska
"Rosja nie będzie uczestniczyć w zmianie organizacji w kolejną platformę wywrotowych działań i 'zachodniego narcyzmu'" - czytamy w komunikacie MSZ Rosji.
Czytaj więcej
MSZ Rosji poinformowało, że Rosja wycofuje się z prac Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). Już wcześniej, w związku z inwazją na Ukrainę, Rosja została zawieszona w prawach członka tej organizacji.
Rosja stawia na alkohol
Kreml chce większych wpływów z akcyzy i koncesji. To efekt wojny w Ukrainie i sankcji. Uproszczona procedura dla firm ubiegających się o koncesję na alkohol i ułatwienia dla sklepów na rosyjskiej prowincji – to ma przełożyć się na większe wpływy do rosyjskiego budżetu.
Czytaj więcej
Rzecznik praw przedsiębiorców w Rosji proponuje uproszczenie procedury uzyskiwania koncesji na handel alkoholem. „Zwiększenie liczby legalnych placówek to wzrost wpływów z akcyzy i lepsze rozwiązywanie problemów zdrowotnych” – przekonuje Borys Titow.
Reznikow: Ofensywa na Kijów zatrzymana dzięki bohaterstwu w Mariupolu
- Obrońcy Mariupola teraz mają nowy rozkaz. Ratować swoje życie - mówi szef MON Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Czytaj więcej
- Bohaterstwo obrońców Mariupola umożliwiło odepchnięcie wojsk rosyjskich wokół Kijowa i zatrzymanie ofensywy na Zaporoże i obwód doniecki - uważa ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Rosyjski parlamentarzysta: Żołnierze Pułku Azow nie zasługują, by żyć
W czasie debaty w Dumie, izbie niższej rosyjskiego parlamentu, Leonid Słucki z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji zasugerował, że władze Rosji powinno rozważyć ukaranie śmiercią żołnierzy Pułku Azow, których Rosja oskarża o to, że są formacją "neonazistowską". - Nie zasługują, żeby żyć, po straszliwych zbrodniach przeciw ludzkości, których się dopuścili i których się nadal dopuszczają na naszych jeńcach - powiedział Słucki.
Osiem ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na wioskę w obwodzie czernihowskim
Z informacji przekazanych przez ukraińskie władze wynika, że w porannym ataku rakietowym, przeprowadzonym przez rosyjską armię na wioskę Desna, w obwodzie czernihowskim, zginęło osiem osób a 12 zostało rannych. Do ataku doszło ok. 5 rano. Na Desnę spadły cztery rosyjskie rakiety.
Fińska spółka gazowa Gasum odmawia płacenia za rosyjski gaz w rublach
Gasum ostrzega, że oznacza to zwiększone ryzyko odcięcia dostaw gazu naturalnego z Rosji do Finlandii.
Lider tureckich nacjonalistów: NATO powinno trzymać Finlandię i Szwecję "w poczekalni"
Devlet Bahceli wyraził obawę, że decyzja NATO o przyjęciu Szwecji i Finlandii, które ubiegają się o dołączenie do Sojuszu, sprowokuje Rosję i doprowadzi do rozszerzenia wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Lider Partii Narodowego Działania, nacjonalistycznego tureckiego ugrupowania, które jest sprzymierzone z Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że jest przeciwny rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię.
Prezydent Finlandii uważa, że można rozwiązać problem NATO z Turcją poprzez dyskusję
- Finlandia i Szwecja będą w stanie dojść do porozumienia z Turcją w sprawie jej sprzeciwu wobec planów przystąpienia obu krajów do NATO - powiedział prezydent Finlandii. - W ostatnich dniach stanowisko Turcji szybko się zmieniło i stało się ostrzejsze, ale jestem pewien, że dzięki konstruktywnym rozmowom rozwiążemy tę sytuację - dodał Sauli Niinisto
Rosyjska Cerkiew chce kapłanów na froncie
Rosyjski Kościół Prawosławny oczekuje dopuszczenia kapłanów na front wojny. Ich zdaniem zapewni to wsparcie walczącym żołnierzom.
Czytaj więcej
Patriarchat Moskiewski zauważa brak duchownych wojskowych bezpośrednio w oddziałach biorących udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie i w Donbasie, a problem ten jest rozwiązywany bardzo powoli - powiedział biskup zielenogradzki Sawa
Pieskow o możliwym zajęciu aktywów Banku Centralnego Rosji: To byłaby kradzież
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o możliwość zajęcia zagranicznych aktywów Banku Centralnego Rosji i przeznaczenie ich na odbudowę Ukrainy, nazwał takie działania "jawną kradzieżą". - Taka decyzja byłaby nielegalna i wymagałaby właściwej odpowiedzi - stwierdził.
Przewodniczący Dumy: Nazistowscy kryminaliści nie mogą podlegać wymianie
Przewodniczący Dumy zaapelował do komisji ds. obrony i bezpieczeństwa, by przygotowały odpowiednią uchwałę i aby deputowani zagłosowali nad nią przed końcem sesji.
Czytaj więcej
Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu, poparł propozycję parlamentarzysty, Anatolija Wassermana (Sprawiedliwa Rosja), który sprzeciwia się "wymianie zbrodniarzy wojennych" na rosyjskich jeńców.
Rosjanie informują o zaatakowaniu składu z zagraniczną bronią w pobliżu polskiej granicy
W nocy Rosjanie zaatakowali obiekty w pobliżu Lwowa. Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że znajdowała się tam dostarczona przez Zachód broń.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o zniszczeniu w obwodzie lwowskim broni, którą ukraińskiej armii dostarczyły Stany Zjednoczone i członkowie Unii Europejskiej.
Rosja wydala dwóch dyplomatów z Finlandii
MSZ Rosji poinformował ambasadora Finlandii w Rosji, Anttiego Helanterę, o uznaniu za persona non grata dwóch pracowników ambasady Finlandii w ramach retorsji za wydalenie przez Finlandię dwóch rosyjskich dyplomatów.
Wiceszef MSZ Rosji: Rosja i Ukraina nie prowadzą żadnych rozmów
Rozmowy między Rosją a Ukrainą nie są prowadzone w żadnej formie - poinformował wiceszef MSZ Rosji, Andriej Rudenko, cytowany przez agencję Interfax. - Nie, negocjacje nie są prowadzone. Ukraina praktycznie wycofała się z procesu negocjacyjnego - stwierdził Rudenko.
W ciągu doby ostrzelano 48 miejscowości w Donbasie
Informacje takie przekazało na swoim profilu na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacji Połączonych. Ostrzelane zostały m.in. Awdijiwka, Bachmut i miejscowości w rejonie siewierodonieckim, które Rosjanie atakowali z ziemi z powietrza. "Dranie zabijają kobiety, dzieci, starszych i niszczą ukraińskie miasteczka i wsie" - czytamy na profilu Dowództwa. W wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło 22 cywilów, a 11 osób zostało rannych. Rosjanie uszkodzili lub zniszczyli 65 domów, łącznie 78 budynków cywilnych zostało uszkodzonych.
Sekretarz skarbu USA wzywa sojuszników do zwiększenia pomocy dla Ukrainy
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wezwała sojuszników USA do zwiększenia wsparcia finansowego dla Ukrainy, mówiąc, że fundusze ogłoszone do tej pory nie wystarczą na krótkoterminowe potrzeby tego kraju.
Rozszerzenie NATO. Czego oczekuje Turcja w zamian za zgodę?
Zdaniem szefa MSZ Luksemburga prawdziwym celem Ankary jest przywrócenie kontraktu na zakup amerykańskich myśliwców.
Czytaj więcej
Według ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna, Turcja chce uzyskać ustępstwa w sprawie zakupu myśliwców F-35 w zamian za zgodę na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO.
W Kijowie wznawia pracę ambasada Izraela
Flagę na maszt przed ambasadą Izraela w Kijowie wciągnął ambasador Izraela na Ukrainie, Michael Brodsky.
Podolak: Pieskow potrzebuje nowej definicji słowa "zwycięstwo"
Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że "rosyjskie 'zwycięstwo", które obejmuje sankcje, międzynarodowe potępienie, pełną izolację, zatrzymania jachtów i bitwy o wioski w obwodzie charkowskim, będzie coraz większe". "Pieskow musi poznać nową definicję słowa 'zwycięstwo', którego ceną jest 30 tysięcy martwych Rosjan".
Wicepremier Ukrainy: Trwa operacja humanitarna w Azowstalu
Iryna Wereszczuk napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że w poniedziałek z zakładów Azowstal ewakuowano 52 ciężko rannych żołnierzy. "Gdy ich stan się ustabilizuje, wymienimy ich na rosyjskich jeńców wojennych. Pracujemy nad następnymi etapami operacji humanitarnej. Z Bożą pomocą wszystko będzie dobrze" - napisała ukraińska wicepremier.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Olafem Scholzem
Zełenski napisał na swoim koncie na Twitterze, że odbył "produktywną rozmowę" z niemieckim kanclerzem, z którym omówił sytuację na froncie oraz dalszą presję na Rosję, poprzez sankcje i perspektywy doprowadzenia do pokoju. "Doceniam niemieckie wsparcie, w tym w zakresie obronności. Liczymy na dalsze wsparcie Niemiec na ścieżce Ukrainy do pełnego członkostwa w UE" - dodał prezydent Ukrainy.
Ławrow: Zobaczymy jak terytorium Szwecji i Finlandii będzie wykorzystane przez NATO
- NATO brało terytorium tych państw pod uwagę, w czasie planowania militarnych działań na wschodzie. A więc, w tym sensie, nie ma prawdopodobnie dużej różnicy (czy kraje te są w NATO czy nie - red.) - mówił szef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow ocenił we wtorek, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO nie zmieni znacząco sytuacji, ponieważ oba kraje od dawna uczestniczyły we wspólnych ćwiczeniach z wojskami NATO.
Do obwodu zaporoskiego dotarła broń przekazana przez USA w ramach programu Lend-Lease
Służba prasowa zaporoskiej administracji obwodowej informuje, że do obwodu zaporoskiego dotarły już systemy uzbrojenia dostarczone z USA w ramach programu Lend-Lease. "Ostatnio zaporoscy artylerzyści mają możliwość szkolenia się z użycia nowoczesnych systemów uzbrojenia" - czytamy w komunikacie służby prasowej władz obwodu.
Ukraiński sąd orzekł o zajęciu 434 wagonów należących do rosyjskich firm
Informację taką przekazała ukraińska policja. Zajęte wagony mają wartość 300 mln hrywien (ok. 10 mln dolarów). Zajęcie wagonów nakazała prokuratura generalna Ukrainy.
Pieskow: Nie przygotowujemy wizyty Putina w Turcji, ale wszystko może się zmienić
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, zadeklarował w czasie konferencji prasowej że obecnie "nie jest przygotowywana wizyta prezydenta Rosji, Władimira Putina, w Turcji, ale wszystko może się szybko zmienić". - Nie mam takich informacji - odpowiedział Pieskow pytany czy Putin planuje w najbliższym czasie odwiedzić Turcję. - W nadchodzących dniach wizyta Putina w Ankarze nie jest przygotowywana. W najbliższych tygodniach także nie - podkreślił rzecznik Kremla pytany o to przez Interfax. - Z drugiej strony rozwój sytuacji jest bardzo szybki. Niczego nie mogę wykluczyć - dodał.
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza nagranie ze zniszczenia składu amunicji
Nagranie przedstawia zniszczenie rosyjskiego składu amunicji przez żołnierzy 45. Samodzielnej Brygady Artylerii.
Rzeczniczka Straży Granicznej: Ukraińcy często jadą na Ukrainę na kilka dni albo godzin i wracają
- Trudno powiedzieć o powrotach, to są często osoby, które wracają do Ukrainy na kilka dni, czasem na kilka godzin i wracają do Polski. Z tego co nam mówią podróżni jadą, aby zobaczyć co się dzieje z ich bliskimi, co się dzieje w ich domach i wracają do Polski. Część osób mówi, że nie wie na ile tam wjeżdżają - mówiła por. Anna Michalska w rozmowie z Radiem Plus.
Czytaj więcej
Podróżni jadą na Ukrainę, aby zobaczyć co się dzieje z ich bliskimi, co się dzieje w ich domach i wracają do Polski - mówiła w rozmowie z Radiem Plus por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.
Pieskow: Osiągniemy swoje cele. Rosji nie można izolować
- Jest mało prawdopodobne, by Kijów był pomysłodawcą tak krwawej inscenizacji w Buczy, pracuje dla nich armia firm PR - uważa rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
- Czasami można odnieść wrażenie, że samo istnienie Rosji stanowi poważną przeszkodę dla Zachodu, który jest gotów zrobić wszystko, aby uniemożliwić nam rozwój i życie w taki sposób, w jaki chcemy - uważa rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Ukraina apeluje, aby kupować ukraińskie zboże za pośrednictwem europejskiego systemu logistycznego
Dmytro Kułeba ostrzega, by nie brać udziału w nielegalnych próbach sprzedaży ukraińskiego zboża przez Rosjan. Od początku wojny za pośrednictwem infrastruktury UE Ukrainę miało opuścić 20 mln ton zboża.
Szefowa MSZ Szwecji podpisała wniosek o przyjęcie do NATO
Informację taką podał szwedzki nadawca publiczny, SVT.
Wysłannik papieża spotka się w Kijowie z szefem MSZ Ukrainy
Abp. Richard Gallagher ma dotrzeć do Kijowa w środę, a w piątek spotka się z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą.
Czytaj więcej
Arcybiskup Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, jedzie do Kijowa - informuje AP.
Zacharowa: Finlandia i Szwecja działają pod presją USA
Rzeczniczka MSZ Rosji uważa, że "odrzucenie neutralności przez kraje skandynawskie uwalnia Moskwie ręce".
Czytaj więcej
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa skomentowała decyzję Finlandii i Szwecji. Jej zdaniem decyzje zostały podjęte pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali Ochtyrkę, miasto w obwodzie sumskim
We wtorek, ok. 5 rano, Rosjanie dokonali ostrzału rakietowego miasta Ochtyrka, wywołując duże zniszczenia. Co najmniej pięć osób zostało rannych - poinformował Dmytro Żiwicki, gubernator obwodu sumskiego. Z wpisu Żiwickiego na Facebooku wynika, że pięć rosyjskich rakiet spadło na cele cywilne w Ochtyrce. "W płomieniach stanęły magazyny (...) wiele prywatnych domów zostało uszkodzonych" - napisał gubernator. Uszkodzony miał zostać także budynek przedszkola.
Putin ma podejmować decyzje na poziomie, na którym normalnie decydują pułkownicy
Zdaniem rozmówcy cytowanego przez BBC to właśnie Władimir Putin i szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow podejmują decyzję dotyczące ruchów rosyjskiej armii w Donbasie, gdzie trwa obecnie rosyjska ofensywa mająca na celu zajęcie administracyjnych granic obwodów ługańskiego i donieckiego.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, a zarazem głównodowodzący rosyjskiej armii, Władimir Putin oraz szef Sztabu Generalnego rosyjskiej armii, Walerij Gierasimow, mają podejmować decyzje na poziomie taktycznym w czasie prowadzenia przez Rosję ofensywy w Donbasie - podaje zachodnie źródło wojskowe, na które powołuje się BBC.
Propaganda Kremla przerwana przez szczerą ocenę eksperta
Na antenie państwowej telewizji analityk wojskowy Michaił Chodarionok ocenił, że rosyjskie wojska wkrótce będą się mierzyć z milionem dobrze wyposażonych ukraińskich żołnierzy. - Cały świat jest przeciwko nam - powiedział.
Czytaj więcej
Analityk wojskowy Michaił Chodarionok w poniedziałek na antenie telewizji państwowej omawiał sytuację Ukrainy i fatalną pozycję, w jakiej znalazła się Rosja. - Nasza sytuacja będzie się wyraźnie pogarszać. Jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej. Sytuacja nie jest normalna - ocenił.
MSW Rosji: Od lutego ponad 18 tys. obywateli Ukrainy otrzymało azyl w Rosji
MSW Rosji podało, że ponad 18 tysięcy obywateli Ukrainy, a także separatystycznych, samozwańczych republik istniejących w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - otrzymało od lutego tymczasowy azyl w Rosji (chodzi o okres od 18 lutego do 29 kwietnia). W tym czasie do Rosji miało przybyć 22 tys. obywateli Ukrainy i mieszkańców obu republik, którzy wystąpili o tymczasowy azyl.
Nad Mikołajowem ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pocisk manewrujący
Pocisk miał zostać wystrzelony przez rosyjski bombowiec strategiczny działający w rejonie Morza Kaspijskiego.
Mer Lwowa o nocnym ostrzale obwodu lwowskiego
Andrij Sadowy, mer Lwowa, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w jednej z wsi w obwodzie jaworowskim szczątki uszkodzonej rosyjskiej rakiety uszkodziły infrastrukturę kolejową. "Okna wyleciały z okien w pobliskich domach. Wszystko to działo się w odległości 20 km od granicy z UE" - napisał Sadowy po ataku, którego celem miała być baza wojskowa w Jaworowie, która znajduje się w pobliżu granicy z Rosją. "To był jeden z największych ataków na obwód lwowski jeśli chodzi o liczbę pocisków. Trudno przewidzieć co stanie się jeszcze" - podkreślił Sadowy. Mer Lwowa zaapelował też do mieszkańców, aby nie nagrywali przelatujących rakiet ani działań obrony przeciwlotniczej. "Takie nagrania są potrzebne Moskwie" - stwierdził.
Przewodniczący Dumy: Europa będzie mieć problem z żywnością
Kolejne pakiety sankcji wobec Rosji sprawią, że UE doprowadzi do problemów żywnościowych u siebie - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Wołodin. "Kolejne pakiety sankcji nie skończą się niczym dobrym dla Europy. Oprócz rosnących kosztów energii do końca roku będzie więcej problemów z żywnością, których nie można przypisywać Rosji" - stwierdził Wołodin. Przewodniczący Dumy dodał, że Bruksela wspierając politykę sankcji wobec Rosji realizowaną przez USA "otrzymała w zamian bidenowski wzrost cen".
Minister finansów Niemiec otwarty na zajęcie aktywów Banku Centralnego Rosji
W kwestii aktywów należących do prywatnych podmiotów Christian Lindner mówi, że "trzeba sprawdzić co jest prawnie możliwe".
Czytaj więcej
Christian Lindner, minister finansów Niemiec stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt", że jest "otwarty na pomysł" zajmowania aktywów Rosjan i wykorzystania ich w celu sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali obwód czernihowski
Obwód czernihowski był we wtorek nad ranem celem ataku rakietowego Rosjan - poinformował stojący na czele obwodowej administracji wojskowej, Wiaczesław Czaus na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosjanie ostrzelali miejscowość Desna. "Z wstępnych doniesień mamy zabitych i rannych" - napisał Czaus.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 3,416 mln osób
16 maja na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 19,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,8 tys. osób, a od początku wojny z Polski na Ukrainę wyjechało 1,33 mln osób.
Republikanie mają wątpliwości w sprawie skali pomocy dla Ukrainy
Wśród amerykańskich senatorów coraz więcej jest głosów, że administracja Joe Bidena planuje przeznaczyć za dużo pieniędzy na pomoc Ukrainie.
Czytaj więcej
Coraz więcej Republikanów sprzeciwia się pakietowi pomocy dla Ukrainy o wartości 40 mld dolarów. W pierwszym głosowaniu proceduralnym 11 amerykańskich senatorów głosowało przeciw.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 27,9 tys. żołnierzy, 1 235 czołgów, 3 009 pojazdów opancerzonych, 578 zestawów artyleryjskich, 198 wyrzutni rakiet, 90 zestawów przeciwlotniczych, 201 samolotów, 167 śmigłowców, 436 bezzałogowych statków powietrznych, 97 pocisków manewrujących, 2 109 innych pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 41 sztuk sprzętu specjalnego.
Kanada gotowa udostępnić swoje statki handlowe Ukrainie
Szefowa MSZ Kanady, Melanie Joly zadeklarowała, że Kanada jest gotowa pomóc Ukrainie w eksporcie zboża przez udostępnienie Kijowowi swoich statków handlowych. Joly podkreśliła, że trzeba zrobić wszystko, by uwolnić ukraińską pszenicę, tak aby zapewnić jej dostawy na Bliski Wschód i do Afryki i przeciwdziałać kryzysowi żywnościowemu w tych regionach.
Raport brytyjskiego wywiadu: Rosji gotowa do użycia artylerii przeciwko obszarom zamieszkanym
W nadchodzących tygodniach Rosja prawdopodobnie nadal będzie w dużym stopniu polegać na zmasowanych atakach artyleryjskich, starając się odzyskać tempo w swoich działaniach w Donbasie - informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Czytaj więcej
Skala zniszczeń pozostawionych przez rosyjskie wojska na północ od Kijowa świadczy o rosyjskiej gotowości do użycia artylerii na terenach zamieszkanych - stwierdziło brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Wiceszef MSZ nie wyklucza, że Polska może wydalić ambasadora Rosji
Stan stosunków polsko-rosyjskich dzisiaj jest, mówiąc delikatnie, trudny. Będziemy o tym rozmawiać, także i w ramach kierownictwa MSZ, nie jest wykluczone, że w perspektywie następnych dni czy tygodni zostaną odpowiednie decyzje w tym zakresie podjęte - tak Przydacz odpowiedział na pytanie czy Polska wydali ambasadora Rosji i obniży rangę stosunków dyplomatycznych z Moskwą.
Czytaj więcej
Stan stosunków polsko-rosyjskich dzisiaj jest, mówiąc delikatnie, trudny - mówił w TVN24 wiceszef MSZ, Marcin Przydacz.
Rosjanie informują o ostrzelaniu wsi w obwodzie kurskim
Wieś Aleksiejewka w obwodzie kurskim została ostrzelana we wtorek rano - informuje gubernator obwodu, Roman Starowojt, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Dziś, ok. piątej rano, wioskę Aleksiejewka ostrzelano z ciężkich moździerzy. Trzy domy mieszkalne zostały uszkodzone, podobnie jak samochód zaparkowany obok jednego z nich oraz budynek szkoły" - napisał Starowojt. Gubernator zapewnił, że ostrzał został "szybko odparty" w wyniku ostrzelania pozycji strzelających przez rosyjskich pograniczników.
Brytyjski resort obrony: ok. 3,5 tys. zniszczonych budynków w obwodzie czernihowskim
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie z Ukrainy pisze o zniszczeniu ok. 3,5 tys. budynków w obwodzie czernihowski, w czasie pierwszej fazy wojny na Ukrainie, gdy Rosja prowadziła działania militarne na północy kraju i nacierała na Kijów. "80 proc. uszkodzeń dotyczy budynków cywilnych" - czytamy w raporcie.
Podolak: Rosja doprowadziła do wzrostu cen żywności
Doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego napisał na Twitterze, że "im szybciej Ukraina otrzyma broń, tym szybciej wyzwoli swoje ziemie". "Im szybciej wyzwolimy swoje ziemie, tym niższe będą ceny na wszystkich kontynentach. Bezpośrednia zależność. Podejmijcie decyzję" - dodał.
W Enerhodarze ma dojść do "referendum" ws. aneksji do Rosji
Jak podaje zaporoska rada obwodowa celem włączenia Enerhodaru do Rosji miałoby być "włączenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do sieci elektrowni Rosatomu i zniszczenie ukraińskiego systemu energetycznego".
Czytaj więcej
W okupowanym Enerhodarze, na terenie obwodu zaporoskiego, Rosjanie przygotowują się do organizacji pseudoreferendum, w kwestii przyłączenia miasta do Federacji Rosyjskiej - alarmuje zaporoska administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy rosyjski skład paliw
Na południu Ukrainy ukraińska armia przeprowadziła ponad 100 uderzeń na pozycje wroga, eliminując 29 rosyjskich żołnierzy i niszcząc zestaw przeciwlotniczy - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe". Z komunikatu ukraińskiego dowództwa wynika, że ukraińskie wojska rakietowe zniszczyły skład paliw w pobliżu Czornobajewki. Rosjanie mieli też stracić czołg T-72 i "inne pojazdy opancerzone".
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono pięć celów powietrznych
Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował o zniszczeniu nad Ukrainą samolotu szturmowego Su-25, jednego pocisku manewrującego oraz trzech bezzałogowych statków powietrznych.
Think tank z USA: Rosjanie nie chcą, by Biełgorod znalazł się w zasięgu ukraińskich wojsk rakietowych
Instytut Sztuki Wojny pisze w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach Ukrainy, że Rosjanie starają się powstrzymać ofensywę sił ukraińskich w rejonie Charkowa nie tylko po to, aby cele w obwodzie charkowskim pozostały w zasięgu ich artylerii, ale również po to, aby w zasięgu ukraińskich wojsk rakietowych nie znalazł się Biełgorod, stolica obwodu biełgorodzkiego, graniczącego z Ukrainą.
Donald Trump krytykuje amerykańską pomoc dla Ukrainy
- Demokraci posyłają kolejne 40 mld dol. Ukrainie. A przecież amerykańscy rodzice nie mogą znaleźć środków na zakup żywności dla swoich dzieci - oświadczył były prezydent USA, odwołując się do drożyzny w Stanach.
Czytaj więcej
– Gdyby nie sfałszowane wybory w 2020 r., wojny by nie było. Bo ja bym tak nastraszył Putina, że nie zdecydowałby się na inwazję – uważa były prezydent USA.
Ponad 7 tys. dzieci z Ukrainy przystąpi w tym roku w Polsce do egzaminu ósmoklasisty
Aby skończyć szkołę podstawową, uchodźcy muszą przyjść na egzamin. Inaczej powtórzą ósmą klasę. Egzamin jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dalsze edukacyjne losy tych dzieci zależą więc m.in. od wyniku z języka polskiego. Może się więc okazać, że uchodźcy trafią do szkół branżowych.
Czytaj więcej
Ukraińcy na egzaminie ósmoklasisty będą zdawać język polski. Uzyskany wynik może zaważyć na edukacji tych dzieci.
Nowe prognozy KE: Wzrost PKB UE wyniesie w 2022 r. 2,7 proc., nie 4 proc.
Jak zauważył komisarz Paolo Gentiloni, ten wskaźnik – 2,7 proc. – może wydawać się całkiem przyzwoity w kontekście wojny tuż przy granicy UE, toczonej między krajami tak silnie związanymi z unią.
Czytaj więcej
Europejska gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,7 proc. Nowe przewidywania Brukseli dobitnie pokazują, jak wielkie piętno odciska na unii wojna w Ukrainie.
Rosja chciałaby uzyskać na Ukrainie pomoc od sojuszników z ODKB
Członkowie sojuszu wojskowego, którego częścią jest Rosja, uchylają się jednak od tego jak mogą.
Czytaj więcej
Kreml, który od 24 lutego prowadzi wojnę z Ukrainą, chciałby uzyskać pomoc od sojuszników z ODKB. Ci jednak uchylają się jak mogą.
Rosyjskie firmy działające w Polsce składają wnioski o uwolnienie ich zamrożonych środków finansowych
Takie wnioski do Krajowej Administracji Skarbowej złożyło 37 podmiotów z listy sankcyjnej szefa MSWiA – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Czytaj więcej
Do szefa Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło 55 wniosków od działających w Polsce rosyjskich firm dotyczących uwolnienia zamrożonych środków finansowych i zasobów gospodarczych. Złożyło je aż 37 podmiotów z listy sankcyjnej szefa MSWiA – ustaliła „Rzeczpospolita”.
W obwodzie kijowskim znaleziono zwłoki ofiar Rosjan, w tym Czecha
W obwodzie kijowskim, w pobliżu Makarowa, policjanci znaleźli groby Ukraińców zastrzelonych przez Rosjan, w tym obywatela Czech - informuje służba prasowa policji obwodu kijowskiego. Z komunikatu wynika, że rejonie buczańskim znaleziono grób ze zwłokami trzech cywilów - dwóch zginęło od strzałów w głowę, jeden od strzału w brzuch. Przy zabitych znaleziono dokumenty jednej z ofiar - jak się okazało był to obywatel Czech. Dwóch pozostałych ofiar jeszcze nie zidentyfikowano. Zabity przez Rosjan 49-letni obywatel Czech pracował jako kierowca na Ukrainie przed wojną. Po wybuchu wojny przyjechał na Ukrainę, by pomagać jako wolontariusz. 3 marca bliscy stracili z nim kontakt.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Garnizon w Mariupolu wypełnił swoją misję
"Najwyższe dowództwo nakazała dowódcom jednostek stacjonujących w zakładach Azowstal ratowanie życia żołnierzy... Obrońcy Mariupola to bohaterowie naszych czasów" - głosi komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że "garnizon w Mariupolu wypełnił swoją misję bojową".
UNICEF: Koszt ratowania niedożywionych dzieci wzrośnie w związku z wojną
UNICEF alarmuje, że koszt tzw. pasty terapeutycznej (RUTF) wzrośnie do 16 proc. w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i zakłóceniami w łańcuchach dostaw wywołanymi pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Pasta terapeutyczna stosowana jest m.in. w celu ratowania przed śmiercią głodową niedożywionych dzieci. Opakowanie zawierające 150 saszetek pasty - co wystarczy na 6-8 tygodni żywienia, które umożliwia powrót poważnie niedożywionego dziecka do zdrowia - kosztuje obecnie średnio 41 dolarów. UNICEF alarmuje, że bez dodatkowych funduszy w kolejnych sześciu miesiącach pomoc taka może nie dotrzeć do ok. 600 tysięcy dzieci.
CNN opisuje historię 33-latka z Ukrainy, który wydostał się z grobu, w którym zakopali go Rosjanie
Mykoła Kuliczenko pokazał dziennikarzowi CNN grób, w którym został pochowany żywcem trzy i pół tygodnia po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Wcześniej Rosjanie strzelali do niego i jego dwóch braci i byli przekonani, że wszyscy nie żyją. Tragedia miała miejsce na terenach, które były wówczas okupowane przez Rosjan.
Czytaj więcej
CNN opisuje historię Mykoły Kuliczenki, 33-letniego Ukraińca, który cudem uniknął śmierci z rąk Rosjan. Kuliczenko, wraz ze swoimi dwoma braćmi, został pochowany przez Rosjan w grobie przy jednej z dróg w obwodzie czernichowskim. Rosjanie byli przekonani, że wszyscy trzej nie żyją.
W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie ostrzelali bazę wojskową w Jaworowie
Baza znajduje się ok. 20 km od granicy z Polską. Informację o ataku przekazał gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki.
Czytaj więcej
W nocy z poniedziałku na wtorek celem ataku rakietowego Rosji ponownie była baza wojskowa w Jaworowie, znajdująca się ok. 20 km od granicy z Polską - wynika z informacji przekazanych przez Maksyma Kozickiego, gubernatora obwodu lwowskiego.
Dziewięć osób zginęło, a sześć zostało rannych, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego
Informację na temat skutków rosyjskiego ostrzału przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. "16 maja Rosjanie zabili dziewięciu cywilów w obwodzie donieckim: trzech w miejscowości Łyman, dwóch w Awdijiwce, jednego w Marince, jednego w Kłynowem, jednego w Drobyszewie i jednego w Kateryniwce. Sześć kolejnych osób zostało rannych" - napisał Kyryłenko. Gubernator obwodu donieckiego dodał, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w obwodzie donieckim zginęło 375 cywilów, a 1 081 zostało rannych.
Japonia szanuje "poważną decyzję" Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO
Szef kancelarii japońskiego premiera, Hirokazu Matsuno, podkreślił, że decyzja Rosji o dokonaniu inwazji na Ukrainę, wywiera wpływ nie tylko na Europę, ale również na rejon Indo-Pacyfiku.
W ciągu doby ukraińska armia odparła w Donbasie 11 ataków wroga
W czasie odpierania rosyjskich ataków Ukraińcy zniszczyli zestaw rakietowy ziemia-powietrze Tor, pięć czołgów, sześć zestawów artyleryjskich, 12 bojowych wozów piechoty i jeden inny pojazd. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła samolot szturmowy Su-25 i trzy bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10. Rosjanie ostrzelali w ciągu minionej doby 25 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, uszkadzając 42 budynki mieszkalne, szkołę i instytucję edukacji wyższej oraz hotel i sześć innych przedsiębiorstw. 20 osób zginęło w wyniku ostrzału, w tym jedno dziecko.