Papieskie bazyliki otwierają swe podwoje w Krakowie

Dwie noce szlakiem papieskich Bazylik Mniejszych to oferta dla Małopolan i turystów, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji imprezy „Cracovia Sacra"

Publikacja: 12.08.2011 18:00

Gości zaprasza 14, 15 i 16 sierpnia kilkanaście krakowskich kościołów i klasztorów oraz klasztor w Staniątkach. Hasło tegorocznej edycji - Papieskie Bazyliki Mniejsze - ma przypomnieć nie tylko turystom, że w Krakowie jest ich aż jedenaście. – To stawia Kraków (oczywiście poza Rzymem) w ścisłej czołówce miast świata – mówił podczas konferencji zapowiadającej to wydarzenie Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

W programie znajdą się także wydarzenia towarzyszące. „Tygodnik Powszechny" zaprasza na pokaz filmu „Ludzie Boga" 15 sierpnia o godz. 21:00 w kościele oo. pijarów. W tym samym dniu Instytut Dziedzictwa organizuje w Krakowie konkurs na tradycyjny bukiet zielny przygotowywany na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu zagra w niedzielę 14 sierpnia o 21.00 Capella Cracoviensis, a w Bazylice Mariackiej także w niedzielę o 19.15. wystąpią Akademicki Chór Organum i Zespół Instrumentalny Ricercar. Takich atrakcji jest znacznie więcej.

W kościele św. Floriana w Krakowie będzie można obejrzeć pamiątki związane z bł. Janem Pawłem II, który niegdyś był wikariuszem tej parafii, a oo. franciszkanie przypomną św. Maksymiliana M. Kolbe i jego pobyt w krakowskim klasztorze (ekspozycję w sali włoskiej przygotowano z racji 70. rocznicy śmierci świętego). W katedrze na Wawelu pokazane zostaną cenne tkaniny, przechowywane do tej pory w katedralnym skarbcu. Trzy XVII-wieczne tapiserie: Historia wojny trojańskiej, Historia Jakuba i werdiury z herbem Andrzeja Trzebnickiego. 22 arrasy, zawisną w nawie głównej świątyni.

Podczas nocy Cracovia Sacra wstęp do wszystkich bazylik będzie bezpłatny. Tylko w dwóch przypadkach obowiązują darmowe wejściówki - na zwiedzanie krypty w opactwie oo. benedyktynów w Tyńcu (wejściówki można odbierać w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 w Krakowie) oraz na zwiedzanie za klauzurą korytarza i pokoju reprezentacyjnego w Klasztorze Sióstr Benedyktynek w Staniątkach.

Dojazd do klasztoru w Staniątkach będzie możliwy pociągiem osobowym z Krakowa Głównego (odjazdy o 09.07, 10.59, 12.44), busem MAT BUS (z dworca głównego w Krakowie), autobusem 301 (z ul. Wielickiej), autobusem 211 (z Pleszowa).

Będzie można również oglądać transmisję tych wydarzeń (od godz. 16:00 do 22:00) na specjalnych telebimach w Krakowie (Nowa Huta – Aleja Róż) oraz w Zakopanem – Gubałówka Dolna Stacja, Nowym Sączu – przy kościele Św. Małgorzaty. Na transmisję złożą się zarówno relacje z trwających nocy, jak i materiały archiwalne.

Jak informowała już „Rz", w czasie imprezy obejrzeć też będzie można rękopis słynnego „Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej - 15 sierpnia od godziny 11 do 18 w krakowskich Łagiewnikach. To wyjątkowa okazja, bo nie widziały go nawet siostry pracujące w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

Patronat nad imprezą objęli kardynał Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski oraz Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa.

Dodatkowe informacje o programie Cracovia Sacra są dostępne na stronach www.krakowskienoce.pl oraz www.karnet.krakow.pl.

 

 

Społeczeństwo
Nadciąga prawdziwa zima? Przed nami gwałtowne ochłodzenie. Pogoda na najbliższe dni
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Społeczeństwo
"Pracowita noc" strażaków, policjantów i ratowników medycznych. Więcej pożarów niż rok temu
Społeczeństwo
Piotr Pytlakowski nie żyje. Znany dziennikarz śledczy miał 73 lata
Społeczeństwo
Pożar i akcja służb w miejscowości Skała. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Społeczeństwo
Duża zmiana pogody w Nowy Rok. Szczególnie niepokojące są prognozy na 2 stycznia
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay