Aktualizacja: 05.02.2025 07:48 Publikacja: 02.01.2025 20:18
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, performance Katalin Ladik, sztuka 2024, podsumowanie
Foto: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Najważniejszym wydarzeniem było październikowe otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy. Niezależnie od kontrowersji, jakie jej architektura wciąż budzi, to dobry znak dla rozwoju instytucji sztuki, jak i nowego etapu działania MSN i zapewne zmiany rozkładu sił między MSN oraz i Zachętą.
Podczas wielkiego otwarcia kwestie architektoniczne można było przedyskutować z projektantem, nowojorskim architektem Tomasem Phiferem. A performance „White Descent” (nawiązujący do „Aktu schodzącego po schodach ” Duchampa) Katalin Ladik na wewnętrznych schodach MSN uzmysławiał, że jest to obiekt zaprojektowany z wyobraźnią, potencjałem na różne aranżacje. Potwierdzał to także inauguracyjny pokaz wielkoskalowych prac, m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Karoliny Jabłońskiej.
Wielu kojarzy nazwisko Janusza A. Zajdla, słyszało o nagrodzie jego imienia, ale już mniej osób jego książki czytało. A szkoda, bo naprawdę warto, o czym w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” przekonuje Marek Oramus – pisarz, publicysta i znawca fantastyki socjologicznej.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W działki przy PGE Narodowym, gdzie miała stanąć arena widowiskowa, minister kultury Piotr Gliński wyposażył Muzeum Nauki i Techniki – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, komentując zmiany w stołecznych teatrach, dyrekcję Moniki Strzępki, MSN i plac Centralny.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
„Brutalista” czy „Emilia Pérez”? A może „Konklawe”, „Anora”, „Wicked”? Niespodzianki w tegorocznym rozdaniu Oscarów są możliwe, tym bardziej że bohaterka „Emilii Pérez” okazała się autorką ostrych wpisów przeciwko islamowi oraz wyznawcom religii.
Każdy człowiek tęskni za przeszłością, choć specyfika dziejów i kultury polskiej sprawia, że nasza zbiorowa pamięć podąża czasem bardzo krętymi ścieżkami.
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Daniel Odija daje się poznać jako poeta. W błahostkach dostrzegający to, co istotne.
Blisko 170 prac ponad 100 polskich artystek i artystów tworzących w Polsce w ciągu ostatnich pięciu dekad. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 2 lutego trwa wystawa „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej”. Rozmawiamy o niej z członkiniami kolektywu kuratorskiego SemFem Dorotą Walentynowicz, Anką Leśniak i Karoliną Majewską-Güde.
W Muzeum Sztuki Cykladzkiej w Atenach otworzyła się niedawno duża wystawa, której głównymi bohaterkami są kobiety żyjące na archipelagu Cyklad. Wśród eksponatów znajdują się dzieła sztuki i inne przedmioty opowiadające o rozmaitych aspektach życia kobiet funkcjonujących w kolebce greckiej i europejskiej cywilizacji.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas