Najważniejszym wydarzeniem było październikowe otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy. Niezależnie od kontrowersji, jakie jej architektura wciąż budzi, to dobry znak dla rozwoju instytucji sztuki, jak i nowego etapu działania MSN i zapewne zmiany rozkładu sił między MSN oraz i Zachętą.
Podczas wielkiego otwarcia kwestie architektoniczne można było przedyskutować z projektantem, nowojorskim architektem Tomasem Phiferem. A performance „White Descent” (nawiązujący do „Aktu schodzącego po schodach ” Duchampa) Katalin Ladik na wewnętrznych schodach MSN uzmysławiał, że jest to obiekt zaprojektowany z wyobraźnią, potencjałem na różne aranżacje. Potwierdzał to także inauguracyjny pokaz wielkoskalowych prac, m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Karoliny Jabłońskiej.
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oznacza zapewne także zmiany rozkładu sił między MSN, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Zachętą
Wprawdzie na otwarcie pierwszej dużej wystawy jeszcze czekamy, bo nastąpi w lutym 2025, ale doświadczenie Joanny Mytkowskiej, dyrektorki MSN, jej znajomość współczesnej sztuki polskiej i światowej oraz współdziałanie z młodym zespołem są rękojmią, że będzie to projekt interesujący. Można się też spodziewać, że program MSN będzie otwarty, współtworzony z publicznością.
Czytaj więcej
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.