Sto milionów złotych obiecał Muzeum Powstania Warszawskiego już 1 sierpnia poprzedniego roku premier Donald Tusk. Na potrzebę wsparcia finansowego muzeum zwrócił uwagę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Te środki powinny zostać przeznaczone na przygotowany już kilka lat temu projekt rozbudowy muzeum.
Już ponad sześć lat temu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję rozbudowy muzeum, który wygrała pracownia Nizio Design International. Zakłada ona m.in. wybudowanie nowego pawilonu przy ulicy Towarowej. Parterowy budynek z zielonym dachem mieściłby strefę wejściową z szatnią, kasami i sklepem. Podziemnym przejściem pawilon łączyłby się z głównym gmachem muzeum. Pod ziemią przewidziano nowe audytorium na 300 osób i magazyny. Pierwotnie zakładano, że budowa rozpocznie się w 2021 r., ale nie wbito nawet pierwszej łopaty. Po otrzymaniu odpowiednich środków rozbudowa może potrwać ok. 3,5 roku.
Czytaj więcej
Niezwykle popularne Muzeum Powstania Warszawskiego zmieni się. Zbudowane zostanie nowe wejście od ul. Towarowej.
Umowa na współprowadzenie Muzeum Powstania Warszawskiego
Okazało się, że przekazanie obiecanej dotacji nie jest takie proste. Rozwiązaniem okazała się zmiana formuły finansowania muzeum. Resort kultury postanowił współprowadzić tą placówkę razem z miastem stołecznym Warszawą.
Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła odpowiednią uchwałę dopiero 28 listopada 2024 r. i tym samym zaakceptowała treść umowy uzgodnionej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przyjęła nowy statut instytucji. Umowa została podpisana 31 grudnia 2024 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Została ona zawarta na pięć lat i gwarantuje, że minister kultury przekaże muzeum obiecane przez premiera 100 mln zł na rozbudowę siedziby, a dodatkowo kwotę dotacji na wydatki bieżące, w tym na utrzymanie i remonty obiektów, w wysokości nie mniejszej niż 2 mln zł. Te środki, jak podał w odpowiedzi na interpelację poselską ówczesny wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec, zostały zaplanowane w części 24 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, budżetu państwa na 2025 r. Środki finansowe będą przekazywane po akceptacji i analizie „Programu Inwestycji” ze strony MKiDN, zgodnie z ustalonym w nim harmonogramem.