Maleje liczba bezrobotnych poniżej 25 lat

O niemal 100 tys. w ciągu ostatniego półrocza zmalała liczba bezrobotnych w wieku poniżej 25 lat.

Publikacja: 13.08.2014 02:04

Maleje liczba bezrobotnych poniżej 25 lat

Foto: 123RF

Z raportu przygotowanego przez resort pracy, do którego dotarła „Rz", wynika, że o ile na koniec ubiegłego roku w pośredniakach zarejestrowanych było 401 037 osób przed 25. rokiem życia (stanowili 18,6 proc. wszystkich bezrobotnych), to dziś w rejestrach figuruje 309 944 młodych (czyli 16,2 proc.).

Po raz pierwszy od pięciu lat liczba bezrobotnych w młodym wieku spadła poniżej 400 tys. Przykładowo pięć lat temu przekraczała 420 tys.

– W tym roku urzędy pracy pieniądze na aktywizację bezrobotnych dostały już na przełomie stycznia i lutego. Potem były kolejne. Takie działania przynoszą efekty – mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Od stycznia wydatki z Funduszu Pracy na bezrobotnych do 25. roku życia przekroczyły już 455 mln zł. Pieniądze trafiły do 111 532 osób.

Jednak kluczowym okresem dla rynku pracy jest wrzesień, kiedy zwyczajowo młodzi po zakończonych wakacjach i pracach sezonowych idą się zarejestrować. – Mam nadzieję, że dużego wzrostu nie będzie, bo przedsiębiorcy, mając coraz większe problemy ze znalezieniem kadry, chętniej inwestują w przyuczenie do pracy młodych, jeśli widać, że są zmotywowani – tłumaczy Męcina.

Potwierdza to Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie. – Zauważyliśmy, że pracodawcy są bardzo zainteresowani zatrudnianiem stażystów i często o nich pytają – opowiada.

Z danych ministerstwa wynika, że wśród wszystkich ofert, które wpłynęły w pierwszym półroczu do pośredniaków, oferty staży stanowiły 27,7 proc. To dlatego, że jest to dla przedsiębiorców szansa na pozyskanie pracownika bez ponoszenia kosztów (bo te pokrywa państwo). A że ten początkowo niewiele umie? Nie szkodzi. Właściciele firm traktują staże jako dodatkowy semestr edukacji, kiedy młodzi zdobywają zawodowe szlify, których nie uzyskali na uczelni.

– Płacimy za błędy systemu edukacji. Brak współpracy szkół i uczelni z biznesem powoduje, że koszty ukształtowania jednego pracownika są podwójne. Z jednej strony płacimy za naukę, z drugiej – za przygotowanie zawodowe – zwraca uwagę Męcina.

Więcej ofert dla młodych jest także na otwartym rynku pracy.

– Przybywa ich zwłaszcza w produkcji. Tyle że są to stanowiska, na których zarabia się do 2 tys. zł i nie zawsze młodzi się na to decydują. Ci, którzy są w stanie schować ambicję do kieszeni, zajęcie dostają bez problemu – mówi Krzysztof Inglot z agencji pracy Work Service. – Ci, którzy ukończyli studia, mają do wyboru albo powolne szukanie pracy w sektorze usług, albo wyjazd za granicę. Coraz więcej osób, które nie mogą znaleźć w Polsce zajęcia, już nie idzie się rejestrować do urzędu, ale od razu wyjeżdża – dodaje Inglot.

Z jego obserwacji wynika, że młodzi najczęściej wybierają Wielką Brytanię, Holandię i kraje skandynawskie, rzadziej Niemcy. – Chodzi o to, by dostać pracę w kraju anglojęzycznym. Tam ze swoją znajomością języka mogą trafić na lepszą ofertę i częściej też mogą awansować – mówi Inglot.

Na jeszcze inny aspekt sprawy zwraca uwagę Jerzy Kędziora. Jak mówi, w Chorzowie już od lat jest ujemny przyrost demograficzny, a miejska społeczność starzeje się w zawrotnym tempie. – Z roku na rok młodych będzie w pośredniakach coraz mniej – podsumowuje.

Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego