Notariusze otrzymali prawo do wydawania aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego i testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych (art. 95a prawa o notariacie, dalej: ustawa). Stwierdzenie nabycia spadku może więc nastąpić tak w drodze postępowania sądowego, jak i przed notariuszem.
Warunkiem sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia jest zgodny wniosek wszystkich uczestników tego postępowania (wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi). W efekcie ustawa ogranicza to poświadczenie jedynie do spraw niespornych.
Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia zawierający odpowiednie oświadczenia wiedzy i woli spadkobierców. Następnie sporządza ten akt, jeśli nie ma wątpliwości co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku (art. 95e § 1 ustawy). Sam akt poświadczenia dziedziczenia ma jedynie charakter deklaratoryjny. Dopiero jego rejestracja w systemie informatycznym nadaje mu wiążącą moc prawną identyczną z tą, jaką ma postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku.
Zważywszy, iż zakres regulacji ustawowej wyłącza z katalogu przypadków nadających się do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia sytuacje sporne, a także wypadki dziedziczenia na podstawie tzw. testamentów szczególnych, wszystkie inne przypadki dziedziczenia ustawowego i testamentowego powinny umożliwiać sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Co więcej, art. 95e ustawy wskazuje, iż notariusz może odmówić sporządzenia tego aktu, jeżeli ma wątpliwości co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku, jak również w czterech enumeratywnie wymienionych wypadkach (np. gdy spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem).
Z wykładni obowiązujących przepisów ustawy trudno wywieść wniosek, iż powinniśmy mieć problem z uzyskaniem poświadczenia dziedziczenia po zmarłym ojcu, będąc jedynym spadkobiercą i zarazem ostatnim z żyjących dzieci. Niestety, praktyka notarialna mogła nas do niedawna w tym względzie zaskoczyć.