Aktualizacja: 22.03.2016 05:35 Publikacja: 22.03.2016 05:35
Foto: 123RF
Ustawy pragmatyczne regulujące m.in. prawa i obowiązki funkcjonariuszy poszczególnych służb mundurowych ustalają też zasady ich wynagradzania – w tym termin wypłaty należnego im uposażenia. Jest ono, co do zasady, płatne miesięcznie z góry. Wypłata innych świadczeń pieniężnych odbywa się razem z nim albo w innych terminach wskazanych wprost w przepisach to regulujących. W tym zakresie wszystkie ustawy pragmatyczne są zgodne. Tylko niewiele z nich wskazuje jednak, iż w razie zwłoki w wypłacie uposażenia czy innych świadczeń oraz należności pieniężnych funkcjonariuszowi przysługują, na jego wniosek, odsetki ustawowe za opóźnienie od dnia, w którym uposażenie, inne świadczenie lub należność pieniężna stały się wymagalne. Tak wyrażone prawo do dochodzenia odsetek od nieterminowych wypłat przewidziano w art. 111 ust. 4 ustawy o Straży Granicznej, art. 227 ustawy o Służbie Więziennej, art. 165 ust. 4 ustawy o Służbie Celnej czy art. 75 ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W innych, np. w ustawie policji, takich unormowań nie ma. Nie znaczy to jednak, że funkcjonariusze tych służb zostali pozbawieni prawa do dochodzenia wskazanych odsetek. Gdyby tak było, obowiązek państwa polegający na terminowej wypłacie uposażenia pozbawiony byłby sankcji.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Policjanci, strażacy oraz strażnicy graniczni otrzymają dodatek mieszkaniowy w wysokości od 900 do 1800 zł - ogłosił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Wyniki badań pokazują, że Polacy oczekują pełnej transparentności wydatków publicznych. Aż 97 proc. uważa, że faktury i umowy powinny być w pełni jawne. Tymczasem Centralny Rejestr Umów, który miał ułatwić walkę z korupcją, wpadł w poślizg.
O „połowicznym przełomie” w negocjacjach z rządem donoszą związkowcy służb mundurowych podległych MSWiA. Chodzi o świadczenie mieszkaniowe, które miałoby wynieść tyle, ile wynosi w wojsku.
Komisja ds. Pegasusa to nieuprawnione zgromadzenie posłów. Moje stawiennictwo na jej posiedzeniu stanowiłoby oczywiste złamanie prawa – mówi „Rz” Bogdan Święczkowski, prezes TK. I przypomina Donaldowi Tuskowi, że uporczywe niepublikowanie wyroków Trybunału stanowi delikt konstytucyjny oraz może wypełniać znamiona czynu zabronionego.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w nocy doszło do samobójczej śmierci żołnierza, który brał udział w operacji „Bezpieczne Podlasie”.
Ta komisja nie może działać, udając się na nią dobrowolnie brałbym udział w działaniach nielegalnych, a być może w przestępstwie - mówił w rozmowie z TV Republika były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Po udzieleniu wywiadu w holu TV Republika Ziobro został zatrzymany przez policję.
Pułkownik rezerwy Krzysztof G., prawa ręka byłego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka i współpracownik byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza, usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z niewłaściwym przetwarzaniem i posiadaniem informacji niejawnych o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas