Sąd Najwyższy uznał skargę na odmowę zarejestrowania komitetu wyborczego Sławomira Grzywy

Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę jednego z kandydatów w wyborach na decyzję PKW o odmowie zarejestrowania jego komitetu wyborczego. Kandydat nie zebrał wymaganego tysiąca podpisów poparcia, gdyż odstąpił od ich zbierania z powodu zagrożenia koronawirusem.

Aktualizacja: 23.03.2020 15:21 Publikacja: 23.03.2020 14:14

Sąd Najwyższy uznał skargę na odmowę zarejestrowania komitetu wyborczego Sławomira Grzywy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych skargi pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP Sławomira Grzywy wniesionej na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 16 marca 2020 r. w sprawie odmowy przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu tego Komitetu, uznał skargę za zasadną i nakazał zarejestrowanie komitetu pomimo, że nie przedstawił on wymaganej liczby tysiąca podpisów poparcia.

4 marca pełnomocnik wyborczy złożył wykaz ponad 1000 podpisów poparcia, ale PKW uznała, że był on wadliwy z kilku względów. Jedynie 753 podpisy zostały złożone z zachowaniem wymagań formalnych przewidzianych Kodeksem wyborczym, ale nie można ich uznać za prawidłowe udzielenie poparcia kandydatowi, bo wszystkie  figurują na arkuszach, które są opatrzone niewłaściwą adnotacją (niebędącą dosłownym powtórzeniem formuły wyrażonej w art. 303 § 1 pkt 3 kodeksu wyborczego). Ostatecznie PKW uznała, że kandydatowi nie udzielono ani jednego głosu poparcia i wyznaczyła kandydatowi 3 dni (do 12 marca 2020 r.) na usunięcie wady, czyli przedstawienie prawidłowego wykazu obywateli na arkuszach, których adnotacja powinna ściśle korespondować z formułą wyrażoną w Kodeksie wyborczym.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok