W postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada ponoszenia kosztów postępowania przez organ. Wyjątek od tej zasady wprowadzono w art. 262 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Przewidziano w nim, że stronę obciążają koszty postępowania, które:
- wynikły z jej winy (np. gdy z powodu nieusprawiedliwionego niestawienia się strony konieczne było ponowne wezwanie świadka) bądź
- zostały poniesione w interesie lub na żądanie strony, a nie wynikają z ustawowego obowiązku organów prowadzących postępowanie.
Czytaj też: Zwolnienie z kosztów postępowania administracyjnego
W orzecznictwie podnosi się, że wina strony, o której mowa w tym przepisie, musi być rozumiana zarówno materialnie, jak i formalnie. Ustalenie winy strony powinno być oceniane w kontekście całej materii będącej przedmiotem postępowania administracyjnego, bez ograniczenia się wyłącznie do kwestii formalnych związanych z tokiem postępowania (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 13 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Rz 232/18, LEX nr 2550455). Koszty postępowania poniesione w interesie strony to koszty dodatkowych czynności dowodowych - np. dodatkowych biegłych powołanych na żądanie strony na okoliczności faktyczne, które były już, w ocenie organu, w pełni ustalone. Organ ponosi koszty postępowania administracyjnego w takich granicach, w jakich wypełnia swoje obowiązki dowodowe, będące jednocześnie jego obowiązkami ustawowymi (por. np. wyrok WSA w Warszawie z 17 października 2017 r., sygn. VI SA/Wa 1198/17, LEX nr 2457875). W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 października 2017 r. (sygn. I OSK 3458/15, LEX nr 2398056) podkreślono, że odstąpienie od wskazanej wyżej zasady, określającej na kim ciąży obowiązek ponoszenia kosztów postępowania, może nastąpić tylko na podstawie przepisu szczególnego. W uzasadnionych przypadkach organ może zażądać od strony zaliczki w określonej wysokości na pokrycie kosztów postępowania (art. 262 § 2 k.p.a.).