Koronawirus: rozprawa online jako mus?

Obecne brzmienie przepisu wyklucza możliwość przeprowadzania rozpraw w tradycyjny sposób.

Aktualizacja: 31.05.2020 10:38 Publikacja: 31.05.2020 00:01

Koronawirus: rozprawa online jako mus?

Foto: AdobeStock

Ustawa zwana potocznie tarczą 3.0 weszła w życie 16 maja 2020 r. Zawiera wiele regulacji dotyczących funkcjonowania sądów powszechnych.

W pracach legislacyjnych Rada Ministrów wprowadziła do swojego projektu ustawy autopoprawkę nr 344-A. Zgodnie z uzasadnieniem do tej poprawki wprowadzane zmiany (m.in. art. 15zzs1) miały na celu usprawnienie pracy sądów w okresie epidemii i bezpośrednio po nim.

Ustawodawca zdecydował się na możliwość procedowania w tzw. rozprawie odmiejscowionej, z użyciem środków porozumiewania się na odległość oraz zwiększenia liczby spraw rozpoznawanych na posiedzeniach niejawnych.

Czytaj także: Rafał Krawczyk: Link do rozprawy online przyniesie w torbie listonosz

Dopuszczono także możliwość rozpoznania na posiedzeniu niejawnym apelacji wnoszonych przed 7 listopada 2019 r., co należy uznać za dobry krok w kierunku usprawnienia pracy sadów. Literalna wykładnia art. 15zzs1, zamiast jednak przyczynić się do przyspieszenia procedowania, może doprowadzić do znacznego utrudniania funkcjonowania sądów. Artykuł 15zzs1 jest bowiem sformułowany w sposób kategoryczny, a więc nakazuje sądowi przeprowadzenie tzw. rozprawy odmiejscowionej, z użyciem środków porozumiewania się na odległość w okresie epidemii (oraz roku od jej ustania).

Obecne brzmienie przepisu wyklucza możliwość przeprowadzania rozpraw w tradycyjny sposób, co może znacznie utrudnić rozpoznawanie setek tysięcy spraw cywilnych z udziałem świadków lub osób, które nie są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników.

O ile w przypadku profesjonalnych pełnomocników przeprowadzanie rozpraw w drodze wideokonferencji nie powinno stanowić problemów, to w przypadku osób, które nie mają na co dzień kontaktu z wymiarem sprawiedliwości, taka obowiązkowa forma komunikacji z sądem może prowadzić do znacznego ograniczania prawa do sądu.

W art. 15zzs1 powinno znaleźć się sformułowanie, które umożliwiłoby przeprowadzenie rozprawy na odległość, a nie nakazywało. Tym bardzie że w toku prac w Sejmie Klub Parlamentarny PiS wprowadził poprawkę wydłużającą obowiązek przeprowadzania rozpraw na odległość aż do upływu roku od ustania epidemii.

Autor jest radcą prawnym

Podatki
Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Podatki
Podatkowa ulga dla frankowiczów jeszcze przez dwa lata
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo w Polsce
Firma nie ukryje stosowania AI? Związkowcy triumfują, biznes się niepokoi
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Prawo drogowe
Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu