Tomasz Kamiński

Zarządzanie ryzykiem ze strony zewnętrznych dostawców usług ICT

Rozporządzenie DORA wymaga, aby podmioty finansowe dysponowały solidnymi i udokumentowanymi ramami zarządzania ryzykiem związanym z ICT, w tym ryzykiem ze strony zewnętrznych dostawców usług ICT.

Nie wszystkie TFI będą podlegać pod rozporządzenie DORA

Obowiązek utworzenia zgodnych z unijnymi wymogami ram zarządzania ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa zależy od osiągnięcia określonych progów zarządzanych aktywów. Ale czujność powinny zachować również TFI „podprogowe”.

Whistleblowing: Jak zachęcać sygnalistów do zgłaszania naruszeń?

Wraz z rozpoczęciem roku rząd wrócił do prac nad ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która ma wdrożyć do krajowego porządku dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, publikując w dniu 11 stycznia br. nową wersję projektu ustawy wraz z pismem kierującym projekt do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Whistleblowing a RODO. Jak zapewnić ochronę tożsamości sygnalistów

Mimo, że termin na implementację unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii minął w grudniu 2021 r., a od 17 grudnia 2023 r. już nie tylko najwięksi pracodawcy i podmioty regulowane, ale również podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje lub świadczy pracę od 50 do 249 osób, powinny ustanowić wewnętrzne procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa, to prace nad krajową ustawą nadal nie zostały zakończone. Wbrew zapowiedziom Minister Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 20 października 2023 r. o zbliżającym się końcu prac procesu rządowego, projekt nie został skierowany do Sejmu przed końcem kadencji.

Nowa regulacja wezwań na sprzedaż lub zamianę akcji

Już 30 maja 2022 r. wejdą w życie zmiany w zakresie ogłaszania i przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych przyjęte nowelą ustawy o listach zastawnych.

Tarcza finansowa 2.0: firmy nadal czekają na pieniądze

Trzecia fala pandemii przyniosła zaostrzenie restrykcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w wielu obszarach gospodarki. Tymczasem wielu przedsiębiorców wciąż nie może doczekać się wsparcia w ramach tzw. Tarczy Finansowej 2.0, która, co warto przypomnieć, miała stanowić zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstw oraz ochronę miejsc pracy związku z drugą falą pandemii koronawirusa, z jesieni ubiegłego roku.

Tarcza 7.0 już obowiązuje. Co oznacza dla firm?

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów rozszerza możliwość korzystania z instrumentów wsparcia przedsiębiorców w zakresie: świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, świadczenia postojowego, dotacji od starosty oraz zwolnienia ze składek ZUS.

Tarcza finansowa 2.0 – kto i jak może sięgnąć po subwencję?

Tarcza finansowa 2.0 to wsparcie finansowe z Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm w okresie pandemii.

Koronawirus: rozprawa online jako mus?

Obecne brzmienie przepisu wyklucza możliwość przeprowadzania rozpraw w tradycyjny sposób.

Jak zachować płynność finansową – wskazówki dla przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa

Sytuacja wywołana epidemią wirusa SARS-CoV-2 wymaga opracowania przez przedsiębiorców strategii działania, która pozwoli na przetrwanie trudnego okresu, zapewniając ciągłość działania firmy w jego trakcie oraz po zakończeniu stanu epidemii.