Rewolucja w TK poczeka. Są różnice zdań w koalicji

Sejm nie rozpocznie w tym tygodniu rozprawy z Trybunałem Konstytucyjnym w obecnym składzie — dowiedział się Onet. Powodem ma być brak porozumienia koalicjantów co do treści uchwał, które miały rozpocząć rewolucję w sądzie konstytucyjnym.

Publikacja: 06.02.2024 13:04

Rewolucja w TK poczeka. Są różnice zdań w koalicji

Foto: PAP/Paweł Supernak

dgk

Z informacji Onetu wynika, że odłożenia sprawy co najmniej do kolejnego posiedzenia Sejmu chciał marszałek Szymon Hołownia, który gości na Litwie. W rozmowie z dziennikarzami lider Polski 2050  wyraził wątpliwość, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu uda się przeprowadzić głosowania w tej sprawie. 

Czytaj więcej

Jak uzdrowić Trybunał Konstytucyjny. Decyzje mają zapaść szybko

Koalicjanci spierają się o sposób wprowadzania zmian w TK

- Nie zanosi się na to, by Sejm miał się tą sprawa zająć na najbliższym posiedzeniu — powiedział w poniedziałek w Wilnie Szymon Hołownia. 

Także Ludowcy chcą czasu na lepsze przygotowanie zmian w TK.

— Nie ma zgody co do tego, czy iść w tej sprawie ścieżką stricte prawną, czy dodawać do tych uchwał jeszcze elementy publicystyki politycznej. To jest niezwykle istotne i tu nie ma na razie porozumienia — usłyszał Onet od polityka PSL.

- Obywatele widzą, że Trybunał Konstytucyjny jest zainfekowany bezprawnością. Wszyscy wiemy, że trzeba to zmienić, więc jest to wyłącznie kwestia kalendarza. Póki co w harmonogramie Sejmu tego punktu nie ma, ale nie oznacza to, że nie może się tam znaleźć - mówił z kolei wicemarszałek Piotr Zgorzelski (PSL-TD).

Lewica popiera uchwały, ale nie chce się zgodzić na zmiany w konstytucji, które  proponuje m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (nowy rozdział w Konstytucji RP poświęcony Trybunałowi). Ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego uważa, że z Prawem i Sprawiedliwością nie można korygować ustawy zasadniczej, bo PiS ma na koncie wielokrotne jej złamanie.

W poniedziałek Robert Biedroń z Nowej Lewicy powiedział w TVN24 , że zapadły decyzje w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

- W tym tygodniu wydarzą się rzeczy, które będą zmieniały bieg historii Trybunału Konstytucyjnego — mówił.  

Czytaj więcej

Władysław Kosiniak-Kamysz o zmianach w TK i sądownictwie: Jeszcze trochę czasu

Zmiana konstytucji na horyzoncie

Ale propozycja Kosiniaka — Kamysza zdaje się zdobywać poparcie w kręgach bliskich premierowi. Główny legislator rządu Maciej Berek uważa, że sejmowe uchwały ws. TK byłyby nieskuteczne, a  jedyną ścieżką, która uporządkowałaby sytuację, jest zmiana konstytucji w taki sposób, aby na nowo wykreować Trybunał Konstytucyjny.

-  Chodzi o to, aby wybrać części składów nowego trybunału na różne okresy, a nie na pełną kadencję, aby nie było wrażenia, że parlament chce zawłaszczyć skład personalny TK — powiedział Maciej Berek w rozmowie z Business Insider Polska.

Przypomnijmy, że do zmiany konstytucji potrzebna jest większość co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz poparcie Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej

Panel prawników

Panel prawników: Czy uchwały sejmowe mogą być podstawą do wprowadzania zmian w prawie?

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?