Senat uchwalił poprawki do noweli o SN odblokowującej środki z KPO

Senat wprowadził poprawki opozycji do noweli ustawy o SN, które Sejm wcześniej odrzucił, ale dodatkowo je rozszerzył. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który będzie próbował je odrzucić.

Publikacja: 31.01.2023 22:37

Senat uchwalił poprawki do noweli o SN odblokowującej środki z KPO

Foto: Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu

Wniosek o odrzucenie ustawy został odrzucony, podobnie wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senat przyjął natomiast 14 poprawek głosowanych łącznie.

Strona rządowa jest przeciwna istotnym zmianom do uzgodnionych, jak zapewnia, z Komisją Europejską rozwiązań wdrażających tzw. kamienie milowe, które mają odblokować wypłaty funduszy z KPO.

Senat w jednej z poprawek nie zgadza się na przeniesienie sędziowskich dyscyplinarek i testów niezależności do NSA, i chce je przekazać Izbie Karnej Sądu Najwyższego, z zastrzeżeniem aby w tych sprawach orzekali wyłącznie sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem, czyli z tzw. starego nadania. Co więcej senatorowie chcą, by ta Izba zajmowała się dyscyplinarkami innych profesji prawniczych i wolnych zawodów. W konsekwencji chce likwidacji działającej od pół roku Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Kolejna poprawka przewiduje unieważnienie z mocy ustawy wszystkich orzeczeń zlikwidowanej wcześniej Izby Dyscyplinarnej SN.

Choć pisowska wersja noweli rozszerza inicjowanie testu niezależności sędziów (w praktyce chodzi głównie o nowych), aby mogły to czynić nie tylko strony postępowania, ale także skład sędziowski, to Senat rozszerza to uprawnienie także na pojedyńczego sędziego, co więcej mniejszą wagę przy tej ocenie przykłada do okoliczności konkretnej sprawy.

Czytaj więcej

Ustawa o Sądzie Najwyższym z poprawkami Senatu. Senatorowie rozpatrzą propozycje komisji

Choć w trakcie prac parlamentarnych opozycja dużo mówiła, że o cofnięciu pisowskich zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa (czyli powrotu do wybory sędziowskiej części KRS przez sędziów), to formalnie opozycja takiej poprawki nie zgłosiła, a jak powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski dla tej kwestii Senat przygotował projekt odrębnej noweli.

Szymon Szynkowski vel Sęk minister ds. Unii Europejskiej powiedział, że ustawa nie ma kompleksowo zreformować sądownictwa, ale przełamać impas w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie odblokowania funduszy z KPO, nowela może być argumentem w staraniach o uchylenie kar naliczanych Polsce za brak zmian w sądownictwie.

Wicemarszałek Michał Kamiński argumentował za odrzuceniem ustawy jako niekonstytucyjnej, senator Marek Borowski wskazywał zaś, żeby niekonstytucyjności przeciwdziałać poprawkami, a ustawy nie odrzucać, nie tylko ze względu na szanse uzyskania pieniędzy z Brukseli, ale też dlatego, że bez tej noweli zostanie gorsza, obecna ustawa.

Poprawki Senatu trafią teraz do Sejmu, który może je odrzucić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a jak tego nie zdoła zrobić to ustawa z nieodrzuconymi poprawkami trafi na biurko prezydenta.

Prezydent, który zgłaszał zastrzeżenia do tej ustawy i deklarował, że nie podpisze jej, gdyby naruszała jego kompetencję do niepodważalnych prawnie nominacji sędziowskich, ma 21 dni na podpisanie ustawy lub skorzystanie z weta. Sejm może odrzucić weto większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent może też wystąpić do TK z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją, co wstrzymałoby termin na podpisanie ustawy lub nie, do czasu aż TK się wypowie. Może wreszcie podpisać ustawę i zacznie ona obowiązywać, a następnie wystąpić do TK o zbadanie jej konstytucyjności już w zwykłym trybie.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego