Tomasz Pietryga: Kłopotliwe zalecenie von der Leyen

Formułowanie przez KE oczekiwań i sygnały o gotowości do reform płynące ze strony polskiego rządu mogą wskazywać, że porozumienie ciągle jest możliwe. A finał unijnego szczytu wcale nie musi być porażką Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 20.10.2021 19:17

Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki

Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Albert Zawada

Ursula von der Leyen przedstawiła Polsce podczas wtorkowej debaty w PE trzy „zalecenia" jako warunek tego, by pieniądze z Funduszu Odbudowy zostały odblokowane. Dwa z nich są do spełnienia, jeżeli PiS wykaże polityczną otwartość na porozumienie, z trzecim może być trudniej.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej, czyli pierwsze zalecenie, jest już przesądzona. Drugie brzmi: „należy odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości", co również jest wykonalne. Niemka miała zapewne na myśli Krajową Radę Sądownictwa. Powrót do starego trybu wyboru sędziowskiej części KRS, bez wpływów politycznych. Pojawiające się w mediach w dniu debaty w Strasburgu przecieki o rozważanych przez rząd różnych opcjach reformy KRS nie są raczej przypadkowe. Czas sprzyja resetowi Rady, gdyż już wiosną mija pięcioletnia kadencja tego organu.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?