Tomasz Pietryga: Kłopotliwe zalecenie von der Leyen

Formułowanie przez KE oczekiwań i sygnały o gotowości do reform płynące ze strony polskiego rządu mogą wskazywać, że porozumienie ciągle jest możliwe. A finał unijnego szczytu wcale nie musi być porażką Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 20.10.2021 19:17

Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki

Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Albert Zawada

Ursula von der Leyen przedstawiła Polsce podczas wtorkowej debaty w PE trzy „zalecenia" jako warunek tego, by pieniądze z Funduszu Odbudowy zostały odblokowane. Dwa z nich są do spełnienia, jeżeli PiS wykaże polityczną otwartość na porozumienie, z trzecim może być trudniej.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej, czyli pierwsze zalecenie, jest już przesądzona. Drugie brzmi: „należy odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości", co również jest wykonalne. Niemka miała zapewne na myśli Krajową Radę Sądownictwa. Powrót do starego trybu wyboru sędziowskiej części KRS, bez wpływów politycznych. Pojawiające się w mediach w dniu debaty w Strasburgu przecieki o rozważanych przez rząd różnych opcjach reformy KRS nie są raczej przypadkowe. Czas sprzyja resetowi Rady, gdyż już wiosną mija pięcioletnia kadencja tego organu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok