Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziów SN. Adam Roch nie chciał orzekać

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - zawieszona przez TSUE - miała w poniedziałek decydować, czy uchylić immunitet sędziemu SN Andrzejowi Stępce. Posiedzenie nie doszło jednak do skutku, bowiem nie stawił się jeden z trzech sędziów ID, Adam Roch.

Publikacja: 06.09.2021 09:46

Sędzia SN Andrzej Stępka

Sędzia SN Andrzej Stępka

Foto: PAP/Rafał Guz

mat

Przypomnijmy, iż w lipcu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE, Rosario Silva de Lapuerta, zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej

TSUE: Polska ma natychmiast zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Tymczasem jak podaje portal oko.press już w poniedziałek 6 września 2021 o godz. 10:00 zbierze się trzyosobowy skład Izby, by rozpoznać wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Andrzejowi Stępce ze starej, legalnej Izby Karnej.

Oprócz sprawy sędziego SN Andrzeja Stępki Izba chce 22 września wydać nielegalną decyzję ws. immunitetu sędziego SN Marka Pietruszyńskiego (również z Izby Karnej), a 14 października zdecydować o immunitecie prof. Włodzimierza Wróbla, też sędziego SN z Izby Karnej.

Czytaj więcej

Czy to już rozłam w Izbie Dyscyplinarnej SN?

O uchylenie immunitetów sędziom SN wystąpiła w marcu Prokuratura Krajowa. Twierdzi, że sędziowie Stępka, Pietruszyński i Wróbel doprowadzili do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładach karnych.

Czytaj więcej

Prokuratura chce uchylenia immunitetu trzem sędziom SN. Jest wniosek

Poniedziałkowe posiedzenie Izby Dyscyplinarnej nie odbyło się, ponieważ nie stawił się sędzia Adam Roch.

Oświadczenie sędziego Adama Rocha

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami, jakobym w dniu dzisiejszym w sposób nieusprawiedliwiony nie stawił się na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. I DI 21/21 informuję, iż o podjętej przeze mnie decyzji o nieuczestniczeniu w planowanym na dzień 6 września br. posiedzeniu i jego przyczynach poinformowałem w bezpośredniej rozmowie pozostałych członków składu orzekającego w dniu 2 września 2021 roku. Przestrzeganie przepisów Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz pozostałych obowiązujących przepisów prawa krajowego i międzynarodowego stanowiło i stanowi wyłączną podstawę podejmowanych przeze mnie działań jako sędziego Sądu Najwyższego.


Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?