Video mapping w Polsce

W Polsce rozwija się video mapping, technika projekcji, która jest zarazem nowym gatunkiem sztuki i promocji - pisze Tomasz Gromadka

Publikacja: 19.10.2010 15:53

video mapping

video mapping

Foto: materiały prasowe

Polega na wyświetlaniu animacji, głównie na budynkach.

- Ale także na krzesłach czy pąkach kwiatów, choć nie są tak spektakularne jak wykorzystujące architekturę - opowiada Piotr Kośmider z Frameworx i One Day Studio. - Tworzymy cyfrową mapę budynku, umieszczamy na niej efekty graficzne i wyświetlamy na fasadzie. Nie są to tradycyjne projekcje, ponieważ powstają na obiektach przestrzennych, a nie na płaskich powierzchniach.

[wyimek][link=http://www.rp.pl/galeria/9131,1,551503.html]Zobacz galerię zdjęć[/link][/wyimek]

[srodtytul] Sztuka w służbie rozrywki[/srodtytul]

We wrześniu na Pałacu Staszica w Warszawie zrealizowano video mapping przedstawiający m.in. dramatyczną historie tego zabytku. Twórcy z One Day Studio i Frameworx przypomnieli o zniszczeniach w czasie Powstania Warszawskiego - w oknach wirtualnego obiektu nałożonego na realny, pojawiał się ogień. W dalszej części widowiska zamieniono budowle w grobowiec faraona - projekcja dotyczyła bowiem, m.in. archeologicznych badań PAN-u, którego siedzibą jest pałac. - Zabawa budynkiem robi wrażenie na widzach - twierdzi Kośmider. - Przekształcamy coś co wydaje się stałe i nieruchome.

Jednak nie wszystkie obiekty nadają się do video mappingu. - Najlepsze są jasne budowle z wysokimi kolumnami i różnymi zagłębieniami - mówi Maciej Cłapiński ze studia Trias.

Firma zrobiła monumentalną animację na krakowskich Sukiennicach - poprzez feerie barw i graficznych efektów opowiedziano historię miasta. - To magiczna technika - przyznaje Kośmider. - Można wyjąć kolumnę z budynku, przestawić ją w inne miejsce albo sprawić, że wyrośnie z niej drzewo i wokół zaczną latać ptaki.

Technologia jest jednak kosztowna, a projekcje wykonuje się jednorazowo - dlatego potrzebni są sponsorzy. Polskie video mappingi zwykle kończą się reklamami firm, dołączonymi do widowisk. Znane marki często stosują tą technikę do promowania nowych produktów.

- Jest to sztuka, która sprawdza się w marketingu - twierdzi Cłapiński. Piotr Kośmider widzi jej wiele zastosowań. - Można ją wykorzystać jako scenografię teatralną, ale także, np. w reklamie piwa.

Na poznańskim Pałacu Raczyńskich, rok temu, zrobiono animację będącą zabawą formą budynku, bez odniesień do jego historii.

- Ludzie uwielbiają iluzje - mówi grafik Arkadiusz Nowakowski, jeden z autorów widowiska. - Tego typu projekcje zacierają granicę między fikcją, a rzeczywistością. Są środkiem wyrazu, tak jak film czy książka. Mogą być zarówno sztuką, jak i rozrywką.

Video mappingi mają stałe motywy wizualne. Często w animacjach pojawia się woda wylewająca się z okien i efekt osypywania się murów budynku. - Doskonale obywają się bez słów - twierdzi Kośmider. - Sama muzyka i obraz przyciągają uwagę.

W listopadzie wybitny reżyser Peter Greenaway wykorzysta tą technikę w spektaklu na otwarcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

[srodtytul]Cudowna technologia [/srodtytul]

- Video mapping może być wykonywany tylko w ciemności, dlatego rozwinął się w krajach o tradycji nocnego życia - twierdzi Kośmider. - Pierwsze projekcje powstawały kilka lat temu w Australii; w Europie przodowali Francuzi. Na rozpoczęcie prezydencji Belgii w Unii Europejskiej, w lipcu tego roku, zrealizowano widowisko na zabytkowym budynku w Brukseli. Wywołano wrażenie, że latają po nim motyle, z dachu spadają kolorowe piłki, a fasada przechyla się w różne strony.

Technologia wykorzystywana w projekcjach rozwija się błyskawicznie. - Niedługo video mappping przypominać może trójwymiarowe filmy - widzom rozdawane będą specjalne okulary 3D - mówi Cłapiński. - Wywołamy, np. wrażenie, że budowle poruszają się w stronę oglądających.

Twórcy gatunku starają się zaskakiwać publiczność.

- Chciałbym, aby mocniej działał na wyobraźnię - zdradza Kośmider. - Obecnie jest kilkuminutową atrakcją. Marzy mi się projekcja z Godzillą wspinającą się na budynek. A na gotyckiej katedrze pokazałbym życie średniowiecznego miasta. Widowisko może stać się interaktywne.

- Gdyby wyświetlać animacje na lustrach, widzowie przeglądający się w nich, mieliby wrażenie uczestnictwa w wykreowanym świecie - opowiada Kośmider. Jakie budynki w Polsce mogą być atrakcyjne dla video mappingu?

- Pałac Kultury, gdyby go umyć - odpowiada Kośmider

- Moim marzeniem jest projekcja na Pałacu Prezydenckim - dodaje Cłapiński.

 

 

 

 

 

 

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie