Aktualizacja: 13.09.2020 11:08 Publikacja: 13.09.2020 10:57
7 zdjęć
ZobaczFoto: materiały organizatora
Aby ich życie wróciło do równowagi postanowili ścianę z syrenką po prostu zamalować. Praca, którą będzie można podziwiać w najbliższą niedzielę w podwarszawskim Konstancinie szczęśliwie uniknęła tak dramatycznego epilogu i wiąże się z nią ciekawa opowieść.
Portret namalowany tuszem na papierze przestawia Witolda-K, artystę sztuk wizualnych, który gościł w domu Picassa w 1967 roku w Notre-Dame-de-Vie na południu Francji. Witold-K odwiedził Picassa wraz ze swoim przyjacielem i do dziś świetnie pamięta tę wizytę.
„Nie wiedziałem, do kogo jedziemy. – wspomina, - Jacques Prévert powiedział tylko: „poznasz mojego przyjaciela”. Kiedy drzwi się otworzyły i zobaczyłem w nich postać Picassa, dostałem gęsiej skóry od głowy do stóp. Oni zaczęli natychmiast ze sobą gadać, a ja stałem z boku. Raptem Picasso się odwraca i patrzy na mnie niczym drapieżny puchacz. „To ten?” – pyta”.
Pokaz portretu i spotkanie z jego bohaterem rozpocznie się w niedzielę 13 września o 18.00 w ramach festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie.
Dzieło Picassa stało się dla Witolda-K rodzajem talizmanu i towarzyszy ono podczas najważniejszych jego wypraw. Teraz stało się zapowiedzią monograficznej wystawy Witolda-K „Od człowieka do czarnej otchłani”, otwartej od 27 września do 29 listopada roku w Galerii Hugonówki w Konstancinie Jeziornie. Tam zaprezentowanych zostanie ponad 50 prac, ze szczególnym uwzględnieniem premierowego wystawienia najnowszych obrazów w cykli black holes i samotność, które powstają w konstancińskiej pracowni Witolda-K, a także rzadko pokazywanych publicznie wczesnych prac artysty powstałych w latach 50., 60. i 70.
Witold-K do Francji, wyjechał na początku lat 60. na stypendium. Po przemyceniu do Maisons-Laffitte rękopisów Stanisława Cata-Mackiewicza dla Paryskiej Kultury stracił możliwość powrotu do Polski i na długie lata osiadł zagranicą. Francja a potem USA. Pobyt we Francji zaowocował wieloma ciekawymi relacjami m.in.z pisarką Françoise Sagan czy fotografem André Villersem. W kręgu jego najbliższych przyjaciół był Jacques Prévert, bardzo popularny w latach 60. francuski poeta i autor tekstów piosenek.
Ze względu na reżim sanitarny ilość miejsc na spotkanie ograniczona. Obowiązują akredytacje dziennikarskie (magdallena.mich@gmail.com), a dla zwiedzających bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna w dniu wydarzenia.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Sieć franczyzowa VeloBanku dynamicznie rośnie. Obecnie dysponuje 100. punktami partnerskimi, a do końca 2025 roku uruchomionych zostanie kolejnych 60. To dziś szybko rozwijająca się sieć bankowa, dająca szereg korzyści dla partnerów. Lokalizacja w centrach dużych miast, wsparcie marketingowe, dostęp do szkoleń oraz technologiczne nowości w samych placówkach – to tylko niektóre benefity przyciągające nowych franczyzobiorców.
rozmowa | Wiele lat doświadczeń, globalne standardy, sprawdzone działające procedury – dla wielu potencjalnych kandydatów franczyza McDonald’s wydaje się być gotowym i prostym przepisem na sukces. Jak twierdzi Marek Mikusek, Franchising Director marki, „rozwój biznesu wymaga ciągłego, konsekwentnego zaangażowania ze strony franczyzobiorców, a sukces tkwi w odpowiedzialnym wyborze kandydatów i długofalowych partnerskich relacjach”. Jak zatem zacząć swój biznes pod złotymi łukami?
Europa traci konkurencyjność względem USA i Chin, stając się wyłącznie rynkiem zbytu uzależnionym od zewnętrznych dostawców. Transformacja musi być prowadzona, ale w taki sposób, by nie wyeliminować europejskiego przemysłu. Pomóc w tym może Europejski Fundusz Konkurencyjności.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
W Teatrze Capitol, odbyły się dwa pokazy premierowe hitowej komedii w reżyserii Wojciecha Adamczyka - „Boeing Boeing”. Druga uroczysta premiera połączona była z jubileuszem 30-lecia pracy artystycznej Mikołaja Krawczyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas