Kiedy i jak zmieniać pracę

Poradnik „Rz". Mimo kryzysu odchodzić z firmy i szukać zajęcia w innej? W tym szaleństwie może być metoda

Publikacja: 18.12.2012 20:46

Kiedy i jak zmieniać pracę

Foto: Fotorzepa, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak

Gdy kryzys coraz bardziej daje się we znaki, Polacy niechętnie zmieniają pracę. Z najnowszych danych GUS o aktywności ekonomicznej Polaków wynika, że w III kwartale tego roku liczba osób, które szukają nowej pracy, zmniejszyła się o prawie 8 proc. (w stosunku do podobnego okresu przed rokiem).

Na ogół, jeśli już ktoś szuka w tym czasie nowego zajęcia, to dlatego, że boi się utraty dotychczasowego. O rady dla tych, którzy mimo kryzysu odważą się zmienić pracodawcę, poprosiliśmy specjalistów od rynku pracy.

1. Dobry handlowiec poszukiwany właśnie w kryzysie.

– Oczywiście, pracę najlepiej zmieniać, kiedy sytuacja w gospodarce jest bardzo dobra. Wtedy najłatwiej znaleźć dobrą ofertę za godziwe pieniądze – mówi Monika Styczyńska, kierownik agencji Manpower w Warszawie. Ale nie wszystkim. Z obserwacji doradców personalnych wynika, że im trudniejsza sytuacja w gospodarce, tym łatwiej o nowe zajęcie dla dobrych handlowców, którzy nawet przy niekorzystnej koniunkturze będą potrafili sprzedawać i przynosić firmie zyski.

Trzeba jednak pamiętać, że zmiana pracy w okresie hossy to wysokie prawdopodobieństwo, że się ją straci przy najbliższym załamaniu na rynku. – Chodzi o to, że kiedy gospodarka się rozwija, firmy chętnie zatrudniają dodatkowych pracowników, którzy w pogarszającej się sytuacji są w pierwszej kolejności do zwolnienia – mówi Leszek Kurycyn z agencji rekrutacyjnej Randstad. Dlatego jego zdaniem, choć w kryzysie zajęcie zmienić trudniej, jeśli już się uda, to zazwyczaj jest to bardzo dobra praca na dłuższy czas.

2. Nie kończyć na wysłaniu CV.

Poszukiwanie nowego zajęcia warto rozpocząć nie od przeglądania ofert, ale od zastanowienia się nad tym, dlaczego chcemy zmienić pracę, na jaką, czy chcemy pracować w dużej firmie, czy raczej interesuje nas mniejsza organizacja. Następnie trzeba przemyśleć swoje dobre i słabe strony, przypomnieć całą historię swego zatrudnienia i dopiero siąść do pisania CV.

Jak szukać pracy? Podstawą jest oczywiście przeglądanie ogłoszeń w prasie czy w Internecie oraz odpowiadanie na nie. Rekruterzy radzą wyłapywać w nich te, które oferują pracę, która dla nas wiązałaby się z rozwojem kariery zawodowej, nauką dodatkowych umiejętności, a nie tylko podwyżką.

Ale zdaniem doradców, jeśli rzeczywiście pracownikowi zależy na zmianie dotychczasowego zajęcia, powinien robić więcej.

– Większość osób szuka pracy bardzo biernie – przegląda ogłoszenia i wysyła CV. Ale jeśli ktoś chce znaleźć dobrą ofertę, powinien sam odzywać się do tych firm, w których chciałby pracować – radzi Styczyńska. Dodaje, że takie działania sprawdzają się zwłaszcza w przypadku handlowców, od których wymaga się dużej aktywności.

Dobrym sposobem na zmianę pracy jest kontakt z agencją, która nie tylko pośredniczy w znalezieniu nowego zajęcia. Rekruterzy w niej zatrudnieni podpowiedzą, gdzie najlepiej szukać pracy. Często sami też dzwonią do swoich dotychczasowych klientów i pytają, czy znów nie szukają kogoś do pracy. Jeśli szukają – mogą podesłać im otrzymane od pracownika CV.

3. Kiedy nie szukać podwyżki.

Zmiana pracy wiąże się zazwyczaj z podwyżką. Pracę mniej płatną warto podjąć wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że w nowej firmie zdobędziemy takie umiejętności, które za jakiś czas pozwolą nam zarabiać znacznie więcej niż obecnie. – Ludzie zazwyczaj decydują się podjąć pracę, w której będą zarabiali co najmniej tyle samo, co obecnie – mówi Leszek Kurycyn.

Ile można zyskać na zmianie pracy? Zdaniem rekruterów co najmniej 10 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Tyle można otrzymać, decydując się przejść do większej firmy na identyczne stanowisko. Jeśli zmiana pracy wiąże się z awansem na wyższe stanowisko, pensje idą w górę o 20 proc.

4. Zebrać jak najwięcej informacji na temat nowej firmy.

Zmiana firmy to zawsze duże ryzyko. Może się okazać, że w nowej będzie się nam pracowało źle. Wynikać to może z kultury organizacyjnej firmy, np. jej zbyt formalnego czy za mało formalnego charakteru, lub nieodpowiadających nam godzin pracy. Wbrew pozorom to poważny problem, bo jeśli styl działania pracownikowi nie odpowiada, przestaje być on efektywny.

– Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zmianie pracy, radziłbym porozmawiać z byłymi lub obecnymi pracownikami nowej firmy, którzy nam o niej opowiedzą. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że trafimy w złe miejsce – mówi Kurycyn.

Ekspert odradza natomiast szukanie informacji w Internecie, bo w ten sposób nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy podane informacje są prawdziwe. – Chyba że są to serwisy zawodowe, opinie piszą w nich osoby podpisane imieniem i nazwiskiem – dodaje Kurycyn.

5. Czasami pracę zmienić trzeba.

Są dwie sytuacje, kiedy zmiana pracy staje się koniecznością.

– Nawet jeśli na rynku jest niepewnie, pracę warto zmienić wtedy, gdy w obecnej firmie nie odpowiada nam atmosfera. Każda inna zmiana poprzedzona powinna być gruntowną analizą – mówi Styczyńska.

Drugi moment, który zawsze jest dobry na zmianę pracy, to sytuacja, kiedy działamy w branży, która traci na znaczeniu. – Taki ruch jest zwykle odbierany bardzo pozytywnie, bo świadczy o tym, że pracownik cały czas trzyma rękę na pulsie, chce się uczyć i szuka sposobu, aby wykorzystać swoje umiejętności w innych dziedzinach – tłumaczy Kurycyn.

Niestety, może się tak zdarzyć, że przekwalifikowanie wiązać się będzie z czasowym obniżeniem wynagrodzenia, ale zazwyczaj dostaje się pensję porównywalną z dotychczasową.

Gdy kryzys coraz bardziej daje się we znaki, Polacy niechętnie zmieniają pracę. Z najnowszych danych GUS o aktywności ekonomicznej Polaków wynika, że w III kwartale tego roku liczba osób, które szukają nowej pracy, zmniejszyła się o prawie 8 proc. (w stosunku do podobnego okresu przed rokiem).

Na ogół, jeśli już ktoś szuka w tym czasie nowego zajęcia, to dlatego, że boi się utraty dotychczasowego. O rady dla tych, którzy mimo kryzysu odważą się zmienić pracodawcę, poprosiliśmy specjalistów od rynku pracy.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm
Rynek pracy
HR Business Partner – rozwojowa i dobrze płatna nisza w HR
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac
Rynek pracy
Co ósmy pracujący Polak aktywnie szuka nowej pracy. Firmom grozi wzrost rotacji?